Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Panou solar -homemade, DIY cu APA

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#19
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
da, panoul l-am gandit cu latura mare orizontal, a 3-a iesire are rol de aerisire, in caz ca il pun sus pe casa, lucru la care am cam renuntat. O sa il pun la nivelul solului si boilerul cat mai sus posibil in casa. Asfel nici geamul care este de 4mm si il aveam pe aici nu prezinta probleme sa ia taie capul cuiva in caz de spargere... daca da soarele o sa-i fac o proba..... ceva idei cu ce sa-l leg pentru proba?
pentru a functiona termosifoarea nu trebuie sa existe aer in instalatie. parerea mea este ca este mai usor de controlat lucru acesta in instalatia sub forma de serpentina decat sub forma de gratar. daca ii pui o pompa de circulatie atunci este recomandat gratarul.

Tabla zincata + cupru - nu!!! reactioneaza, si o sa te trezesti cu gauri in teava de curpu..

tabla de cupru este cea mai buna... dar si scumpa
o sa gasesc pe la tara o tabla (sigur are socra-miu pe acolo) o tai la dimensiune o vopssc in negru si o fixez in spatele tevilor de cupru. (in  contact fara sa le mai sudez)

#20
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 21.11.2005
Sunt tare curios sa vad ce o sa-ti iasa, deoarece si eu sunt tentat sa fac o astfel de lucrare. Iti tin pumnii, bafta !

#21
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postblimpyway, on 23rd February 2010, 23:05, said:

Eventual discutam si o idee (inventie poti sa-i zici) de pompa de circulatie actionata tot solar... adica facuta din tevi si-o supapa... daca ne vedem iti explic care e principiul, e posibil sa mearga. Nu-i mare branza, doua T-uri, patru coturi o supapa si restul teava doi robineti si o butelie mica.


Mai multe detalii despre inventie se pot da ? Poate o aplica mai multi in diferite feluri si ai un feedback  interesant .Oricum ,multumesc mult!

#22
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmcbos, on 25th February 2010, 10:03, said:

Mai multe detalii despre inventie se pot da ? Poate o aplica mai multi in diferite feluri si ai un feedback  interesant .Oricum ,multumesc mult!

e mult spus inventie.. daca vad ca merge dau detalii, nu vreau sa zapacesc lumea.

#23
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Nu cred ca se va zapaci nimeni care stie sa citeasca . Ma gandeam ca ideia ta ar putea intra intr-un atelier virtual (nu fizic cum l-ai propus parca pe un topic ,foarte bun dealtfel )  si cu cateva scantei va deveni realitate .

#24
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postmcbos, on 26th February 2010, 09:37, said:

Nu cred ca se va zapaci nimeni care stie sa citeasca . Ma gandeam ca ideia ta ar putea intra intr-un atelier virtual (nu fizic cum l-ai propus parca pe un topic ,foarte bun dealtfel )  si cu cateva scantei va deveni realitate .
se zapaceste daca nu poate furniza un debit de macar 1,5-2l/min la o inaltime de 40-50cm si diferenta de 40-50 de grade temperatura.

Principiul de baza e simplu, o bucata de teava e deschisa la un capat si scufundata in apa, si incalzita la celalalt capat inchis.. apa oscileaza in teava.. Uite o barcuta propulsata cu un motor din asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pwSplfKL4qQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum se construieste http://www.instructa...sy-for-childre/

Cu una sau doua supape de sens poate fi transformata intr-o pompa, problema e sa obtii un comportament oscilant stabil la debite ceva mai mari.

PS uite o simplificare la maxim care demonstreaza principiul: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6dZ56yNldJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Teava e plina cu apa, cand creste temperatura in zona incalzita, apa fierbe si presiunea vaporilor impinge cu forta apa din restul tevii, cand vaporii ating o zona mai rece a tevii atunci condenseaza, presiunea scade si apa iarasi intra in zona incalzita, s.a.m.d.

Edited by blimpyway, 26 February 2010 - 11:33.


#25
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Fane, poate te deranjez saptamana viitoare..

Asa rapid, referitor la folosirea de  reflector (in loc de placa absorbanta) uite desenul atasat - soarele nu l-am desenat, e undeva in dreapta sus. Fiecare teava (cercurile rosii) este pozitionata in focarul aproximativ al unui mic reflector concentrator (linia albastra in zig-zag). Reflectorul poate fi facut din orice tabla peste care se poate pune folie de aluminiu. Bineinteles ca poate avea o forma mai optimizata, daca vrei sa-l faci mai sofisticat. Nefiind in contact direct cu teava nu conteaza compatibilitatea galvanica, nici contactul termic iar la cat de groase si de dese sunt tevile tale nici precizia concentratorului nu-i foarte importanta.

Tabla de otel are conductivitate slaba, poate de 9 ori mai slaba decat a cuprului si de 5 ori decat a aluminiului. Ca sa ai conductivitatea unei foi de cupru de 0,3mm iti trebuie o tabla de otel sau fier de 2,7mm!! Tabla de 0,8 conduce de peste 3 ori mai putin decat cuprul la 0,3mm

Attached Files


Edited by blimpyway, 26 February 2010 - 12:32.


#26
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 27.07.2007
Vreau sa lipesc (cositoresc) tevile de CU de tabla de AL cu cositor. Pe piata am vazut ieri ca exista ceva cositor de tipul LP60. Este bun acesta pentru lipit?
Se impaca aluminiul si cuprul cu el?
Daca lipesc cu cositor mai este problema de corodare dintre CU si AL?

#27
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postgrifonul_alb, on 26th February 2010, 14:21, said:

Vreau sa lipesc (cositoresc) tevile de CU de tabla de AL cu cositor. Pe piata am vazut ieri ca exista ceva cositor de tipul LP60. Este bun acesta pentru lipit?
Se impaca aluminiul si cuprul cu el?
Daca lipesc cu cositor mai este problema de corodare dintre CU si AL?

Salut..eu tot sustin ca e risc de topire..
In industre se "sudeaza la rece"...de fpat cred ca e vb de sudura in puncte...electric...prin presare..fara electrod..asa cum se sudeaza tabla..
danny

#28
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 27.07.2007
Initial la acest gen de sudura - in puncte - m-am gandit si eu.
Dar dupa ce se sudeaza teava de cupru de tabla de aluminiu astfel (cu sudura in puncte) nu mai poate fi desfacuta daca sunt probleme.
De aceea prefer o cositorire  , si apoi ce sanse are un panou solar DIY sa ajunga la temperatura de topire a cositorului?
Dar nu stiu daca se impaca bine CU , cositor, AL. Despre asta as dori sa aflu mai mult.

#29
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
foarte tare faza cu steam boatu-rile.. cred ca o sa ma apuc sa fac si eu una. l-ar amuza la maxim pe baietelul meu ;)

cat despre pompa ar trebui destul de bine calculata... ideea e ca nustiu daca soarele poate sa incalzeasca suficient teava de cupru pentru a putea deschide supapa de sens, mai mult pentru a avea presiunea mai mare decat presiunea data de apa calda care are tendinta sa urce... oricum este foarte misto ideea si merita experimentata.


Referitor la tabla de cupru, m-ai convins.
Aproape sigur o sa ma apuc sa fac un panou mai mare si mai mai performant.
Pe asta am invatat ca sa zic asa.. (este prima oara cand am lipit cupru si culmea ca am bagat presiune in el si nu a curs) plus ca in mare parte din piese (mai putin teava) le aveam...


blimpyway tu prin ce zona stai?

Si revin cu ultima poza... acum asptet soarele ca sa fac o proba

Attached Files



#30
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
grifonul_alb - am mai dat link-ul asta de nu stiu cate ori http://www.builditso...pperAlumCol.htm

Acolo arata cum se face contactul intre tabla de cupru si foaia de aluminiu. Suprafetele fiind vopsite si sigilindu-se zona de contact (se umple cu bitum sau silicon) a.i. sa nu intre aer/apa nu are cum sa se produca coroziune galvanica. Pe una din paginile adiacente spune de cineva cu panou de vechi 30 de ani cu aceleasi materiale intr-un mod asemanator si care n-a avut probleme.

Tabla de aluminiu e un inlocuitor acceptabil pentru cupru, o foaie de 0,4mm si 1x2m e vreo 50RON.  Foaia de cupru de 0,2mm daca aveti norocu sa o gasiti la 25RON/kg costa dublu si nu conduce mai  bine decat aluminiu de 0,4mm.

--------
Fane, vezi ca iti trimit mesaj privat..

Edited by blimpyway, 26 February 2010 - 17:35.


#31
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postblimpyway, on 26th February 2010, 17:34, said:

grifonul_alb - am mai dat link-ul asta de nu stiu cate ori http://www.builditso...pperAlumCol.htm

Acolo arata cum se face contactul intre tabla de cupru si foaia de aluminiu. Suprafetele fiind vopsite si sigilindu-se zona de contact (se umple cu bitum sau silicon) a.i. sa nu intre aer/apa nu are cum sa se produca coroziune galvanica. Pe una din paginile adiacente spune de cineva cu panou de vechi 30 de ani cu aceleasi materiale intr-un mod asemanator si care n-a avut probleme.

Tabla de aluminiu e un inlocuitor acceptabil pentru cupru, o foaie de 0,4mm si 1x2m e vreo 50RON.  Foaia de cupru de 0,2mm daca aveti norocu sa o gasiti la 25RON/kg costa dublu si nu conduce mai  bine decat aluminiu de 0,4mm.

--------
Fane, vezi ca iti trimit mesaj privat..

DAca tot suntem la hoime made si lucram cu capse..cel putin asa arata tipul ala...putem folosi tabla de lauminiu de la dozele de bere...sau sucuri...care sunt de o calitate exceptionala....Ce zici?

SI nu ne cossta nimic...
Dar ma intreb.,..teava ai ade cu pe lemn..nu e cam aiurea?
Lemnul ala nu se incinge prea tare vara?
danny

#32
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
tabla de cutie de bere e prea subtire, cred sub 0,2mm si e si aliaj lucru care o face sa piarda mult din capacitatea de conductie. Tabla din tuburile de spray de aluminiu e cam dubla ca grosime, e mai buna da nu stiu daca se merita oboseala, daca gasesti la 25ron / mp. Gratis n-are cum sa iasa, e multa munca si teava, cadru, izolatie, geam, fitinguri, robineti, schimbator de caldura la boiler, etc.

lemnu nu se aprinde la 150-170 de grade, cat ar fi temperatura de stagnare la un panou facut de amator. Temperatura de aprindere la lemn e undeva la peste 250 de grade. Intre lemn si tabla se poate pune un strat de vata minerala daca ti-e teama.

PS legat de pagina care am dat-o - nu stiu unde ai vazut ca pune cu capse, tabla e indoita cu santuri in semicerc in care sta teava. Intre tabla si teava e ori vopsea ori silicon sau altceva. Lemnu nu-mi dau seama in panou lor  e doar o poza in care se vede masa de lucru pe care e pus in momentu in care se face poza, aia e de lemn da ce conteaza?

Edited by blimpyway, 26 February 2010 - 18:01.


#33
utza_marius

utza_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.04.2008
In privinta lipiturilor cu cositorul din comert nu este nici o problema.
La spitale sunt aparatele de sterilizat la care tevile de cupru sunt lipite cu cositor.Aici temperaturile ajung la 120-135 grade iar presiunile intre 3-5 bari, deci ,,abur viu".
Sunt nerabdator sa vad si teste cu soare.

#34
korki

korki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2009
Nu se topesc lipiturile. Vezi si experimentulcu paharul din hartie in care poti sa fierbi apa.

S-a mai intrebat dar pana acum nu a raspuns nimeni. Care ar fi avantajele /dezavantajele unui panou grila fata de cel prezentat ?
Si eu presupun ca procesul de termosifonarea se produce mai bine in cel de tip grila (cu T-uri).
Oare se produce termosifonare si la un panou tip spirala ?

#35
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
prin panoul grila apa circula mai usor, deci in principiu e mai bun pentru termosifonare. Depinde si cat de groase sunt tevile.

Panoul in spire orizontale poate fi facut si dintr-o serpentina lunga dintr-o singura teava, astfel poate fi facut cu mai putine fitinguri, dar e nevoie de teava subtire sa permita indoire cu raza mica. Deci nici o sansa de termosifonare.

Edited by blimpyway, 28 February 2010 - 11:58.


#36
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

View Postblimpyway, on 28th February 2010, 11:56, said:

prin panoul grila apa circula mai usor, deci in principiu e mai bun pentru termosifonare. Depinde si cat de groase sunt tevile.

Panoul in spire orizontale poate fi facut si dintr-o serpentina lunga dintr-o singura teava, astfel poate fi facut cu mai putine fitinguri, dar e nevoie de teava subtire sa permita indoire cu raza mica. Deci nici o sansa de termosifonare.


buna ziua
se poate inlocui teava de cupru cu teava de polietilena de 20? (neagra la colac)
multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate