Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Windows security center

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tocomer

tocomer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010
detin un windows xp,iar ca antivirus "avast".Inca de la instalarea sistemului de operare,la "security center" am optat pentru urmatoarele setari:firewall-on,automatic updates-on,virus protection-on.Dupa o functionare buna timp de 2 ani,sistemul nu-mi mai recunoaste antivirusul astfel ca la security center>virus protection apare "not found",desi antivirusul imi functioneaza normal.Care e problema?Multumesc

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ce versiune de Avast ai ?

Ai incercat sa reinstalezi avast ?

#3
tocomer

tocomer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010

View Posttocomer, on 31st January 2010, 13:44, said:

detin un windows xp,iar ca antivirus "avast".Inca de la instalarea sistemului de operare,la "security center" am optat pentru urmatoarele setari:firewall-on,automatic updates-on,virus protection-on.Dupa o functionare buna timp de 2 ani,sistemul nu-mi mai recunoaste antivirusul astfel ca la security center>virus protection apare "not found",desi antivirusul imi functioneaza normal.Care e problema?Multumesc
avast 4.8 home,automatic updates,iconita de jos cu Avast se invirte ca de obicei,nu cred ca la avast e problema,nu tin minte exact dar cred ca atunci cind apare o ultima editie mi-o si downloadez,cam asa procedez cu softurile astea.Tot ce pot sa fac sa scap de iconita cu "security alerts" e sa pun virus protection>not monitored.Chestia e ca nush daca o sa am ceva probleme

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006
Windows Security Center e praf în ochi, fără absolut nicio utilitate practică. Mai mult, recent am auzit că ar fi și un risc cu Security Center, pentru că orice software (inclusiv malware) poate afla instant ce antivirus/firewall/whatever ai instalate și active, și dacă sunt up-to-date, iar din cauza asta unii producători antivirus au renunțat la ideea de a raporta Windows-ului detalii despre activitatea produsului (nu cumva asta e și situația de față?).

Mă rog... personal dau disable la acel serviciu (inutil) în primele minute după ce instalez un Windows. Starea antivirusului/firewall-ului/etc este oricum raportată cel mai bine de către produsul utilizat în sine, nu e nevoie de încă un serviciu în sistem care să ”centralizeze” asta. Nu vei avea probleme dacă oprești monitorizarea în Security Center (sau chiar dacă îi dai Disable din Services).

Edited by alexcrist, 31 January 2010 - 15:11.


#5
tocomer

tocomer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2010

View Posttocomer, on 31st January 2010, 15:02, said:

avast 4.8 home,automatic updates,iconita de jos cu Avast se invirte ca de obicei,nu cred ca la avast e problema,nu tin minte exact dar cred ca atunci cind apare o ultima editie mi-o si downloadez,cam asa procedez cu softurile astea.Tot ce pot sa fac sa scap de iconita cu "security alerts" e sa pun virus protection>not monitored.Chestia e ca nush daca o sa am ceva probleme
da,chiar asta am si facut,am oprit monitorizarea,eu am ramas nedumerit de ce tocmai acum si dintr-o data a a parut problema asta.Multumesc mult
"avast" merge bine,chiar azi l-am pus sa scaneze,dar pentru prima data(orice lucru se intimpla (si) pt prima data)nu a reusit sa scaneze 2 fisiere,nu m-am uitat eu prea atent cred ca in "C" , "volume information" sau cam asa ceva,oricum am sa revin eu cu detalii eventual intr-un alt topic dupa ce am sa ma documentez mai bine

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Fa update la Avast 5.0 home ;)

http://www.avast.com...ivirus-download

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate