Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Utilizarea produselor bio (ecologice) pentru combaterea daunatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#235
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Ca fost acvarist stiu ca una din speciile de pesti vivipari si anume Gambusia affinis a fost folosita pentru tinerea sub control a paludismului in diverse zone din lume. Printre altele consuma cantitati mari de larve printre care si cele de tantari. Seamana cu popularul guppy si ma gandesc ca ai putea incerca sa iei dintr-o piata niste Guppy care se inmultesc rapid, poate fac ei treaba asta.

#236
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Cred ca si obletii ar face treaba, nu trebuie gupii

#237
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Tot ce se poate, asa, in loc de acvaristica o da in pescuiala si se alatura lui corsica si mai sunt cativa nu-mi amintesc acum care-s contaminati cu microbul asta :)

#238
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* 7.04.2016 - Cum scăpăm de coropișnițe: metode bio folosite de fermierul Marin Dumbravă în cultura de legume, agrointel.ro
* 9.04.2016 - Cum scăpăm de limacși: 5 metode bio pentru combaterea melcilor fără cochilie care atacă cultura de legume, agrointel.ro

#239
iliemosneni

iliemosneni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2017
Salutare la toata lumea,ma numesc Ilie ,sunt din satul Mosneni jud.Constanta,sunt pasionat de pomi si cam tot ce tine de natura si de cativa ani, 7 la numar,am in curte peste 100 de pomi fructiferi pe care nu i-am stropit cu nimic din comert decat cu ce gasesc in natura,in special urzica,si multumesc lui Dumnezeu mananc destule fructe din copaci,.Sunt multe chestii de facut la pomi ,in primul rand trebuie stat printre ei ,observati si lasata natura sasi faca treaba,iarba spontana e foarte importanta si ea,pentru ca acolo se dezvolta anumite vietuitoare benefice si daunatoare ,neavand unde se inmulti normal ca navalesc pe copaci, cel mai bun tratament pentru orice planta sau copac etc.,este interventia manuala a omului si apoi urzica, menta , usturoi
,cenusa si multe altele.Nu stiu daca am fost pe subiect ,dar am simtit nevoia sa comentez,iertate sa-mi fie greselile.Sanatate va doresc la toata lumea.

#240
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Subiectul este fff interesant! Da si tu mai multe detalii... mai exact cu ce, cand, cum?!
Mersi!

#241
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Eu in jurul fiecarui pom din livada am plantat -insamantat : pelin, menta, usturoi si patrunjel. Stropiri primavara cu cuprice-ulei si la floare cu un insecticid si fungicid. Dupa folosesc doar macerat de urzica si coada calului. Iar chimicale doar in caz de semne de boala sau intrusi (de un numar exagerat).
Problema ar fi ca la pomii cu varsta intre 2-5/6 ani ..nu prea poti elimina chimicalele la stropirile de baza ..oricat ai incerca cu solutiile bio.


La capsuni ..pe randul unde am plantat menta langa ele ..capsunile sunt mai zdravene-sanatoase si am observat si o oarece diferenta la fructificare( mai deasa la cele cu stratul cu menta langa ).




#242
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostdoarUNom, on 08 aprilie 2017 - 09:46, said:


Problema ar fi ca la pomii cu varsta intre 2-5/6 ani ..nu prea poti elimina chimicalele la stropirile de baza

Exceptind uleiul si cuprul din primavara anului trecut, n-am dat decit cu urzica de vreo 3 ori in 2016.
Primavara asta am inlocuit cuprul cu sulf doar (kumulus) si am mai dat si cu ulei.
Si voi continua cu urzica.
Am cca 100 pomi, de 2, 3, 5-8  ani si batrini.

Este insa f interesanta ideea de a planta diverse plante utile linga pomi, doar ca imi trebuie ceva de talie mare ( zona de deal,am iarba multa, inalta si diversa care trebuie cosita de 2-3 ori pe an)

#243
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Materiale de studiu:
Attached File  Esential oil.pdf   344.13K   29 downloads
Attached File  Venturia - ulei de cimbru.pdf   657.88K   23 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate