Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Utilizarea produselor bio (ecologice) pentru combaterea daunatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#145
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postalexbjorg, on 15th August 2010, 17:17, said:

Iei un sac,il umpli de urzici si il pui pe cantar.Inmultesti cu zece si afli nr de litri de apa.Bagi totul la butoi tinut la soare pentru macerat timp de 1 saptamina.Strecori e voila',anti-colorado.Corect?Oare merge cu pompa?

Cit despre compost si bioagricultura aveti rabdare si uitati-va la filmul acesta http://www.infoterap....php?storyid=68
http://www.google.ro...u...q=&gs_rfai=
:)
L.E.Despre buruieni,la bioagricultura se spune ca se foloseste trifoiul 2 ani la rind,care cica sufoca orice buruiana.Ok.Si cum scapi de trifoi?

Si un pic de porumb http://www.recolta.e...lizate-organic/

Edited by alexbjorg, 15 August 2010 - 17:00.


#146
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postalexbjorg, on 15th August 2010, 17:56, said:

L.E.Despre buruieni,la bioagricultura se spune ca se foloseste trifoiul 2 ani la rind,care cica sufoca orice buruiana.Ok.Si cum scapi de trifoi?

...

Simplu. Intorci brazda (ari) si semeni ce vrei tu.

#147
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Just like that?Atat?Nu e o gluma?Pai atunci merita sa lasi un an din trei si sa cultivi trifoi.Hmmm...Suna bine!Multumesc de raspuns.

#148
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postalexbjorg, on 22nd August 2010, 09:46, said:

...Suna bine!...

Mai intai fa calculul - ca^t costa samanta de trifoi pentru un hectar.

Mai apoi fa calculul - ce inseamna sa nu folosesti un teren - 1 an din 3. Inseamna utilizare 66% a terenului disponibil. E ca si cum din 10 ha ai folosi numai 6,6. Dar ai cheltui pentru toate 10.

E adevarat ca, daca ai intr-adevar nevoie de trifoi, cresc oarecum justificarile. Dar daca nu ai nevoie ?

#149
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Posthoria66, on 22nd August 2010, 14:37, said:

Mai intai fa calculul - ca^t costa samanta de trifoi pentru un hectar.

Mai apoi fa calculul - ce inseamna sa nu folosesti un teren - 1 an din 3. Inseamna utilizare 66% a terenului disponibil. E ca si cum din 10 ha ai folosi numai 6,6. Dar ai cheltui pentru toate 10.

E adevarat ca, daca ai intr-adevar nevoie de trifoi, cresc oarecum justificarile. Dar daca nu ai nevoie ?

lucerna sau borceagul nu sunt bune? pentru terenurile mai secetoase...

Cine stie sa-mi spuna cum se poate obtine o certificare bio a produselor proprii din gradina ? Dupa modelul francez, poate fi o afacere de succes oferirea unui cos cu legume cat mai variate oferite saptamanal amatorilor de produse eco

#150
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
treaba cu trifoiul sau lucerna este valabila pentru buruienile din radacina. si este eficienta, chiar si pe un teren infestat, daca sunt semanate cum trebuie.
insa dupa ce vei intoarce trifoiul/lucerna , o sa vezi ce-ti rasare toooooaaaaaata samanta de buruiana care este in pamant !
vorbesc din experienta ...

#151
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostDDuras, on 22nd August 2010, 21:45, said:

treaba cu trifoiul sau lucerna este valabila pentru buruienile din radacina. si este eficienta, chiar si pe un teren infestat, daca sunt semanate cum trebuie.
insa dupa ce vei intoarce trifoiul/lucerna , o sa vezi ce-ti rasare toooooaaaaaata samanta de buruiana care este in pamant !
vorbesc din experienta ...
  Si atunci cum facem sa ramanem si cu capra si cu varza?Sau bagam chimicale si "altceva" in ea agricultura?Sau lucru manual? :)

#152
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
In afara de indepartarea mecanica (sapa sau smuls) vad ca mai este permisa si chiar folosita la culturile mari indepartarea prin arderea (cu arzatoare de butan/propan am vazut dar probabil ca se poate si altfel) a buruienilor dintre rindurile de cultura.

#153
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Buna ziua .... sunt nou pe forum iar meseria mea, de o viata nu are nici o legatura cu agricultura... Totusi parca ma atrage mai mult si m-am interesat si eu despre anumite tehnologii de combatere a daunatorilor in modul eco..... Asa ca pot sa dau un raspuns vis-a vis de combaterea bio a gandacilor de colorado...
Cultivati in jurul parcelelor de cartofi (nu vorbesc de suprafete de Ha) ci una de 200 mp (de flori vorbesc) Garantat nu trece unu prin "gard" ..  Anul asta incerc sa fac o infuzie, un decoct  din crizanteme... acuma sa astept sa infloreasca.... :naughty:

#154
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdilivio26, on 16th March 2011, 15:01, said:

Cultivati in jurul parcelelor de cartofi (nu vorbesc de suprafete de Ha) ci una de 200 mp (de flori vorbesc) Garantat nu trece unu prin "gard" ...

Ce anume, mai exact, sa cultivam in jurul cartofilor ?

#155
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Scuze.... ca nu am fost mai explicit.... emotiile incepatorului....
In jurul unei suprafete de maximum 200 mp cultivati doua randuri de Crizanteme... garantat nu vine nici un gandac de colorado.... auzisem si eu din ""batrani"acuma vreo 2 ani si am incercat anul trecut... in bucata "protejata" de crizanteme nu mi-a intrat nici unul  iar la vecini erau cu duiumul....culmea e ca nici pe rosii nu s-au suit (rosii plantate langa crizantemeDeci, in jurul crizantemelor nu am gasit nici unul...... :naughty:

#156
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E valabil numai la cei de colorado sau mai sunt si altii?

#157
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postdorel232004, on 17th March 2011, 14:19, said:

E valabil numai la cei de colorado sau mai sunt si altii?
nu am avut probleme cu ei.... si nu i-am stropit cu nimic... toata vara....nu am observat alte ganganii care sa ii atace...
s-au uscat in mod natural (fara frunze mancate sau alte minuni...) axact cand a trebuit...
Am gasit vreo doi tuberculi mancati in pamant dar cred ca ar fi fost vreo doua coropisnite..... :thumbup:
in rest recolta a fost super ok....
Spor la munci...

#158
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma gandeam daca se poate extinde solutia (crizantemele) si la alti daunatori (gandaci)! Tufanelele au acelasi efect?

#159
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Nu stiu... nici nu am auzit si nici nu am incercat.... asa ca prefer sa nu ma pronunt asupra problemei cu tufanelele... ce este sigur este varianta cu (virgula  :rolleyes: ) crizantemele..
Apropo, am vazut ca si cei  de la Bayer au facut nus ce insecticid cu extract din crizanteme.... ceea ce inseamna ca nu este numai un accident :naughty:
Spor la munci...

#160
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

Quote

Crizantema salbatica, Tanacetum cinerariaefolium, este o planta originara in estul Europei pe coasta Dalmatiei, dar care poate fi intalnita in mai toate zonele temperate si in regiunile inalte ale Africii, in special in Kenya si Tanzania. Ceea ce o face speciala sunt florile sale care contin o substanta numita piretrina, un puternic insecticid. Complet inofensiva pentru oameni si animale, piretrina produce moartea insectelor prin paralizie. Gandacul din Colorado, paduchii de frunza, paduchii lanosi, tripsii si cicadele sunt doar cateva exemple de insecte daunatoare distruse rapid de piretrina.

Interesant este faptul ca un procent ridicat de piretrina se gaseste doar in cazul plantelor salbatice care apar spontan la altitudini de peste 1000m, el fiind mult mai mic atunci cand plantele sunt cultivate intr-o zona de campie.

Piretrina extrasa din florile crizantemei este principiul activ al unor preparate comerciale precum Biocid, Florestin sau Sanoplant. Aceste preparate au alaturi de actiunea eficace si o alta proprietate importanta: ele se descompun in maxim 48 de ore in substante inofensive pentru mediul inconjurator.


Sursa

#161
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
Buna. Cam tot ce trebuie sa stie un incepator in ale gradinii ecologice puteti gasi in ,, Gradina de legume ecologice-ghid practic" de Agnes Ghedda - de la compost la insecticide fungicide si ierbicide preparate din infuzii si decoct de plante. Majoritatea le-am testat anii trecuti si au fost  bune. Ghidul il gasiti pe internet

#162
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postfeliciapbhr, on 18th March 2011, 16:23, said:

Buna. Cam tot ce trebuie sa stie un incepator in ale gradinii ecologice puteti gasi in ,, Gradina de legume ecologice-ghid practic" de Agnes Ghedda - de la compost la insecticide fungicide si ierbicide preparate din infuzii si decoct de plante. Majoritatea le-am testat anii trecuti si au fost  bune. Ghidul il gasiti pe internet
Multumesc.... am citit cartea.... foarte buna.... de marea majoritate a insecticidelo si fungicidelor stiam si din alte surse.... Una peste alta este foarte buna.....Totusi cam slabutz la capitolul ierbicide....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate