Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#73
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Posto_dor, on 19th May 2010, 10:19, said:

Recomandarea este bazata numai pe vazut si facut. Cred ca se pot gasi argumente asemanatoare si pentru alte firme: Vedettes du Pont-Neuf , Bateaux Parisiens, Batobus.

Va spun de ce am ales noi Bateaux Mouches.
Vasele sunt mai mari, mai inalte, toate au si puntea superioara la libera alegere a calatorilor. Raman – de obicei – locuri libere, asa ca in timpul croazierei ne-am putut schimba locurile fara problema in cautarea unor unghiuri noi. Cele mai multe locuri sunt in spatiu deschis, fara ferestre.
In plus, Bateaux Mouches au un traseu mai lung decat celelalte firme concurente si au ca punct de intoarcere Ile des Cygnes, cu mica statuie a libertatii – da bine la copii.

Argumente foarte bune, eu banuiam doar treaba cu traseul mai lung (nu numai pentru copii, si eu am vrut sa vad Statuia Libertatii, m-am multumit cu o privire fugara din RER).

Batobus e mijloc de transport, are alte avantaje, il poti folosi pentru deplasarea rapida in lungul riului.

#74
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjudas, on 19th May 2010, 10:33, said:

Care este considerat RIVE DROITE al Senei, cel dinspre Arc de Triomphe (de exemplu) ???
Parisul  '' de dreapta ''  --->  http://en.wikipedia....iki/Rive_Droite      sau  ---> http://fr.wikipedia...._droite_(Paris)

Parisul  '' de stanga  ''   --->  http://en.wikipedia....iki/Rive_Gauche    sau  ---> http://fr.wikipedia...._gauche_(Paris)

#75
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Mai simplu - riul curge de la est la vest, deci dreapta e nordul, stinga e sudul.

#76
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Inca nu am cumparat biletele on-line la niciun obiectiv
Piata de flori este pe drumul dintre Saint Chapelle/Conciergerie si Notre Dame ??
Nu stiu nimic despre gradina de aclimatizare, este prima oara cand aud......despre ce este vorba???
Inteleg de la toata lumea ca pentru turul Notre Dame este o coada infernala. Merita ????


da, se poate spune ca piata de flori este pe drumul dintre Saint Chapelle/Conciergerie si Notre Dame . depinde pe ce stradute o iei !
gradina de aclimatizare e in bois de boulogne . http://www.jardindacclimatation.fr/    voi pune si cateva foto ca sa-ti dai seama despre ce e vorba .
eu as spune ca nu e coada infernala , pt ca in cazul meu a fost ok . maxim 20-25 min , exact cat am apucat sa luam niste clatite de peste drum . la 5-10 min e permisa urcarea unui anumit nr de vizitatori .  urcarea ( cca 300 trepte ) se face prin turnul din nord iar coborarea prin cel din sud . aici mai poti urca inca 100 , daca mai poti  :)  . total 400 !  
piata de flori
Attached File  IMGP4163.JPG   4.06MB   83 downloads Attached File  IMGP4176.JPG   3.92MB   66 downloads Attached File  IMGP4181.JPG   2.69MB   57 downloads Attached File  IMGP4197.JPG   3.85MB   57 downloads

gradina de aclimatizare , doar cateva din distractiile pe care le ofera. de mentionat ca multe sunt incluse in bilet , insa sunt si multe contra cost .
Attached File  IMGP5460.JPG   2.93MB   69 downloads Attached File  IMGP5457.JPG   3.57MB   59 downloads Attached File  IMGP5455.JPG   3.42MB   54 downloads Attached File  IMGP5462.JPG   4.3MB   50 downloads Attached File  IMGP5463.JPG   3.83MB   53 downloads Attached File  IMGP5468.JPG   3.82MB   92 downloads Attached File  IMGP5473.JPG   2.7MB   56 downloads Attached File  IMGP5504.JPG   3.46MB   37 downloads Attached File  IMGP5512.JPG   3.51MB   32 downloads Attached File  IMGP5513.JPG   2.87MB   31 downloads Attached File  IMGP5533.JPG   3.3MB   34 downloads Attached File  IMGP5549.JPG   3MB   44 downloads

#77
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009
de Canauxrama stie cineva ceva?
oferta lor de aici http://www.canauxram...s/e_fiche81.htm, pare destul de interesanta, cel putin din punct de vedere al timpului.

#78
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Io am vrut sa ma plimb cu ei pentru ca merg pe canalul Vilette, o parte pe sub strazi, dar n-am avut timp. Pare ca sint singurii care intra pe canal.

#79
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 19th May 2010, 08:26, said:

18.07 pica duminica
...
Pentru miercuri am ales Versailles deoarece am inteles ca este mai putin aglomerat in timpul saptamanii decat in week-end ...

Inca nu am cumparat biletele on-line la niciun obiectiv
...
Ai foarte mare dreptate, insa nu stiu daca alta data mai ajung in Paris.
...

Da, de unde si uimirea mea din primul mesaj. Problema ramane: Cumparaturi duminica? Muzee programate atunci cand sunt inchise? M-as bucura daca greseala mea nu va va afecta prima vizita la Paris.


Altceva m-a determinat sa raspund acestui mesaj:

Aglomeratia de la Versailles nu va fi una care sa va afecteze programul zilei, mai ales ca dumneavoastra, deja atentionat, veti incepe vizita cat mai aproape de ora deschiderii. Sa zicem ca v-ar afecta aglomeratia la palat, dar dumneavoastra veti termina vizita cand vor sosi masele de turisti. Iar la trenulet v-am explicat ca nu este chiar o problema pentru a muta Versailles din week-end la mijlocul saptamanii. In rest, domeniul este suficient de mare pentru a va absorbi pe toti.

Sunt doua intrebari care ar trebui sa va dea de gandit. In ordine cronologica:
- <o_dor>: “Va place o fantana arteziana fara jetul de apa ce o defineste?” ( http://forum.softped...t...t&p=8202974 )
- <fly_dream>: “Versailles fara fantani muzicale, da?” ( http://forum.softped...t...t&p=8217471 )

Adica, Versailles-ului ii lipseste ceva, Versailles pierde ceva atunci cand vedeti niste bazine moarte. Am gresit: dumneavoastra pierdeti, el se odihneste, asteptand sfarsitul saptamanii. Poate pentru a-si arata splendoarea si francezilor, nu numai turistilor.
Adica, si <fly_dream> va spune ca aveti sansa de a prinde una din zilele cu Les Grandes Eaux Musicales si dumneavoastra insistati ca nu doriti sa intrati in gradini atunci cand lumea vine sa le vada.

Cum ramane cu “nu stiu daca alta data mai ajung in Paris”? Ce spuneti dumneavoastra este un motiv in plus pentru Versailles cu Les Grandes Eaux Musicales. Nu veti mai merge la Paris, dar la Petrodvoret?

#80
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru a vizita Louvre, vreau sa iau in avans bilete cu plata on-line.
O varianta ar fi sa achizitionez de pe site-ul FNAC, platesc cu card in tara
si ridic biletele de la un magazin FNAC sau Carrefour din Paris.
Exista vreo varianta in care sa primesc prin mail biletele si sa le printez in tara???

http://www.louvre.fr...ifs.jsp?tarif=4
Pe site-ul de mai sus la Ticketnet Web biletele se trimit prin posta???

Multumiri

#81
India_India

India_India

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2010
Buna ziua!
La Louvru si Versailles e permis sa faci fotografii si sa filmezi?

#82
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIndia_India, on 25th May 2010, 11:34, said:

Buna ziua!
La Louvru si Versailles e permis sa faci fotografii si sa filmezi?

La Louvre sunt zone unde poti fotografia (filma) si altele in care nu ai voie. Acolo unde nu e voie , sunt semne ce indica acest lucru . La Versailles poti face poze (sau filma), cam peste tot. La fel, acolo unde nu e voie, sunt afise care te atentioneaza .

#83
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru a vizita Louvre, vreau sa iau in avans bilete cu plata on-line.
O varianta ar fi sa achizitionez de pe site-ul FNAC, platesc cu card in tara
si ridic biletele de la un magazin FNAC sau Carrefour din Paris.
Exista vreo varianta in care sa primesc prin mail biletele si sa le printez in tara???

http://www.louvre.fr...ifs.jsp?tarif=4
Pe site-ul de mai sus la Ticketnet Web biletele se trimit prin posta???

Multumiri

#84
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostIndia_India, on 25th May 2010, 12:34, said:

Buna ziua!
La Louvru si Versailles e permis sa faci fotografii si sa filmezi?
Problema este urmatoarea: nu va este permis sa utilizati trepied.

#85
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010

View Posto_dor, on 25th May 2010, 14:40, said:

Problema este urmatoarea: nu va este permis sa utilizati trepied.


Acet lucru este valabil la toate obiectivele? Daca totusi am un trepied in momentul intrarii, il pot lasa undeva in siguranta pana la terminarea vizitei?

#86
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostWhiky, on 25th May 2010, 17:19, said:

Acet lucru este valabil la toate obiectivele? Daca totusi am un trepied in momentul intrarii, il pot lasa undeva in siguranta pana la terminarea vizitei?
Nu aveti voie sa-l utilizati.
Acum despre posibilitatea de a circula cu un trepied in bagaj: sunt locuri unde se inspecteaza interiorul gentilor, sunt locuri unde se face control de tip antitero, sunt locuri unde bagajul trebuie neaparat lasat la garderoba s.a.m.d.. Dumneavoastra chiar vreti sa calatoriti cu un trepied in bagaj in permanenta? Eu m-as plictisi sa tot dau explicatii.

#87
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Multumesc de raspuns, cam asta banuiam si eu dar am vrut sa fiu sigura inainte de a decide daca il luam sau nu.

#88
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Ca regula generala in muzeele din Europa si nu numai: nu ai voie cu trepied. Chiar daca in unele muzee te mai lasa sa faci poze ( cu sau fara flash - majoritatea care permit ), nu permit utilizarea trepiedului.
Eu am un trepied micut, pentru exterior, superportabil....il folosesc in procent de 1-2% ( adica f. rar ) si mereu ma pun aia de la Baneasa sa deschid geanta cu scule, ca cica seamana cu un cutit, sunt singuri tembeli care ma cauta la trepied, aproape mereu. Adevarat, e bine sa tragi poze cu trepiedul, mai ales seara/noaptea sau la interioare, insa am renuntat.

View PostIndia_India, on 25th May 2010, 12:34, said:

La Louvru si Versailles e permis sa faci fotografii si sa filmezi?

La Louvru - in multe zone ale muzeului este permis foto ( in general fara flash ) si filmare. Sunt si incaperi in care nu e voie si se cam basica daca te vad.
La Versailles - nu imi aduc aminte de restrictii, am filmat si fotografiat in voie, in palat si in cele doua Trianoane.

#89
India_India

India_India

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.05.2010

View Postmetalactual, on 26th May 2010, 10:18, said:

Ca regula generala in muzeele din Europa si nu numai: nu ai voie cu trepied. Chiar daca in unele muzee te mai lasa sa faci poze ( cu sau fara flash - majoritatea care permit ), nu permit utilizarea trepiedului.
Eu am un trepied micut, pentru exterior, superportabil....il folosesc in procent de 1-2% ( adica f. rar ) si mereu ma pun aia de la Baneasa sa deschid geanta cu scule, ca cica seamana cu un cutit, sunt singuri tembeli care ma cauta la trepied, aproape mereu. Adevarat, e bine sa tragi poze cu trepiedul, mai ales seara/noaptea sau la interioare, insa am renuntat.



La Louvru - in multe zone ale muzeului este permis foto ( in general fara flash ) si filmare. Sunt si incaperi in care nu e voie si se cam basica daca te vad.
La Versailles - nu imi aduc aminte de restrictii, am filmat si fotografiat in voie, in palat si in cele doua Trianoane.


Multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns. Desi mai e pana voi fi la fata locului (16 septembrie), nerabdarea e mare!

#90
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Plimbare pe Champs-Élysées  :)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate