Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Maramureș

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
413 replies to this topic

#325
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmihaistoian, on 09 iulie 2018 - 17:01, said:

Regret ca nu ai gasit porti maramuresene in traseu, pe partea Botiza, Poienile Izei, chiar si Barsana sunt multe porti frumoase si oameni extraordinari.
Te-ai referit cumva la Rohia si la blocul de 8 etaje si turnul ala imens din beton cu o terasa in varf?! Si mie mi s-au parut de prost gust!
Adica astea

Attached Files



#326
user_adi

user_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.12.2017
Salut. Vreau sa-mi gasesc o cazare in Baia Borsa dar nu gasesc izvoarele minerale ca vreau pe langa unul din ele. Daca e cineva din zona sa ma ajute.
Am cautat de ma doare mintea, cred ca e conspiratie deja


Quote

Izvoare de apă minerală, pe Valea Țâșla: Izvorul Baritina din fața Văii Vinișoru, Izvorul La Ciuroi, Izvorul din Groată (Galeria Alexandru), Izvorul Colbu

Edited by user_adi, 08 August 2018 - 21:22.


#327
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
În august am petrecut aprox 5 zile în Maramureș. Am ajuns în MM prin Cluj, Dej, Târgu Lăpuș, Suciu de Sus, Groșii Țibleșului, Botiza (DJ171A) – ultima parte mai îngustă, dar asfaltată și frumoasă.
Intrarea în Groșii Țibleșului:

Attached File  01 IMG_0751.JPG   133.69K   63 downloads

Deși plecasem cu ideea că vrem mai mult să stăm liniștiți, tot am umblat din greu în toată zona. Am văzut:
-mănăstirea Rohia (pe drum spre MM) – mi-a plăcut ansamblul, în ciuda megalo-construcției
-mănăstirea Bârsana (a treia sau a patra oară)
-traversat centrul Sighetului - cariatide, și nu suntem pe Acropole

Attached File  09 IMG_7465.JPG   267.22K   67 downloads

-zona mai plată din jud. SM: Certeze (raiul palatelor celor care lucrează prin străinătate,

Attached File  07 IMG_7435.JPG   210.66K   52 downloads  Attached File  07 IMG_7437.JPG   276.87K   43 downloads  Attached File  07 IMG_7438.JPG   311.25K   46 downloads

                          inclusiv un „Versailles” autohton)

Attached File  07 IMG_0956.JPG   396.58K   46 downloads  Attached File  07 IMG_7448.JPG   234.45K   41 downloads  Attached File  07 IMG_7449.JPG   348.14K   42 downloads  Attached File  07 IMG_7452.JPG   274.7K   52 downloads

-centru Negrești Oaș
-un loc unde DN19 ajunge chiar pe malul Tisei, poți să arunci cu piatra în Ucraina; pe malul opus erau cetățeni la plajă și la scăldat; nu știu cum e regimul frontierei acolo, dar nu i-am văzut depășind mijlocul râului

Attached File  06 IMG_7429.JPG   406.64K   57 downloads  Attached File  06 IMG_7432.JPG   359.94K   62 downloads  Attached File  06 IMG_7433.JPG   363.77K   68 downloads

-biserica Săpânța-Peri - scară sculptată într-un buștean

Attached File  04 IMG_0936.JPG   136.85K   59 downloads  Attached File  04 IMG_7385.JPG   279.03K   46 downloads  Attached File  04 IMG_7412.JPG   342.72K   33 downloads  Attached File  04 IMG_7417.JPG   220.28K   29 downloads

-biserica din Săpânța, și talciocul din Săpânța (cimitirul nu, nu consider că merită, am fost 10 min acum mulți ani)

Attached File  05 IMG_7418.JPG   290.55K   34 downloads

-bisericile vechi (monumente UNESCO) din Poienile Izei, Rogoz, Budești, Desești, Ieud; la unele ghizii (unii sunt chiar preoți) sunt o adevărată plăcere, vorbesc și vorbesc de toate (chiar în engleză – Rogoz), la altele spun 2 vorbe, la altele nimic, doar răspund la eventuale întrebări; în Ieud există și biserică de lemn greco-catolică, care nu e monument UNESCO;
-din nou o scară într-un trunchi:

Attached File  13 IMG_7753.JPG   289.42K   28 downloads

-moara lui Mecleș; interesantă pentru cei care nu au mai văzut așa ceva
-muzeul țărăncii – Dragomirești
-biserica nouă din Bogdan-Vodă (vizavi de statuie) – după arhitectura exterioară și bănci pare catolică, dar am înțeles că e ortodoxă, făcută din banii localnicilor (?!?!? – foarte mare, au intrat bani buni acolo)

Attached File  11 IMG_7594.JPG   208.55K   31 downloads

-pasul Gutâi, Cavnic; la ieșirea din Cavnic spre nord se află Stâlpul Tătarului

Attached File  12 IMG_7706.JPG   281.49K   27 downloads  Attached File  12 IMG_7713.JPG   281.58K   31 downloads

-o clopotniță deosebită (în Sarasău)

Attached File  08 IMG_7461.JPG   194.15K   32 downloads

-monumentul Moisei

Attached File  03 IMG_7271.JPG   434.98K   27 downloads  Attached File  03 IMG_7277.JPG   288.5K   15 downloads  Attached File  03 IMG_7280.JPG   236.06K   14 downloads  Attached File  03 IMG_7281.JPG   294.63K   35 downloads

-Cascada Cailor - am urcat cu telescaunul, am coborât pe drumul forestier

Attached File  02 IMG_7236.JPG   443.04K   56 downloads

-foarte aglomerat la mocăniță; nu am rezervat dinainte de a ajunge în MM, iar la fața locului găseam bilete numai la trenul Diesel, așa că am renunțat; mi-e groază să mă gândesc ce o fi la capăt (Paltin) când ajung toate trenurile acolo (cred că sunt până la 5 trenuri pe zi în vârf de sezon)
-în curtea gării mocăniței există o bornă de frontieră dintre România și Polonia; există pe net povestea ei; cu ocazia asta putem (re)vedea că vecinii din nord din perioada interbelică erau (80 %) Cehoslovacia și Polonia

Attached File  14 WP_20180813_11_13_51_Pro.jpg   400.88K   60 downloads

-ștrandul din Ocna Șugatag l-am văzut pe dinafară, nu ne-a tentat
-o mașină de spălat bio, inclusiv valva de admisie apă (în Borșa stațiune)

Attached File  02 IMG_7259.JPG   498.93K   45 downloads  Attached File  02 IMG_7261.JPG   401.56K   26 downloads  Attached File  02 IMG_7262.JPG   461.1K   30 downloads

-izvor și o placă (comemorativă ?) mai rar văzută în Ro (în Săcel),

Attached File  15 IMG_7661.JPG   330.3K   29 downloads  Attached File  15 IMG_7662.JPG   327.36K   26 downloads

Surpinzător (sau nu) am prins ambuteiaje în Bogdan-Vodă (aici există un motiv, era târg), în Vișeu, în Borșa, în Negrești, în Sighet.
La plecarea din MM (prin valea Sălăuței (calea ferată Salva – Vișeu)) am revăzut lângă Năsăud casa Rebreanu; dacă manifești puțin interes, sau mai știi câte ceva din scrierile lui, ghidul (același ca în urmă cu 9 sau 12 ani, nu mai știu când am mai oprit acolo) iese din recitarea „poeziei” și spune multe și din viața lui LR, despre părinți, rude, cât e ficțiune și cât realitate în romane etc. În drum spre Apuseni am mai intrat la mănăstirea Nicula și la castelul Bonțida (renovat numai în mică parte).

#328
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Pentru că mai fusesem (1 noapte, cu mai mulți ani în urmă), și în urma reclamei (o spun în sens pozitiv) de pe forumul ăsta, am ales pentru cazare tot Poienile Izei. Am umblat prin (aprox) toate satele din zonă, și dpmdv consider că P. I. e cel mai potrivit pentru cazare. E mai izolat, mai mic (cineva zicea că e cea mai mica comună din MM, dar asta nu contează prea mult), dezvoltat pe câteva drumuri ramificate, inclusiv pe pante. Se ajunge ușor în estul județului (prin Șieu), și cu un mic ocol către vest (tot prin Șieu), fiindcă drumul direct prin Glod spre DJ186 nu e asfaltat (nu l-am încercat).

Am vrut să „verific” laudele aduse aici pensiunii Iulia, și am rezervat, dar numai 2 nopți din cele 5 dorite (nu avea liber). Pentru completare am rezervat la pensiunea la care am stat anterior (nu o voi numi), și astfel am avut ocazia să fac o comparație între 2 pensiuni / gazde aflate la câteva sute de m distanță. Despre Iulia, toate cele bune, nimic de reproșat, e cum au descris colegii mai înainte.

Pe scurt:
-clădiri, curte: mai frumos la Iulia, amenajată mai turistic; camera cu mobilă mai modernă, TV care funcționa, baie la fiecare cameră; cred că a fost construită din start ca pensiune; cealaltă cu mai puține briz-brizuri, mobilier mai puțin arătos, băi la comun, curte foarte mica, TV mergea cu purici (dar în fiecare dimineață uitam să anunț, iar seara nu prea mai conta, că oricum nu stăteam prea mult în fața lui)
-mâncarea (la ambele am luat cazare cu 2 mese pe zi): la Iulia pensiunea era plină, deci ne cerea să fim cu toții la o anumită oră pentru masă; mâncare foarte bună și arhiîndestulătoare, dar nu cred că mergea să „comanzi” (să sugerezi) ce ai vrea; oricum nu ar fi fost cazul nostru, asta vroiam, mâncare cu specific local; horinca (în 2 variante) la discreție, și apă minerală sau chioară, altceva de băut nu. Dincolo: am avut norocul că am fost singuri, deci masa ne-o servea cam după programul nostru; o singură dată ne-a întrebat dacă vrem x sau y, pentru un singur fel; în rest, ce a considerat gazda, aia a dat. Și aici foarte bun, tot arhiîndestulător. Și cu horincă câtă poți. La niciuna să nu vă așteptați la mâncăruri sofisticate gen restaurant („pepene roșu sau galben și brânză brie înfășurate în prosciutto” sau „rulou de curcan cu hribi”; nici paste, pizze etc)
-ca atmosferă generală: ne-am simțit mai bine la a doua, dar sunt niște circumstanțe favorabile ei: am fost singuri, gazdele au avut mai mult timp de noi; deși nu își aminteau direct de noi de la precedenta ședere, își aminteau niște împrejurări de atunci, și s-a creat mai ușor o legătură, la povestit una-alta, la degustat horincă, la intrat în „aerul” locului. Iulia (și soțul, familia) foarte amabili în orice situație, dar chiar nu putea / puteau să stea cu fiecare la taclale, deci a fost o relație mai formală, mai limitată. Poate o fi și o diferență între temperamentele celor 2 gazde (cele 2 femei).
-prețurile foarte apropiate (5 lei / pers / zi în plus la Iulia)
Una peste alta, deși condițiile materiale au fost mai bune la Iulia, parcă ne-am simțit mai bine la doua (mai „de-ai casei”).

Am povestit toate astea fiindcă impresia cu care rămâne fiecare depinde de ceea ce își dorește de la concediu, și de așteptări: ce fel de cazare, ce fel de mâncare, cum să fie relația cu locul și cu localnicii, implicit cu gazda, etc. De ex, în ultima noapte la a doua gazdă ar fi trebuit să fie oaspeți mai mulți. Au apărut dimineața (au mers noaptea, sudiști fiind), dar nu au fost mulțumiți de ce au găsit, și au plecat „mai aproape de mocăniță”. Cum ne-am suprapus ca timp vreo 20 min (până am plecat noi în excursia zilnică), și în urma impresiei inițiale (grup de 8, gălăgioși, cu nasul pe sus), ne-am bucurat că nu au rămas (asta am aflat abia seara, când am revenit). Ba chiar cred că și gazda s-a bucurat, deși i-ar fi intrat ceva $$$.

Gazda a doua ne-a pomenit de izvorul de „borcut” (apă minerală) din apropiere, de unde aduceau mai demult adesea. Nu a fost pe placul nostru (miros și gust de sulf, foarte slab acidulată), am dat sticlele gazdei, dar plimbarea prin sat a fost binevenită. Izvorul:

Attached File  10 IMG_7488.JPG   499.7K   26 downloads  Attached File  10 IMG_7489.JPG   230.23K   32 downloads

Ziua de Sf. Maria am petrecut-o dimineața în Poienile Izei – prilej de „defilare” în costume naționale, adeseori „accesorizate” cu elemente de ultimă modă - cu slujba ortodoxă ținută la biserica-monument

Attached File  17 IMG_0979.JPG   148K   33 downloads  Attached File  17 IMG_7499.JPG   437.53K   27 downloads  Attached File  17 IMG_7506.JPG   356.51K   30 downloads  Attached File  17 IMG_7510.JPG   473.91K   33 downloads  Attached File  17 IMG_7520.JPG   321.07K   33 downloads  Attached File  17 IMG_7522.JPG   279.79K   32 downloads  Attached File  17 IMG_7523.JPG   392.34K   31 downloads  Attached File  17 IMG_7524.JPG   446.22K   38 downloads  Attached File  17 IMG_7530.JPG   286.72K   37 downloads

apoi în Bogdan Vodă, unde am nimerit o procesiune religioasă ortodoxă pe șosea (o văzusem într-un album de fotografii la una din gazde)

Attached File  16 IMG_1038.JPG   132.97K   32 downloads

și în Ieud, unde se organizase un spectacol cu tema „Fiii satului” – dar a venit ploaia și am plecat prea repede.

Attached File  18 IMG_7566.JPG   240.94K   28 downloads  Attached File  18 IMG_7567.JPG   203.52K   27 downloads  Attached File  18 IMG_7573.JPG   300.83K   26 downloads  Attached File  18 IMG_7667.JPG   329.17K   24 downloads  Attached File  18 IMG_7672.JPG   381.59K   25 downloads  Attached File  18 IMG_7673.JPG   325.19K   26 downloads  Attached File  18 IMG_7675.JPG   315.09K   23 downloads

#329
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostBrainie, on 21 decembrie 2018 - 08:36, said:

Pentru că mai fusesem (1 noapte, cu mai mulți ani în urmă), și în urma reclamei (o spun în sens pozitiv) de pe forumul ăsta, am ales pentru cazare tot Poienile Izei. Am umblat prin (aprox) toate satele din zonă, și dpmdv consider că P. I. e cel mai potrivit pentru cazare. E mai izolat, mai mic (cineva zicea că e cea mai mica comună din MM, dar asta nu contează prea mult), dezvoltat pe câteva drumuri ramificate, inclusiv pe pante. Se ajunge ușor în estul județului (prin Șieu), și cu un mic ocol către vest (tot prin Șieu), fiindcă drumul direct prin Glod spre DJ186 nu e asfaltat (nu l-am încercat).
Mai bine ca nu ai incercat drumul direct spre Glod, e forestier. De fapt tot DJ 171D intre Glod-Poienile Izei-Botiza este forestier, dar practicabil pt masinile cu garda mai inalta. Eu l-am parcurs, dar a doua oara nu mai merg. Asa arata in iunie a.c.

Attached Files



#330
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
A doua poză pare dintre Poienile Izei și Botiza, bucată care mi s-a părut foarte bună (pentru un drum neasfaltat), am parcurs-o de 2 ori numai vara asta, inclusiv pe ploaie.

Prima presupun că e dintre Poieni și Glod, iar drumul pare mai bun decât în a doua poză. Deja îmi pare rău că nu l-am încercat.

#331
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostBrainie, on 28 decembrie 2018 - 09:05, said:

A doua poză pare dintre Poienile Izei și Botiza, bucată care mi s-a părut foarte bună (pentru un drum neasfaltat), am parcurs-o de 2 ori numai vara asta, inclusiv pe ploaie.

Prima presupun că e dintre Poieni și Glod, iar drumul pare mai bun decât în a doua poză. Deja îmi pare rău că nu l-am încercat.
Ambele poze sunt facute intre Poienile Izei si Glod

#332
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Buna ziua,
Recent am decis sa fac o escapada in Maramu', inevitail am dat peste acest topic cautand pe net, am citit tot ce s-a discutat si stiu clar ce voi face si unde voi ajunge. ( pe aceasta cale multumesc tuturor care au impartasit experientele personale )

Intrebarea mea este, a fost cineva mai recent acolo pe traseul Galati - Vadu Izei cu masina ?
Am trei variante:
1. Galati- Focsani-Bacau-Piatra Neamt-Vatra Dornei - Vadu Izei aproximativ 550 de km - Traseul favorit ca si km si ore conduse ( 9 H zice goagal)
2 Galati- Barlad -Bacau-Piatra Neamt-Vatra Dornei - Vadu Izei aproximativ 560 de km
3. Galati- Focsani-Brasov-Sibiu-Cluj-Napoca -Vadu Izei 750 km si 11 ore jumate de condus teoretice - traseu cel mai putin favorit

Imi poate spune cineva cum sunt drumurile ? plec pe 1 Mai Posted Image

#333
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Mergi pe DN 17 pasul Tihuta pe segmentul Piatra Neamț Vatra Dornei  calitate foarte bună a drumului, peisaje superbe.

#334
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
O recomandare cazare in Maramures cu piscina apa sarata/calda/interioara , fara bilet de tratament ?;Multumesc

#335
BNicoll

BNicoll

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.10.2017
Mi as dori foarte mult sa merg in Maramures cateva zile, in primavara.O sa merg cu trenul ,deci nu voi avea masina pentru trasee lungi.Optez pentru cazare la localnici .Imi puteti va rog recomanda o zona in care pot face trasee fara masina .Va multumesc

#336
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View PostBNicoll, on 02 ianuarie 2020 - 11:39, said:

Mi as dori foarte mult sa merg in Maramures cateva zile, in primavara.O sa merg cu trenul ,deci nu voi avea masina pentru trasee lungi.Optez pentru cazare la localnici .Imi puteti va rog recomanda o zona in care pot face trasee fara masina .Va multumesc

Poienile Izei este locul in care eu am fost cazat...doar ca majoritatea obiectivelor sunt la distante relativ mari si greu de parcurs pe jos, mai ales fiind zona de munte...ai putea sa cauti o cazare cat mai apropiata de Manastirea Barsana...

#337
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View PostBNicoll, on 02 ianuarie 2020 - 11:39, said:

Mi as dori foarte mult sa merg in Maramures cateva zile, in primavara.O sa merg cu trenul ,deci nu voi avea masina pentru trasee lungi.Optez pentru cazare la localnici .Imi puteti va rog recomanda o zona in care pot face trasee fara masina .Va multumesc
Eu as verifica mai intai unde ai gara CFR si apoi as cauta cazare acolo. In Maramures ajungi greu la obiectivele turistice fara autoturism. Conform wiki exista tren pe valea Viseului spre Sighetu Marmatiei
https://upload.wikim..._of_Romania.png

#338
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View Postdanb1961, on 23 octombrie 2019 - 10:12, said:

O recomandare cazare in Maramures cu piscina apa sarata/calda/interioara , fara bilet de tratament ?;Multumesc
Preferabil nu la hotelurile din Baia Mare.. daca are careva o idee geniala acu' este momentul ca trebe sa fac rezervare

#339
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

View Postdanb1961, on 25 februarie 2020 - 13:16, said:

Preferabil nu la hotelurile din Baia Mare.. daca are careva o idee geniala acu' este momentul ca trebe sa fac rezervare

Recomand aici.

#340
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Acolo vroiam da' nu mai are liber

#341
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Maramures o saptamana in Septembrie- Octombrie este ok ca si perioada?

#342
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.11.2009

View Postqew, on 05 iulie 2020 - 19:51, said:

Maramures o saptamana in Septembrie- Octombrie este ok ca si perioada?

Depinde ce vrei sa faci?
Pt plimbari cu mocanita este ok intrucat nu mai este aglomerat dar programul este mai rar, doar in week-end am impresia.
Iarasi pt plimbari pe la bisericile din lemn incluse in patrimoniul UNESCO este ok intrucat nu mai este flux mare de turisti iar temperaturile sunt decente, nu canicula ori furtuni puternice de vara.
Iar peisajul de toamna poate fi fabulos!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate