Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Revine Isus in 2011?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1108 replies to this topic

#1081
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 22nd December 2011, 00:25, said:

Normal ca atunci cand vezi ceva in Scriptura care contrazice sau nu esti 100% sigur, nu e nicio rusine sa recunosti, stimabile. Numai cine nu a studiat niciodata Scriptura poate face o tragedie daca gresesti.
Sa gresesti e normal, stimabile. Esential este SA TE CORECTEZI. Nimeni din nicio biserica nu va contrazice doctrina bisericii sale. Facem pariu?

Dacă recunoști că greșești, de ce mai faci atâta caz când alții greșesc și le mai și adresezi cuvinte jignitoare?

De ce nu aplici aceeași regulă și la ceilalți?  

Învață să aplici regula de aur din Matei 7:12 .....  ;)


 zexelica, on 22nd December 2011, 00:25, said:

Nimeni din nicio biserica nu va contrazice doctrina bisericii sale. Facem pariu?

Nu te pripi ....

Uite doar un exemplu:


*** w99 1/5 pag. 16 par. 10-12 „Cititorul să-și folosească discernământul“ ***

Cândva, membrii poporului lui Dumnezeu au înțeles că prima fază a marelui necaz a început în anul 1914 și că faza finală va începe odată cu bătălia Armaghedonului (Apocalipsa 16:14, 16; compară cu Turnul de veghere din 1 aprilie 1939, pagina 110, ediția în engleză). Putem înțelege deci de ce cândva se credea că „lucrul dezgustător“ din timpurile noastre trebuie să se fi așezat într-un loc sfânt la scurt timp după primul război mondial.

Cu toate acestea, în ultimii ani am ajuns să înțelegem lucrurile în mod diferit. Joi, 10 iulie 1969, la Congresul Internațional „Pace pe Pământ“ ținut în New York City, F. W. Franz, pe atunci vicepreședinte al Watch Tower Bible and Tract Society, a ținut o cuvântare foarte emoționantă. Făcând o reexaminare a modului în care se înțelesese înainte profeția lui Isus, fratele Franz a spus: „S-a explicat că «marele necaz» a început în anul 1914 e.n. și că Dumnezeu nu a permis să-și urmeze atunci cursul complet, ci a pus capăt primului război mondial în noiembrie 1918. De atunci încoace Dumnezeu a acordat un timp pentru ca rămășița sa unsă, formată din creștinii aleși, să-și desfășoare activitatea înainte ca el să permită ca partea finală a «marelui necaz» să înceapă cu bătălia Armaghedonului“.

Apoi el a dat o explicație schimbată în mod considerabil: „În conformitate cu evenimentele din secolul I, . . . «marele necaz» antitipic nu a început în anul 1914 e.n. Mai degrabă, ceea ce s-a întâmplat cu modernul Ierusalim antitipic în 1914–1918 nu a fost decât «începutul durerilor strâmtorării» . . . «Marele necaz», care nu se va mai repeta, ne stă încă în față pentru că înseamnă distrugerea imperiului mondial al religiei false (inclusiv a creștinătății), urmată de «războiul zilei celei mari a Dumnezeului celui Atotputernic» la Armaghedon“. Acest lucru însemna că întregul mare necaz era încă de domeniul viitorului.

Spre deosebire de celelalte religii, Martorii lui Iehova au fost mereu prompți în a-și corecta învățăturile pe măsură ce au înțeles din ce în ce mai clar Biblia.  

(Daniel 12:4) . . .Iar tu, Daniel, ține ascunse aceste cuvinte și sigilează cartea până la timpul sfârșitului. Mulți vor umbla încoace și încolo și adevărata cunoștință va crește“.

(Proverbele 4:18) . . .Dar cărarea celor drepți este ca lumina zorilor a cărei strălucire crește până la miezul zilei.

Ceilalți, în loc să-și corecteze învățătura atunci când înțeleg că aceasta este greșită, continuă să o susțină chiar cu prețul de a aplica forțat și eronat unele versete care "par să le susțină afirmațiile eronate".

#1082
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 kruger, on 22nd December 2011, 10:21, said:

Poate cineva sa respecte Decalogul in totalitate?
Hristos in natura Sa umana le-a respectat... cu atat noi, de ce nu am putea?

Ce ti se pare asa de greu sa ai un singur Dumnezeu, caruia sa I te inchini, sa nu Ii iei numele in desert, sa pastrezi adevarata zi de odihna, si iti respecti parintii si sa nu iti inseli aproapele?

Ia spune... e atat de greu?

#1083
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 22nd December 2011, 09:36, said:

Dacă recunoști că greșești, de ce mai faci atâta caz când alții greșesc și le mai și adresezi cuvinte jignitoare?

De ce nu aplici aceeași regulă și la ceilalți?
Cuvinte jignitoare adresez idolilor morti. Celor vii, niciodata. Si o fac "to make a point" si ca sa ii scot in fata pe aplaudacii lor.

Eu gresesc in permanenta, stimabile. Nu sunt infailibil, precum coana mare a adventistilor. Aia n-a gresit in viata ei nimic, iar tot ce a zis gresit este o minciuna inventata de non-adventisti ca s-o discrediteze :lol: :lol: , nici in biblia lor nu exista citatele ei, nici nu a "vazut un popor fara pacat pe Saturn", Jupiter are doar 4 luni, aia de la NASA sunt niste imbecili care nu stiu sa numere........

Edited by zexelica, 22 December 2011 - 10:32.


#1084
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 ktulu22, on 22nd December 2011, 10:00, said:

Hristos in natura Sa umana le-a respectat... cu atat noi, de ce nu am putea?

Ce ti se pare asa de greu sa ai un singur Dumnezeu, caruia sa I te inchini, sa nu Ii iei numele in desert, sa pastrezi adevarata zi de odihna, si iti respecti parintii si sa nu iti inseli aproapele?

Ia spune... e atat de greu?

ktulu22, nimeni nu poate sa respecte Decalogul ... Domnul Isus a fost singurul care a putut face asta, deci singurul "miel fara cusur" care sa poata fi adus jertfa pentru noi, ceilalti.

Ce mi se pare greu la decalog? Eu cred ca nu l-ai studiat... numai porunca "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, cu tot sufletul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti" o calci zilnic de cateva ori, prioritizand altceva in locul lui Dumnezeu si aratand o lipsa de dragoste pentru aproape.

Moise nu a putut, David nu a putut, Solomon - cel mai intelept om, nu a putut... iar tu spui: "ce ti se pare asa greu? "

Din cauza neputintei omului sa respecte Legea, a fost nevoie de harul lui Dumnezeu ca noi sa fim mantuiti. Acum nu mai suntem sub Lege, ci sub har. (Romani 6:14)

Edited by kruger, 22 December 2011 - 10:49.


#1085
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 kruger, on 22nd December 2011, 11:46, said:

ktulu22, nimeni nu poate sa respecte Decalogul ... Domnul Isus a fost singurul care a putut face asta, deci singurul "miel fara cusur" care sa poata fi adus jertfa pentru noi, ceilalti.

Ce mi se pare greu la decalog? Eu cred ca nu l-ai studiat... numai porunca "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, cu tot sufletul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti" o calci zilnic de cateva ori, prioritizand altceva in locul lui Dumnezeu si aratand o lipsa de dragoste pentru aproape.

Moise nu a putut, David nu a putut, Solomon - cel mai intelept om, nu a putut... iar tu spui: "ce ti se pare asa greu? "

Din cauza neputintei omului sa respecte Legea, a fost nevoie de harul lui Dumnezeu ca noi sa fim mantuiti. Acum nu mai suntem sub Lege, ci sub har. (Romani 6:14)
Sa inteleg ca daca nu pot, pot sa incalc?

Nicidecum....

Dumnezeu a dat Legea ca  omul sa o respecte... De putut se poate, numai condusi de Duhul Sfant... Dar pentru multi e mai simplu ca sa incalce, si se justifica ca nu se poate....


A fi sub Lege, si a fi sub har, sunt doi termeni care nu i-ai inteles....

Esti sub Lege cand o incalci.... De exemplu... ia spune, te condamna o lege care spune ca sa nu furi, daca tu nu ai furat?  

A fi sub har inseamna ca Dumnezeu te iarta de pacat , dar sa nu mai continui sa faci acel pacat... Atata timp cat faci un pacat, si nici macar nu iti pare rau... atunci te condamna Legea....

 zexelica, on 22nd December 2011, 11:30, said:

Cuvinte jignitoare adresez idolilor morti. Celor vii, niciodata. Si o fac "to make a point" si ca sa ii scot in fata pe aplaudacii lor.

Eu gresesc in permanenta, stimabile. Nu sunt infailibil, precum coana mare a adventistilor. Aia n-a gresit in viata ei nimic, iar tot ce a zis gresit este o minciuna inventata de non-adventisti ca s-o discrediteze :lol: :lol: , nici in biblia lor nu exista citatele ei, nici nu a "vazut un popor fara pacat pe Saturn", Jupiter are doar 4 luni, aia de la NASA sunt niste imbecili care nu stiu sa numere........
Trebuia sa aduci vorba si de EGW... prietena ta...

Zexe... minti ;a foc continu... daca jignesti morti, crezi ca esti mai bun? Sau demonstrezi ceea ce esti? Un om lipsit de cea mai mica urma de bun simt?  Nici un adventist nu a spus ca EGW e infailibila... unde ai citit tu asa ceva? Iar incepi cu imaginatia ta bogata?

Esti un micinos care faci acuze fara a avea nici o dovada, doar ca sa atragi atentia de la lipsa ta de caracter... In locul tau as tacea.... mincinosule..... :deadtongue: :deadtongue:

#1086
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
N-am auzit de niciun adventist care sa spuna ca jigodia a gresit......deci e infailibila.

#1087
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 zexelica, on 22nd December 2011, 14:18, said:

N-am auzit de niciun adventist care sa spuna ca jigodia a gresit......deci e infailibila.
Nu o sa auzi niciodata un adventist spunand ca a gresit acolo unde EGW nu a gresit... EGW a fost om si ca orice om a fost supusa greselilor... dar asta nu inseamna ca scrierile ei sunt minciuni....

Tu, daca ai spus ceva, si ti s-a demonstrat ca ai gresit.... nu ai recunoscut decat atunci cand nu ai mai avut nici un argument la minciuna ta... Cel mai bun exemplu e acesta....

Ai spus ca in urma studiului personal ai ajunsla concluzia ca Isus va reveni in anul 2011.... Care studia personal? Ca ai dat copy paste de la Family Radio... Ai fost prins cu ocaua mica... si acum vii si ne minti ca ai gresit undeva... unde zexe? Ca ideea aceasta nu iti apartine nici  in proportie de 0,000001%! E doar un copypaste ieftin.... Deci dupa ce ca ai mintit ca ai studiat personal, te scalzi in aceeasi minciuna, spunand ca mai cauti unde ai gresit... cand tu nu ai studiat nimic.... Ai acuzat-o pe EGW ca a gresit cand a spus ca Isus va reveni in 1844... Ea nu a spus asa ceva ci Miller... ceea ce e cu totul altceva....


Deci EGW te depaseste la multe capitole... inclusiv Biblie...

Ai fost, esti si sper ca nu vei fi un mincinos... :deadtongue:

#1088
Victor_hand_of_blood

Victor_hand_of_blood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.12.2011
Iisus va veni in 2012, asta e clar. Daca va intrebati cand mai exact, asteptati-va la Ziua Invierii, adica de Pasti.


 kruger, on 22nd December 2011, 10:46, said:

ktulu22, nimeni nu poate sa respecte Decalogul ... Domnul Isus a fost singurul care a putut face asta, deci singurul "miel fara cusur" care sa poata fi adus jertfa pentru noi, ceilalti.

Ce mi se pare greu la decalog? Eu cred ca nu l-ai studiat... numai porunca "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, cu tot sufletul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti" o calci zilnic de cateva ori, prioritizand altceva in locul lui Dumnezeu si aratand o lipsa de dragoste pentru aproape.

Moise nu a putut, David nu a putut, Solomon - cel mai intelept om, nu a putut... iar tu spui: "ce ti se pare asa greu? "

Din cauza neputintei omului sa respecte Legea, a fost nevoie de harul lui Dumnezeu ca noi sa fim mantuiti. Acum nu mai suntem sub Lege, ci sub har. (Romani 6:14)
Daca nu ramane loc de Dragoste, atunci sa ramana loc de Credinta. Uneori mi se pare mai usor sa crezi, decat sa iubesti. Intr-adevar sa iubesti este mult mai important, pentru ca aceea este Calea, dar daca numai trei oameni de pe Pamant ar crede cu adevarat in cea de-a II-a Venire a Lui Hristos, El ar veni chiar acum. Spuneti, cati credeti cu adevarat in El?

#1089
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Victor_hand_of_blood, on 22nd December 2011, 15:26, said:

Iisus va veni in 2012, asta e clar. Daca va intrebati cand mai exact, asteptati-va la Ziua Invierii, adica de Pasti.
Si cand te vei trezi, va fi dimineata. Apasa tasta 5.


 Victor_hand_of_blood, on 22nd December 2011, 15:26, said:

Daca nu ramane loc de Dragoste, atunci sa ramana loc de Credinta. Uneori mi se pare mai usor sa crezi, decat sa iubesti. Intr-adevar sa iubesti este mult mai important, pentru ca aceea este Calea, dar daca numai trei oameni de pe Pamant ar crede cu adevarat in cea de-a II-a Venire a Lui Hristos, El ar veni chiar acum. Spuneti, cati credeti cu adevarat in El?
Sfaturi babesti...degeaba ai credinta, incat sa muti si muntii din loc, daca nu ai dragoste, esti nimic. (1 Corinteni 13:2)

Daca nu ai dragoste, nu Il ai pe Dumnezeu, pentru ca El este dragoste.

 Victor_hand_of_blood, on 22nd December 2011, 15:26, said:

Iisus va veni in 2012, asta e clar. Daca va intrebati cand mai exact, asteptati-va la Ziua Invierii, adica de Pasti.
Si cand te vei trezi, va fi dimineata. Apasa tasta 5.


 Victor_hand_of_blood, on 22nd December 2011, 15:26, said:

dar daca numai trei oameni de pe Pamant ar crede cu adevarat in cea de-a II-a Venire a Lui Hristos, El ar veni chiar acum. Spuneti, cati credeti cu adevarat in El?
Tu crezi in El, sau crezi in ce ti s-a povestit despre El, de catre niste persoane in care ti-ai pus increderea?   Ideea e să-L cunosc pe El și puterea învierii Lui, și părtășia suferințelor Lui, și să mă fac asemenea cu moartea Lui, cum spune Ap. Pavel in Epistola catre Filipeni.

In Biblie spune ca Domnul Isus nu va veni inainte sa se implineasca numarul neamurilor... tu ce inveti aici?

Edited by kruger, 22 December 2011 - 16:56.


#1090
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 Victor_hand_of_blood, on 22nd December 2011, 15:26, said:

Iisus va veni in 2012, asta e clar.
E clar cum a fost și în 2011 ...

#1091
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 22nd December 2011, 10:30, said:

Cuvinte jignitoare adresez idolilor morti. Celor vii, niciodata. Si o fac "to make a point" si ca sa ii scot in fata pe aplaudacii lor.

Eu gresesc in permanenta, s


Care morti?

Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii, caci pentru El toti sunt vii." (Luc.20:38)


Eu zic , incapatanarea nu foloseste.

Cine isi aduce aminte de certare apuca pe calea vietii; dar cel ce uita mustrarea apuca pe cai gresite. - (Prov.10:17)




Invatatura daca nu duce la evlavie = 0

Evlavie = ascultare  

Cuvantul este clar.

Cine zice ca ramane in El trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. (1Ioan.2:6)




 genius, on 22nd December 2011, 20:27, said:

E clar cum a fost și în 2011 ...


In 2011 s-au potrivit mai multe evenimente printre care si anul de veselie sau jubiliar (49 ani)


HY 2488 - Iosua au trecut râul Iordan
HY 5771 - echivalent 2011
----------
3283 ani

3283/49 = 67 Jubilee (EXACT)

Anul jubiliar al 67 incepe de la suflarea de shofar pe 08 octombrie 2011.


Numai ca nu sunt adunati toti din exil.









 kruger, on 22nd December 2011, 16:55, said:

Daca nu ai dragoste, nu Il ai pe Dumnezeu, pentru ca El este dragoste.


Foarte clar.

Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta, asa incat sa mut si muntii, si n-as avea dragoste, nu sunt nimic. (1Cor.13:2)


Iar daca e vorba de judecata trebuie sa fi perfect


Sau cum poti sa zici fratelui tau: "Frate, lasa-ma sa-ti scot paiul din ochi", si, cand colo, tu nu vezi barna din ochiul tau? Fatarnicule, scoate intai barna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti firul (de praf) din ochiul fratelui tau. (Luc.6:42)

Edited by husand, 23 December 2011 - 23:00.


#1092
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 husand, on 23rd December 2011, 22:58, said:

In 2011 s-au potrivit mai multe evenimente printre care si anul de veselie sau jubiliar (49 ani)


HY 2488 - Iosua au trecut râul Iordan
HY 5771 - echivalent 2011
----------
3283 ani

3283/49 = 67 Jubilee (EXACT)

Anul jubiliar al 67 incepe de la suflarea de shofar pe 08 octombrie 2011.


Numai ca nu sunt adunati toti din exil.
Aha , deci mai așteptăm ...
Ok . Și eu mă pregătisem ...

#1093
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Apropo , o să-l cheme tot iisus ?

#1094
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 anticristul, on 27th November 2011, 22:39, said:

Poti sa mi arati o proorocie facuta de el?
Ceri imposibilul, caci ultimul proroc a fost Malachi.

#1095
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Ben_Gal_1, on 24th December 2011, 18:15, said:

Ceri imposibilul, caci ultimul proroc a fost Malachi.

Greșală galule.
A profețit și Iisus și Petru, Pavel, Ioan.


Dacă a ști ce profeție de a Lui Iisus sa împlinit te-ai înșuruba în asfalt.

#1096
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010
n 2011 s-au potrivit mai multe evenimente printre care si anul de veselie sau jubiliar (49 ani)


HY 2488 - Iosua au trecut râul Iordan
HY 5771 - echivalent 2011
----------
3283 ani

3283/49 = 67 Jubilee (EXACT)

Anul jubiliar al 67 incepe de la suflarea de shofar pe 08 octombrie 2011.


Numai ca nu sunt adunati toti din exil.

Cum ai ajuns la o data atit de fixa?Dupa ce calcule?Spune mi in ce an a murit David.Deci intrebare de clasa intiia.Dar sa fii sigur si documentat pe raspuns. pe raspuns.

#1097
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 anticristul, on 25th December 2011, 01:14, said:

Numai ca nu sunt adunati toti din exil
Car exil si ce inseamna exilul spiritual? Sau....tu esti numai cu intelesul literal, nu? Tu si cu rabiniii si popii stimati.

#1098
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 anticristul, on 25th December 2011, 01:14, said:

Cum ai ajuns la o data atit de fixa?Dupa ce calcule?


Ai 967 anul zidiri templului de Solomon data la care adaugi 480 ani pentru a afla anul iesiri din Egipt  1447 conform 1 Imparati 6:1
de unde scazi 40 ani traversarea pustiului.

Deci calculul pe anul 49 jubileu se face  dupa 1407 a cate 49 ani nu la 50 care este anul de la intrarea in tara deoarece primul an este tot un an de sabat.

Edited by husand, 28 December 2011 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate