Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emitere bilete la ordin

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
user321

user321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2008
Buna seara,

Am si eu o intrebare:

Daca am o firma de constructii si tocmai ce mi-am facut un cont la banca, pe numele firmei, dar in acel cont nu am niciun ban, se pot emite bilete la ordin in blank, adica nu are trecuta data scadentei..doar semnatura mea, ca administrator al firmei.

De ce va intreb acest lucru?! Pt ca vreau sa-mi achizitionez o masina in sistem leasing, pe firma si pe langa avansul pe care l-am platit, firma de leasing mi-a cerut emiterea unui numar de 60 de bilete la ordin ( cate un bilet pentru fiecare rata de leasing).

Dar mi le-a cerut in blank, doar cu semnatura mea, de aceea va intreb daca banca la care tocmai mi-am facut contul, imi va emite acele bilete la ordin chiar daca nu am niciun ban in cont.

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

#2
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Da, iti va da banca bilete. Biletul la ordin reprezinta o promisiune de plata la o anumita data (rubrica Scadenta). Asta inseamna ca la scadenta tu trebuie sa ai banii in cont. Nu conteaza daca azi ai sau nu bani in banca. Daca nu ai banii in cont la data scadentei, banca va face refuz la plata si tu vei intra in CIP si atat spre deosebire de CEC unde ar aparea si ceva penal. Bilete la ordin emise in alb sunt, din cate am inteles, o practica destul de uzuala pe la firmele de leasing. La scadenta fiecarei rate ei vor completa valoarea ratei + eventuale penalitati, dobanzi, dif. curs, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate