Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazare Algarve

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Merg si eu pe 19 august in Albufeira la hotel Do Cerro,a stat cineva?

Edited by Marius19891989, 11 July 2018 - 17:42.


#38
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Este un topic cu 3 pag. Ce sanse de raspuns crezi ca ai ?
Foloseste cu incredere TripAdvisor sau Booking pentru review-uri.

#39
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Chiar nu inteleg dc nu vin Romanii in Algarve,in 2015  a fost desemnată cea mai frumoasă stațiune din Europa.

#40
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

 Marius19891989, on 11 iulie 2018 - 23:25, said:

Chiar nu inteleg dc nu vin Romanii in Algarve,in 2015  a fost desemnată cea mai frumoasă stațiune din Europa.

Mi se pare o destinatie de plaja foarte putin populara la noi... Lisabona si imprejurimile au devenit destul de cautate in ultimii ani, dar una peste alta, mi se pare ca lumea prefera mai mult Spania si Italia (din S Europei).

Cam la cat te duce un sejur de 10 zile? As vrea ca baza Lagos si sa ma deplasez cu autobuzele (nimeni din grup n-are permis)...

#41
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Stau 8 zile ma ajunge 1500 cazare la 3 stele(mic dejun)si avion+transfer si o sa iau de cheltuială încă 1500 in care vreau sa ajung si in Lisabona,ajungi usor cu trenul.

#42
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Pentru cei care vrea sa închirieze o masina in Algarve,il recomand pe Luis,nu am plătit garanție,nu mi-a copiat cardul si am platit cash.
Am primit si o masina 2017.

Attached Files



#43
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salut, am in plan o vacanța in Algarve și am început sa ma uit după zbor/cazare.
Am găsit ceva interesant, ca perioada e sfârâit de Iunie, început de Iulie.
E vreo zona de urmărit in mod special sau nu contează in mod special unde mai exact se afla cazarea atâta timp cât e între Faro și Lagos?
Urmăresc sa închiriez și o mașina, simt ca fără pierd mult din ce oferă multe destinații printre care cu siguranța și zona aceasta.

@Marius cum e cu parcarea prin zona? Cu plata? Se găsesc locuri de parcare greu?
Multumesc.

Edited by Tz3posu, 25 April 2019 - 08:29.


#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Tz3posu, on 25 aprilie 2019 - 08:28, said:

Salut, am in plan o vacanța in Algarve și am început sa ma uit după zbor/cazare.
Am găsit ceva interesant, ca perioada e sfârâit de Iunie, început de Iulie.
E vreo zona de urmărit in mod special sau nu contează in mod special unde mai exact se afla cazarea atâta timp cât e între Faro și Lagos?
Urmăresc sa închiriez și o mașina, simt ca fără pierd mult din ce oferă multe destinații printre care cu siguranța și zona aceasta.

@Marius cum e cu parcarea prin zona? Cu plata? Se găsesc locuri de parcare greu?
Multumesc.

Despre perioada aia stiu doar ca nu-i cea mai buna pentru baie, apa e cam rece. Dar in zona e mai mereu apa mai rece ....

#45
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Fiind cu ieșire la ocean ma cam aștept. Deși când am fost in Lisabona in Martie anul trecut am trecut și pe la Costa da Caparica unde era vreme de plaja, iar apa nu era groaznic de rece având in vedere perioada. Ma aștept ca la sfârșit de Iunie sa poți intra in apa, chiar dacă nu e apa din zonele exotice ca temperatura.

#46
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Tz3posu, on 25 aprilie 2019 - 10:19, said:

Fiind cu ieșire la ocean ma cam aștept. Deși când am fost in Lisabona in Martie anul trecut am trecut și pe la Costa da Caparica unde era vreme de plaja, iar apa nu era groaznic de rece având in vedere perioada. Ma aștept ca la sfârșit de Iunie sa poți intra in apa, chiar dacă nu e apa din zonele exotice ca temperatura.

Stiu de la niste fete care au fost in Algarve acum vreo 3-4 ani la inceput de iulie, n-au putut intra in apa.....bine, la fete e si sensibilitaea alta. Dar tin minte ca am verificat pe net cand mi-au povestit si parca erau vreo 17-19° in apa. Nu-i imposibil sa faci baie dar nici nu e chiar asa de placut :)

#47
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Parcare gratis găsești peste tot,apa e rece tot timpul anului parerea mea,asa e cu ocean,nu e ca la greci..

#48
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Marius19891989, on 27 august 2018 - 10:48, said:

Pentru cei care vrea sa închirieze o masina in Algarve,il recomand pe Luis,nu am plătit garanție,nu mi-a copiat cardul si am platit cash.
Am primit si o masina 2017.

Tocmai ce le am trimis și eu un mail la care mi a răspuns tot LUIS.
Pentru 8 zile mi au cerut 270€ cu tot cu asigurare full, dar mai vor garantie 200€ pentru roti, chei și in caz ca lui alt combustibil.
Au procedat similar și la tine? Sau partea cu garanția e random?
Încă nu îmi dau seama dacă e un preț mare pentru 8 zile și alte firme de închiriat pot sa ofere prețuri mai bune.
Multumesc.


Ca o întrebare secunda, vreo zona care sa merite mai multă atenție in ceea ce tine de cazare? Ori dacă iau mașina e irelevant unde iau cazarea?

Practic there is no way back pentru ca am luat biletele de avion.

Edited by Tz3posu, 30 April 2019 - 12:25.


#49
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am mai cautat pe TripAdvisor și am găsit pentru închiriat mașina Luzcar. Are reviewuri bune și un preț de 230€ pentru 8 zile inclusiv taxa de aeroport cu toate asigurările incluse.
I am trimis o cerere de rezervare, all good as zice.
Am citit ca pe autostrada A22 sunt multe tolls, dar nu am văzut sa fie f scump o trecere, sub 1€ fiecare și poți sa ai ceva dispozitiv electronic pe care îl încarci cu o suma.
Încă nu am rezolvat cu cazarea.
Am găsit interesant Morgado Golf & Country Club printre altele, pare cel mai ok. A stat cineva?
Multumesc

#50
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am rezolvat și am rezervat la Villa Paraiso - Adults Only.
Am văzut ca are 9 pe booking și 5 pe TripAdvisor așa ca sper sa fie la înălțimea reviewurilor.

M am gândit la varianta de a închiria un scuter in loc de mașina? Are rost? Nu e vorba de cei maxim 100€ economiști, ci dacă cumva e mai avantajos in vreun fel ca flexibilitate?

#51
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

 babyblu, on 15 aprilie 2010 - 12:23, said:

Si eu vreau sa merg in septembrie in Algarve, mai exact in Portimao. A fost cineva acolo, poate spune ceva despre plaja, hotel, etc?
exact acolo vreau si eu sa merg ..

#52
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Plajele sunt frumoase toate. Personal pentru ca ma plictisesc rede recomand închiriat mașina sau măcar scuter sa te poți deplasa și in alte zone sa vedeți și celelalte plaje.
Apa este rece, chiar rece. Mi am carat după mine degeaba kit ul de snorkeling, nu pare sa fie vreo zona pentru așa ceva.
Revin cu poze când ma întorc acasă.
Despre hotel nu ma pot pronunța și nu cred ca forumul este locul potrivit pentru astfel de recomandări.
Aici intra in discuție un buget și preferințele fiecăruia, deci booking sau ceva asemanator e mult mai util, de aia exista reviewuri.

#53
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Revin cu cateva pareri, review e mult spus cred. Nu știu cât pot sa contribui, dar poate ajuta pe cineva. Revin și cu poze imediat ce fac o selecție.
Le-aș lua pe rând, zborul l am luat cu low cost combinație de Ryanair/wizzair și Jet2. Le am luat prin kiwi pentru garanția lor, sa evit orice emoție pentru întârzieri. Dacă luam zbor cu TAP era altceva. Am platit extra destul de mult, dar aia e. Au fost 7 ore la dus și 9 la întors, cu tot cu escale(2 ore la dus in Eindhoven și 3 ore la întors in Londra).

Am închiriat mașina de la Luzcar. Mi au făcut cică upgrade la clasa C și m am pricopsit cu o Corsa din 2017 cred, cu 27000km in bord. A costat 225 euro mașina plus 15 euro taxa de aeroport plus 15 euro transponderul pentru taxele de autostrada. Da, autostrada costa, exista tolluri din loc in loc de 0.35, 0.75, 1,35 și 1.75 euro in funcție de toll. Cel mai important de reținut este ca toate sunt electronice, nu exista posibilitatea de a plăti cash. Sunt niște senzori suspendați și atât. Nu am idee ce se întâmpla dacă nu le plătești, mai mult ca sigur exista ceva amenzi. Faza e ca am impresia ca am depășit acei 15 euro și îmi e teama sa nu ma trezesc cu vreo amenda. Le am trimis un mail sa văd ce și cum.

Benzina e scumpă, între 1,45-1,7 euro/litru. Pregătiți-vă pentru aspectul asta, destul de important as zice. Mai ieftină este in Spania dacă stați aproape de granița, 1.3 euro/litru. Granita nu exista fizic lucru evident fiind in Schengen ambele tari, cu doar un indicator ca ai intrat in Spania.

Am făcut in total 1852km dintre care 900 dus-întors pana in Gibraltar in una din zile, câteva detalii puțin mai târziu.

Ma stat in total 9 zile sau mai bine zis 8 full.
Am vizitat majoritatea plajelor începând cu insula Tavira pana in Sagres. Peisaje frumoase peste tot.
In insula Tavira este o plaja lunga, cu nisip ceva mai alb decât cel auriu regăsit in celelalte plaje. Se parchează mașina și ee poate lua ori un trenuleț pentru 1.6 euro pe sens de persoana pana la plaja ori se poate merge pe jos, sunt vreo 10-15 minute de mers fix pe lângă șina de tren. Este un peisaj similar unei mini delte as spune.

O alta plaja interesantă este Praia da Falesia ce pe seara devine o faleza când se retrage apa. Rămâne totuși o pelicula de apa suficient încât sa se creeze o oglinda. Spectaculos.

In Lagos este o înșiruire de plaje destul de cunoscute ce le puteți observa mergând pe potecile de pe stâncile ce mărginesc țărmul. Este un hiking aproape in adevăratul sens al cuvântului și un deliciu vizual sa observi stâncile care ies din apa.

In Vilamoura este o zona mai de lux as spune, iahturi scumpe, terase “de fițe”, muzica chiar frumos. Nu este stilul Mamaia de la noi, e ceva plăcut.

Parcarea este gratis pe lângă plaje, dar contracost in stațiuni, nu chiar peste tot, dar locurile mai bune costa, altfel te plimbi vreo 30 de minute pana la mașina. As zice o medie de 1 euro pe ora.

Cazarea am avut-o la Villa Paraiso, nu m a interesat ca nu e lângă plaja având mașina închiriată, ci faptul ca avea 9.1 din reviewuri. Foarte frumos amenajată, nu as recomanda neaparat locația tine de gusturile fiecăruia. Este adults only, se practica inclusiv nudism la locație. E pentru open minded people cum e mentionat și in dosarelul cu informații din camera.

Am mâncat bine la restaurantul Veleiro, am zis sa incerc fiind la 2 km de cazare. De altfel am mâncat bine și la Cafe Oceano in Albufeira.
Tot in Afbufeifa exista “The Strip”, o strada in stil American ce imita Las Vegas as spune. Atmosfera de distracție la tot pasul, plin de englezi cu e regie și țipete specifice lor. Plin de mirese in bachelor party cu fetele, defapt mai peste tot am văzut astfel de grupuri.

Pe plaja exista și zone amenajate cu șezlonguri și umbrele, bine delimitate, dar nu am simțit nici măcar o data nevoia. Ne au dat de la hotel umbrela și prosoape de plaja și a fost perfect așa. Nu a fost vorba de bani, ci de plăcerea de a sta pe nisip unde dorești. Recomand “prosopul” este o locație pentru așa ceva.

Apa a fost rece in unele plaje, suficient încât sa pot intra in apa de tot. Exista și plaje cu apa mai calda (a se citi rece, dar suportabila) unde am intrat fără probleme. Exista și viața marină, dar nu a meritat sa car după mine masca și labele de înot. Nu se compara cu alte destinații după părerere mea.


Este o destinatie mai scumpă decât Grecia și alte destinații de genul. Se poate și ieftin, dar nu merita.

Dacă are cie va curiozități, ajut in limita in care am un răspuns, mai mult ca sigur mi au scăpat lucruri sa le Menționez aici.

Edited by Tz3posu, 04 July 2019 - 23:09.


#54
bicalex

bicalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.07.2011

 Tz3posu, on 04 iulie 2019 - 23:03, said:



Dacă are cie va curiozități, ajut in limita in care am un răspuns, mai mult ca sigur mi au scăpat lucruri sa le Menționez aici.

Mulțumim pt review! Încep sa ma documentez pentru anul viitor. În medie cât costa o masa la restaurant pentru 2 persoane.?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate