Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Insomnie, dar totusi...

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Am scapat de acele stari de anxietate. In ultima perioada mi s-au intamplat prea multe lucruri bune ca sa ma mai gandesc la toate prostiile. In schimb, de aproximativ doua saptamani, duminica seara in special, nu pot adormi de nicio culoare. Ma urc in pat pe la ora 23, atunci simt ca mi-e somn, si totusi luni merg la scoala. Si stau in pat, si ma uit la ce postere mai am pe tavan, si e ora 00, si sunt stresat, si imi dau seama ca fac pe mine cu toate ca n-am baut nimic de ore intregi, apoi cand ma urc in pat sunt din nou FRESH. Astept sa ma ia somnul..imi este frig. Trag plapuma. Apoi mi-e cald. Ma gandesc ca e deja luni si merg la scoala. Sunt si mai stresat. Ma uit la ceas, ora 1. Shit. Din nou ma duc la baie. Din nou ma simt fresh. Mai stau in pat, imi vin prin gand niste amintiri triste de acum un veac. M-apuca plansul. Imi trece, si imi zic ,,ce fraier am fost''!. Apoi, ,,gata, acum sa dorm''. Adorm in sfarsit, dar ma trezesc in 10 minute. Din nou imi vine sa merg la baie..ma duc, ma intorc, ciu-ciu somn. Ma uit la ceas, ora 4 dimineata. La naiba!!! Iau o carte pe care am citit-o de 4 ori si stiu ca ma plictiseste de la un timp. Citesc 10 pagini. Citesc 30. Citesc 100. Citesc 300 fara sa-mi dau seama. Ma uit la ceas. Ora 6. Incep sa-njur, dar intra mama in camera: hai jos, micul dejun e gata, pregateste-te de scoala. Ma uit in oglinda, vad niste cearcane imense si casc pana-mi dau lacrimile, mai multe ca la un plans bun. Vin de la scoala. Proiecte peste proiecte. Obosit, adorm. Apoi vine foarte repede din nou ziua de duminica, se repeta faza. Ma streseaza rau insomniile astea, si nu functioneaza nimic din ce-am citit pe net.

Nu fumez, nu consum cafeina, nu fac exercitii fizice intense dupa ora 18, incerc sa beau un ceai, si nimic nimic.

Daca i s-a mai intamplat cuiva de-aici de pe forum, si a (re)descoperit tratamentul ... :rolleyes: Astept. :D

#2
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
incearca sa te scoli la 6 si duminica. si sa faci o parte din acele "proiecte peste proiecte", sau lectii sau sa inveti pentru bac, sau ce se potriveste varstei actuale pe care-o pretinzi, ca nu-s la zi cu ultima identitate :) sunt aproape sigura ca n-ai mai sta toata noapte cu ochii-n tavan.

daca mai nou te simti vreun mos de 60 de ani, te-as trimite sa te cauti la prostata. daca azi esti fetita, ignora randul asta  :P

#3
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Azi sunt baiat, dar mi-e o lene sa schimb semnatura...:confuzzled:

Am incercat mai de mult sa pastrez aceeasi ora de trezire, dar parca mai voiam sa stau cateva minute in pat, care s-au dovedit a fi ore. :rolleyes:

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Exercitii fizice, cate o "doza" de drojdie de bere, lapte cald cu miere, picioarele invelite in sosete si alungarea gandurilor ajuta! Incearca cu astea!

#5
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Multumesc mult pentru sfaturi! :)

Aseara m-a adormit un film cu Arnold Schwarzenegger pe care il mai vazusem de cel putin 5 ori.

Am inceput sa iau seara si o lingurita de miere, si chiar are efect. Mai ales ca iau seara si un antialergic, ar trebui sa adorm fara probleme. :)

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
cum naiba să dormi dacă iei antinevralgic, mă copile? te-ai uitat puțin pe cutia aia la ce scrie că are? Cofeina nu-ți sună dubios alături de cuvântul "seară"?

#7
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
1. Am spus antialergic, nu antinevralgic.
2. Am spus ca NU consum cofeina.

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
musai sa-mi schimb ochelarii, eram gata sa-i trimit link mamei tale :D
scuze.

#9
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
clar,problema ta este ca te streseaza faptul ca vine luni si mergi la scoala. Eu am patit tot timpul insomnii d-astea inainte de o zi stresanta in care trebuia sa fac ceva ce nu-mi place sau pt care nu m-am pregatit . Acum,pe fondul unei depresii care oricum s-a jucat cu somnul meu, am avut 2 saptamani de insomnii,ultimile 4-5 zile ale acestor 2 saptamani au fost tragice,0 somn si a trebuit intr-un final sa iau jumatate de xanax ca sa pot totusi sa dorm . Eh,asta s-a intamplat deoarece trebuia sa-mi termin licenta si aveam probleme dar cum a trecut momentul......hop mi-a revenit si somnul. Da,faza cu dusul la baie des e probabil datorita unei anxietati cauzata de situatia in care te afli(vrei sa dormi,nu poti,te streseaza,se adauga la stresul mai mult sau mai putin inconstient al gandului ca dimineata incepe o noua saptamana de mers la scoala ). E bine sa iei chestii naturale care ajuta la somn ,asa cum zici tu de miere de ex,poti incerca si niste suplimente de plante luate regulat,un dus cald,un ceai sau lapte cald.

#10
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
eu ma obosesc  cand vreau sa adorm si nu reusesc, am o bara de 40 kile ma pun si trag de ea 10-15 minute si uneori ma ajuta. Am mai incercat si cu juma de pahar de vin rosu (~100 ml)  dar nu e bine sa iti faci un obicei din asta

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Cititi seara o carte...

#12
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010
lucrurile care ma adorm pe mine in maxim 10 minute in ordine:
un film prost, un pahar de vin, o repriza de jogging, si.. cititul :lol:

#13
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007
Concluzia -------> Scoala dauneaza grav sanatatii!

Efort intens fizic, si dormi numai decat.
sau te imbeti sambata noate si gata, dar dupa cate am citit, nu prea ai treaba cu bautura.

Edited by UNHleaSHD, 19 February 2010 - 14:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate