Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

șapă epoxidică

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
violetta_2001

violetta_2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2010
buna
sunt noua pe forum si am intrat tocmai pentru ca am citit foarte multe lucruri utile. am o intrebare. stie cineva sa-mi dea detalii despre ceara epoxidica? pot sa pun in baie asa ceva, in loc de sapa?(am  diferenta de nivel de vreo 2 cm ) sa nu mai pun gresie, sa tina acea ceara loc de pardoseala. daca are cineva si poze sa-mi dau seama cum arata...multumesc

#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
In primul rand nu e vb de ceara! e vb de sapa epoxidica, (unii ii spun mastic), sau pardoseala epoxidica, acelasi lucru. Materialul se niveleaza ca o sapa obisnuita, diferenta intre ele fiind ca cea epoxi e muuult mai dura ( rezista la trafic de 5 tone), impermeabila, extrem de rezistenta la acizi, baze (dar nu concentrate), nu reactioneaza la petrolifere, adica uleiuri minerale, vaselina se curata ft usor, dezavantajul e timpul de uscare mai mare ( 48 h n-ai voie sa calci pe ea), e sensibila la umiditate si temp scazute ( tre sa fie minim 10 gr C si umiditate max 75% cand se aplica), alte culori in afara de gri tre sa comanzi cel putin 300 kg ( cel putin la mine asa e), si nu in ultimul rand pretul destul de prohibitiv ( 7 eur/ kg materialul (+ tva) si 25 eur/ lt- catalizatorul (se catalizeaza 20% -la mine) consumul e cam de 1,8 kg/ mp la o grosime de max 1,5 mm; daca vrei mai gros, se adauga un nisip cernut fin sau quarz ( asta e mai scump). In nici un caz nu poti sa-l faci de 2 cm! Nu am aparat sa-ti fac poze, poate gasesti pe youtube, in principiu sapa epoxidica e lucioasa fata de cea nivelanta, iar daca se doreste alta culoare, nu e nici o problema sa vii peste ea cu email epoxi ( si ala bicomponent) am uitat sa-ti spun ca pe pardoseala trebuie dat intai un primer ( si ala bicomponent), care costa 8 eur/ lt, si faci cu un kil de amestec in jur de 10 mp ( catalizat 100 %) Nu stiu daca se justifica intr-o baie, decat daca esti stresata sa nu aluneci pe gresie, eventual.
Mi-am adus aminte ca este si o varianta mai decorativa, cu niste fulgi rosii care se presara pe un material transparent, o sa caut o poza si-ti trimit pe PM, dar varianta asta e si mai scumpa, si mai tre sa adaugi si manopera care nu stiu cat e, parca am auzit de vreo 10 eur/ mp, dar nu sunt sigur

Edited by mutulica_41, 01 February 2010 - 09:30.


#3
violetta_2001

violetta_2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2010
mersi mult...m-am intersat si eu intre timp, am si o oferta de pret...eu m-am gandit la tansparenta si am inteles ca poti pune sub ea orice, de la paiete, frunze, pietricele pana la pioneze intoarse...:)) dar cu cat e mai groasa cu atat e mai scumpa. m is-a explicat si cum trebuie aplicata, am gasit un magazin super in cluj ,o sa pun si eu maine sau luni niste poze. mersi deocamdata

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Nu trebuie sa-mi pui mie poze, ca stiu despre ce vb, am si eu mostre la birou;e din grupa delicateselor care se importa numai pe comanda; ti s-a explicat bine,poti ingloba dif obiectein ea si e ft scumpa ( vreo 22 eur/ lt), si e logic sa fie mai scumpa daca o faci mai groasa, dar si mai greu de aplicat,( strat peste strat) nu stiu daca ti s-a explicat cat de greu e sa scoti bulele de aer ( alea mici) din ea... sau costul final material + manopera...iti spun eu, e...prohibitiva...,dar si ceva deosebit

Edited by raduk, 07 February 2010 - 11:01.
citarea inutilă a postului precedent


#5
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Care este timpul de uscare?

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvaru_alin, on 9th June 2010, 18:56, said:

Care este timpul de uscare?
pt cea decorativa prima mina 48ore si ce de a2a dupa caz 72ore dar eu nu las sa intre nimeni mai putin de 5zile asta pt a2a mina

#7
marcelgsm

marcelgsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.01.2004

View Postvioletta_2001, on 07 februarie 2010 - 00:14, said:

mersi mult...m-am intersat si eu intre timp, am si o oferta de pret...eu m-am gandit la tansparenta si am inteles ca poti pune sub ea orice, de la paiete, frunze, pietricele pana la pioneze intoarse...Posted Image) dar cu cat e mai groasa cu atat e mai scumpa. m is-a explicat si cum trebuie aplicata, am gasit un magazin super in cluj ,o sa pun si eu maine sau luni niste poze. mersi deocamdata


Ce magazin ai găsit în Cluj, dacă nu e cu supărare ?

#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
StoPur WV 200 farbig
http://www.sto.com/w...01_DE_03_01.PDF

Polyurethan din doua componente , cu suprafata mată si mai netedă decat Epoxyd-ul  .

Attached Files



#9
osomnes

osomnes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.09.2013
Pardoseala epoxidica se foloseste pentu camere curate ... in spitale, in unitatile alimentare ... si nu numai ..locuri in care lucram cu diverse substante si nu stim cand o sa ne scape ceva 'nou' pe pardoseala.  Este foarte rezistenta.

#10
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Rasina epoxidica mi se pare cam industriala. E foarte ok in industria alimentara, medicala, sau unde se lucreaza cu ulei. Acasa as pune in garaj, poate in balcon, dar in baie as prefera ceva mai cald, o gresie frumoasa sau mai bine un parchet de baie.

#11
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Are cineva idee cum se curăţă chestia asta de pe pardoseală? Am eu de doi ani şi vreau s-o înlocuiesc cu GRANIT, pe care deja l-am achiziţionat. Am încercat cu flacără.... flex.... nu funcţionează.

#12
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Sunt niste scule pentru decopertari pneumatice. Arata ca niste ciocane pneumatice usoare, cu frecventa mare si au diferite capete speciale.

#13
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Readuc subiectul in actualitate, cu cateva intrebari pentru cei care au asa ceva acasa, si anume șapă epoxidică.

1. Ce durata de viata reala are? De cati ani o aveti si cum arata? Ce se schimba la ea in timp?

2. Intr-adevar are rezistenta mecanica buna? Ce se intampla daca scap jos un ciocan, un cutit cu varful in jos, daca trantesc scaunul sau alte evenimente posibil de a se intampla intr-o casa?

3. Trebuie  intretinuta in vreun mod special, in afara de spalarea obisnuita cu apa si detergent? Trebuie un detergent special?

4. Cum se manifesta in apropierea cuptorului, o afecteaza caldura?

5. Stiti daca este compatibila cu incalzirea prin pardoseala?

Multumesc.

#14
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pt incalzirea in pardoseala e perfecta. Dar, am vazut pusa intr-un salon de coafura si toata era zgariata si patata :( Si eu am vrut sa punem in living dar m-am razgandit dupa ce am vazut-o la salonul respectiv.

#15
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View Postpuisor, on 10 mai 2019 - 18:12, said:

Pt incalzirea in pardoseala e perfecta. Dar, am vazut pusa intr-un salon de coafura si toata era zgariata si patata Posted Image Si eu am vrut sa punem in living dar m-am razgandit dupa ce am vazut-o la salonul respectiv.
Ce salon? Sa le fac si eu o vizita :).
Intre salon de coafura si casa e totusi o diferenta mare in ce priveste traficul si modul de intretinere... si am inteles de la cineva care toarna sape din astea ca se da pe deasupra si un lac pentru duritate. As merge sa intreb la salonul respectiv detalii, poate e foarte veche, poate nu au intretinut-o, poate nu s-a dat acel lac etc.

#16
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmariachi, on 16 mai 2019 - 09:07, said:

Ce salon? Sa le fac si eu o vizita Posted Image.
Intre salon de coafura si casa e totusi o diferenta mare in ce priveste traficul si modul de intretinere... si am inteles de la cineva care toarna sape din astea ca se da pe deasupra si un lac pentru duritate. As merge sa intreb la salonul respectiv detalii, poate e foarte veche, poate nu au intretinut-o, poate nu s-a dat acel lac etc.

Ai PM.

#17
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Ma intereseaza si pe mine acest subiect, adica aplicarea pardoselei epoxidice. Am citit ca ar fi foarte potrivita pentru incalzirea in pardoseala deoarece orice finisaj peste șapă are deja o minimă rezistență termică, iar in cazul pardoselei epoxidice rezistenta termica are o valoare mai mica, comparativ cu gresia sau parchetul. In cazul pardoselei epoxidice se pot merge cu temperaturi mai scazute pe turul centralei termice, rezultand o economie de gaz.

Pe de alta parte am citit mai sus ca se zgarie in timp, ceea ce ar fi un dezavantaj major. Aspectul lucios iara nu prea imi convine, dar am inteles ca mai nou exista si pardoselei epoxidice mate.

A mai aplicat cineva la casa pardoseala epoxidica peste incalzirea in pardoseala ? Cum e feeling-ul ? Cum s-a comportat in timp ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate