Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

sfat de relatie...

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
frankone

frankone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
buna, am deschis acest topic pentru ca am nevoie de cateva sfaturi, mai ales de la cateva fete, ca stim cu totii cat de complicate pot fii mintile fetelor... sa trec la problema: eu am 23 ani, si am cunoscut o fata de 21 care atunci nu de mult se desparti-se de prietenul ei, ne-am intalnit normal cam o saptamana dupa care am fost impreuna o saptamana. ea inca nu trecuse 100% peste fostul prieten dar aparent totul mergea bine pana cand intr-o zi (dupa o saptamana de relatie) imi spune ca nu mai e sigura cu ceea ce simte si doreste ceva timp liber sa se gandeasca mai bine asupra lucrurilor. eu am acceptat decizia ei, neavand de ales si a ramas ca ma anunta ce are de gand sa faca. nu am stiut ce ii trece prin cap dar nu am vrut sa o stresez in nici un fel, sau sa par un disperat si i-am dat pace...am zis ca daca ma suna ea atunci poate poate. dupa 5 zile (alaltaieri) ma suna si ma intreaba de ce nu am mai sunat sa vad ce face si eu i-am spus ca am lasat-o sa se gandeasca sa poata lua o decizie, m-a mai intrebat doar daca mai am rabdare cu ea, normal ca raspunsul meu a fost DA. astazi am sunato din nou, s-a bucurat ca mi-a auzit vocea si acuma sunt in oarecare dileme (nu ca nu as fi fost si pana acum dar na...), oare ce are de gand? mie imi place foarte mult de ea si sunt indragostit sincer, si zic ca merita sa astept pentru ea chiar daca nu se va intampla nimic spre bine...ce parere aveti? mai am sanse? sa procedez ca si pana acum sa o astept fara sa o stresez in vreun fel?
   multumesc anticipat si sper ca nu va plictisesc cu dilema mea...  :rolleyes:

#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Ai facut bine ca n-ai sunat-o. Nu e bine sa pari disperat. Daca vrei sa o astepti, asteapt-o, dar nu o lua asa repede de la inceput.

#3
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010

 frankone, on 30th January 2010, 19:45, said:

buna, am deschis acest topic pentru ca am nevoie de cateva sfaturi, mai ales de la cateva fete, ca stim cu totii cat de complicate pot fii mintile fetelor... sa trec la problema: eu am 23 ani, si am cunoscut o fata de 21 care atunci nu de mult se desparti-se de prietenul ei, ne-am intalnit normal cam o saptamana dupa care am fost impreuna o saptamana. ea inca nu trecuse 100% peste fostul prieten dar aparent totul mergea bine pana cand intr-o zi (dupa o saptamana de relatie) imi spune ca nu mai e sigura cu ceea ce simte si doreste ceva timp liber sa se gandeasca mai bine asupra lucrurilor. eu am acceptat decizia ei, neavand de ales si a ramas ca ma anunta ce are de gand sa faca. nu am stiut ce ii trece prin cap dar nu am vrut sa o stresez in nici un fel, sau sa par un disperat si i-am dat pace...am zis ca daca ma suna ea atunci poate poate. dupa 5 zile (alaltaieri) ma suna si ma intreaba de ce nu am mai sunat sa vad ce face si eu i-am spus ca am lasat-o sa se gandeasca sa poata lua o decizie, m-a mai intrebat doar daca mai am rabdare cu ea, normal ca raspunsul meu a fost DA. astazi am sunato din nou, s-a bucurat ca mi-a auzit vocea si acuma sunt in oarecare dileme (nu ca nu as fi fost si pana acum dar na...), oare ce are de gand? mie imi place foarte mult de ea si sunt indragostit sincer, si zic ca merita sa astept pentru ea chiar daca nu se va intampla nimic spre bine...ce parere aveti? mai am sanse? sa procedez ca si pana acum sa o astept fara sa o stresez in vreun fel?
   multumesc anticipat si sper ca nu va plictisesc cu dilema mea...  :rolleyes:
Fata te place...e complicat in schimb ca de abia ce s-a despartit...si e putin confuza...e normal ..nu prea stie ce vrea. Ai facut bine ca nu ai sunat-o...ca altfel pari prea disperat apoi...Intreab-o daca vrea sa o cauti...si poti sa o mai suni din cand in cand, sa o mai inviti in oras, eu zic sa insiti daca o vrei, sa bati fierul cat e cald...sa vada ca o vrei.

#4
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 frankone, on 30th January 2010, 19:45, said:

...
Gagica asteapta sa vada ce se-ntampla cu fostul. Daca nu mai iese nimic acolo, vine la tine. ;)

#5
frankone

frankone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
cu fostul nu se intampla nimica , a spus ca nu mai vorbeste cu el si de impacat nici gand...eu tind sa cred ca ori ma pune la incercare sa vada daca am rabdare pentru ea ori chiar are nevoie de timp sa gandeasca putin lucrurile inainte sa inainteze intr-un fel sau altul... cred ca (dupa ce am sunato eu azi) ii voi mai acorda ceva timp si voi astepta sa vad reactia ei...daca ma va cauta in continuare atunci poate poate se mai gandeste...daca nu atunci mai mult ca sigur tacerea e raspunsul
    va multumesc de pareri si oricum voi posta finalul...eu inca sper la unul fericit  :)

#6
poison_ivy03

poison_ivy03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.01.2010

 frankone, on 31st January 2010, 01:54, said:

cu fostul nu se intampla nimica , a spus ca nu mai vorbeste cu el si de impacat nici gand...eu tind sa cred ca ori ma pune la incercare sa vada daca am rabdare pentru ea ori chiar are nevoie de timp sa gandeasca putin lucrurile inainte sa inainteze intr-un fel sau altul... cred ca (dupa ce am sunato eu azi) ii voi mai acorda ceva timp si voi astepta sa vad reactia ei...daca ma va cauta in continuare atunci poate poate se mai gandeste...daca nu atunci mai mult ca sigur tacerea e raspunsul
    va multumesc de pareri si oricum voi posta finalul...eu inca sper la unul fericit  :)
Mie nu mi se pare corect sa te puna la incercare...dar..ma rog..eu cred ca vrea sa isi clarifice putin sentimentele...nu exercita presiune asupra ei, dar nici nu trebuie sa dispari..tine legatura cu ea...vorbeste, iesiti...discutati, flirtati...nu lasa treaba sa se raceasca. Nu o presa in sensul sa o saruti sau altele...
Ea mai are sentimente ptr fostul ei? S-au departit pe cale amiabila sau au avut motiv de cearta?

Edited by poison_ivy03, 31 January 2010 - 02:04.


#7
frankone

frankone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
mai avea sentimente pentru el...ea s-a despartit de el, adica i-a dat papucii (amiabil, el o stresa permanent dupa cu telefoane, sms-uri si ea nu ii raspundea) dar nu trecuse chiar 100% peste toata treaba (stiu ca fetele isi revin mai greu dupa o despartire si au nevoie de mai mult timp decat noi sa treaca peste). asa voi face, oricum am doar de castigat daca am rabdare, sper, nu o voi stresa. cand a ales aceasta pauza de gandire mi-a mai spus ca ii trebuie timp sa isi clarifice sentimentele si sa poata simtii pentru mine ce simt si eu pentru ea si ca spera ca voi avea rabdare... si cand m-a sunat dupa cateva zile m-a intrebat la fel daca mai am rabdare cu ea (probabil in sensul daca o mai astept) , deci eu sperante inca mai am chiar daca sunt constient ca se poate sfarsii nu neaparat bine dar macar sunt impacat cu ideea ca am incercat tot ce s-a putut si nu am fost un disperat pastrandu-mi totusi cumpatul si demnitatea

Edited by frankone, 31 January 2010 - 11:07.


#8
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 frankone, on 30th January 2010, 19:45, said:

buna, am deschis acest topic pentru ca am nevoie de cateva sfaturi,

oare ce are de gand? mie imi place foarte mult de ea si sunt indragostit sincer, si zic ca merita sa astept pentru ea chiar daca nu se va intampla nimic spre bine...ce parere aveti? mai am sanse? sa procedez ca si pana acum sa o astept fara sa o stresez in vreun fel?
Stii, frankone, orice despartire e o mica"moarte" care cere doliu. Fata e corecta cand iti cere sa ai rabdare, daca simti ca te-ai indragostit de ea vei astepta, asa ca las-o pe ea sa faca prima pasii catre o eventuala relatie cu tine !

#9
frankone

frankone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2010
va multumesc pentru sfaturi, am ajuns la o concluzie, se pare ca acea pauza a fost cam definitiva...mi-a deschis ochii... m-a sunat intr-o zi sa ne intalnim, am acceptat si ii promisesem si ca o duc acasa cu masina cu ocazia asta...m-a tot amanat ca are treaba, apoi nu a mai raspuns la telefon, apoi m-a sunat la ora 3 noaptea sa o duc acasa... eu sunt un om parolist si am dus-o acasa dar de atunci nu am mai vorbit si nici nu o voi mai cauta vreodata, nu cred ca merita, si eu nu sunt un catelus care sa faca aport la cerere.

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Tot raul spre bine. :)

#11
anonima_a

anonima_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.05.2010

 frankone, on 30th January 2010, 20:45, said:

buna, am deschis acest topic pentru ca am nevoie de cateva sfaturi, mai ales de la cateva fete, ca stim cu totii cat de complicate pot fii mintile fetelor... sa trec la problema: eu am 23 ani, si am cunoscut o fata de 21 care atunci nu de mult se desparti-se de prietenul ei, ne-am intalnit normal cam o saptamana dupa care am fost impreuna o saptamana. ea inca nu trecuse 100% peste fostul prieten dar aparent totul mergea bine pana cand intr-o zi (dupa o saptamana de relatie) imi spune ca nu mai e sigura cu ceea ce simte si doreste ceva timp liber sa se gandeasca mai bine asupra lucrurilor. eu am acceptat decizia ei, neavand de ales si a ramas ca ma anunta ce are de gand sa faca. nu am stiut ce ii trece prin cap dar nu am vrut sa o stresez in nici un fel, sau sa par un disperat si i-am dat pace...am zis ca daca ma suna ea atunci poate poate. dupa 5 zile (alaltaieri) ma suna si ma intreaba de ce nu am mai sunat sa vad ce face si eu i-am spus ca am lasat-o sa se gandeasca sa poata lua o decizie, m-a mai intrebat doar daca mai am rabdare cu ea, normal ca raspunsul meu a fost DA. astazi am sunato din nou, s-a bucurat ca mi-a auzit vocea si acuma sunt in oarecare dileme (nu ca nu as fi fost si pana acum dar na...), oare ce are de gand? mie imi place foarte mult de ea si sunt indragostit sincer, si zic ca merita sa astept pentru ea chiar daca nu se va intampla nimic spre bine...ce parere aveti? mai am sanse? sa procedez ca si pana acum sa o astept fara sa o stresez in vreun fel?
   multumesc anticipat si sper ca nu va plictisesc cu dilema mea...  :rolleyes:
ii clar ca te place daca a zis ce am subliniat :P

#12
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
nu minimalizez deloc rolul unui psiholog , dar nu cred ca pt orice dilema e nevoie de ajutorul lui  :rolleyes:

vad ca multi se pricep la o gramada de lucruri , mai putin la asumarea deciziilor si la gestionarea relatiilor interumane
asta cam da de gandit :scratchchin:


un sfat total dezinteresat : fa ceea ce crezi ca te-ar putea linisti , adica ceea ce ti-ar putea aduce o oarecare certitudine in ceea ce priveste motivatia fetei de a dori sa fie sau nu   :naughty: cu tine
si...suporta consecintele

#13
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Voi vedeți de când e topicul, nu?

#14
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 spdude, on 25th August 2010, 20:51, said:

Voi vedeți de când e topicul, nu?
Eu sunt curios sa aflu cum a decurs relatia !

#15
Luana36

Luana36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2010
E de apreciat faptul ca nu ai stresat-o in niciun fel. Cu siguranta ii este greu sa treaca peste despartirea asta, mai ales daca a fost o relatie de lunga durata.
Daca ai rabdare ai mari sorti de izbanda. Bafta   ;)

#16
elenavs

elenavs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.02.2011

 crst_g, on 31st January 2010, 00:07, said:

Gagica asteapta sa vada ce se-ntampla cu fostul. Daca nu mai iese nimic acolo, vine la tine. ;)

da.. ai dreptate.. vrea sa vada cum stau apele..

noi putem sa iti dam 99999 de sfaturi, raspunsul il are doar ea.

ar fii bine sa vb cu ea si sa o intrebi ce are de gand.

eu una nu as fii putut sa accept sa am o relatie cu cineva care inca iubeste pe altcineva... e prea complicat si de obicei sfarsesti dezamagit, pt ca ea e intr-o perioada de instabilitate emotionala si vrea sa se simta alinata. eu sper totusi ca ea te place pe tine cu adevaratsi ca nu te foloseste.

totusi, o discutie serioasa in care sa ii clarifici faptul ca nu accepti sa fii "roata de rezerva" o sa dezvaluie adevarul. insa e riscant.. s-ar putea sa se enerveze, sa se supere.. eh.. nu stiu..:))) lasa timpul sa decida... :D

Edited by elenavs, 17 February 2011 - 05:04.


#17
mariantudor111

mariantudor111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.05.2014

 frankone, on 31 ianuarie 2010 - 01:54, said:

cu fostul nu se intampla nimica , a spus ca nu mai vorbeste cu el si de impacat nici gand...eu tind sa cred ca ori ma pune la incercare sa vada daca am rabdare pentru ea ori chiar are nevoie de timp sa gandeasca putin lucrurile inainte sa inainteze intr-un fel sau altul... cred ca (dupa ce am sunato eu azi) ii voi mai acorda ceva timp si voi astepta sa vad reactia ei...daca ma va cauta in continuare atunci poate poate se mai gandeste...daca nu atunci mai mult ca sigur tacerea e raspunsul
va multumesc de pareri si oricum voi posta finalul...eu inca sper la unul fericit  Posted Image

asta crezi tu ... ca nu ar vrea sa se mai impace cu fostul ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate