Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Castani comestibili , Aluni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#505
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
eu am pus pe 5200 mp din 5800mp aluni tonda gentile romana cu polenizator Giffoni (10%) asa mi s-a recomandat.
La frigul ce a fost iarna asta am zis ca nu scapa nici unul.dar sunt prinsi toti 322 de bucati Posted Image
Mi-a sosit si iepurasul azi :)

Attached Files



#506
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Care au fost argumentele pentru Tonda Romana? Recomandarile nu sunt tot timpul dezinteresate, mai ales daca vin de la vanzator.

#507
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
acest soi il avea de vanzare,l-am vazut in plantatie cu fructe pe el,pentru el mi-a dat pasaport fitosanitar,acte tot in regula,factura...

#508
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Contribui si eu cu 2 pdf-uri (in engleza) despre alun gasite pe net.
Intr-unul din ele, exista un tabel cu caracteristicile solului ideal pentru alun. Pe scurt, ar fi cam asa:

pH: 5.5 - 6.5
N: 10 - 20 mg/kg
P: 30 - 50 mg/kg
K: 0.3 - 0.5 meq/100g
Ca: 4 - 6 meq/100g
Mg: 1 - 2 meq/100g
EC: <0.15 dS/M
Organic carbon (humus?): 3.5 - 4.0%

Attached Files



#509
yoda69

yoda69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.10.2016
Buna ziua.
A incercat cineva conducerea / formarea alunilor sub forma de pom? Am plantat anul trecut aluni de 2 si de 3 ani, aproape toti au avut o singura tulpina, fara ramificatii. Cativa au avut si ramificatii firave. Se pricepe careva la tunderea ramurilor? Am tot studiat insa nu m-am lamurit. M-as bucura nespus daca mi-ar explica sau chiar arata cineva cum se tund alunii.

#510
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011

View Postyoda69, on 07 mai 2017 - 09:54, said:

Buna ziua.
A incercat cineva conducerea / formarea alunilor sub forma de pom? Am plantat anul trecut aluni de 2 si de 3 ani, aproape toti au avut o singura tulpina, fara ramificatii. Cativa au avut si ramificatii firave. Se pricepe careva la tunderea ramurilor? Am tot studiat insa nu m-am lamurit. M-as bucura nespus daca mi-ar explica sau chiar arata cineva cum se tund alunii.

Nu pot sa te ajut in mod direct, dar pot sa iti recomand cartea "Nucul, alunul, migdalul". O poti comanda de la noi, inclusiv de pe net (librarie.net, carturesti.ro) si contine, printre altele, un capitol special pentru taieri: de formare, de fructificare, de regenerare.

#511
yoda69

yoda69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.10.2016

View Post404, on 07 mai 2017 - 10:22, said:


Nu pot sa te ajut in mod direct, dar pot sa iti recomand cartea "Nucul, alunul, migdalul". O poti comanda de la noi, inclusiv de pe net (librarie.net, carturesti.ro) si contine, printre altele, un capitol special pentru taieri: de formare, de fructificare, de regenerare.

Multumesc mult, am comandat cartea. Sunt pe aici cultivatori de alun din zona Bihor sau imprejurimi? Poate ne vizitam reciproc, vedem plantatiile, schimbam opinii, pareri, etc

#512
yoda69

yoda69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.10.2016
Buna ziua. Intrebare pentru pomicultorii cu experienta, din partea unui pomicultor incepator. Se pot face taieri de formare a coroanei acum, in aceasta perioada a anului? Am gasit tot felul de informatii contradictorii, ca se poate sau ca nu se poate acum. Am plantat niste aluni in octombrie si nu au fost scurtati la plantare. Zilele trecute se pare ca a fost ultima zi cu temperaturi negative in zona. M-ar interesa sfaturile si parerile unor "alunari" cu experienta. Va multumesc anticipat

#513
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
salut

rescriu dupa o vreme relativ indelungata.Alunii nu se tund cand sunt relativ mici primii 2-3 ani.
Mie asa mi s-a recomndat de cel care are plantatie si mi-a vandut alunii

Legat de cei 320 aluni plantati nu le merge f bine,parca nu au crescut deloc,i-am udat in vara de 3-4 ori.
Am si replantat vreo 30 in toamna lui 2017.
Din pacate gardul de plastic mi-a fost spart si iepurii au atacat aproape 90% dein ei.
Am pus aprox400 m de rabit pana la urmaPosted Image Posted Image

#514
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012

View Post404, on 26 aprilie 2017 - 20:20, said:

Contribui si eu cu 2 pdf-uri (in engleza) despre alun gasite pe net.
Intr-unul din ele, exista un tabel cu caracteristicile solului ideal pentru alun. Pe scurt, ar fi cam asa:

pH: 5.5 - 6.5
N: 10 - 20 mg/kg
P: 30 - 50 mg/kg
K: 0.3 - 0.5 meq/100g
Ca: 4 - 6 meq/100g
Mg: 1 - 2 meq/100g
EC: <0.15 dS/M
Organic carbon (humus?): 3.5 - 4.0%

interesante analizele si pdf urile

#515
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Niste rasaduri arboricole din samanta...castan comestibil si piersic rosu decorativ...

Attached Files



#516
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.01.2007
Salutare. Am doua mici nelamuriri. Am cumparat 6 soiuri de puiet de alun in anul 3, insa fara ramificatii. Este normal? A doua nelamurire este legat de un alun pe care il am plantat de cca. 10 ani. Nu gasesc informatii despre el nicicum. Are fructul alungit, miezul de culoarea rosie/mov. Cineva care are de vanzare pe olx mi-a zis ca este soi din Spania. Poate sa imi dea cineva raspuns la aceasta dilema? Atasez poza cu fruct/miez.

Attached Files



#517
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
Posibil sa fie Lungi de Spania cum scrie Vasile Cocis in cartea sa

#518
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.01.2007

View Postbulan78cdv, on 25 februarie 2019 - 20:30, said:

Posibil sa fie Lungi de Spania cum scrie Vasile Cocis in cartea sa

Multumesc de raspuns. La aceasta teorie am ajuns si eu. Am cartea. Poti sa imi spui te rog la ce pagina gasesc informatia?

#519
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
Asta nu mai stiu pe la jumatatea cartii


#520
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
Salut
Atasez aici analizele de sol.
Se pare ca am carenta de azot.
Am pus cam 100-120 grame la fiecare alun

Attached Files



#521
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

View PostJeNeI, on 21 ianuarie 2019 - 12:57, said:

Salutare. Am doua mici nelamuriri. Am cumparat 6 soiuri de puiet de alun in anul 3, insa fara ramificatii. Este normal? A doua nelamurire este legat de un alun pe care il am plantat de cca. 10 ani. Nu gasesc informatii despre el nicicum. Are fructul alungit, miezul de culoarea rosie/mov. Cineva care are de vanzare pe olx mi-a zis ca este soi din Spania. Poate sa imi dea cineva raspuns la aceasta dilema? Atasez poza cu fruct/miez.


....imi cer anticipat scuze ptr o interventie care nu o sa te ajute cu nimic ...e doar o mica curiozitate : in poza nr 3 sunt puietii declarati de 3 ani ??? Si apropo de ei , se spera ca nu isi vor face veacul prin vasul ala ca se supara rau de tot ...probabil tot de suparare daca au cum zici 3 ani , nu au vrut sa faca ramificatii (  ptr obtinerea lor se taie varful dar , respectand conitii de plantare si ingrijire necesare ) .... Cat despre fructul din poza poate foarte bine si sa fie de alun ...salbatic ( cel putin la prima vedere  asa ar parea )

Edited by i-na, 20 March 2019 - 00:18.


#522
JeNeI

JeNeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.01.2007

View Posti&#045;na, on 20 martie 2019 - 00:18, said:




....imi cer anticipat scuze ptr o interventie care nu o sa te ajute cu nimic ...e doar o mica curiozitate : in poza nr 3 sunt puietii declarati de 3 ani ??? Si apropo de ei , se spera ca nu isi vor face veacul prin vasul ala ca se supara rau de tot ...probabil tot de suparare daca au cum zici 3 ani , nu au vrut sa faca ramificatii (  ptr obtinerea lor se taie varful dar , respectand conitii de plantare si ingrijire necesare ) .... Cat despre fructul din poza poate foarte bine si sa fie de alun ...salbatic ( cel putin la prima vedere  asa ar parea )

Nu ai de ce sa iti ceri scuze, dimpotriva, multumesc frumos pentru raspuns. La concluzia asta am ajuns si eu, sunt puieti luati de pe OLX :/ Mugurii par a fi uscati, insa puietii daca ii tai varful sunt verzi. Cine stie ce soiuri sunt si cum au fost depozitati. Marea parte deja i-am schimbat cu puieti de la persoane serioase, urmand ca saptamana viitoare sa ii schimb pe cei ramasi.

Legat de alunul pozat, am aflat ca este Lung de Spania (are culoarea miezului rosu/visiniu si o forma alungita).

Edited by JeNeI, 20 March 2019 - 04:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate