Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

De unde as putea sa cumpar o maimuta?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
hoopstar1523

hoopstar1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.01.2009
As fi interesat in a cumpara o maimuta,preferabil Capucin,de asemenea as vrea sa stiu daca in Romania este legal sa tii o maimuta drept animal de casa.

#2
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
De ce ai vrea o maimuta? Nu este un animal domestic.

Chiar citesem acum citeva saptamani despre o amaricanca sfasiata de maimuta prietenei ei

#3
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

 hoopstar1523, on 18th February 2010, 13:39, said:

As fi interesat in a cumpara o maimuta,preferabil Capucin,de asemenea as vrea sa stiu daca in Romania este legal sa tii o maimuta drept animal de casa.
Astfel de animale de obicei se procura la negru adica ilegal.

Legea nr. 205/2004, privind protecția animalelor,
"Constituie infracțiune deținerea și comercializarea de animale sălbatice, cu excepția celor de la grădinile zoologice, folosirea animalelor pentru cerșetorie, omorârea animalelor, organizarea de lupte între animale sau cu animale, maltratarea și schingiuirea acestora, despărțirea puilor de mamă până la vârsta de minimum opt săptămâni, precum și intervențiiile chirurgicale destinate modificării aspectului unui animal sau altor scopuri necurative, precum cuparea urechilor, secționarea corzilor vocale, ablația ghearelor, colților, ciocului și dinților."

De asemenea trebuie stiu ca puii din rasa maimutelor Capucin sufera traume majore imdeiat ce sunt despartiti de mame,au nevoie de conditii de crestere mult mai vaste decat cele oferite in apartament.
Un real pericol il poate reprezenta pentru copii si chiar pentru persoane majore maimuta Capucin ajunsa la maturitate deoarece acestea ataca fara un real motiv,inprevizibil,existind riscul ca un copil ori persoana adulta sa fie mutilata pe viata.

Edited by Header, 18 February 2010 - 14:07.


#4
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.08.2007
La Cluj, in Polus Center sunt maimute. Nu stiu ce rasa.

#5
shadow_in_the_dark

shadow_in_the_dark

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.02.2009

 xXx69Asu, on 18th February 2010, 14:33, said:

La Cluj, in Polus Center sunt maimute. Nu stiu ce rasa.
sunt niste maimute super dragute la magazinul de animale:))

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Mi se pare riscant sa ai o maimuta. Sint ca niste oameni prost educati si puerili: geloase, ranchiunoase, nesimtite. Au si putinta de a face rau, de a distruge prin casa, sau a folosi diverse obiecte pe post de jucarii, sau chiar de arme. Poate chiar din imitatie, in joaca, sa faca o timpenie. Cunosc un singur tip care a avut maimuta, si dupa 2 ani s-a saturat peste cap. Nu-l lasa sa vina cu gagici acasa, ii devasta cind raminea singura, il siciia exct cind omu n-avea chef (toate astea in timp, la inceput a fost cuminte si sfioasa).

#7
hoopstar1523

hoopstar1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.01.2009
Multumesc pentru raspunsuri,nu stiu ce-a fost in mintea mea.Cunosc persoane care au avut maimute au spus ca se comportau decent,desi mai stiam si eu ca anumite maimute sunt destul de ranchinoase.

#8
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
am vazut pe net vindea cnv cu 1000 euro.....

#9
mau_96sweet

mau_96sweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.04.2008

 xXx69Asu, on 18th February 2010, 14:33, said:

La Cluj, in Polus Center sunt maimute. Nu stiu ce rasa.
Am vazut si eu ceva maimute mici, in vitrina magazinului, mini-gradina zoologica. Erau tare mortale. Se miscau foarte ciudat.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
am vazut in Japonia anul trecut, una mini si frumoasa in valoare de 8.000E :) (in Gunma Park)
atunci m-a interesat si pe mine o maimuta in loc de copil  (mi-a ajuns fratiorul meu..chiar daca e simpatic :lol: )

#11
hoopstar1523

hoopstar1523

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.01.2009
Cu de 8000 euro imi iau cal cu corn in frunte.^

#12
xxsfantu

xxsfantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.03.2009
Alea din Polus sunt urate si scary.

Ma gandesc ca vrei sa iti cumperi o maimuta ca sa te te joci cu ea si pentru companie, .. nu ca sa iti provoace un stop cardiac daca te trezesti in toiul noptii cu ea in fata ta.

#13
karman_drg

karman_drg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2009
Ai reusit sa cumperi maimuta? Si eu as fi interesat, ce preturi au? eu as vrea una TITI sau un capucin! Orice informatie mi-ar fi de folos... merci mult!!!

Edited by karman_drg, 31 October 2010 - 01:56.


#14
klaus444

klaus444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2010
Pai n'au toti ca nu le prea trebuie la oameni,trebuie multa rabdare cu ele,etc..
In general,sa o cumperi te costa cam 100 E,desigur poti negocia :D
Mai bine iti iei o nimfa,foarte inteligente,nu fac mizerie si le poti dresa de ramai OO

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate