Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#10099
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postanducoj, on 11 decembrie 2013 - 10:06, said:

Si cand te gandesti ca am ales Thassos-ul doar datorita celor 570km din fata casei pana la ferry, asta de cand cu Makaza!
Dupa ce ai sa si "gusti" un pic din el, ai sa intelegi de ce pentru unii dintre noi e musai sa ajungem macar o data pe an in THASSOS!  Posted Image

#10100
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Da, inteleg, eu ajungeam de cel putin 3 ori/vara in Halkidiki si 1 data in insulele mai indepartate, cu avionul. Dar acum am zis ca le pot imbina pe amandoua.

#10101
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View PostDelphinash, on 11 decembrie 2013 - 09:27, said:


Bine ai revenit Delphinash. Sa simtit lipsa ta in ultima perioada.

#10102
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdamblagiu, on 11 decembrie 2013 - 12:35, said:


Bine ai revenit Delphinash. Sa simtit lipsa ta in ultima perioada.

S-a simtit da... Cu drag de fiecare data ;)

#10103
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View PostDelphinash, on 11 decembrie 2013 - 12:39, said:

S-a simtit da... Cu drag de fiecare data Posted Image
S-a intamplat ceva rau? De ce esti asa stresata? Te putem ajuta cumva?

Edited by damblagiu, 11 December 2013 - 12:54.


#10104
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdamblagiu, on 11 decembrie 2013 - 12:52, said:

S-a intamplat ceva rau? De ce esti asa stresata? Te putem ajuta cumva?

Nimic dragul meu...totul este chiar fff bine ;) Ma deranjeaza comentariile inutile si de fiecare data voi reactiona ca atare atunci cand stiu ca am dreptate. Obisnuiti-va cu idea :)
Si voi veti face la fel sunt sigura ;)

#10105
adelmina

adelmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.12.2007

View Postdamblagiu, on 11 decembrie 2013 - 08:03, said:


Parere personala, deci poate subiectiva. Alegand un hotel cu multe stele parca pierzi din spiritul si farmecul insulei. Bafta

Noi nu am stat la acest hotel pentru lux, nici nu este luxos. Ne facea placere insa ca, dupa ce ne intorceam de la plaja sau plimbare, cand afara erau poate 35-40 de grade sa intram intr-o camera unde aerul conditionat chiar mergea bine, curatenia era impecabila, linistea era...linistitoare. Pentru noi piscina a fost facultativa, la fel si HB. Inainte de Thassos am mai fost de 2 ori in Grecia la vila, tratat direct cu proprietarul, si la un hotel-pensiune de 3 stele. Tariful nu a fost mai jos de 50 de euro, fara nimic altceva inclus, iar conditiile...nu se compara. De aceea recomand hotelul.

#10106
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

View PostDelphinash, on 11 decembrie 2013 - 13:30, said:


Nimic dragul meu...totul este chiar fff bine Posted Image Ma deranjeaza comentariile inutile si de fiecare data voi reactiona ca atare atunci cand stiu ca am dreptate. Obisnuiti-va cu idea Posted Image
Si voi veti face la fel sunt sigura Posted Image

Draga mea. Daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca prima fraza suna asa;
Parere personala, deci poate subiectiva.
Deci nu-ti inteleg inversunarea ta, demna de o cauza mai buna. Nu ti-am criticat hotelul. Nu am zis ca nu e bun sau ca are lipsuri. Am exprimat o parere personala. Daca nici acum nu ai inteles studiu pe text nu fac. Bafta.

L.E. Raspunsul valabil partial si pt. @Adelmina.

#10107
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Parere personala, si , deci , subiectiva. Si, bineinteles, bafta.Unii  le cam cauta cu nodul in papura,  de cele mai multe ori neintemeiat, nici eu nu stiu cateodata de ce . Repet, parere personala. Repet,  bafta.

Edited by boz1, 11 December 2013 - 21:36.


#10108
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postboz1, on 11 decembrie 2013 - 21:35, said:

Parere personala, si , deci , subiectiva. Si, bineinteles, bafta.Unii  le cam cauta cu nodul in papura,  de cele mai multe ori neintemeiat, nici eu nu stiu cateodata de ce . Repet, parere personala. Repet,  bafta.

Dar de ce ai simtit nevoia sa o spui ?? asta nu inteleg. Eu cred ca iti exprimi pareri negative (pt ca e una negativa) atunci cand hotelul/vila respectiva are niste parti proaste pe care le stii personal si recomanzi si altora sa nu le incerce. In cazul asta nu vad de ce ti-ai exprima o parere de genul asta... Fiecare merge unde vrea...si pierde ce farmec vrea. Asta nu inteleg....
Apreciez parerle personale dar in cazul asta scuza-ma dar nu ii vad rostul. Punct. :)

#10109
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
eu nu inteleg de ce se face atata caz. fiecare si-a exprimat o parere personala.
in fond pentru ce batem atata drum? sa stam intr-o camera? sa facem baie in piscina? sa mancam ce ni se da la ore fixe?
daca raspundeti la aceste intrebari, poate realizati ca nimeni nu a vorbit cu rautate, ci pur si simplu era un sfat, cu care sunt si eu de acord, nu merita sa aloci asemenea sume pentru cazare si HB.
si eu am copil si a supravietuit cu brio pe thassos, mancand de la taverna, dormind pe plaja la pranz, si servind pentru balaceala doar apa de mare. nu a murit ca intra doar seara in camera si dimineata era iar pe plaja.

Edited by AlinE, 12 December 2013 - 12:50.


#10110
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Va multumesc ptr. ajutorul dat. A fost greu sa ma decid intre Alexandra Beach si Astir Notos, care pare un mic hotel excelent, cu 100% pozitiv pe tripadvisor( ceva foarte rar). Desi Astir era mai ieftin cu 60E, am ales Alexandra datorita pozitiei ceva mai bune si a animatiei ptr copii.
Nu sunt de acord ca farmecul unei vacante rezida din categoria hotelului in care stai. Dar nici ca merita sa faci rabat la conditiile de odihna sau confort. Sincer, mie imi place Grecia pentru Mediterana. Peisajele sunt spectaculoase, dar avem si noi asa ceva( nu pe litoral insa). Daca aveam si marea lor era o alegere usoara. As fi evitat Mamaia si aveam parte de tot ceea ce-mi doresc de la un concediu.

#10111
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View PostAlinE, on 12 decembrie 2013 - 12:48, said:

si eu am copil si a supravietuit cu brio pe thassos, mancand de la taverna, dormind pe plaja la pranz, si servind pentru balaceala doar apa de mare. nu a murit ca intra doar seara in camera si dimineata era iar pe plaja.
Subscriu la ce zici tu, dar depinde si de perioada in care te duci in grecia(thassos sau alte zone).
Eu am fost anul trecut in septembrie si a putut dormi copilu pe plaja (pe sezlong), dar am avut prieteni care au fost la jumatatea lui august si la pranz trebuiau sa se retraga in camere (caldura mare).

Te descurci si cu mancarea la taverne daca stii ce vrei, cauti inainte ceva recomandari si nu esti foarte pretentios. Oricum banuiesc ca mancarea la hotel nu este cu mult peste cea de la taverne.

Dimineata preferam sa mananc un sandvis in camera (la gazda) si sa savurez cafeaua pe plaja, iar seara cateodata intra un gyros altadata poate ceva mai mult.

#10112
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
corect...perioada optima pentru noi este sfarsitul lui august inceputul lui septembrie.

cat despre mancarea de la hotel s-ar putea sa fie o surpriza neplacuta, eu sper sa nu.

Edited by AlinE, 13 December 2013 - 20:37.


#10113
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View PostAlinE, on 13 decembrie 2013 - 20:36, said:

cat despre mancarea de la hotel s-ar putea sa fie o surpriza neplacuta
Nu stiu cand ai mancat tu ultima oara la vreun hotel in Thassos si ce surprize neplacute ai avut atunci...
Ideea este ca in ultimii ani am observat o imbunatatire mai mult decat vizibila la acest capitol!  Posted Image

Daca in 2006-2007 micul dejun consta intr-o felie stravezie de cascaval, una de sunca (pe care o imparteam frateste cu "prietenele" noastre, albinele/viespile de Thassos Posted Image ), un ou fiert, unt, dulceata, ceai, cafea, suc instant si....cam atat, de cativa ani incoace am avut de ales dintr-o gama variata de mezeluri, branzeturi, oua (omleta, fiert, prajit), diferite toasturi, mini-croissant, legume, masline throuba, fructe, chec, cereale, lapte, iaurt, compot, lapte, ceaiuri, dulceturi, miere si chiar cafea de la expressor. Si asta la un hotel fara pretentii, cotat cu 3 stele la ei (adica vreo 2+ la noi).
Plus ca pentru meniul de seara ni s-a oferit posibilitatea de a ni-l alcatui singuri la inceput (dintr-un meniu "a la carte") pt intreg sejurul (antreu, fel principal si desert).

Concurenta fiind destul de mare, grecii s-au mai "desteptat" si ei, chiar si cei din Thassos Posted Image , asa ca nu-mi fac absolut nici-o grija ca vor exista surprize neplacute la Alexandra Beach Hotel!  
Trebuie sa fim mai optimisti si sa avem rabdare sa cautam, pentru a gasi ceea ce ne dorim.
Cum a spus si @anducoj, "oferta e asa de bogata incat", singura problema pe care am avea-o cu Thassos-ul, ar fi greutatea de a ne decide!  Posted Image

Edited by alinuta123, 14 December 2013 - 12:33.


#10114
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
ei, asta este, nu am avut norocul sa nimeresc acelasi hotel in care ai stat tu.
e drept ca eram la inceputuri cand am facut greseala sa iau cu mic dejun, si de atunci am renuntat la aceasta super masa in anii urmatori.

#10115
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
In postarea mea, cea care a starnit discutiile de mai sus eu nu am criticat nici un hotel. Am spus ca, daca preferi sa te cazezi la un hotel cu multe stele pierzi din spiritul insulei. Aici ma refer la momentul in care ajungi la vila sau pensiunea unde te cazezi, iar proprietarii ies bucurosi in intampinarea ta. Daca sosirea nu este nici anuntata, atunci surpriza e si mai mare. Se simte bucuria revederii pe chipul lor si e bucurie sincera, nu comerciala. Aceiasi bucurie o gasesti si la proprietarii si angajatii tavernelor pe care le frecventezi in momentul cand te te vad. Se uita lung in zare sa se convinga ca esti tu, dupa care incep sa zambeasca si sa strige la ceilalti ca ai sosit. Ies cu totii afara si te imbratiseaza si se bucura sincer. Ma refer la bucuria de a te trezi dimineata cand majoritatea dorm si a te duce la brutarie sa iei paine, chiar daca mai ai si nu-ti trebuie dar sa astepti in fata pe o bancuta sa iasa primul cuptor de paine proaspata. Sa simti mirosul de paine calda si sa asculti marea in linistea diminetii. Brutarul sa-ti zambeasca si sa-ti dea gratis un sortiment nou de paine sau corn sau ceva. In drumul de intoarcere sa treci prin fata tavernelor sau pensiunilor si proprietarii care intre timp au iesit sa-si bea cafeaua sa te cheme sa stai 5 min. la o cafea si un tzipouro. cu multa apa. Sa stai si sa blehai cu ei vrute si nevrute. Cand ajungi la vila unde esti cazat sa-i gasesti pe toti sculati si sa gasesti o forfota ca in dimineata plecarii din filmul Singur acasa. In ultima seara de stat pe insula sa-i vezi pe toti de pe la tavernele pe care le frecventezi, putin tristi si venind cu tot felul de cadouri de la bidoane de ulei de masline la sticle de vin si de tzipouro. Cam la asta m-am referit eu in postarea mea. Pun si cateva poze cu dimineti de Thassos. Bafta

Attached Files


Edited by damblagiu, 15 December 2013 - 12:03.


#10116
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011
salutare. la vara , in luna iulie , ma gandesc sa merg pentru prima data in thassos , loc. skala potamia. as vrea sa rezerv un partament cu 2 camere separate, avand in vedere ca merg impreuna cu sotia, copilul si soacra. as prefera un hotel aproape de plaja (cu nisip) , eventual langa o zona cu taverne, faleza etc. astept recomandarile voastre. multumesc!

Edited by bicalex, 15 December 2013 - 14:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate