Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cazare Algarve

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am zis ca pun poze si am uitat, dar o sa pun cateva in curand. In medie as zice 40 de euro. Asta inseamna ca uneori depaseste lejer si 50 euro. Depinde mult ce si cat mananci si ce si cat bei.

#56
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Câteva poze, printre care: plaja din Lagos, Praia da Falésia, Praia dos Tres Irmaos.

Attached Files


Edited by Tz3posu, 16 August 2019 - 12:01.


#57
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005
La anul urmeaza sa ajung si eu.... Poate ajuta pe careva:

Attached Files



#58
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

 Bosca, on 02 noiembrie 2019 - 12:15, said:

La anul urmeaza sa ajung si eu.... Poate ajuta pe careva:
Si din 2017...

Attached Files



#59
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Tocmai m-am intors dupa un concediu de 2 saptamani in Portugalia, in care 6 zile au fost petrecute in Algarve.
Pot spune ca am ales bine cazarea in Lagos. Mi s-a parut oraselul cu cele mai spectaculoase plaje si cel mai chill centru vechi.
Aici, in Algarve, am vizitat asa:
Capul Sagres (unde n-am mai apucat sa intru la Fortaleza pentru ca se inchidea la 17, desi Google stia de 18) + Cabo Sao Vicente, cel mai sud-vestic pol al tarii,
Burgau, un fost sat pescaresc, acum total turistic, dar unde mai poti vedea langa plaja cateva barci de pescuit. Este tare cochet si pitoresc, mi-a placut tare mult.
Carvoeiro, Armacao de Pera, Albufeira si Faro. Fiecare frumos in felul lui, cu centru vechi, fortarete, plaje curate si in multe locuri spectaculoase.
Dar nimic nu m-a impresionat mai mult ca plajele din Lagos. Cele mai spectaculoase plaje sunt legate intre ele prin tulneluri sapate in stanci, iar cele care nu au tuneluri sunt conectate printr-un sistem de carare facuta din barne de lemn, chiar recomand o plimbare cand se mai lasa soarele. Recomand un apus vazut de la Ponta da Piedade, este locul unde puteti vedea cum soarele intra in mare si multa lume se strange la apus, cu ceva de mancare si o sticla de vin.

Vantul - a batut de ne-a luat pe sus. De fapt, cam prin toata Portugalia pe unde am fost ne-a batut vantul, atat ca in zonele descoperite de la ocean sau la diverse capuri batea mult mai rau. Se intensifica in partea a doua a zilei pana noaptea, cand se lasa si frig. Am fost pregatit, am avut fasul la mine, dar tot a fost destul de neplacut, mai ales cand ieseai din apa.

Oceanul - rece sau foarte rece. Cu toate astea nu m-am lasat si am inotat in fiecare zi. Aproximez un rece ca la Marea Neagra in iunie, adica nu prea te obisnuiesti cu apa dupa 5 minute dar nici nu simti ca iti ingheata articulatiile. Mai rau e cand iesi si te loveste vantul ala.

Soarele - a ars fara mila in fiecare zi. Din cauza vantului si a apei reci nici nu simti cat de rau arde. Vedeam seara la camera si ma trezeam cu pielea rosie ca focul acolo unde nu dadusem cu crema - glezne, spatele genunchilor etc.

Deplasare - am inchiriat o masina din Lisabona, pe care am folosit-o si in Lagos. Am dat in jur de 350 de euro pt 8 zile pentru un VW Up, care a inclus SCDW si acel device pentru taxare. Stiu ca exista optiuni ieftine gen rentalcars, dar prefer sa stau linistit inchiriind direct de la firme. Olivauto pentru cine vrea sa stie, au fost ok. Autostrada care leaga Algarve are puncte de taxare care nu au alta optiune de plata decat acel device, asa ca daca luati masina e musai sa-l folositi. Drumurile sunt libere, in stare buna, foarte multe sensuri giratorii cand iesi de pe autostrada, portughezii conduc corect - enervant de corect dpmdv, probabil amenzile sunt mari. Au parcari peste tot, unele cu plata, altele fara, mai libere sau foarte aglomerate. N-am lasat masina in vreo parcare cu plata, m-am descurcat mereu in apropiere. Va sfatuiesc sa nu parcati sub minunatul arbore cu flori violet, Jacaranda. Are iz de urina si sub el se formeaza o mazga lipicioasa.

Portughezii - calzi, prietenosi, mai ales cei mai in varsta. Multi inteleg si vorbesc engleza, dar oricum ma faceam inteles cu itali-spaniolo-romana mea fara probleme. Am vazut foarte, foarte multe cupluri gay, mai multe ca oriunde in Europa. Glumeam ca e din cauza femeilor, portughezele mi s-au parut tare uratele Posted Image Noroc cu infuzia de sange brazilian, care le ridica bine stafeta.. am vazut pe plaja multe exemplare tipice, iar tanga a revenit la moda.

Mancarea - excelenta. Foarte multe optiuni pentru toate buzunarele. Desi am avut inchiriat apartament cu chicineta, am folosit-o doar pentru cafea, dimineata. Am mancat la restaurante cu specific portughez dar si indian. Preturile sunt cam ca la restaurantele din Romania, 2 persoane lasam undeva intre 25-45 euro.

Atat, daca vreti alte detalii voi raspunde la intrebari.

Edited by yesyesyesyo, 22 May 2023 - 23:10.


#60
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
A fost cineva in ultimii ani in lunile iulie sau august in Algarve ? Sunt tantari multi in perioada asta ? Pe acest site am gasit ca ar fi si un mic risc de boli transmise de tantari, malarie si febra dengue:

Quote

Yes, there are a lot of mosquitoes in Algarve, especially during the warmer months. Mosquito bites can be quite annoying and uncomfortable for visitors to the region. There is also a small risk of mosquito-borne diseases in the area such as dengue fever and malaria. To prevent mosquito bites during your visit to Algarve, it’s important to use insect repellent at all times and wear long-sleeved clothing when possible.

Edited by laurcj, 14 February 2024 - 09:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate