Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plagiat www.newgirl.ro , un site construit doar din furt

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

View Posthcv, on 8th February 2010, 22:21, said:

1. fa o sesizare la firma de hosting (putin probabil sa ia vreo masura dar merita sa incerci)
2. report la google (nu te astepta sa primesti raspuns de pe o zi pe alta, o sa dureze ceva timp, dar cand nu o sa mai apara in cautarile google practic nu o sa mai existe)

Bingo.
Te-ai obosit degeaba netul sa deschisi thread pe softpedia ca sa mai adune ceva traffic cand de la inceput trebuia raportat la host. Eu am patit de multe ori acest lucru si intotdeana am rezolvat problema in felul acesta.Bafta !

#38
WorldWeb

WorldWeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.11.2009
Am o intrebare, cum ai dovedit hostului ca tu esti autorul de origine al articolelor si nu el ?
Spune-mi 2-3 argumente cu care sa merg si eu in caz de am probleme.

#39
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

View PostWorldWeb, on 17th March 2010, 01:33, said:

Am o intrebare, cum ai dovedit hostului ca tu esti autorul de origine al articolelor si nu el ?
Spune-mi 2-3 argumente cu care sa merg si eu in caz de am probleme.

Primu lucru care-l fac e sa ii trimit un mail sa il informez ca daca in decurs de 24 de ore nu scoate continutul furat il voi raporta la host.Daca se ajunge cu raportarea la host ,fac dovada publicarii articolului pe site-ul meu , care e cu mult inaintea gunoiului care-l fura.
Ultima data am patit-o cu un chinez care imi "clonase" blog-ul probabil(bannerul din header,contentul,design-ul,bannerele cu site-urile pe care le promovam cu linkurile mele de afiliati lol,absolut tot imi era furat . Posibil sa fii folosit wget m sau un script care ii rula continutul meu pe adresa lui lol si culmea era ca el avea hostul tot la godaddy ca si mine.A trebuit sa astept aproape o luna si serverul i-a fost inchis dupa multe batai de cap :D
Scursurile mor repede.

Ar trebui sa vorbesti frumos cand faci raportarea si sa fii credibil fara injuraturi.Ceva gen:

Quote

Hello

Your company hosts a website located at www.GUNOI containing copyrighted materials owned by me as the creator of site located at SITE-UL TAU.
I explicitly indicate that the material is protected by copyright and possibly the copyright of other individuals/companies (LINKURI CATRE SITURILE CARE LE PROMOVEZI)
I have contacted the site owner, requesting compliance with my terms and have stipulated that they should cease and desist the use of my copied web pages and images by removing them from the web site. I granted a 72 hour window of opportunity for the removal of my materials but as of this date, the materials remain on the site;
The materials that are in violation on their site can be found on my site and is specifically indicated as copyrighted to me at SITEUL TAU.
Therefore, the use of my web pages and images on the web page hosted at your site is illegal under copyright law.
I am prepared to sign and fax to you a prepared statement of ownership indicating that the information provided by me, NUMELE TAU , is accurate and *under penalty of perjury* I state that I have exclusive and/or licensed rights to the material in question. I am legally authorized and represent myself, as I am the licensed owner of the copyrighted material.

Please remedy this offense with either:
(1) Your immediate contact with the site owner demanding the prompt removal of the web pages and images owned by and copyrighted to me or (2) that you remove the content itself and my image files from your server.
Your expeditious attention to this matter is greatly appreciated as I find no other recourse for remedy without undertaking legal action.

Please understand that this letter is not a warning or threat. It is being sent to you as part of a legal process that must be followed in an effort to maintain my legal rights. You can put an immediate stop to this process by acting in accordance with this offer of good faith.



Sincerely,

NUMELE TAU
ADRESA SITE TAU

Edited by BabyMaker, 17 March 2010 - 14:19.


#40
sauron_c

sauron_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 16.03.2006

View PostBabyMaker, on 17th March 2010, 15:14, said:

Primu lucru care-l fac e sa ii trimit un mail sa il informez ca daca in decurs de 24 de ore nu scoate continutul furat il voi raporta la host.Daca se ajunge cu raportarea la host ,fac dovada publicarii articolului pe site-ul meu , care e cu mult inaintea gunoiului care-l fura.
Ultima data am patit-o cu un chinez care imi "clonase" blog-ul probabil(bannerul din header,contentul,design-ul,bannerele cu site-urile pe care le promovam cu linkurile mele de afiliati lol,absolut tot imi era furat . Posibil sa fii folosit wget m sau un script care ii rula continutul meu pe adresa lui lol si culmea era ca el avea hostul tot la godaddy ca si mine.A trebuit sa astept aproape o luna si serverul i-a fost inchis dupa multe batai de cap :D
Scursurile mor repede.

Ar trebui sa vorbesti frumos cand faci raportarea si sa fii credibil fara injuraturi.Ceva gen:


Si tot nu inteleg totusi.
Cum demonstrezi ca un articol a fost scris de tine si nu de "furacios" :confuzzled: ?
Care a fost primul?????

Si totusi felicitari pentru "furaciosul" de la NG :thumbup: .  
Macar la furat se pricepe.

P.S. Imi fac si eu portal ca sa oftic "originalii" <_<

#41
eradu

eradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008
Nu are nici un rost sa felicitam asfel de oameni care isi bat joc de munca altora, si in nici un caz imitati,
am vazut ca traficul newgirl si-a revenit intre timp,
sper totusi sa fie pedepsit cum merita, ar fi frumos sa vada si el (sau am impresia ca e o ea) cum e sa munceasca degeaba,

totusi mie nu-mi vine sa cred cum a putut copia atat de mult fara sa i se intample nimic, si de la site-uri mari... probabil ca unele sunt suficient de mari ca sa nu mai bage in seama astfel de furtisaguri... pacat ca se incurajeaza asa ceva

Edited by eradu, 01 April 2010 - 16:39.


#42
mihaiharalambie

mihaiharalambie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2010

View Posteradu, on 1st April 2010, 17:29, said:

totusi mie nu-mi vine sa cred cum a putut copia atat de mult fara sa i se intample nimic, si de la site-uri mari... probabil ca unele sunt suficient de mari ca sa nu mai bage in seama astfel de furtisaguri... pacat ca se incurajeaza asa ceva


Astia trebuie omorati... niste nenorociti...

vad ca newgirl.ro sunt gazduiti de Hostway.... suna la ei si fa o sesizare ... nu stiu daca te vor ajuta, dar cel puti poti sa incerci ...

#43
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postnetul, on 13th March 2010, 15:08, said:

Mai greu, cu ajutorul celor ce la gazduire, dar s-a rezolvat.
Ce s-a rezolvat ?
Au disparut articolele?

Edited by don_dannielo, 02 April 2010 - 20:56.


#44
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Ale mele da, au disparut. Daca cei de la Ele.ro, Kudica si restul le convine sa fie furat, treaba lor. Eu mi-am rezolvat problema mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate