Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

transfer sunet prin bluetooth

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
18 răspunsuri în acest subiect

#1
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Salut tuturor!
De ceva timp tot incerc sa aflu mai multe despre un sistem care ar inlocui cablul jack->RCA.
am gasit pe net urmatorul produs:

http://translate.goo.../txrx/index.htm

car functioneaza asa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4YAx1qPjbvI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi se pare foarte interesant acest sistem si as dori sa fac rost de unul, doar ca nu gasesc niciunde :(
As vrea sa va intreb pe cei care se afla in masura sa imi raspunda, daca acest sistem ar distorsiona sunetul, adica ar fi o metoda mai proasta de transfer al sunetului decat cablul(cu fufe aurite, de marca) sau din contra ar mai bun?

Daca stiti ceva despre acest sistem sau unul alternativ, dar care ma ajuta sa scap de cablu, va rog sa ma ajutati :D

Thx All!

#2
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 17.09.2005
Eu cred ca o sa pierzi din calitate; solutia normala de a transmite muzica prin bluetooth e prin profilul A2DP, foarte popular in ultimii ani. Iti iei un headset bluetooth cu a2dp si un telefon/player compatibil sau din windows cu un dongle bluetooth. Eu zic ca se pierde ideea e confort cu ditamai chestiile alea butucanoase atasate emitatorului si receptorului :))

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:08.
quote inutil


#3
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 26.07.2007
in loc sa ne pui sa vizionam ineptii pe youtube, puteai sa ne spui exact ce vrei si la ce vrei sa-l folosesti.
eu, am cumparat de cativa ani, un dispozitiv :
http://accesorii-tel...-original/1279/
e "universal" , adica daca ai un telefon cu bluetooth, compatibil, conectezi dispozitivul cu un cablu la un sistem audio, poti asculta muzica, stereo, din telefon, in boxe. la fel, il poti folosi ca orice casca bluetooth, poti asculta muzica stereo in casti, poti vorbi la telefon, ba cand esti sunat, pe display iti apare numele celui care te suna. sau, daca ai un stick bluetooth, te conectezi la pc, poti vorbi la mess,fara sa fi legat cu cablu la pc, poti asculta muzica din pc, ba mai poti selecta volumul, melodia, din tastele de pe dispozitiv. poti folosi si alte casti, mai performante.
calitatea cea mai buna, e bineinteles cu fir, bluetooth-ul n-a fost conceput pt muzica, dar acasta jucarie suna surprinzator de bine, chiar cu castile din dotare. bineinteles, la distante de max 5-10 metri. atentie la telefon, nu de pe toate telefoanele se poate asculta muzica, se pot purta doar convorbiri.

#4
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
da..am uitat sa specific la ce vreau sa-l folosesc defapt.
Deci am un laptop si un receiver.Vreau sa pun muzica de pe laptop prin acel sistem si sa il amplifica receiver-ul.
am auzit de A2DP, dar nu stiu exact daca va merge...adica de unde sa stie placa mea de sunet sa transmita muzica din winamp prin bluetooth spre acel receiver...
Multumesc pentru interes :D

#5
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 17.09.2005
Asa incepe sa aiba cat de cat sens... o alta solutie ar fi un router wireless cu iesire audio dar nu stiu daca se gaseste la noi; eu personal folosesc radmin de pe laptop si schimb piesele de pe desktopu` legat la receiver asa ;)

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:09.
quote inutil


#6
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
poi..ruter wireless am, dar banuiesc k nu prea am ce face cu el cat tp nu are iesire audio ;))
deci...eu vad singurul produs acela care l-am gasit eu...mi se pare foarte perfect...dar incredibil,,,nu se gaseste la noi si nici pe net pe unde am cautat eu :((
orcum nu ma las pana nu reusesc sa fac cumva chesa asta :D ;))

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:09.
quote inutil


#7
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 17.09.2005
http://www.okazii.ro...Laptop-DVD.html

Ceva de genu' asta cauti... sunt cativa baieti pe okazii care vand  ;) Doar ca asta e doar receptor, deci intra in receiver (cu adaptor)... iti mai trebuie dongle bluetooth cu a2dp

Editat de Nicuj0r`, 02 februarie 2010 - 19:23.


#8
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
asta face exact invers...
acel adaotor care mi l-ai aratat tu transmite sunetul prin bluetooth, dar amplificatorul meu nu are cu ce-l receptiona...
cam greu de gasit ceva care sa functioneze cum vreau eu...
deci imi trebuie un receptor care sa primeasca sunetul prin bluetooth si sa-l transporte apoi prin mufa jack catre amplif...
ms pt link :D

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:10.
quote inutil


#9
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 26.07.2007
pai f simplu: imperechezi laptopul cu acel dispozitiv, exact cum ai face cu un telefon sau casca bluetoth. daca n-ai bluetooth la laptop, iti trebuie un stick bluetooth. apoi, in loc de casti, conectezi un cablu audio la acel receiver, sau orice amplif audio.
practic, nu folosesti placa audio din laptop, ci placa audio de la bluetooth. eu folosesc un stick si soft bluesoleil, versiunea 5.

#10
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 17.09.2005
ideal pentru tine ar fi un modulator fm USB (nu de masina) si nu mai ai probleme nici cu baterie, cu nimic ;)

#11
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
adica sa pun un modulator pe laptop...?
eu nu am auzit despre asa ceva...:-?
dak imi poti explica mai multe...:D

#12
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 17.09.2005
ei na...daca ai putea gasi un dongle usb sau un aparat cu jack 3.5mm care sa fie modulator fm... Acelasi principiu ca la cel de masina, m-am gandit la asta pentru ca cel mai probabil receiverul tau are si tuner fm ;)

am gasit aici....exact ce vrei tu doar ca e cam bulky :)

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:10.
quote inutil


#13
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
dap, intradevar are si tuner FM...dar ai aici e greu...cum oare conectez eu asa cvea la laptop;))) si sa redirectionez  sunetul tare el ..? :)) dificila treaba

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:11.
quote inutil


#14
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 26.07.2007
exista si modulatoare fm, cu un jack pe care-l bagi la iesirea de casti de la laptop costa 15-20 lei, dar datorita calitatii sunetului si zgomotul mare de fond, nu le recomand.
http://www.mivarom.r...roducts_id=3972

#15
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
da...cam asta m-ar putea ajuta.
Ideea este sa il conectez la laptop prin jack deoarece atunci sunetul va fi redirectionat automat in acer transmitator...poate o sa-mi comand o chestie dinaia sa vad dak e ceva de el, orcum deocamdata o splutie mai buna nu am:))
MS :D

#16
Nicuj0r`

Nicuj0r`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 17.09.2005
la banii aia poti sa incerci sa vezi daca e de ajuns, daca nu, ti-ar trebui ceva de genu' dar de o calitate mai buna... ala e exact ce ti-am aratat eu dar fara incarcator de masina si mai ieftin...

Editat de antinari, 02 februarie 2010 - 20:11.
quote inutil


#17
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 27.03.2009
ahha:D
oke man, o sa imi comand unu sa vad ce reusesc sa fac cu el, orcum ms mult pt indrumare,
Numai bine!

#18
Hitman333

Hitman333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 06.01.2006
Ceea ce iti trebuie pt asa ceva este un bluetooth music receiver.
Exista mai multe variante. Una ar fi deviceul asta, Belkin. Nu stiu insa daca se gaseste pe la noi. Unul care se gaseste sigur este asta de la Sony Ericson. Acum ramane de vazut cu compatibilitatea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate