Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Va scumpi Prima Casa 2 apartamentele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

Poll: Va scumpi Prima Casa 2 apartamentele? (67 member(s) have cast votes)

Va scumpi Prima Casa 2 apartamentele?

  1. 1) DA, cu siguranta. (16 votes [23.88%])

    Percentage of vote: 23.88%

  2. 2) DA, dar lent, insesizabil. (9 votes [13.43%])

    Percentage of vote: 13.43%

  3. 3) Nu cred, vor ramane la fel. (11 votes [16.42%])

    Percentage of vote: 16.42%

  4. 4) Dimpotriva, vor scadea pana prin vara cu 10% (14 votes [20.90%])

    Percentage of vote: 20.90%

  5. 5) Dimpotriva, vor scadea tot anul 2010 cu 20% (11 votes [16.42%])

    Percentage of vote: 16.42%

  6. 6) Nu stiu, nu ma pronunt. (6 votes [8.96%])

    Percentage of vote: 8.96%

Vote

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Pentru ca in presa deja au aparut tot felul de articole mai mult sau mai putin obscure se induce ideea ca noua forumula a programului Prima Casa (Prima Casa 2) ar putea scumpi apartamentele.

De retinut:
- plafonul de 60K ramane acelasi pt. apartamantele sau casele deja construite (vechi sau mai noi).
- plafonul de 70-75K ar putea urca exclusiv pentru constructiile care se vor realiza de la "zero".

Voi ce parere aveti?!

Edited by gugutata, 11 February 2010 - 10:40.


#2
luci_dana

luci_dana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.12.2009
este asa simplu. pentru ce a fost facut acest program?
1. dezvoltatorii imobiliari nu mai vindeau nimic
2. piata era intr-un real regres
Programul nu a facut decat sa ridice preturile care o luasera in jos. Acum 2 ani in zona ultracentrala cum am luat eu, evaluatorul mi-a zis ca sub 80 de mii nici nu se punea vorba de vanzare. eu l-am luat cu 51 de mii. daca nu ar fi aparut acest program, probabil mai scadeau preturile cu inca vreo 5000 de euro sau mai mult sau mai putin, dar cert este ca scadeau. programul nu a facut decat sa urce inapoi preturile apartamentelor cu 2 camere la nivelul de 60 de mii cat este plafonul.
Acum cu al doilea program, nu se va face decat sa se ridice valoarea celor noi la plafonul stabilit care va fi de 75 sau 80 de mii. totul este asa simplu :D. dezvoltatorii nu au lasat la preturi, si din acest motiv s-a ridicat plafonul pentru apartamentele noi

#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Gresesti. Boc a spus ca plafonul de 75K este doar pentru constructii de la zero, NU pt. cele existente.

#4
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
si unde-i greseala?


View Postluci_dana, on 11th February 2010, 13:38, said:

Acum cu al doilea program, nu se va face decat sa se ridice valoarea celor noi la plafonul stabilit care va fi de 75 sau 80 de mii. totul este asa simplu :D. dezvoltatorii nu au lasat la preturi, si din acest motiv s-a ridicat plafonul pentru apartamentele noi


#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu s-a ridicat nici un plafon pt niciun apartament existent pe piata (vechi sau nou). Plafonul va fi in continuare 60K. Se ridica plafonul la 75K doar pt. constructiile de imobile care incep in acest an in special pt. cei care vor sa-si construiasca o casa pe pamant.

Vad ca Vladescu a sugerat ca se permit si asocierile de persoane in vederea realizarii unei constructii cu mai multe apartamente.

#6
luci_dana

luci_dana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.12.2009

View Postgugutata, on 11th February 2010, 14:24, said:

Nu s-a ridicat nici un plafon pt niciun apartament existent pe piata (vechi sau nou). Plafonul va fi in continuare 60K. Se ridica plafonul la 75K doar pt. constructiile de imobile care incep in acest an in special pt. cei care vor sa-si construiasca o casa pe pamant.

Vad ca Vladescu a sugerat ca se permit si asocierile de persoane in vederea realizarii unei constructii cu mai multe apartamente.
o sa vezi ca te inseli...cat ii ia unui dezvoltator sa ridice un bloc? o sa vezi cum o sa se inmulteasca ca ciupercile cand stiu ca noul plafon ii avantajeaza. si o sa vezi ca plafonul se va referi si la imobilele construite in 2009. ai putina rabdare :thumbup:

#7
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postgugutata, on 11th February 2010, 14:24, said:

Nu s-a ridicat nici un plafon pt niciun apartament existent pe piata (vechi sau nou). Plafonul va fi in continuare 60K. Se ridica plafonul la 75K doar pt. constructiile de imobile care incep in acest an in special pt. cei care vor sa-si construiasca o casa pe pamant.

Vad ca Vladescu a sugerat ca se permit si asocierile de persoane in vederea realizarii unei constructii cu mai multe apartamente.


imi pare bine ca macar tu stii cum suna prima casa 2, ca din cate vad, oficialii inca o tin cu "daca", "poate" si "aproximativ". insa mai vad ca se foloseste sintagma "case finalizate" langa plafonul de 60 de mii. deci tare mi-e ca si cele incepute anul trecut, dar inca nefinalizate, intra tot la plafonul marit. ce-o fi cu adevarat vedem in 15 februarie. sau la cateva saptamani dupa, ca nu m-ar mira sa aiba si ei insisi nevoie de ceva timp sa priceapa ce lege-au dat :)

Edited by charme, 11 February 2010 - 15:20.


#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Probabil vor intra in program si constructiile deja incepute dar aflate intr-un stadiu incipient. Nu este nimic gresit in asta.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu ced ca alea vechi se vor scumpi si ele asa cate un pic

#10
saif0809

saif0809

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.08.2006
Fix dupa anuntarea tuturor detaliilor programului PC2, se vor scumpi cu pana la 10% ( ca asa-i romanul ) apoi, dupa ce domnul proprietar de casuta din turta dulce isi va da seama ca n-are musteriu fara diabet...o sa scada si o sa scada...

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
O informatie care poate genera graba intr-o achizitie prin programul prima casa.

Quote

Programul Prima Casa va avea alocat in acest an un plafon total de garantare de 700 milioane de euro, a declarat joi, Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor Publice.
sursa

#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postgugutata, on 11th February 2010, 15:34, said:

Probabil vor intra in program si constructiile deja incepute dar aflate intr-un stadiu incipient. Nu este nimic gresit in asta.

Cred ca lumea a inteles ideea cu contractarea proiectelor pe hartie/faza executie incipienta...

Ca tendinta, eu cred ca la momentul 0 va fi o incercare de tras aer in piept, dar lipsa cererii va domoli aceasta tendinta "naturala"; parerea mea e ca preturile vor reveni la nivelul actual iar tranzactiile efective in 2010 se vor inchide la preturi cu 5-10-15% sub nivelul de astazi.

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCipsu, on 11th February 2010, 16:23, said:

Cred ca lumea a inteles ideea cu contractarea proiectelor pe hartie/faza executie incipienta...
Lumea trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa contracteze nimic. Cel mai sanatos lucru posibil este sa-ti faci casa singur folosind o echipa + banii bancii + garantia statului.

#14
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postgugutata, on 11th February 2010, 16:25, said:

Lumea trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa contracteze nimic. Cel mai sanatos lucru posibil este sa-ti faci casa singur folosind o echipa + banii bancii + garantia statului.
De acord, insa la apartamente nu functioneaza; cat despre contractarea din faza de proiect, am spus-o mai demult, trebuie sa ai ceva defect la bibilica sa platesti orice altceva decat eventual o taxa/avans modic de rezervare.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCipsu, on 11th February 2010, 16:30, said:

trebuie sa ai ceva defect la bibilica sa platesti orice altceva decat eventual o taxa/avans modic de rezervare.
Nu suntem pregatiti pt asa ceva si a fost o greseala si o prostie. S-a speculat pe lipsa de legislatie. Nici nu stiu daca s-a facut ceva in sensul asta pana acum.

#16
Alinmihaila

Alinmihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2010

View Postcharme, on 11th February 2010, 14:21, said:

si unde-i greseala?
preogramul PC 2 vinde practic proiecte, nu ceva fizic existent...

#17
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postgugutata, on 11th February 2010, 16:25, said:

Lumea trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa contracteze nimic. Cel mai sanatos lucru posibil este sa-ti faci casa singur folosind o echipa + banii bancii + garantia statului.

lumea trebuie sa inteleaga ca nu toti isi doresc casa.

View Postgugutata, on 11th February 2010, 15:34, said:

Probabil vor intra in program si constructiile deja incepute dar aflate intr-un stadiu incipient. Nu este nimic gresit in asta.

nu e nimic gresit, doar ca te contrazici cu postul numarul doi, cel in care vorbeai de locuinte "de la zero". dar dupa cum ziceam, nici macar ei nu stiu ce va fi de luni incolo.

#18
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgugutata, on 11th February 2010, 16:17, said:

O informatie care poate genera graba intr-o achizitie prin programul prima casa.

sursa
Pai parca in 2009 nu se consumasera decat 4-500 milioane. Si in plus, respectivii s-au procopsit deja cu un credit, deci au iesit din cererea pentru PC2.
Deci nu-i nici un motiv de panica. Daca se consuma macar jumate din noul plafon de 700 milioane, tot e bine (pentru program)...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate