Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Va scumpi Prima Casa 2 apartamentele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

Poll: Va scumpi Prima Casa 2 apartamentele? (67 member(s) have cast votes)

Va scumpi Prima Casa 2 apartamentele?

  1. 1) DA, cu siguranta. (16 votes [23.88%])

    Percentage of vote: 23.88%

  2. 2) DA, dar lent, insesizabil. (9 votes [13.43%])

    Percentage of vote: 13.43%

  3. 3) Nu cred, vor ramane la fel. (11 votes [16.42%])

    Percentage of vote: 16.42%

  4. 4) Dimpotriva, vor scadea pana prin vara cu 10% (14 votes [20.90%])

    Percentage of vote: 20.90%

  5. 5) Dimpotriva, vor scadea tot anul 2010 cu 20% (11 votes [16.42%])

    Percentage of vote: 16.42%

  6. 6) Nu stiu, nu ma pronunt. (6 votes [8.96%])

    Percentage of vote: 8.96%

Vote

#19
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Pana la urma, cum se definesc constructiile noi? Care este anul de la care un apartament este considerat a fi nou?

#20
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View PostThomas-, on 11th February 2010, 19:56, said:

Pana la urma, cum se definesc constructiile noi? Care este anul de la care un apartament este considerat a fi nou?
Daca sunt facute de dezvoltatori si nevandute pana in prezent ? :thumbdown:

#21
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Romania a iesit din recesiune conform datelor...putin probabil ca apartamentele sa mai scada cu mult...poate un 10% anul acesta si asta doar cei care sunt disperati sa vanda apartamentele...sau eventual apartamentele vechi sau la marginea oraselor.

Tocmai m-am uitat la preturile de la apartamente...sunt totusi al naibi de mari.  :thumbdown: Chiriile am vazut ca au scazut chiar foarte mult deci cred ca mai rentabil este sa stai cu chirie decat sa te bagi la credite pe 30 de ani.

#22
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View PostThomas-, on 11th February 2010, 20:56, said:

Pana la urma, cum se definesc constructiile noi? Care este anul de la care un apartament este considerat a fi nou?
Conform unui articol de ziar cu Boc, terminate de la 1 ianuarie 2010 incoace. Deci s-ar putea ca Planorama sa se califice la primacasiada (daca il definitiveaza vreodata), pe cand dezvoltatorii care au reusit sa finalizeze pana in 2009 inclusiv mor in chinuri.

Edited by Sylverix, 11 February 2010 - 21:39.


#23
smileyfunny

smileyfunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2010
:coolspeak:  :coolspeak:

View Postsaif0809, on 11th February 2010, 15:57, said:

Fix dupa anuntarea tuturor detaliilor programului PC2, se vor scumpi cu pana la 10% ( ca asa-i romanul ) apoi, dupa ce domnul proprietar de casuta din turta dulce isi va da seama ca n-are musteriu fara diabet...o sa scada si o sa scada...


#24
Alinmihaila

Alinmihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2010

View Postsmileyfunny, on 12th February 2010, 12:16, said:

:coolspeak:  :coolspeak:
am auzit ca PC2 s-ar fi anulat, aveti alte informatii????

#25
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View Postunrealgeb1978, on 11th February 2010, 21:20, said:

Romania a iesit din recesiune conform datelor...putin probabil ca apartamentele sa mai scada cu mult...poate un 10% anul acesta si asta doar cei care sunt disperati sa vanda apartamentele...sau eventual apartamentele vechi sau la marginea oraselor.

Romania a iesit din recesiune? Asta e pe principiul lui basexcu care, in campania electorala cand moderatoarea i-a spus ca mai sunt 30 sec din emisiune a inceput sa ne minta spunandu-ne ca "se pare ca am iesit din recesiune". Sa fim seriosi, nu stiu de unde le scoateti dar mai e mult pana departe!

#26
jackonline

jackonline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.01.2010
eu cred ca plafonul de 60k a linistit pe aia care asteptau sa mai scumpeasca  asa ca a fost o decizie buna ..........parerea mea........eu sper sa mearga piata tot in jos anul asta.....nu am auzit ca se fac angajari inca sau ca sa terminat criza...........firma la care lucrez cara petrol si pana primavara trecuta totul era pe profit la noi deci am intrat ultimii in criza  si zic eu ca trebuie sa iesim primii....precizez ca inca lucram pe minus .........

#27
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007
pai, daca plafonul pentru locuintele construite a ramas la 60k nu vad nici un motiv sa creasca preturile. probabil ca vor ramane cam tot asa.

pentru locuintele noi pretul se va alinia la noul plafon adica 75k.

acum mai ramane sa vedem cum evoluaza cererea, daca oamenii nu dau buzna sa isi cumpere se poate se mai scada cu vro 10-15 % mai ales cele vechi....parerea mea.

Edited by sphere, 13 February 2010 - 11:51.


#28
marcugeorgian

marcugeorgian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 07.06.2007
Stai ca s-a modificat schimbarea  :peacefingers:

Potrivit noii legi, din momentul introducerii certificatului energetic, locuințele achiziționate prin program trebuie să se încadreze în una dintre clasele A, B sau C de eficiență energetică. „Majoritatea blocurilor vechi din România se clasifică în acest moment între C și D și sunt aduse prin reabilitare termică în zona B sau A” , a spus recent Emilia Cerna Mladin, președintele Asociatiei Auditorilor Energetici pentru Cladiri (AAEC).

citat din http://www.money.ro/...re-termica.html
tot acolo gasim si ordonanta.

Asta inseamna oare ca se vor tranzactiona prin intermediul programului numai apartamentele reabilitate sau si cele care au aprobari pentru reabilitare?

Daca da, tinand cont de numarul relativ redus al blocurilor care au fost reabilitate prevad o presiune pe pret si o usoara crestere in ciuda faptului ca economia tarii este praf, ca suntem inca in criza conform datelor statistice sau a faptului ca somajul va creste in urmatoarele 6 luni

E logic ca daca oferta este redusa iar cererea este mare in comparatie cu oferta - nu va ganditi ca 99% din populatie nu mai doarme noaptea ca sa isi cumpere un apartament- atunci pretul de tranzactionare se va duce in sus

#29
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Pai poate se scumpes cele reabilitate, la restul va scadea pt. ca pierd o parte importanta din cerere.

Adica toti cei cu prima casa si apt. vechi se indreapta spre cele reabilitate termic -> creste putin pretul.
Restul cu cash si credit normal si apt. vechi nu vor avea nici un avantaj major in achizitionarea unui apt in bloc reabilitat (cam toate blocurile se vor reabilita in max 5 ani) asa ca se vor duce la cele din clasa D-G dar fiind mai putin (marea masa sunt cu prima casa) preturile la aceste apt. vor scadea multisor.

#30
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View Postsphere, on 13th February 2010, 11:50, said:

pai, daca plafonul pentru locuintele construite a ramas la 60k nu vad nici un motiv sa creasca preturile. probabil ca vor ramane cam tot asa.

pentru locuintele noi pretul se va alinia la noul plafon adica 75k.

acum mai ramane sa vedem cum evoluaza cererea, daca oamenii nu dau buzna sa isi cumpere se poate se mai scada cu vro 10-15 % mai ales cele vechi....parerea mea.
Treaba e ca preturile sunt legate intre ele, mai mult sau mai putin. O crestere intr-un loc duce la cresteri peste tot si la fel si in cazul scaderilor. Si aici dam peste "principiul dominoului", vasilica...

#31
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci nu s-au scumpit, deci se inchide. Multumim pt. participare si vot.  -_-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate