Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Satul Magura, Muntii Piatra Craiului

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postmocca, on 21st February 2010, 15:17, said:

Cum se cheama pensiunea lui "Nea Marin" de la "Serviti va rog" A fost careva pe la pensiunea lui ?

Din ce am citit despre eminsiune pensiunea aia noua se numeste "casa Dobre" (cica ar fi al unui prieten a lui nea Marin)
Pensiunea aia veche in care erau cazate "vedetele" se numeste "Universul Muntelui".

Edited by yonut_a, 21 February 2010 - 16:08.


#20
valiflo

valiflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 08.08.2007
Mãrin este oltean get-beget. Doar face emisiunea si ceva reclamã pentru un amic ºi pentru toatã Mãgura.

#21
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
imi poate recomanda cineva o pensiune in Magura sau Pestera , unde eventual se poate servi si masa.
Oare acum drumul e accesibil?

#22
iuliaen

iuliaen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.05.2007

View Postcatal1n2000, on 5th April 2010, 22:23, said:

imi poate recomanda cineva o pensiune in Magura sau Pestera , unde eventual se poate servi si masa.
Oare acum drumul e accesibil?

In Pestera noi am stat la Casa Nobila. In septembrie 2009 nu aveau gata restaurantul, asa ca am mancat la Casa Boiereasca (unde, de asemenea, te poti caza), situata la cca 100 de metri de Casa Nobila.
Amandoua pensiunile au site, unde poti gasi informatii suplimentare.

#23
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Si daca ajungeti prin zona faceti o plimbare si la Prapastiile Zarnestilor!Cerusem ceva info si cum nu le-am primit m-am dus personal sa vad ce si cum.
Punctul de plecare spre chei este orasul Zarnesti.De la marginea localitatii se merge 1 km pe drum forestier pina cind se ajunge la o bifurcatie,stinga spre satul Magura si inainte spre Prapastiile Zarnestilor.Aici puteti parca masina si va continuati drumul la pas pt ca va aflati intr-o zona protejata din rezervatia Piatra craiului.
Traseul este usor de parcurs,dar spectaculos!Totul este sa aveti parte de vreme frumoasa!

Succes!

Attached Files



#24
veronica1

veronica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.02.2007
Minunat ! Spune-mi, te rog, care iesire din Zarnesti ?
Din Zarnesti am ajuns la Plaiul Foii si, o alta iesire, la Poiana Marului, etc....

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Inspre Plaiul Foii e la un moment dat un giratoriu, unde e dreapta spre Plaiul Foii. Acolo faci stinga, spre Magura si cabana Gura Riului.

#26
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postveronica1, on 7th April 2010, 18:41, said:

Minunat ! Spune-mi, te rog, care iesire din Zarnesti ?
Din Zarnesti am ajuns la Plaiul Foii si, o alta iesire, la Poiana Marului, etc....


Cel mai bine urmaresti indicatoarele cu"pensiunea Hora cu brazi",treci de Politia din Zarnesti,mergi inainte pina la giratoriu si de acolo jumatate stinga si ajungi la marginea orasului.
Ai grija ca pe Piriul Rece drumul este cam distrus,mai bine o luati prin Brasov-Cristian-Zarnesti unde soseaua este perfecta

#27
Ovidiu Lazar

Ovidiu Lazar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmahmud, on 9th April 2010, 14:36, said:

Cel mai bine urmaresti indicatoarele cu"pensiunea Hora cu brazi",treci de Politia din Zarnesti,mergi inainte pina la giratoriu si de acolo jumatate stinga si ajungi la marginea orasului.
Ai grija ca pe Piriul Rece drumul este cam distrus,mai bine o luati prin Brasov-Cristian-Zarnesti unde soseaua este perfecta

Si noi am fost in satul Pestera pentru prima oara chiar in acest weekend. Sunt noua pe acest site de care mi-a vorbit in termeni laudativi o colega de birou ( uite ce facem noi la munca! hahahaha!)

   Postarile de aici nu sunt de loc exagerate...rar mi-a fost dat sa vad un loc intr-atat de mirific precum satul Pestera. La Pestera ajungi trecand prin Bran si lasand Castelul Bran "la mana stanga" mergi cca 5km si urci pe drumul din dreapta. Si tot urci...si tot urci pe un drum nu tocmai bun dar superb! Am vazut insa ca au inceput lucrarile de asfaltare a drumului. Ne-am cazat la o pensiune noua,moderna (cu baie proprie) iar gazda (Nicoleta) a fost super amabila si serviabila. Preturile sunt mici, mai mici decat in Bran, iar "decorul" este de departe superior Branului si de fapt intregului Moieciu. (Corect se scrie MoIeciu cu "i"). Te poti plimba pe munte si poti vizita o pestera. Am fi vrut sa venim si weekendul asta (luam amandoi salariul si suntem pusi pe fapte mari!) dar pensiunea era deja amanetata pentru acest weekend. In final ce sa va mai spun: megeti in satul Pestera si o sa va convingeti singuri. Promit sa pun si niste poze cand ajung acasa.

#28
gabyvaly

gabyvaly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.04.2008
caut persoane serioase pentru a cumpara impreuna un teren in satul magura sau pestera un teren ieftin si cu suprafata mare pe care sa-l parcelam dupa aceea,pentru a economisi banutii(din ce am vazut eu,terenurile mari,8-10 15000 mp sunt la mai putin de jumatate din pretul unuia mic metru pe metru,4 sau 5 euro fata de 12 14 sau 25 euro pe mp).asa ca daca mai e cineva interesat,sa vedem cum facem sa reusim sa ne cumparam palma de pamant care te poate incarca cu energia pe care o vei pierde in saptamana viitoaare in bucuresti(sau in oricare alta parte)asa ca,HAI SA NE CUMPARAM BATERIA DURASELA :thumbup:

#29
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postralucamateas, on 25th January 2010, 12:54, said:

Da, cica nu ar fi tocmai fericit daca ploua..dar merita riscul:D
am fost si noi in 2009.si a plouat mama mea s-au rupt toate drumurile.eram insarcinata in 8 luni m-a luat panica,dar este absolut senzational de frumos.

View Postyonut_a, on 21st February 2010, 17:08, said:

Din ce am citit despre eminsiune pensiunea aia noua se numeste "casa Dobre" (cica ar fi al unui prieten a lui nea Marin)
Pensiunea aia veche in care erau cazate "vedetele" se numeste "Universul Muntelui".
daca vreti sa stiti cum sta treaba de fapt intrebati-ma pe mine,am fost acolo imediat dupa emisiune.sunt 3 case alaturate care nu au treaba una cu cealalta.cea cu animalel se numeste universul muntelui parca si e cam naspa sincer.cealalta acum i-au dat denumirea de ceva cu nea mrin si din ce ne-au zis niste amici cazati acolo este ok camerele maricele i mancarea buna.

#30
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Toate bune si frumoase in zona asta! As vrea sa stiu daca sunt ceva campinguri sau locuri de campare prin zona! Multumesc anticipat!

#31
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005
desi titlul se refera la Magura multi au amintit de pestera. :)
Marea intrebare pe care o am este urmatoarea:
drumul comunal de care amintea abancor, direct din moieciu de jos catre magura, spre biserica, in ce stare mai este ? as vrea sa merg pe acolo.
Solutia eleganta si placuta privirii este moieciu de jos - pestera - magura, 112G, dar fiind denivelat copii nu se vor simti tocmai bine, as prefera disconfort pe cit mai putina distanta.
As ruga colegii forumisti sa mai dea si niste denumiri de pensiuni sau sa-mi ofere opinii despre casa cu trandafiri, cea vizata de mine.
Multumesc.

Edited by iliecsorin, 03 May 2012 - 12:40.


#32
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 14.12.2009

View Postiliecsorin, on 3rd May 2012, 13:39, said:

desi titlul se refera la Magura multi au amintit de pestera. :)
Marea intrebare pe care o am este urmatoarea:
drumul comunal de care amintea abancor, direct din moieciu de jos catre magura, spre biserica, in ce stare mai este ? as vrea sa merg pe acolo.
Solutia eleganta si placuta privirii este moieciu de jos - pestera - magura, 112G, dar fiind denivelat copii nu se vor simti tocmai bine, as prefera disconfort pe cit mai putina distanta.
As ruga colegii forumisti sa mai dea si niste denumiri de pensiuni sau sa-mi ofere opinii despre casa cu trandafiri, cea vizata de mine.
Multumesc.
Am fost anul trecut la Pestera, drumul era in curs de asfaltare. Pestera - Magura nu era prins in lucrare, dar drumul e acceptabil.  Am stat la Casa Boiereasca, a fost foarte bine . Mancare buna facuta din resurse locale ( oua de tara, branza , carne,etc),  preturi ok, gazda foarte amabila. Au si loc de joaca pentru copii.
Daca nu aveti o lanterna, gazda va da una pentru a vizita Pestera Liliecilor ( de unde vine si denumirea satului).
Uite si o vedere de pe terasa restaurantului:

#33
iliecsorin

iliecsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.12.2005

View PostRomanwraig, on 3rd May 2012, 14:47, said:

Am fost anul trecut la Pestera, drumul era in curs de asfaltare.
Deci drumul din moieciu de jos la pestera e asfaltat. Asta e bine. Lanterna avem permanent, deja am ramas fara clienti la vizitat cind au auzit de lilieci :lol: .
Am calculat 2 trasee:
- prin tirgoviste
- DN1, predeal, risnov, zarnesti
Desi diferenta de drum e relativ mica (4 km) as opta totusi ptr DN1 pentru ca pare mai rapid desi am scirba de drumul ala.
A fost cineva tot asa ca si tine anul trecut si mi-a recomandat Magura. Acum ca in final o fi Pestera la Casa Nobila sau Magura la Casa cu trandafiri ... vom trai si vom vedea. Amindoua sint rupte de lume si par ireale, cel putin din poze.

Edited by iliecsorin, 03 May 2012 - 19:10.


#34
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 14.12.2009

View Postiliecsorin, on 3rd May 2012, 20:08, said:

Deci drumul din moieciu de jos la pestera e asfaltat. Asta e bine. Lanterna avem permanent, deja am ramas fara clienti la vizitat cind au auzit de lilieci :lol: .
Am calculat 2 trasee:
- prin tirgoviste
- DN1, predeal, risnov, zarnesti
Desi diferenta de drum e relativ mica (4 km) as opta totusi ptr DN1 pentru ca pare mai rapid desi am scirba de drumul ala.
Daca pleci vineri sau sambata, renunta la DN1.

#35
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am fost prin ianuarie in magura am stat la casa eli. A fost OK, curat, proprietarul super. Are 2 vile pe care le inchiriaza cu totul. Zapada maaare dar accesul este f bun indiferent de conditiile meteo. Am urcat dinspre prapastii.

#36
nicosoul

nicosoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.04.2009
La Magura am fost o singura data , dar din cauza faptului ca am avut o cazare nashpa nu prea m-am putut bucura de peisaj doar cand am luat-o la picior prin zona.
Amintea cineva de Casa cu trandafiri...am vazut-o in plimbarea facuta si sincer nu mi-a placut. Sunt altele in dreapta si-n stanga ei mult mai frumoase.

La Pestera am fost de 2 ori la aceeasi cabana ( vila este o denumire prea mare pt ea ) , dar este cea mai bine asezata din sat. Ai o vedere excelenta asupra Bucegilor in stanga si Piatra Craiului in dreapta. Este minunata zona. Am vizitat si Pestera Liliecilor dar din cauza faptului ca n-am avut lanterne mari n-am inaintat f mult.
am stat ultima oara 3 zile , doar eu cu sotul fara calculator, doar 2-3 ore / zi de tv si nu ne-am plictisit. Stateam in balansoar si ne auzeam gandurile. Atat este de liniste.

Va recomand din suflet Pestera , este locul unde te linistesti si uiti de tot ce-nseamna aglomeratia oraselor.

Noi am mers pe DN1 si la dus ( vineri dim ) si la intors ( duminica la pranz-dupa amiaza ) si n-am prins aglomeratie.
Pe Pitesti este drumul groaznic.  

Vom reveni acolo in iulie ..abia astept

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate