Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7589 replies to this topic

#4303
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

View PostKurinkita, on 11 iunie 2017 - 09:50, said:

Intrebare pentru cei care au mai avut de-aface cu Digi cand s-au mutat la un bloc nou construit:
Cate luni/ani/decenii mai trebuie asteptat dupa ei sa-si miste fundul sa branseze blocul? Ca asa mi se spune de fiecare data, nu este bransat la retea. OK, a inceput lumea sa se mute de 2 luni, trebuie covorul rosu intins pentru ei sau ce saracie mai trebuie facut, deja e penibil. Sau nu e mit faza de la prieteni care s-au mutat si ei recent in blocuri noi construite si pana nu s-au facut plangeri la greu la OPC nu si-au miscat fundul?
Ca se sa branseze blocul trebuie sa existe un accept din partea asociatiei de proprietari sau daca nu aveti asociatie de proprietari din partea dezvoltatorului

Exista acest accept ? Exista blocuri noi in care dezvoltatorul a dat accept cu exclusivitate la UPC de exemplu sau la Telekom si atunci RCS nici nu o sa fie in blocul respectiv.

Tu trebuie in primul rand sa te interesezi la dezvoltator cui a dat acceptul si cand. El trebuia sa se ocupe ca in momentul in care luema deja se muta in bloc reteaua de cablu tv si internet sa fie ready cu cel putin un furnizor de servicii de telecomunicatii.

#4304
Kurinkita

Kurinkita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.01.2012
Exista accept si e chiar in exclusivitate cu Digi si a fost dat acum jumatate de an (din spusele dezvoltatorului). Deja sunt si puse magistralele Digi pentru TV, telefonie si internet pe toate etajele (de aproape 2 luni).

Edited by Kurinkita, 11 June 2017 - 11:42.


#4305
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010
Salutare tuturor,

Acum câteva săptămâni am upgradat și eu infrastructura / abonamentul (plăteam 38 de lei pentru un abonamnet 100 MB/s, am schimbat pe cel de 1000 MB/s la 39 de lei).

Nu-s foarte priceput dar încerc să vă explic pe limbajul meu, și sper să înțelegeți ce nelămuriri am Posted Image :
  • au venit băieții, au tras fibra în casă;
  • au înfipt fibra într-un „media converter” aș zice că e (cutiuță albă)
  • din media converter pleacă 2 canale:
1 - ieșire TV;
2 - ieșire net -> asta merge în router-ul Digi (atașat poză) - (un cablu portocaliu Posted Image dacă are vreo importanță)
  • din router-ul Digi, am tras un cablu LAN, din singura ieșire LAN care funcționează, către router-ul meu din casă (o pocnitoare de Tp-Link WR842ND care și-a făcut treaba destul de bine până acum, dar probabil trebuie upgradat la un router gigabit)
  • router-ul meu Tp-Link e pus pe Dynamic IP și emite Wi-Fi + 4 ieșiri LAN către alte prize de net din celelalte camere
Probleme / întrebări:
1. La câteva ore mi se resetează router-ul, sau cel puțin așa pare (router-ul Digi). Pică netul pentru 1 minut, rămâna aprins doar cel mai din dreapta beculeț de pe el. Într-un minut, încep să-și revină după leșin și celelalte beculețe
Am sunat la DIGI și ei spun că le apare că a fost mișcat firul (aici o să fiu eu cu ochii pe motan să văd dacă ronțăie la fibră)

2. Ce ar trebui să schimb în toată infrastructura asta astfel încât să beneficiez mai bine de potențialul lărgimii de bandă?
Pot schimba direct routerul Digi cu unul mai performant? Sau trebuie să schimb router-ul meu personal, în care intră net-ul din router-ul Digi pus în bridge?

3. Dacă trebuie schimbat router-ul Digi, trebuie schimbat strict cu un router Gigabit de la ei?

4. Îmi trebuie un anumit tip de cablu între router-ul Digi și router-ul meu personal?

5. Pe device-uri ar trebui să am plăci de rețea gigabit (există așa ceva?)?

Ms pt răbdare

Attached Files



#4306
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Routerul vechi să-l schimbi cu unul gigabit și dual band pe wifi plus cabluri foarte bune, cat5e sau cat6e.
Așa poți profita cel mai bine de potențialul fibrei.

#4307
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare, cand nu merge netul vezi sa nu fie aprins LED-ul de la LOS, el iti indica lipsa semnalului optic.

As recomanda un router gigabit, dar spune ce buget ai.

Daca vrei sa ai banda maxima iti trebuie compatibilitate gigabit si pe placa de retea. Exista placi de retea gigabit.

#4308
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEricJohn, on 22 iunie 2017 - 11:18, said:

Routerul vechi să-l schimbi cu unul gigabit și dual band pe wifi plus cabluri foarte bune, cat5e sau cat6e.
Așa poți profita cel mai bine de potențialul fibrei.

Ms frumos,

Deci nu pot schimba direct router-ul Digi să înțeleg. Trebuie lăsat acolo în Bridge?
Știu că se putea lua de la Digi un router Gigabit, mă gândeam că ăsta ar fi trebuit să înlocuiască routerul din poză ca să meargă mai bine.

Faptul că există „o legătură în plus”, respectiv bridge-ul ăsta, nu încetinește cu nimic?

View PostMembruAnonim, on 22 iunie 2017 - 11:19, said:

Salutare, cand nu merge netul vezi sa nu fie aprins LED-ul de la LOS, el iti indica lipsa semnalului optic.

As recomanda un router gigabit, dar spune ce buget ai.

Daca vrei sa ai banda maxima iti trebuie compatibilitate gigabit si pe placa de retea. Exista placi de retea gigabit.

Salut, un buget de ~300 / 400 lei pentru router aș avea.

Acest router Gigabit nou înlocuiește Router-ul actual Digi?
Sau înlocuiește router-ul meu personal care primește net prin cablu de la router-ul Digi, cum zicea și Eric mai devreme?

#4309
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu incetineste cu nimic modul bridge, dimpotriva, dar nu ai cum sa renunti la ONT-ul RDS. Ai nevoie de ONT pentru trecerea din optic in ethernet, dupa ONT poti pune orice router doresti.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2017 - 11:30.


#4310
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

View PostMembruAnonim, on 22 iunie 2017 - 11:29, said:

Nu incetineste cu nimic modul bridge, dimpotriva, dar nu ai cum sa renunti la ONT-ul RDS. Ai nevoie de ONT pentru trecerea din optic in ethernet, dupa ONT poti pune orice router doresti.

Mulțumesc tuturor de răspunsuri.

Ultimele 2 întrebări:

1. fibra e „slobodă” prin casă de la intrare până la media converter, trebuie să o bag într-o baghetă, pe lâng plintă. Am înțeles că nu trebuie să facă nicăieri unghi de 90°, așa sensibilă e?

2. Deși am setat o altă parolă pentru logarea pe router, tot revine la parola lui default „digi”... pot face ceva?

Edited by cosmincebuc, 22 June 2017 - 12:35.


#4311
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde, daca ai grija cumva sa nu o indoi prea rau s-ar putea sa mearga. Nu stiu ce sa iti zic legat de parola ca nu am umblat.

Ca recomandare pentru router eu zic ca asta e o varianta.  Merge pe gigabitul RDS, pretul e bun, ai si wireless AC.

#4312
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 16.08.2008
O intrebare: daca folosesc toate functiile  ONTului (router wireless) trebuie sa intru in interfata lui si sa setez user/parola pppoe?

#4313
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In mod normal ar trebui sa fie deja configurat ONT-ul, dar da, trebuie sa-ti setezi contul PPPoE.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2017 - 19:02.


#4314
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Contul este setat automat de către ei, tu doar poți modifica numele si parola rețelei wireles. Eu am lăsat parola by default ca mai intra ei din când în când să dea restart la ont sau să asigure mentenanță.

#4315
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Cei de la RDS intra pe contul de admin, nu cel de user care e limitat.

Edited by deathnite, 22 June 2017 - 23:22.


#4316
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
FL500 in acest moment. Mai sunt si altii din Timisoara la care a scazut viteza?

[ https://www.speedtest.net/result/6400913248.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.speedtest.net/result/6400915560.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4317
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
S-o trage de la ce furtunoci si vijelioaie aveti acum prin judetul TM?

Eu am avut o zi 50 mbps la FL 1000 dupa viscolul din ianuarie 2014.

#4318
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
[ https://beta.speedtest.net/result/6401014116.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:)

#4319
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Clar eroare, putea fi 0-1 ms cu Bucuresti ca esti in Bucuresti dar Timisoara e departe. Eu am 5 ms cu Bucuresti. Pe ADSL aveam 23 ms.

#4320
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,949
  • Înscris: 12.07.2008

View Postcatalinman, on 11 iunie 2017 - 11:11, said:


Exista blocuri noi in care dezvoltatorul a dat accept cu exclusivitate la UPC de exemplu sau la Telekom si atunci RCS nici nu o sa fie in blocul respectiv.

Tu trebuie in primul rand sa te interesezi la dezvoltator cui a dat acceptul si cand. El trebuia sa se ocupe ca in momentul in care luema deja se muta in bloc reteaua de cablu tv si internet sa fie ready cu cel putin un furnizor de servicii de telecomunicatii.

Pe bune ? Sunt legale chestiile astea ?!? Adică, eu când am stat la bloc nu-mi amintesc să mă fi oprit cineva  fac contract cu orice furnizor de net ! Am avut pe rând vreo doi, întâi UPC, apoi am trecut la RDS și n-au fost niciodată restricții din partea cuiva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate