Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#91
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Nu am stiut ca voi declansa atatea discutii referindu-ma la "trepied", desi intrebarea era “La Louvru si Versailles e permis sa faci fotografii si sa filmezi?”.
Cred ca in mintea mea raspunsul s-a constituit ca o gluma: se pot face fotografii, dar fara trepied. Nu m-am gandit ca sunt amatori de asa ceva. Nu as vrea nici acum sa o lungesc: transportul trepiedului ca bagaj de mana este o problema (spune si <metalactual>) de umori (pluralul de la umoare), adica la aeroport acum se poate trece fara discutii, peste un sfert de ora se pot isca controverse. Ca bagaj de mana trebuie sa-l luati in seama si la muzee.

* Nu spun sa-l lasati acasa: puneti-l la cala si luati-l numai si numai la plimbarile de seara. Altfel zis, nu la muzee.

Asta ca sa nu va puneti intrebari (precum <Whiky>) legate de siguranta lui.
Am lasat la garderoba si bani; nu ca am fi vrut, dar am uitat ca si in respectivul bagaj sunt bani. Am uitat la o garderoba bagajul vreo cateva ore. Nu vreau sa spun ca sunt culmea corectitudinii, ci doar ca ne-am intors si l-am recuperat, ca am gasit banii la locul lor.
Ma intorc la siguranta trepiedului: nu cred ca s-ar apuca cineva sa-i indoaie picioarele ori sa-i scoata suruburile. Dar, as lua in seama *


View PostIndia_India, on 26th May 2010, 11:55, said:

Multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns. Desi mai e pana voi fi la fata locului (16 septembrie), nerabdarea e mare!
Ati facut o alegere foarte buna.

#92
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru a vizita Louvre, vreau sa iau in avans bilete cu plata on-line.
O varianta ar fi sa achizitionez de pe site-ul FNAC, platesc cu card in tara
si ridic biletele de la un magazin FNAC sau Carrefour din Paris.
Exista vreo varianta in care sa primesc prin mail biletele si sa le printez in tara???

http://www.louvre.fr...ifs.jsp?tarif=4
Pe site-ul de mai sus la Ticketnet Web biletele se trimit prin posta???

Multumiri

Nimeni nu stie ???

Edited by judas, 28 May 2010 - 08:31.


#93
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjudas, on 28th May 2010, 08:31, said:

....
Nimeni nu stie ???

Daca inca nu ai primit, pana acum , nici un raspuns (chiar daca ai repetat de 3 ori), poate : - Nimeni nu a procedat asa ;  -  Cei care poate si-au procurat astfel biletele , nu se uita pe acest topic , deci nu au cum sa-ti raspunda ;
  Si pana la urma , de ce te complici atat ? Coada la bilete nu e extraordinar de uriasa incat sa te sperie. Si , daca e cald si soare afara , cat stai la coada, ai timp sa studiezi oamenii, cladirile , tot ceea ce te inconjoara , si , nici nu o sa-ti dai seama cand ai intrat in muzeu. Dar, procedezi cum consideri.

#94
RaluC

RaluC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2010
Urmeaza  sa  vizitez  Parisul  si cum am pana  in 26 ani stiu ca beneficiezi de gratuitate sau reduceri la anumite  obiective turistice. Stie  cineva  unde este  gratuit sau tarifele  reduse?

#95
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View PostRaluC, on 29th May 2010, 21:13, said:

Urmeaza  sa  vizitez  Parisul  si cum am pana  in 26 ani stiu ca beneficiezi de gratuitate sau reduceri la anumite  obiective turistice. Stie  cineva  unde este  gratuit sau tarifele  reduse?

Eu am fost anul trecut, poate sa-u mai schimbat:
1.Basilica Sacre Coeur- gratuit
2.Turnul Eiffel- pe scari : etajele 1 si 2: accesul este 4 € pt persoane peste 25 de ani si 3.10 € pentru cele sub 25 ani
3.Arcul de Triumf - 9 € pentru adulti; 5.5 € pentru tineri intre 18 si 25 de ani; intrare libera pentru cei sub 18 ani
4.Notre Dame - intrare gratuita, Recitaluri gratuite in fiecare duminica la ora 4:30 pm ;
Vizitarea turnurilor: Redus (intre 18-25 ani): 4,80 €
Vizitarea comorii catedralei : taxa de acces este de 3 €, Redus (pana in 26 de ani,somer) 2 €, Copii intre 6-12 ani 1 €
Cripta- taxa de intrare in cripta este de 3.30 €, redus 2.20 €, intre 14-26 ani 1.60 € si gratuit sub 13 ani

5.Domul Invalizilor:  adulti : intrare este de 8,5 €, ..... 6,5 € pt (studenti pana in 26 de ani si  veterani de razboi) si este gratis pentru minori.
6. Muzeul Luvru - Vinerea dupa ora 6 p.m tinerii sub 26 ani beneficiaza de intrare gratuita.
7. Pantheonul -  7 € adulti, 4.50 € pentru persoane cu varsta intre 18-25
8. Muzeul d’Orsay
9 € – acces la colectiile permanente si expozitii.
7 € – pt cei intre 18 si 30 de ani; pentru oricine dupa ora 4:15 p.m. (exceptie joi – de la 6 p.m.)
9.Castelul de la Versailles- gratuit pana in 26 ani, la gradina dumineca gratuit in rest nu stiu
10. La Conciergerie si Sfanta Capela : 6,50 € – Redus : 4,50 € – Grup : 5,30 €
11. Muzeul Orangerie: taxa de intrare este de 7.5 €, Redus 5.5 €.
12: Musée du Parfum Fragonard - intrare gratuita
Si mai sunt si la altele ...

#96
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View PostRaluC, on 29th May 2010, 23:13, said:

Urmeaza  sa  vizitez  Parisul  si cum am pana  in 26 ani stiu ca beneficiezi de gratuitate sau reduceri la anumite  obiective turistice. Stie  cineva  unde este  gratuit sau tarifele  reduse?

<Aliceee>, intr-adevar, lucrurile s-au mai schimbat.

<RaluC>: Nu ar trebui sa folosesc aici un citat in limba engleza, dar va rog sa-l acceptati: Since 4 April 2009, free for -26s belonging to the European Union
Cel mai bine este sa cititi cu ochii dumneavoastra: http://en.parisinfo....es-and-teachers

#97
RaluC

RaluC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2010
Multumesc mult pentru  ajutor!

#98
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

View Posto_dor, on 31st May 2010, 15:25, said:

<Aliceee>, intr-adevar, lucrurile s-au mai schimbat.

<RaluC>: Nu ar trebui sa folosesc aici un citat in limba engleza, dar va rog sa-l acceptati: Since 4 April 2009, free for -26s belonging to the European Union
Cel mai bine este sa cititi cu ochii dumneavoastra: http://en.parisinfo....es-and-teachers

da...pt cei care nu au 26 ani impliniti e gratis in orice zi, la orice ora pt majoritatea obiectivelor din lista

#99
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Referitor la Tour Eiffel....
Eu vreau sa achizitionez bilete on-line pentru a scapa de coada la bilete.
Intrebare: in afara de coada la casele de bilete este coada si la intrarea propriu-zisa ???
Exista vreo perioada a zilei dimineata, pranz sau seara cand este mai lejer???

Multumiri

#100
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
In iulie voi pleca o saptamana la Paris si vreau sa dedic o zi pentru vizitarea Palatului Versailles. Ce bilet imi recomandati?

http://billetterie.c...festations.aspx

Edited by torres_23, 02 June 2010 - 20:02.


#101
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Posttorres_23, on 2nd June 2010, 21:02, said:

In iulie voi pleca o saptamana la Paris si vreau sa dedic o zi pentru vizitarea Palatului Versailles. Ce bilet imi recomandati?

http://billetterie.c...festations.aspx
Ce zi a saptamanii vreti sa o dedicati Palatului Versailles?

#102
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006

View Posto_dor, on 2nd June 2010, 22:13, said:

Ce zi a saptamanii vreti sa o dedicati Palatului Versailles?

Vineri as prefera.

#103
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Posttorres_23, on 2nd June 2010, 21:02, said:

In iulie voi pleca o saptamana la Paris si vreau sa dedic o zi pentru vizitarea Palatului Versailles. Ce bilet imi recomandati?

http://billetterie.c...festations.aspx

View Posttorres_23, on 3rd June 2010, 06:29, said:

Vineri as prefera.

Pentru ca dumneavoastra vreti sa mergeti intr-o zi de vineri la Versailles, sa incercam sa "descoperim" impreuna tipul de bilet:

- Passeport Grandes Eaux Musicales = numai sambata si duminica
- Passeport Jardins Musicaux = numai martea
- Grandes Eaux Nocturnes = numai sambata
- La Serenade = numai sambata

Cred ca ar ramane biletul de 1 zi (18€ pret web) care va permite sa vizitati tot domeniul. Trec peste biletele ce permit vizitarea partiala (Chateau=15€, Châteaux de Trianon + Domaine de Marie-Antoinette = 10€), presupunand ca dumneavoastra ati dori o vizita completa.


Numai d.p.d.v. al costurilor va reamintesc ca exista Paris Museum Pass: 32€/2 zile, 48€/4 zile si 64€/6 zile.
Sa ne uitam la cel de 2 zile, chiar daca pare cel mai putin avantajos: o zi la Versailles = 18€, deci va "raman" 14€ care ar putea insemna: Arc de Triomphe seara cand reveniti de la Versailles, iar a doua zi Sainte-Chapelle si Musee d’Orsay.

Am vrut sa spun ca ar fi bine sa stabiliti cat de cat ce vreti sa vizitati la Paris, deoarece exista si alte variante de bilete, nu numai cele simple (de tipul un bilet=un obiectiv).

Edited by o_dor, 03 June 2010 - 08:32.


#104
subtzy

subtzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.05.2007
In agenda de pe siteul oficial am vazut ca Grandes Eaux Musicales sunt available si in zilele de marti pana la sfarsitul lui iunie precum si pe 14 iulie (daca intereseaza pe cineva). Din aceste considerente eu mi-am planificat vizita la Versailles pentru 15 iunie. N-am reusesc sa ma lamuresc pe siteul lor ce fel de bilet ar trebui sa-mi iau, astfel incat cel mai probabil il voi cumpara la fata locului.
PS: mai am 10 zile pana la plecare. Abia astept ;)

#105
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Referitor la Tour Eiffel....
Eu vreau sa achizitionez bilete on-line pentru a scapa de coada la bilete.
Intrebare: in afara de coada la casele de bilete este coada si la intrarea propriu-zisa ???
Exista vreo perioada a zilei dimineata, pranz sau seara cand este mai lejer???

Multumiri

#106
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjudas, on 3rd June 2010, 12:30, said:

Referitor la Tour Eiffel....
......
Intrebare: in afara de coada la casele de bilete este coada si la intrarea propriu-zisa ???
Exista vreo perioada a zilei dimineata, pranz sau seara cand este mai lejer???
....

Off Judas , neaparat cand te reintorci in Romania, sa ne spui cum a fost in Paris.
1 ) Este o singura coada , si pentru cumparat si pentru intrat. Cum ai cumparat biletul , inaintezi mai departe si ai intrat. Daca ai bilet cumparat din timp, exista o alta intrare , alaturi de cei care inca stau la coada la bilete, si te duce direct la intrarea in turn.
2 ) Daca e frumos afara , si e sezon turistic, coada e cam tot timpul . Unii turisti se scoala la prima ora , altii prefera sa se aseze la rand spre dupa-amiza pentru a prinde noaptea in turn. Acum , cum iti e norocul , daca sunt cozi mari sau nu, depinde si de cate autocare cu turisti sunt parcate in zona turnului.
Cu bilet luat din timp, nu mai ai problema randului.

#107
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postsubtzy, on 3rd June 2010, 11:12, said:

In agenda de pe siteul oficial am vazut ca Grandes Eaux Musicales sunt available si in zilele de marti pana la sfarsitul lui iunie precum si pe 14 iulie (daca intereseaza pe cineva). Din aceste considerente eu mi-am planificat vizita la Versailles pentru 15 iunie. N-am reusesc sa ma lamuresc pe siteul lor ce fel de bilet ar trebui sa-mi iau, astfel incat cel mai probabil il voi cumpara la fata locului.
PS: mai am 10 zile pana la plecare. Abia astept ;)

Este foarte bine asa cum spuneti dumneavoastra.
Sa zicem ca veti avea ParisMuseumPass: veti ajunge la Versailles si veti vedea ca puteti plati biletul pentru gradini (7-8€) fara nicio problema. ParisMuseumPass nu asigura intrarea la G.E.M.. Va vor astepta la intrarea in gradini chiar daca aveti altfel de bilet de intrare.
<torres_23> merge in luna iulie, intr-o zi de vineri, iar 14 iulie nu pica vineri, asa ca ... fara muzica, fara jet de apa la fantani.

#108
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postpirpy, on 3rd June 2010, 14:15, said:

Off Judas , neaparat cand te reintorci in Romania, sa ne spui cum a fost in Paris.
1 ) Este o singura coada , si pentru cumparat si pentru intrat. Cum ai cumparat biletul , inaintezi mai departe si ai intrat. Daca ai bilet cumparat din timp, exista o alta intrare , alaturi de cei care inca stau la coada la bilete, si te duce direct la intrarea in turn.
2 ) Daca e frumos afara , si e sezon turistic, coada e cam tot timpul . Unii turisti se scoala la prima ora , altii prefera sa se aseze la rand spre dupa-amiza pentru a prinde noaptea in turn. Acum , cum iti e norocul , daca sunt cozi mari sau nu, depinde si de cate autocare cu turisti sunt parcate in zona turnului.
Cu bilet luat din timp, nu mai ai problema randului.

Multumesc pentru raspuns

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate