Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Castani comestibili , Aluni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#487
yoda69

yoda69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.10.2016

 cluj16leu, on 17 noiembrie 2016 - 14:14, said:

la ce pret ajunge acest aspirator si de unde se poate cumpara?

1055,30 euro pe site la ei. Dar e un anunt care spune ca ei nu vand online si ca trebuie sa ne adresam distribuitorilor locali. In Romania singurul distribuitor al firmei cifarelli e motocenter srl din Bucuresti.

#488
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Mersi Yoda 69 o sa incerc sa dau de firma aceea din Bucuresti

#489
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
GOOD MORNING,
WE HAVE NOT SUPPLIERS IN ROMANIA, CONFIRM € 400,00 + DELIVERY TO BE DEFINED.
CLICK THE LINK TO VIEW THE VIDEO -> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uXgZMs_YXhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

BEST REGARDS
Bonaddio Michelangelo
Via Savutano Loc. Ceramidio
88046 Lamezia Terme CZ
P.I. 01805410790
Tel 0968/433325
0968/437234 fax
www.bonaddio.it
[email protected]

Inviato: venerdì 18 novembre 2016 11.02
A: Articoli in Gomma <[email protected]>
Oggetto: RE: Raccolta nocciole

Hello can you send me some pictures?

400 E?

Do you have an supplier in Romania?
Dan

From: Articoli in Gomma [mailto:[email protected]]
Sent: Friday, November 18, 2016 11:58 AM

Subject: R: Raccolta nocciole

Good morning,
the harvester machine price is 400 + shipping.


Thank you
Bonaddio Michelangelo
Via Savutano Loc. Ceramidio
88046 Lamezia Terme CZ
P.I. 01805410790
Tel 0968/433325
0968/437234 fax
www.bonaddio.it
[email protected]


Hello bonaddio.it ��

How much it's the price for this device?Can you supply in Romani a/Timisoara
I saw the youtube movie clip at
www.youtube.com/watch?v=G-kOs1Z3UZw&feature=youtu.be

regards,

Dan

#490
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,

Le-am facut ieri o vizita,sunt toti :)

Attached Files



#491
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
Sarbatori fericite tuturor!

#492
yoda69

yoda69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.10.2016
Buna ziua tuturor.
Ce soi polenizator folositi pentru Tonda Gentile delle Langhe? Nu am gasit niciunde pe net un tabel cu soiurile de alun si polenizatori recomandati...

#493
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Daviana,Furfulak,Valcea 22.

#494
yoda69

yoda69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.10.2016

 gheo_55, on 20 martie 2017 - 14:33, said:

Daviana,Furfulak,Valcea 22.

Multumesc Gheo. Stii cumva daca Barcelona se preteaza?
Cred ca m-am fentat cu polenizatorul... Am avut incredere in ce mi-a recomandat vanzatorul si am avut incredere, eu neavand pana acum legatura cu alunii. NU am gasit pe net informatia asta. In alta ordine de idei, ca sa vezi cum e omul, am primit prin email parerea si recomandarea unuia care e probabil cel mai competent om in materie de aluni de la noi din tara, si dansul sustine ca TGL nu are nevoie de polenizator. In conditiile in care toti in lume spun ca e nevoie de un soi polenizator

#495
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
Tonda Giffoni ca si polenizator mie mi s-a recomandat la Tonda Romana care ii am eu

#496
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 yoda69, on 20 martie 2017 - 09:24, said:

Buna ziua tuturor.
Ce soi polenizator folositi pentru Tonda Gentile delle Langhe? Nu am gasit niciunde pe net un tabel cu soiurile de alun si polenizatori recomandati...
...raspuns rapid (cu scuzele de rigoare de a ma fi introdus asa in discutie dar cu asigurarea ca informatia este absolut corecta  !!) : in ordine temporala a infloririi DARIA, PAUETET, TONDA GENTILE ROMANA   si bineinteles alun salbatic compatibil ( aici e chestiune de prezenta in zona de cultivare  ...)

#497
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Care este diferenta intre soiurile de alun Tonda Gentile Langhe si Tonda Giffoni?

Cautand pe net nu am gasit decat pagina de wiki in Italiana, unde spune:

Quote

Le cultivar di riferimento sono: Tonda Gentile delle Langhe, piemontese, molto richiesta dall'industria dolciaria. Si ambienta con difficoltà fuori dalla sua area classica di coltivazione. Tonda di Giffoni, originaria della provincia di Salerno, è coltivata in varie zone della Campania e del Lazio essendo una cultivar che presenta un buonissimo ambientamento anche in zone diverse dall'area tipica di coltivazione.

De aici inteleg ca TGL se cultiva mai mult in zona de deal / munte si nu se adapteaza foarte bine prin alte parti. Iar Tonda Giffoni, care se cultiva mai la campie, e mai adaptabila.
Care soi o fi mai potrivit pentru dealurile de la noi?

#498
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 404, on 07 aprilie 2017 - 13:02, said:

Care este diferenta intre soiurile de alun Tonda Gentile Langhe si Tonda Giffoni?

Cautand pe net nu am gasit decat pagina de wiki in Italiana, unde spune:


De aici inteleg ca TGL se cultiva mai mult in zona de deal / munte si nu se adapteaza foarte bine prin alte parti. Iar Tonda Giffoni, care se cultiva mai la campie, e mai adaptabila.
Care soi o fi mai potrivit pentru dealurile de la noi?
......doua randuri pe o tema complexa ....care dintre dealuri te-ar interesa de exemplu ?!Ca sa ne intelegem :Tonda Giffoni   in nordul Italiei se coace la sfarsit septembrie/inceput octombrie deci, foarte  probabile greutati importante la  recoltare ( conditiile meteo ). Are maturare tarzie , mai productiva, mai viguroasa, dar mai sensibila la bacterioze si la atacuri de insecte ; se curata mai greu de pielita dupa "prajire " .
TGL ...cele descrise mai sus aproape invers  inclusiv  mare dificultate de adaptare in zone diferite de cea de origine (Piemonte ).
Obiectiv vorbind , e probabil mai putin pretentioasa cultivarea soiurilor turcesti .

#499
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Ce inseamna ca TGL se adapteaza cu mare dificultate? Nu se prinde? Sau nu produce cat ar trebui?
Si care este problema: solul, lumina, temperatura?

#500
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 404, on 08 aprilie 2017 - 20:43, said:

Ce inseamna ca TGL se adapteaza cu mare dificultate? Nu se prinde? Sau nu produce cat ar trebui?
Si care este problema: solul, lumina, temperatura?
...productia nesatisfacatoare ! Daca s-ar cunoaste raspunsul corect al cauzelor insuccesului, probabil soiul s-ar cultiva in toata lumea pentru ca la nivel organoleptic fructul este cotat maxim !!!

Edited by i-na, 09 April 2017 - 00:21.


#501
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Multumesc, i-na.

Imi poti recomanda o carte despre alunul italian? In engleza sau romana, ca altfel nu ma descurc.
Pe asta a noastra cu nucul, alunul, migdalul am parcurs-o. Dar sunt mult prea amestecate soiurile cu cele romanesti. Iar tonda giffoni nici macar nu este mentionat.

Edited by 404, 09 April 2017 - 10:04.


#502
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 404, on 09 aprilie 2017 - 10:03, said:

Multumesc, i-na.

Imi poti recomanda o carte despre alunul italian? In engleza sau romana, ca altfel nu ma descurc.
Pe asta a noastra cu nucul, alunul, migdalul am parcurs-o. Dar sunt mult prea amestecate soiurile cu cele romanesti. Iar tonda giffoni nici macar nu este mentionat.
....din pacate raspuns negativ pentru ceva versiuni in engleza sau romana ...exista publicatii mici facute de asociatii de productori , in italiana insa !
PS....eventual , in caz de urgenta, pune intrebari concrete si vedem ce se poate lamuri !

Edited by i-na, 09 April 2017 - 23:10.


#503
404

404

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.10.2011
Urgenta nu este, incerc sa ma lamuresc ce sa aleg intre Gentile Langhe si Giffoni. Plus polenizatorii de rigoare.

Ca zona, este vorba de un teren de 5ha (in panta) in subcarpatii de pe langa Buzau. Dar pana sa ma arunc la o livada propriu-zisa, as vrea sa fac niste experimente pe un teren mai mic, de ~5000mp in zona Giurgiu.

Precipitatii ar fi 600 mm si intr-o parte si in alta, dar am de gand sa irig. Iar temperaturi minime de -20 sunt posibile si intr-o parte si in alta. In rest, lumina si caldura mai mare la Giurgiu, iar solul este mai bun.

Edited by 404, 09 April 2017 - 23:30.


#504
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 404, on 09 aprilie 2017 - 23:24, said:

Urgenta nu este, incerc sa ma lamuresc ce sa aleg intre Gentile Langhe si Giffoni. Plus polenizatorii de rigoare.

Ca zona, este vorba de un teren de 5ha (in panta) in subcarpatii de pe langa Buzau. Dar pana sa ma arunc la o livada propriu-zisa, as vrea sa fac niste experimente pe un teren mai mic, de ~5000mp in zona Giurgiu.
...poate primul pas al experimentului ar putea fi recuperarea datelor ( sperand sa fie sincere si obiective !!) de la un cultivator care are deja in Romania o cultura de alun din soiurile citate mai sus ( minimum minimorum 5/6 ani de cultura)....include in indagine si datele despre recoltare de exemplu ( detaliul asta e foarte important de evaluat !!).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate