Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1701 replies to this topic

#1693
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 04.02.2008
#blackiesasha
Intrebare: Masina avea roata de rezerva sau kit de reparatie?
Am un stress legat de masinile cu kit de reparatie....

#1694
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.01.2013
Nu avea roata de rezerva. Pe hirtiile primite la preluarea masinii erau niste numere de telefon din mai multe locatii de pe insula unde mi s-a spus sa sun daca am probleme cu masina. Am avut noroc si nu a fost cazul. La rezervare bifasem tot ce tinea de asigurari si parca era si ceva legat de asistenta rutiera.

Edited by blackiesasha, 08 May 2024 - 09:13.


#1695
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 03.05.2020

View Postbusiness11, on 26 aprilie 2024 - 08:22, said:

Simplu, istoric vorbind imobiliarele pe o perioada mai lunga de timp intodeauna au castigat impotriva inflatiei. Adica valoarea apartamentului mereu a crescut mai mult decat inflatia anuala, astfel ca pentru foarte multi este o afacere chiar si sa cumpere si sa lase apartamentele goale. Lucru pe care il fac multi bogati. Ei nu au interese sa il inchirieze, pentru ca de multe ori apar mai multe probleme decat profit. Ei cumpara apartamente in zone bune si le lasa acolo 10-20 de ani si cand au nevoie de cash il vand sau iau hipoteci pe apartamente.

Dar idea este ca foarte multi au cumparat si au dat apartamentele cum spune si colegul mdt pe Airbnb sau au firme de management care se ocupa de asa ceva.

Si multi au venit au luat 10-20 de apartamente si Tenerife nu este doar Los Cristianos si Las Americas, ci si apartamentele de pe "deal" din spate si imprejurimi.

Inainte de COVID un apartament intr-o locatie buna cu 80qm il luai cu sub 200.000EUR. Si acum il dai pe dublu sau triplu.

pentru curiosi, stats https://www.idealist...rife-provincia/ ; cca. 2680 EUR/mp May 2023.

#1696
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,978
  • Înscris: 13.07.2011
2680 este media insulei. Nu toata insula este atractiva, ca si investitie. Costa Adeje, Playa de las Americas vad ca sar de 4000mp. Chiar si Los Cristianos se apropie.

#1697
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 04.02.2008

View Postblackiesasha, on 08 mai 2024 - 09:10, said:

Nu avea roata de rezerva.
Asta e o problema, daca ai ghinion sa faci o pana care nu poate fi rezolvata cu ajutorul kit-ului de reparatie.
Te rezolva ei, dar pierzi ceva timp....

#1698
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 03.05.2020

View Postbusiness11, on 08 mai 2024 - 13:14, said:

2680 este media insulei. Nu toata insula este atractiva, ca si investitie. Costa Adeje, Playa de las Americas vad ca sar de 4000mp. Chiar si Los Cristianos se apropie.

Corect, exact zonele de care m-as feri ca "investitor" pe insula, asta daca nu vreau sa am de-aface cu toti descreieratiti britanici si irlandezi ce vor ruina proprietatea.

Heatmap-ul mai avansat este daca se face zoom-in pe jumatatea din dreapta cu harta din linkul meu.

Edited by mhro, 16 May 2024 - 04:39.


#1699
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,978
  • Înscris: 13.07.2011
Eu iti dau perfecta dreptate, dar cand vrei sa faci investitie, atunci investesti in hotspoturi, nu pe muntele Teide. Ca pe Airbnb exact nebuniilor astia le inchiriezi. Iar la chirie pe long term, nu ai treaba cu ei. Dar scoti cei mai multi bani atunci cand ai o locatie buna.

#1700
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 03.05.2020
Ar fi mult prea mult damage, si profitul meu s-ar duce catre firma de management si reparatii :) Am oarecum tangente cu subiectul.

#1701
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 22.02.2011

View Postbusiness11, on 15 aprilie 2024 - 15:03, said:

Efectele turismului sunt in totdeauna pozitive la inceput si negative ulterior. Chiar daca turismul aduce sume colosale de bani, in acelasi timp vine si comercializarea tuturor lucrurilor, cresterea preturilor peste tot, conditiile de viata mai slabe, mizerie, alcool, abuzuri, droguri si multe alte lucruri. Tenerife la fel ca si multe alte locatii (in special insule) din lume, sunt dependente de turism. Fara turism locurile de munca dispar, iar saracia creste si mai mult. Idea este ca Tenerife pana inainte de pandemie, era un loc accesibil din orice punct de vedere si localnicii nu doreau ca insula lor sa se transforme in Mallorca sau Ibiza, unde preturile sunt ca in Germania.



După Franco, Spania s-a deschis turismului.


1976:

Attached Files



#1702
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,122
  • Înscris: 06.12.2012
^^

Vizualizare mesajnasty2, pe 21 mai 2024 - 12:43, a scris:

După Franco, Spania s-a deschis turismului.


1976:

Care este sursa informației?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate