Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#199
Japojoare

Japojoare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2012
Am plantat cativa pomi toamna trecuta.Posted Image
Acum este timpul de a face prima taiere de formare a coroanei, dar din pacate sunt departe de ei. Posted Image  
Ce efecte negative are taierea tarzie(candva la sfarsitul lunii martie) asupra pomisorilor?

#200
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Presupun ca nu vei avea necazuri din cauza asta

#201
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
salutare la toti pomicultorii,
anul trecut am plantat si eu aprox 700 de pomi (ciresi 400, caisi 100 si peri 200) iar anul asta vreau sa fac taierea de formare a coroanei dar am nevoie de invatatura celor care se pricep asa ca astept sugestii de la d-voastra

multumesc anticipat celor care ma ajuta

#202
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am 30 de pomi si imi fac probleme cu taierea lor chiar daca de cateva saptamani dorm cu cartile sub perna. Esti curajos daca ai plantat 700 de pomi si nu stii cum se face taierea. Nu ca nu ar fi cine sa-ti explice aici pe forum, ci faptul ca teorie gasesti si in carti dar problema mare e practica. Cred ca ai nevoie de cineva care cunoaste meserie sa faca treaba asta si il platesti. Te tii de el la lucru, vezi cum face el, il mai descosi mai citesti din carti, de pe forumsi impusti doi iepuri deodata. Altfel risti sa te prinda Pastele cu livada netaiata. Just my 2 cents! Spor la treaba!

#203
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
daca stateam intai sa invat si apoi sa ma iau de treaba cred ca mai treceau ceva ani, iar daca totusi cred ca ma depaseste o sa platesc pe cineva.
La ciresi nu mi se pare asa complicat, o sa-i tai de la 1 m, de deasupra unui mugure, dar mi se pare mai complicat la peri ca au mai multe ramuri care pleaca mai de jos tocmai de aceea am mai cerut ceva lamuriri

#204
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ce fel de coroana vrei sa obtii la ciresi si ce soiuri ai?

#205
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
ca tip de coroana as vrea sa fie  vas, iar ca soiuri avem Van si Timpuriu de Bistrita

Edited by pierre8, 03 March 2014 - 17:33.


#206
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Aha, ok. merci. Spor la treaba!

#207
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
pierre8,
Daca vrei sa auzi ceva pareri, vino cu mai multe date;soiuri si portaltoi, coroana dorita.distante de plantare,2-3poze la perii aia care ti se par mai complicati. N-am inteles chiar bine cind ai plantat,dar presupun ca acum vrei sa faci taierea de plantare

#208
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
soiurile la cires sunt Van si Timpuriu de Bistrita, portaltoi nu stiu deoarece plantatia a fost infiintata de socrul meu anul trecut si eu abia acum am inceput sa ma implic dupa ce am  cumparat un ha de teren alaturi pe care vrem sa continuam cu plantatul. Distantele de plantere sunt de 4 m intre randuri si 4 intre pomi. Am zis ca mi se pare mai complicat la par deoaece sunt mai multe ramuri sub acei 80-100 cm de unde vreau sa tai sa incep formarea coroanei care vreau sa fie de tip vas. Cu poze incerc sa viu cand o sa le am, dar acum nu am .

#209
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
pierre,
Zic si eu parerea mea de amator, coroana se realizeaza din 3 sau 4 ramuri principale mai putin la prun ( poate fi si de 8 sau 12 ramuri ) , la par poti lasa 3 ramuri principale care sunt deja formate si taiate daca sunt subitiri sub un mugure care nu trebuie sa se intersecteze cu cu cealalta ramura sa aiba directii separate nu intercalate , daca ii vrei pitici ii poti taia la 50-60 cm sau mai mult nu mai putin de atat, bafta

#210
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cheama un meserias ca 700 pomi nu-ti permiti sa-i faci varza dupa ce afli pe forum.

#211
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Daca ciresii ,mai ales Timpuriu de Bistrita care e viguros,sint altoiti pe portaltoii obisn. pe la noi(pasaresc,franc,mahaleb),dist. de 4x4 sint mici;ar trebui sa fie mai mari cu1,2 m. Daca tii sa faci cor. vas,alege vasul aplatisat.Perii se formeaza greu in vas.;mai usor ii faci in palmeta libera.

#212
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

 parintele, on 03 martie 2014 - 23:09, said:

Cheama un meserias ca 700 pomi nu-ti permiti sa-i faci varza dupa ce afli pe forum.

   Vezi că pe la ţară sunt mulţi meseriaşi care nu au citit în viaţa lor o carte despre tăierea pomilor fructiferi.
    Eu îţi propun 2 soluţii:
1. chemi un inginer/tehnician  care are studii în domeniu şi are şi practică la activ, dar va trebui să-l plăteşti în fiecare an sau :
2. cumperi o carte de vreo 25 lei, o citeşti în câteva zile, te apuci de lucru şi iţi vei face livada pe care ţi-o doreşti.
Iată o carte:
Pomii si arbustii fructiferi - lucrarile de taiere  
Autor(i):  Heiner Schmid
    Editura:  MAST
    An aparitie:  2007
    Nr. pagini:  220 pagini
   Categorie:  Agricultura, Pomicultura, Stiinta si Tehnica
   Transport:  11,90 lei - prin Posta Romana
    13,90 - prin Fan Courier
    Citeşte această carte sau alta asemănătoare şi vei fi mulţumit. Primii 2-3 ani te descuri singur cu tăiatul, dar apoi îţi mai trebuie să înveţi tu un tânăr cum să taie şi te ajută. Sigur, îţi mai trebuie la început o foarfecă şi nişte mastic pentru răni la pomi să pui acolo de unde îi tai, 80 sau 90 cm de la altoi.

#213
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Poate ca e lipsit de importanta si-mi cer scuze fata de initiatorul acestui topic,dar e atit de nepotrivit numele acestei teme(,,tund") ,incit rog un moderator  sa-l schimbe cu ,,taie".Multumesc!

#214
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012

 cotzi, on 03 martie 2014 - 14:42, said:

Eu am 30 de pomi si imi fac probleme cu taierea lor chiar daca de cateva saptamani dorm cu cartile sub perna. Esti curajos daca ai plantat 700 de pomi si nu stii cum se face taierea. Nu ca nu ar fi cine sa-ti explice aici pe forum, ci faptul ca teorie gasesti si in carti dar problema mare e practica. Cred ca ai nevoie de cineva care cunoaste meserie sa faca treaba asta si il platesti. Te tii de el la lucru, vezi cum face el, il mai descosi mai citesti din carti, de pe forumsi impusti doi iepuri deodata. Altfel risti sa te prinda Pastele cu livada netaiata. Just my 2 cents! Spor la treaba!

Nu este niciodată suficient să vezi cum taie un profesionist un pom  ca să înveţi şi tu. Un lucru pe care rareori ţi-l spune un profesionist este modul cum taie ramurile. Pe lângă multe alte reguli, el va tăia mlădiţele de lângă mugurii  vegetativi în 90 % din cazuri, iar nu de lângă mugurii de rod. De asemenea, va tăia de lângă inel; acest aspect este mai uşor de observat. Aşa iţi dai seama dacă cel care taie un pom ştie sau nu carte; sunt doar 2 din multele metode de verificare. Dar câte nu ne spune cartea...

#215
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Eu nu m-am referit la un pom ci la toata livada si nu neaparat doar anul asta ci pana crede el ca se descurca. In plus, era vorba despre o livada anume, in care pierre8 a plantat anul trecut 700 de pomi, mai exact trei specii: ciresi, caisi, peri. Soiuri, nu stim cate. A cam venit primavara si pomii trebuie taiati dar omul nu stie exact ce si cum (mai exact la par), pentru ca, daca stia, nu intreba. Daca nu e suficient sa stai pe langa cineva care stie meserie (tehnician sau inginer cum zici tu) si iti taie toata livada contra cost, sa vezi pe viu cum se face si daca din carti nu ti-e clar totul sau nu spun cartile asa cum zici tu in final, ce ar fi de facut? Sa mearga la facultate? Asta, cu atat mai mult cu cat timpul trece si raman pomii netaiati. Nu e vorba de toate speciile si nici de toate soiurile existente ci strict de ceea ce are omul acolo iar daca teoria din carti si practica la fata locului sub indrumarea unui meseris nu sunt ok atunci e clar ca treaba asta nu e pentru oricine :)

#216
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
taieri la mar de 3 ani:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate