Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Excursii optionale - pe cont propriu sau organizate?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Nimeni nu ne ajuta cu ceva preturi la excursiile optionale?
Care mai este pretul pt o vizita la Efes sau la Pamukale sau croaziera .... cu plecare din kusadasi

#20
murat1966

murat1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2008

 arschery, on 26th February 2011, 12:44, said:

Nimeni nu ne ajuta cu ceva preturi la excursiile optionale?
Care mai este pretul pt o vizita la Efes sau la Pamukale sau croaziera .... cu plecare din kusadasi

agentiile locale (de pe strada) nu sunt deschis ınca
daca vad una, intru si intreb

#21
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Multumesc Murat

#22
murat1966

murat1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2008
am fost pe la strazii si am gasit 3 agentie deschis, 1 nu are ınca preturile -asa a zis -
de la celalalt 2 am luat broschure, acum puteti sa intrebati ce excursii vreti

#23
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 arschery, on 26th February 2011, 12:44, said:

Nimeni nu ne ajuta cu ceva preturi la excursiile optionale?
Care mai este pretul pt o vizita la Efes sau la Pamukale sau croaziera .... cu plecare din kusadasi
Cam devreme ..... Inca 10 zile cred

#24
murat1966

murat1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2008
cıteva; boat trip  20 euro
pamukkale  40 euro
efes   40 euro
efes - half day  27 euro
samos   30 euro
jeep safari  35 euro
horse safari 35 euro
söke market 15 euro
fishing  45 euro
scuba dive  30 euro
village trip  30 euro

sefii cu care am vorbit, au spus ca preturile se va schimba mereu dar asta va fi lista si grup au un discaunt -  asta inseamna nu conteaza ce e la lista   NEGOCİEAZA NENE  :D

#25
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
Am fost si eu in Kusadasi si am zis sa nu cumpar excursiile din prima zi si sa mai caut si alte preturi decat cele oferite de reprezentantul din hotel.
Am plecat prin oras si am gasit cateva oferte mai ieftine dar fara ghid roman .... am mai cautat pareri si pe net si am citit tot felul de intamplari ... unele persoane nu au fost luate chiar daca au platit biletul si cand au fost la agentie cei de acolo nu au recunoscut nimic .... mai multi turisti care dupa ce au fost la Efes au mai fost plimbati si pe la 3-4 magazine fara sa fie intrebati daca sunt interesati de asa ceva .... cel mai mult am fost convins de povestea in care doua persoane au fost lasate la casa fecioarei Maria pentru ca "au intarziat 5 minute la autocar"
Dupa ce am vazut tote astea am vorbit iar cu ghidul roman care reprezenta agentia din turcia si mi-a explicat ca agentiile de strada nu sunt autorizate si ca aceste povesti sunt adevarate. Mi-a mai explicat ca in cazul lor nu se pune problema sa plece sau sa se intoarca fara toti turistii inscrisi la o excursie.
M-am decis sa merg la Efes (care include si casa Fecioarei Maria) ,  Pamukkale , Adaland si Diving  ..... chiar nu regret ca am dat cu 5-8 euro mai mult pentru Efes si Pamukkale mai ales ca am avut si ghid roman cu care am glumit tot drumul si care ne-a oferit tot felul de informatii interesante. Pentru Adaland si Diving am platit acelasi pret care l-am gasit si in oras.

Recomandarea mea e sa mergeti cu agentia din hotel pentru ca prezinta mai multa siguranta si chiar nu are rost sa va stricati vacanta pentru 5-8 euro.

#26
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu am vrut sa vad pamukkale cand am fost in turcia dar am preferat sa inchiriez o masina de la agentie si sa ma duc singur deoarece am un program mult mai lejer, nu ma baga la ce magazine vor ei , mananc cand vreau, stau cat vreau .
In principiu e recomandat totusi sa mergi la agentia care ti-a vandut biletul, au preturi mai mari dar cred ca primeaza confortul psihic in concediu .

#27
gogutan

gogutan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2007

 razvy_zeus, on 14th July 2011, 18:45, said:

Am fost si eu in Kusadasi si am zis sa nu cumpar excursiile din prima zi si sa mai caut si alte preturi decat cele oferite de reprezentantul din hotel.
Am plecat prin oras si am gasit cateva oferte mai ieftine dar fara ghid roman .... am mai cautat pareri si pe net si am citit tot felul de intamplari ... unele persoane nu au fost luate chiar daca au platit biletul si cand au fost la agentie cei de acolo nu au recunoscut nimic .... mai multi turisti care dupa ce au fost la Efes au mai fost plimbati si pe la 3-4 magazine fara sa fie intrebati daca sunt interesati de asa ceva .... cel mai mult am fost convins de povestea in care doua persoane au fost lasate la casa fecioarei Maria pentru ca "au intarziat 5 minute la autocar"
Dupa ce am vazut tote astea am vorbit iar cu ghidul roman care reprezenta agentia din turcia si mi-a explicat ca agentiile de strada nu sunt autorizate si ca aceste povesti sunt adevarate. Mi-a mai explicat ca in cazul lor nu se pune problema sa plece sau sa se intoarca fara toti turistii inscrisi la o excursie.
M-am decis sa merg la Efes (care include si casa Fecioarei Maria) ,  Pamukkale , Adaland si Diving  ..... chiar nu regret ca am dat cu 5-8 euro mai mult pentru Efes si Pamukkale mai ales ca am avut si ghid roman cu care am glumit tot drumul si care ne-a oferit tot felul de informatii interesante. Pentru Adaland si Diving am platit acelasi pret care l-am gasit si in oras.

Recomandarea mea e sa mergeti cu agentia din hotel pentru ca prezinta mai multa siguranta si chiar nu are rost sa va stricati vacanta pentru 5-8 euro.

Povestea cu ramas pe drumuri pentru ca ai intarziat 5 minute sau ca ai vizitat fortat nu stiu ce magazine ... nu prea cred, nu m-ar mira sa ti-o fi "relatat" ghidul roman. Nu am intarziat la autocar niciodata dar am asteptat 15-20 de minute dupa altii si la excursii "de pe strada" si la cele de la hotel iar daca cineva din autocar a dorit sa viziteze un magazin (despre care am fost informati initial) evident ca a trebuit sa asteptam in autocar sau in magazin la un ceai( fara sa trebuiasca neaparat sa cumperi ceva).
Daca insa nu radeti decat la glume in limba romana atunci cumparati de la hotel pentru ca eu "pe strada" nu am gasit excursie cu ghid roman.
Pentru cine stapaneste binisor engleza sfatul meu este sa nu va feriti de agentiile de strada daca sunt mai ieftine (spun daca pentru ca anul acesta la Didim excursiile au fost cam la acelasi pret )

#28
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Nu stiu cum este cu pierdutul sau lasatul turistilor pe motiv  de intarziere, insa eu am cumparat excursiile de la agentie de strada, pretul am putut sa-l negociez a fost mai ieftin ca la hotel si nu am avut probleme.
Excursiile sunt mai ieftine insa este adevarat ca te opresti la cateva magazine cu care are ghidul contract.
Eu sincer sa va spun nu-mi pare rau, am vazut o fabrica de covoare de matase, inatai ne-a aratat procesul de productie cum scot matasea din pupele alea ale viermilor de matase cu se tese covorul etc, dupa care ne-au aratat o multime de covoare care erau destul de scumpe insa superb de frumoase din matase sau lana.
Asa ca eu nu m-am suparat fiindca am invatat ceva frumos.

#29
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.02.2007
Am apelat si noi la serviciile unei agentii de strada acum 3 ani si la intoarcere ne-au lasat in port de unde am platit vreo 30 euro taxi-ul pana la hotel.

#30
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Poate sa ma ajute cineva cu o informatie?

As vrea anul acesta sa vizitez Casa Fecioarei Maria de la Efes (de fapt sotia vrea)...
Cum suntem cu masina personala, si oricum mergem la Efes, exista vre-un drum deschis circulatiei pe care sa merg acolo? Ca m-am tot uitat pe google map si nu prea am vazut mare lucru.

Din ce am citit pana acum cred ca este ceva de genul: strada laterala din drumul spre parcarea de la situl arheologic mare (cu virare la dreapta). Dar nu sunt foarte sigur, sa caut pe benzina mea nu ma incanta, sa dau bani la ghizi locali iarasi nu ma pasioneaza...

O zi buna tuturor!

#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Vezi postul meu de mai jos referitor la persoanele care pleaca la Kusadasi:
http://forum.softped...howtopic=861431
Copiaza harta pe care am atasat-o acolo si tipareste-o la imprimanta.
Drmul pana la Casa Fecioarei Maria este foarte bun, cu multe serpentine. Cred ca Google Map nu este (prea) actualizat...
Cum stai cu fata la intrarea de jos de la Efes, o iei la stanga. Sunt indicatoare care te ghideaza foarte bine pana la Casa.
Succes si distractie placuta!  :wave:

#32
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006

 florinbad, on 4th June 2012, 16:26, said:

Vezi postul meu de mai jos referitor la persoanele care pleaca la Kusadasi:
http://forum.softped...howtopic=861431
Copiaza harta pe care am atasat-o acolo si tipareste-o la imprimanta.
Drmul pana la Casa Fecioarei Maria este foarte bun, cu multe serpentine. Cred ca Google Map nu este (prea) actualizat...
Cum stai cu fata la intrarea de jos de la Efes, o iei la stanga. Sunt indicatoare care te ghideaza foarte bine pana la Casa.
Succes si distractie placuta!  :wave:


Mii de multumiri :worthy:
Despre calitatea drumurilor din Turcia nu imi fac probleme.
Am citi postul si acum realizez de ce l-am ingnorat initial. SCUZE
Oricum inca o data multumiri pentru promptitudiene.

PS: Anul viitor incerc o Grecie sau un Muntenegru. Merge si Croatia daca te abati pe la Postojna si Skocjan (Slovenia). Nu esti amabil sa mergi inainte ca sa ne deschizi ochii noua celor pentru care sunt unele lucruri mai importante decat all.inc. :thumbup:

Stima si respect!!!

Edited by cozmin_t, 04 June 2012 - 18:20.


#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 cozmin_t, on 4th June 2012, 19:11, said:

Merge si Croatia daca te abati pe la Postojna si Skocjan (Slovenia).
Imi pare rau dar anul acesta este randul Croatiei. La anul este Turcia reloaded. Trebuie musai sa vad Cappadocia, cu orasele subterane de acolo.
Un povestitor exceptional pentru ceea ce vrei tu este OvidiuNS. Cauta-l la postarile respectivelor locatii dorite de tine.

Edited by florinbad, 04 June 2012 - 21:30.


#34
gabim

gabim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.05.2005

 cozmin_t, on 4th June 2012, 19:11, said:

Mii de multumiri :worthy:
Despre calitatea drumurilor din Turcia nu imi fac probleme.
Am citi postul si acum realizez de ce l-am ingnorat initial. SCUZE
Oricum inca o data multumiri pentru promptitudiene.

PS: Anul viitor incerc o Grecie sau un Muntenegru. Merge si Croatia daca te abati pe la Postojna si Skocjan (Slovenia). Nu esti amabil sa mergi inainte ca sa ne deschizi ochii noua celor pentru care sunt unele lucruri mai importante decat all.inc. :thumbup:

Stima si respect!!!
Si as vrea sa adaug ca acel drum cu   serpentine merita facut,pt ca e superb,iar cand ajungi sus,nu e mare lucru de vazut,dar este interesant de citit cum s-a descoperit acel loc,de vazut zidul plin de acatiste lasate de oameni,sau pur si simplu de simtit linistea sufleteasca cu care pleci de acolo

Attached Files



#35
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Oricare varianta are plusuri si minusuri.
Daca pretul este cel care guverneaza, atunci vor castiga fara echivoc excursiile luate prin agentiile locale. Insa au si ele minusurile lor: nu vb despre situatiile extreme cand dau tzeapa si nu veti fi luati de la hotel, ci de acele minusuri care exista si la excursiile organizate prin firmele partenere ale agentiilor romanesti. Cam aceleasi mese proaste (si in cam aceleasi locuri), opriri pe la diferiti comercianti (fie ei de covoare, onix, pielarie sau alte cele-interesante unele din ele, dar parca prea pun mare accent pe ele) si sunt de asemenea, cam aceiasi. Vorbesc din experienta proprie cu excursia: Myra-Demre-Kekova, pe care am facut-o de 3 ori (de 2 ori prin agentii locale si o data prin agentia care m-a dus in Antalya). Pe cont propriu am fi facut-o daca mai aveam cu cine sa ne asociem pt. barca din Kekova, pt. ca in rest nu este mare filozofie. Un alt dezavantaj: ghizii vorbitori de limba engleza/franceza/germana. Dupa un timp, mai ales daca nu ai exercitiul vorbirii in lb. respectiva, devine obositor (chiar daca o stii foarte bine-una e sa stii limba si alta s-o vorbesti curent). Plusul, fara echivoc, il constituie pretul cu circa 30% mai mic.
Cea mai tare excursie organizata am facut-o in Cappadocia, unde desi circa 9-10 ore s-a vb numai in engleza, totul a fost la superlativ. Evident, totul organizat prin agentie locala.
In Antalya/Kusadasi cred ca cea mai buna idee e sa mergeti pe cont propriu in excursii gen: Side/Perge/Aspendos/Mormintele lycienilor/Phaselis-pt.Antalya sau Ephesus/Casa Fecioarei Maria-Kusadasi.
Pamukkale (unde am fost cu masina personala, oprire de o noapte) este la ceva distanta de Antalya/Bodrum/Kusasi/Marmaris, dar daca ar fi sa aleg as inchiria auto si as merge pe cont propriu. De ce? Poate e mai obositor, dar as avea libertatea sa stau cat vreau, unde vreau. Evident, principalul dezavantaj l-ar avea conducatorul auto ( sacrificatul), dar odata ajuns, suplineste celelalte inconveniente. Pentru cei care ajung la Pamukkale, un timp rezonabil de vizita, dupa pararea mea, ar fi cam de 3/4 ore, ca sa ai timp sa si vizitezi si sa faci o baita, fara sa alergi de colo dincolo.
Pt. cei care merg prima oara: nu va luati excursii gen shopping in Antalya (pe care le-am avut si gratuit). Cele mai mari tzepe. O zi pierduta la comercianti agreati de agentiile partenere/ghizi, unde nu veti avea libertatea de a alege ce sa vedeti sau unde sa se opreasca, preturi mari, un fiasco total. Mai bine interesati-va din timp, luati dolmusul si mergeti in zilele de targ sau in mall-urile de care ati auzit. Si negociati, negociati, negociati (desi "fratii" mari din rasarit, cu stivele lor de bani, au stricat piata de ceva timp).

Edited by chrismo, 06 June 2012 - 23:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate