Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Excursii optionale - pe cont propriu sau organizate?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009
Cei care au fost in Turcia, in special in Kusadasi, ce excursii ati facut (Efes, Casa Fecioarei Maria, Templus zeitei Artemis, scuba diving, excursie cu vaporasul, Pamukkale...). Preturi pe cont propriu sau pentru excursii organizate, impresii...
Sunt convinsa ca informatiile vor fi utile si pentru 2010

Edited by andreea_mm, 18 February 2010 - 14:06.


#2
andrusel

andrusel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.08.2007
1.Paraglaiding deasupra oarsului Alanya ,cu agentie.Luat dimineata(07:30) de la hotel cu un microbus dus pana in apropierea de plaja Cleopatra ,de acolo cu un Jeep pana pe munte .Intors la hotel pe la 14 .Cost total =100 $ de persoana.Merita
2.Scuba diving in zona Kemer .La fel ,cu agentie.Asta a durat mai mult (de la 07:00---18:00) si cu masa pescareasca pe vas.Cost total 50 $ de persoana adult si 25 $ de copil (pret negociat cu agentia find un pachet de 2+2).Merita,dar sa nu ai copil mic cu tine ,ca se plicteseste pe vas daca nu face si el scufundarile (se fac 2 ,una la 5-6 metri si a doua la 12 metri).

#3
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Scuba diving ar merita numai daca vin si te iau ei de la CDC (si te si aduc inapoi binenteles) pretul fiind destul de rezonabil. Paraglaiding mi se pare destul de scump totusi, acum 2 ani in Grecia pe insula Skiatos era 50$ de persoana parca. Oricum idea in sine este excelenta ca sa stii cam ce poti face in timpul sejurului daca nu vrei sa stai ca micul pe gratar ... la soare.
Si inca ceva, pt cei care opteaza la o excursie pe cont propriu si vor merge cu masina, soferul ce va face, caci ceilalti barbati ...

Edited by leonmaximilian, 18 February 2010 - 21:28.


#4
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009
Cei care au fost la Efes, si au vrut sa mearga si la casa Fecioarei Maria, ati luat excursie organizata, sau se poate cu taxi? Stiu ca s-a zis anul trecut de asa ceva pe forum, dar nu mai retin cum

#5
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007

 andreea_mm, on 20th February 2010, 20:21, said:

Cei care au fost la Efes, si au vrut sa mearga si la casa Fecioarei Maria, ati luat excursie organizata, sau se poate cu taxi? Stiu ca s-a zis anul trecut de asa ceva pe forum, dar nu mai retin cum

...sunt una langa alta...eu am fost cu masina personala, iar acolo, la efes, am lasat-o in parcare si ne-a dus un nene la intrarea cealalta de dupa selcuk, gratis, in schimb trebuia sa vizitam fabrica de piele fara a avea obligatia de a cumpara ceva
...se pot face si in cadru organizat iar transportul se face cu microbuzul sau cu masina, in functie de nr. de turisti, nu stiu ce pret pentru ca noi, in afara de scuba-diving si quad safari, ca nu aveam unde parca masina, nu am luat nimic la grup, alegand sa vizitam totul pe cont propriu

#6
Dum

Dum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.03.2007
Dintre locurile care merita sa fie  vizitate  neaparat si nu se face prea  mare reclama este  fostul oras Pergamon  (actual Bergama ) care se afla intre Canakkale si Izmir, la doar cativa km de  soseaua principala. Exista doua zone de vizitat, Acropolis si Asklepion,  situate la cativa km una de alta.  

    Pergamonul a fost cunoscut prin  biblioteca sa, darul lui Marc Antoniu catre Clepoatra, care cumprindea peste  200.000 de volume de pergament care ulterior au ajuns in bibiloteca din  Alexandria. Tot aici se poate vedea Templul  lui Traian, Templul Athenei si  fundatia Altarului  lui Zeus numit in Biblie Tronul Satanei. Din pacate, la sfarsitul secolului  XIX,  turcii au vandut ruinele ca piatra  de constructie, care acum se afla la Berlin la Pergamon Museum,  actualmente cel mai vizitat muzeu de arta  din Germania . 2o de ani a durat reconstructia  templului la Berlin intre anii 1910 si 1930. In 1994 cand am fost prima data  aici, turcii visau ca in cativa ani vor aduce Templul inapoi, lucru care nu  cred ca  se v-a intampla vreodata. Altarul  lui Zeus este considerat cel mai frumos altar construit vreodata.  Tot aici s-a fabricat pentru prima data si pergamentul.  In perioada elena orasul rivaliza cu Efes,  Alexandria,  iar in perioada romana era  capitala Asiei.

    In zona Asklepion a fost ridicat  primul spital ( centru balnear) din perioada antica, locul unde accesul mortii  era interzis si dedicat lui Asclepios zeul medicinei  la greci. Tot aici se gaseste  si emblema medicine,  acel semn cu sarpele.

#7
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Daca ar fi sa ne referim la Antalya probail 80 la suta din excursii merita facute in mod organizat si merita sa cereti o oferta de la ghidul dvs de hotel cu toate ca uneori poate fi umpic mai scump decat o agentie de pe strada.

Si o sa ma intrebati de ce sa fie mai scump?


I agentia care se ocupa de sejurul dvs.
1- Agentiile care au acces in hoteluri fac parte dintr-o organizatie turceasca TURSAB care are reguli clare privind organizarea unei excursii: autocarul trebuie sa fie cu aer conditionat, acreditare TURSAB, tabela pe care scrie clar numele agentiei si un nr....orice transfer se face cu turisti in Antalya este inregistrat are un numar care e unic. 2 autocare nu pot avea acelasi nr- de transfer.Cand ajungeti pe aeroport uitati-va atenti si o sa vedeti ca indiferent de firma in fata autocarului apare NUMELE FIRMEI SI UN NR. care apartine unui anume ghid.  Astfel in orice moment in caz ca apare vreo problema nr poate spune clar cine era in acel autocar, cine e sofer si cine e ghidul care se ocupa de grup.
2- Autocarele cu care se fac excursiile sunt asigurate...asta inseamna ca in caz de un accident compania tranportatoare se ocupa de chelutuielile medicale sau alte aspecte privin un eventual accident- nu intru in detalii insa e bine de stiu.
3-Orice excursie culturala trebuie facuta cu un ghid cultural cu o acreditare numita KOKART. Fara acea acreditare nu se pot face excursii cu caracter cultural. Acesti ghizi merg anual la cursuri si trebuie sa isi vizeze acreditarea in fiecare sezon. Nu ai aceasta acreditare nu poti face o excursie culturala. Nu oricine povesteste despre istoria si cultura Turciei este un ghid adevarat. In cazul romanilor orice excursie culturala se face cu un ghid in limba engleza si un reprezentant al agentiei(ghid de transfer/translator) sau doar un ghid cu kokart in limba romana.
4- In caz ca se strica un autocar (intr-o excursie) exista o procedura clara pe care un ghid trebuie sa o aplice astfel ca timpul de asteptare  pana vine un alt autocar sa fie cat mai scurt.
5- In cazul unei probleme de orice natura ghidul agentiei care s-a ocupat de dvs. este cel care va ajuta in orice problema: medicala, legala etc.
6- Un ghid bun, pregatit este platit si stie cum sa organizeze cat mai bine o excursie ca mai apoi fiecare sa ramana cu amintiri placute.

II O agentie de pe strada
1 sunt multe firme pirat care amesteca intr-un autocar 10 natii
2 in caz de un accident cine e responsabil?? au asigurare aceste companii? In ce limba vorbiti cu ei in caz ca apare o neconcordanta in program....pleci sa vezi Pamukkale-ul dar de fapt vezi 10 magazine cu covoare in drum
2 am inregistrat cazuri de oameni blocati mai bine de 4 ore pe soseaua spre Pamukkale/ autocar defect- nu mergea aerul conditionat la peste 40 de grade celsius
3 ATENTIE: o agentie de strada nu are voie sa intre in hotel fiindca nu are acreditarea necesara care ii permite sa treaca de poarta hotelului.De multe ori aceste autocare merg fara tabela fara sa isi inregistreze excursia. Daca si-ar inregistra-o ar trebui sa respecte normele TURSAB destul de dure si ar trebui sa plateasca taxe! Ori??




Daca mai vreti va pot da argumente solide, documentate  pentru a alege sa discutati cu ghidul dvs.inainte de a face o excursie.

#8
andreea_mm

andreea_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.01.2009

 vip72, on 20th February 2010, 20:01, said:

...sunt una langa alta...eu am fost cu masina personala, iar acolo, la efes, am lasat-o in parcare si ne-a dus un nene la intrarea cealalta de dupa selcuk, gratis, in schimb trebuia sa vizitam fabrica de piele fara a avea obligatia de a cumpara ceva
...se pot face si in cadru organizat iar transportul se face cu microbuzul sau cu masina, in functie de nr. de turisti, nu stiu ce pret pentru ca noi, in afara de scuba-diving si quad safari, ca nu aveam unde parca masina, nu am luat nimic la grup, alegand sa vizitam totul pe cont propriu
Cum sunt una langa alta? Pe google map imi arata o distanta de cativa Km de la iesirea din Efes pana la Casa Fecioarei Maria (drum printr-o padure). Stiu ca pana la Efes te poate duce un dolmus, dar de acolo pana la Casa Fecioarei Maria nu stiu cum se poate ajunge (pe cont propriu).

#9
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007

 andreea_mm, on 21st February 2010, 14:28, said:

Cum sunt una langa alta? Pe google map imi arata o distanta de cativa Km de la iesirea din Efes pana la Casa Fecioarei Maria (drum printr-o padure). Stiu ca pana la Efes te poate duce un dolmus, dar de acolo pana la Casa Fecioarei Maria nu stiu cum se poate ajunge (pe cont propriu).


...una langa alta(generic)...asta nu inseamna ca sunt lipite, ci doar ca sunt in aceeasi zona...ce-ntrebi tu nu stiu daca iti poate raspunde cineva ptr. ca acolo ori te duci cu masina personala, ori in cadru organizat...sau cel putin eu nu am citit asa ceva p-aici pe forum si nu inteleg ce "economie" vrei sa faci cu dolmusul si sa te chinui cu "rata" ca doar esti in concediu

#10
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 andreea_mm, on 20th February 2010, 20:21, said:

Cei care au fost la Efes, si au vrut sa mearga si la casa Fecioarei Maria, ati luat excursie organizata, sau se poate cu taxi? Stiu ca s-a zis anul trecut de asa ceva pe forum, dar nu mai retin cum

1.eu la intrarea in efes am mers cu taxiul, de la hotel (surmeli) si pana la intrarea in efes costandu'ne 10 EUR (dupa negocieri, bine'nteles). de intors ne-am intors cu dolmus, exact de la iesira din efes. la 25 de euro te astepta taxiul pana vizitai toata cetatea, la iesire.
2.pentru croaziera am mers la agentiile din kusadasi, pe faleza, unde am obtinut "imensul" pret de 10 euro de persoana, in conditiile in care la hotel costa 26 eur. asta cu tot cu preluarea de la hotel si intoarcerea seara.
3.pentru aquafantasy am platit 15 eur in oras in kusadasi la o agentie, in conditiile in care intrarea (daca mergeam direct la poarta, ca erau 300 metri distanta) costa 20 eur/pers. asta m-a mirat putin... dar deh, acum daca vine si te ia microbuzul pentru atata distanta si platesti si mai putin, merita.

#11
anca_l

anca_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.05.2008
Stie cineva daca se fac excursii in Rhodos cu vaporul, cu plecare din Antalya?

#12
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 anca_l, on 21st April 2010, 13:21, said:

Stie cineva daca se fac excursii in Rhodos cu vaporul, cu plecare din Antalya?


Din pacate din Antalya se organizeaza asemenea excursii ınsa dureaza 2-3 zile sı necesita rezervari din timp. Excursii de o zi ın Rhodos se organizeaza din Marmaris sı din Bodrum.

#13
anca_l

anca_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.05.2008

 koder, on 21st April 2010, 14:29, said:

Din pacate din Antalya se organizeaza asemenea excursii ınsa dureaza 2-3 zile sı necesita rezervari din timp. Excursii de o zi ın Rhodos se organizeaza din Marmaris sı din Bodrum.
Multumesc mult Koder!!

#14
puty11

puty11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008
A fost cineva la Sirince? Merita deplasarea din Kusadasi?

#15
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

 puty11, on 24th April 2010, 19:48, said:

A fost cineva la Sirince? Merita deplasarea din Kusadasi?


Absolut ca merita...peısajul e superb plus ca puteti cumpara la un pret bun si faimosul vin de Sirince cu gust de fructe/ cel cu fructe de padure e suuuper aromat.

#16
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Care mai sunt preturile in 2011 ?

#17
mita2008

mita2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.04.2008
eu merg in Kemer in perioada 19.05-28.05..ce excursii imi recomandati? de unde este bine sa le cumpar?

#18
karinne

karinne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2010

 mita2008, on 26th February 2011, 12:34, said:

eu merg in Kemer in perioada 19.05-28.05..ce excursii imi recomandati? de unde este bine sa le cumpar?
Daca ti-ai luat biletul prin agentie,ai incercat sa afli ce mai ofera in afara de transport(si asta,nu intotdeauna),cazare si mancare?Iar daca nu,daca ai bani,poti afla si de la fata locului ce excursii poti face.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate