Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8288 replies to this topic

#7723
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

 catalinman, on 23 septembrie 2022 - 13:39, said:

Un singur model: Fiberhome SR1041Y
Am inteles. Si eu de exemplu daca am momentan FiberLink 100 si vreau sa trec la 500 ce-mi trebuie mai exact ca sa benefieciez de Wi-Fi 6? O sa trebuiasca sa schimb cablul din casa cu unul cu fibra optica? O sa am nevoie de ONT? Ma costa ceva in pus pe langa pretul upgrade-ului la abonament?

Edited by alexmorph3us, 23 September 2022 - 14:01.


#7724
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 15.05.2010
Se va monta un ONT, il pui in bridge si de la el tragi in cascada cablu catre routerul oferit in chirie. Daca nu gresesc e 3 lei lunar

#7725
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 03.05.2019
Daca am doar Digi Net, fara TV, pot cumpara acces la DigiOnline? Sau DigiOnline e strict pentru Digi Net&TV? Multumesc.

#7726
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 08.02.2011
Digi online merge și doar cu abonament de mobil la ei, fara nimic altceva.

Nu știu dacă merge doar cu net, poți încerca să te loghezi sa vezi ce se întâmplă.

#7727
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 08.01.2009
DigiOnline este oferit gratuit pt. cei cu contracte exclusiv Internet ; trebuie doar sa activezi serviciul din platforma online de management al serviciilor Digi contractate .
Mai nou (de anul acesta) exista pt. Andtroid TV aplicatie nativa ; nu mai esti nevoit sa faci casting de pe un telefon/tableta pe TV .

#7728
relucu4

relucu4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2007
Pentru ca tot ati pomenit de Fiberhome SR1041Y, am si eu unul instalat la abonamentul de 500 si azi am fost sa mai iau inca unul ca sa le cuplez impreuna si sa obtin semnal wi-fi mai bun in toata casa. N-am gasit insa nicaieri instructiunile de instalare si setarile necesare pentru a-l integra si pe el in reteaua actuala. Stiti cumva cum se poate face aceasta operatiune sau puteti oferi un link spre o astfel de informatie astfel incit sa se poata crea o retea mesh cu cele doua routere identice?

#7729
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 03.04.2007
De ce se trece un ONT în bridge, răspunsul celor de la tehnic:


ONT-ul are terminație de fibra optica si se va trece in bridge, pentru a putea fii configurat noul echipament
Routerele nu au terminatie de fibra optica

#7730
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 16.04.2014

 relucu4, on 02 octombrie 2022 - 17:40, said:

Pentru ca tot ati pomenit de Fiberhome SR1041Y, am si eu unul instalat la abonamentul de 500 si azi am fost sa mai iau inca unul ca sa le cuplez impreuna si sa obtin semnal wi-fi mai bun in toata casa. N-am gasit insa nicaieri instructiunile de instalare si setarile necesare pentru a-l integra si pe el in reteaua actuala. Stiti cumva cum se poate face aceasta operatiune sau puteti oferi un link spre o astfel de informatie astfel incit sa se poata crea o retea mesh cu cele doua routere identice?

Salut,
Daca nu ai reusit configurarea echipamentelor, te rog sa-mi trimiti un mesaj privat.

 csachiri, on 03 octombrie 2022 - 10:33, said:

De ce se trece un ONT în bridge, răspunsul celor de la tehnic:


ONT-ul are terminație de fibra optica si se va trece in bridge, pentru a putea fii configurat noul echipament
Routerele nu au terminatie de fibra optica

Salut,
In general, daca ai ridicat un router cu WiFi 6, nu mai ai nevoie de functia de WiFi de pe ONT.
Daca aceasta functie ar ramane activa ar putea exista inclusiv interferente care sa afecteze performanta routerului principal.

Edited by DIGI_Helper, 03 October 2022 - 13:43.


#7731
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 03.04.2007
Da mulțumesc, postasem pentru alții care se întrebau de ce trebuie trecut un ONT în bridge

#7732
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 03.04.2007
Iar dacă nu este trecut în bridge acel ONT cei de la tehnicul Digi nu au management asupra routerului ( deci încă un motiv )

#7733
ManYacXX

ManYacXX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 08.01.2017
Salut. Ieri mi-au fost instalate si mie serviciile prin fibra si am micuta nelamurire. Bine, ingnorand faptul ca ONT-ul primit este unul "reciclat" - HG323UW - care se vede clar ca a mai fost montat undeva pentru ca avea inclusiv urme de vopsea alba pe el, instalatorul a spus ca nu il poate seta in Bridge daca nu iau router tot de la digi. Eu am router-ul meu cu WiFi 6, cu tot ce imi trebuie si nu am nevoie de parnaia lor de router. Daca sun la servicii clienti ma pot ajuta?

#7734
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 16.04.2014
Salut, ManYacXX,
Te rog sa imi trimiti un PM cu datele de identificare ale contractului pentru a te putea ajuta.

Edited by DIGI_Helper, 06 October 2022 - 16:54.


#7735
Teoabroad

Teoabroad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2012
Va salut, azi am ridicat router-ul Fiberhome SR1041Y si as dori sa-i aflu specificatiile, va rog. Google-ul nu-mi da nici un rezultat...

#7736
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 01.04.2004
Buna ziua,

Daca am deja instalat FL1000, mai e gratuit primul router?
Ca in cos, daca adaug doua, imi da total de 6 lei.

Merci!

#7737
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
Daca sunt client existent Digi si vreau sa trec de la abonamentul cu Fiberlink 100 la cel de 500 ce mi-ar trebui in afara de router pe l-am achizitionat deja, mai exact un TP-link Archer AX20 ?

M-ar interesa sa stiu ce pasi ar trebui sa urmez pentru ca am deja cablul tras prin casa, dar nu sunt sigur daca va trebui sa-l inlocuiesc pentru a beneficia de viteze superioare.

Edited by alexmorph3us, 10 October 2022 - 17:39.


#7738
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,470
  • Înscris: 08.02.2011
Daca e cablu cat 5e minim si sunt mufate toate cele 8 fire nu mai trebuie nimic.

100 mbps merge si pe 4 fire din cele 8.

#7739
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

 modoran, on 10 octombrie 2022 - 17:58, said:

Daca e cablu cat 5e minim si sunt mufate toate cele 8 fire nu mai trebuie nimic.

100 mbps merge si pe 4 fire din cele 8.
Cineva mai sus zicea ca ar fi nevoie de un ONT sau nu e cazul?

#7740
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 15.05.2010
ONT-ul il primesti in custodie de la Digi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate