Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Castani comestibili , Aluni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#523
alleu

alleu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2012
Buna ziua. Pentru cei cu livezi de aluni: cat este subventia la ha?

#524
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Castan comestibil am unul <romanesc> ce a crescut sub forma de umbrela desi foarte decorative totusi cam nesimtita ce-si asteapta drujba si care face castane mai degraba minuscule. Am pus la germinat castane chinezesti mari cumparate din comertul capitalist de stat (ce s-ar parea ca nu sunt doar soi diferit ci chiar specie diferita) au incoltit fara probleme la ghiveci desi literatura de specialitate zice ca sunt tare mofturoase la inmultit. Le voi transplanta in toamna in camp.
La toate speciile astea nucoase, alunoase ori ghindoase secretul pentru germinarea lor pare a fi unul singur, sa fie proaspete si inca umede cand le bagi in tzarana...pentru stratificare.
Tot asa am pus niste alune poloneze si am acum o galeata plina de alunei desi, desi, desi, periutza,.probabil cam una suta bucati arbusti!
:)

Edited by subway_guru, 23 July 2019 - 22:13.


#525
bulan78cdv

bulan78cdv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 13.11.2012
Salutare tuturor si La Multi Ani.
Zilele astea vreau sa imi insemn cu o panglica rosie alunii care au flori barbatesti

Sa vad la ce ma astept anul asta ,cati vor intra pe rod.
Anul trecut am avu 2 maini de alune de la 5-6 aluni.
Sunt f bune si dulci

#526
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
Salutare tuturor,
Pun si eu aici,poate intereseaza pe cultivatorii de alun ,micorizarea artificiala a plantelor de alun cu spori de trufe.
Micorizarea cu spori de Tuber melanosporum(trufa neagra),Tuber aestivum(trufa de vara),Tuber uncinatum(trufa de iarna),se poate face prin trei metode;
1.metoda de inoculare a sporilor
2.metoda de apropiere a radacinilor plantelor micorizate
3.metoda de inoculare cu miceliu obtinut in vitro in laborator.
Primele doua sunt cele mai simple si accesibile pentru noi .Se ia o trufa matura (,care contine milioane de spori) se da prin blender ,diluat cu apa,dupa care se uda plantele tinere sau alunele puse la incoltit.
Exista si posibilitatea ca si plantele de alune intrate pe rod sa fie micorizate cu trufe.Primavara devreme,se sapa gropi,pana se da de radacina,din 50 in 50 cm  incepand de la trunchi in cercuri  concentrice si se trateaza radacinile descoperite cu solutia de apa si spori de trufe.
La metoda a 2 a,de apropiere a radacinlor,intru-un vas mai mare in centru se pune o planta deja microrizata si in jurul ei se pun 10 plante nemicorizate
Sunt solutii simple,la indemana oricui si nu costa o caruta de bani ca plantele micorizate luate de pe ce nu stiu care site-uri.
Radacinile micorizate se pot observa la un microscop de minim 300×.
Atasez si 3 poze pentru exemplificare.
Mult succes.

Attached Files



#527
Mariusalexa

Mariusalexa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2020
Salutare!
Sunt nou pe acest forum, și sunt interesat de câteva informații în legătură cu aluni.
Am o casa la tara cu o suprafață de 2000 mp, din care 1000 as vrea sa ii plantez cu aluni. Ce soiuri de aluni îmi recomandați pentru aceasta suprafață. Deși nu este o suprafață mare îmi doresc ca producția sa fie mare.
Cu mulțumiri, sper sa îmi acorde cineva atenție.

#528
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
Salut! Sper ca topicul nu e mort si ma poate lamuri cineva.
Daca am un Tonda Gentile delle Langhe si polenizatorul lui Tonda Romana s-a uscat si abia creste acum din nou ( sunt plantati in toamna)
Exista vreo sansa sa faca alune fiind autosteril? Macar 10%
Culmea e ca fix Romana s-a uscat si i-a dat alti lastari pt ca mai am si un Giffoni si pt ambii e polenizator.

#529
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă infloresc lastarii aia la iarna... Dacă nu, și e mai degrabă nu în acest sezon, fructe mai puține spre deloc.
Oricum, stai liniștit ca mare brânză nu faci raportat la potențialul soiurilor pentru ca în principiu polenizarea la alun se face cu ajutorul vântului iar vântul bate ful știe el, tu având un pol3nizator plantat cine știe cum în raport cu cei polenizati și direcția predominanta a vanturilor în perioada optima.... Iti dai seama ca numai polenizare optima nu vei avea.

Când plantezi puține exemplare, în curte, 3 total alta mâncare de peste fata de livada și ce citești tu despre soiuri, acele lucruri sunt valabile pentru livezi care și ele sunt organizate după o tehnologie anume.
În livada ai mulți indivizi, mulți pol3nizatori și în mare măsură cam oricum ar bate vântul în general se obține o polenizare uniforma și buna.
Acasă cu un pol3nizator și 2 "măgari" e complicat.

Ce poți face dacă nu ai plantat cum ar trebui, ținând cont de curenții de aer șamd... Ar fi sa te joci cu atomizor ul în jurul lor și sa zburatacesti polenul pe acolo ca să mărești șansele ca pomii sa producă relativ bine raportat la potențialul soiurilor.



#530
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postparintele, on 02 iulie 2022 - 12:24, said:

Dacă infloresc lastarii aia la iarna... Dacă nu, și e mai degrabă nu în acest sezon, fructe mai puține spre deloc.
Oricum, stai liniștit ca mare brânză nu faci raportat la potențialul soiurilor pentru ca în principiu polenizarea la alun se face cu ajutorul vântului iar vântul bate ful știe el, tu având un pol3nizator plantat cine știe cum în raport cu cei polenizati și direcția predominanta a vanturilor în perioada optima.... Iti dai seama ca numai polenizare optima nu vei avea.

Când plantezi puține exemplare, în curte, 3 total alta mâncare de peste fata de livada și ce citești tu despre soiuri, acele lucruri sunt valabile pentru livezi care și ele sunt organizate după o tehnologie anume.
În livada ai mulți indivizi, mulți pol3nizatori și în mare măsură cam oricum ar bate vântul în general se obține o polenizare uniforma și buna.
Acasă cu un pol3nizator și 2 "măgari" e complicat.

Ce poți face dacă nu ai plantat cum ar trebui, ținând cont de curenții de aer șamd... Ar fi sa te joci cu atomizor ul în jurul lor și sa zburatacesti polenul pe acolo ca să mărești șansele ca pomii sa producă relativ bine raportat la potențialul soiurilor.
Interesant, multumesc pt explicatie.
Tonda Romana l-am pus intre cei 2 la vreo 3 metri si ceva pentru ca nu aveam altfel cum, dar e buna ideea cu atomizorul :)
Acum macar sa isi revina romana ca  abia acum ii da 2 lastari de jos.

#531
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
Pe mine ma interesa daca o sa fac macar acolo 1kg de alune, nepolenizat fiind

#532
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Vorbim de aluni sau de castani?

#533
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postsubway_guru, on 02 iulie 2022 - 18:55, said:

Vorbim de aluni sau de castani?
Aluni, soiuri italiene

#534
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@adip
Nu merita sa te incurci cu aluni salbatici, fac fructe mici cu mai mult coaja groasa decat miez.
Daca vrei ceva ca lumea pui soiuri selectionate.

#535
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Am vazut ca pepinieristii italieni recomanda pentru Europa de est soiuri italienesti altoite pe Corylus colurna (Alun turcesc).
Care ar fi avantajul? Sunt mai rezistenti la frig? Lastaresc mai putin?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate