Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#3583
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 16.03.2006

View Postsandu222, on 27 iunie 2022 - 19:21, said:

Doar 6x111kg la inclinat dupa ce saptamana trecuta am facut 9x106. Ma asteptam la 7-8repetari.
Am ramas singur in sala ( pana si instructorul salii s-a apucat sa taie gazonu din fata cu o motocoasa), caldura, emotii...nici n-am avut o zi asa buna. Cred ca un om in spate mi-ar fi dat mai mult curaj ca nu am facut pana la epuizare totala, ar fi fost riscant.

Dupa care am facut 10x100, 12x90, 13x80 etc deja eram obosit dupa seria cu 90. Initial au fost si 7serii de incalzire.....de tipul Larry Wheels( sau puteti cauta Paris Horatiu despre incalzire, explica mai bine).
Nu mai scriu ca am facut si ceva cu gantere, fluturari la un aparat, ceva gambe, ceva abdomen,  astea is detalii.
Ce program de antrenament folosesti?

#3584
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Faceam PPL ca un pensionar, dar ca sa fac recorduri am deviat putin mai mult de la program. N-am cum sa fac impins pentru umeri cu greutati mai mari daca e dupa pectorali. Si nici volum mare nu aveam cum. La spate merge asa dar tot am nevoie de ceva volum mai mare.
Deci acum sunt la antrenament clasic in afara de Pull. Uneori mai fac biceps, triceps, antebrate separat. Deci program clasic.

#3585
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
https://www.facebook...94638?fs=e&s=cl

#3586
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
De azi fac PR pe plajă. Mă găsiți la sala Bavaria din Eforie, dimineața. 😁
Nu prea sunt sali in zona, decât la Eforie Nord, este una la Tuzla dar nu am încredere, am auzit că se  fura
pe acolo, la Agigea tot așa se fura din vestiar.  
Deci care veniți la Eforie căutați acea sala cu denumire germana.

Attached Files


Edited by Fender_Tremolo, 03 July 2022 - 15:49.


#3587
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Deci in sala faci, nu pe plaja. Si mai ai nevoie de maneta de tremolo la fender dupa sala? sau iti tremura mainile suficient? Posted Image

#3588
Xulito

Xulito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 13.03.2021
M'am decis sa incerc 1-2 luni programu asta

piept/umar anterior si lateral
spate/umar posterior
Pauza sau abs
Brate
Picioare/abs
Pauza
Iar de la capat

Pareri ?
M'am inspirat de la un story de a lui Dan Cristian.

Edited by Xulito, 04 July 2022 - 23:35.


#3589
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Merge cu conditia ca nu esti deficitar la umeri.

Parerea mea.

#3590
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016

View PostXulito, on 04 iulie 2022 - 23:35, said:

M'am decis sa incerc 1-2 luni programu asta

piept/umar anterior si lateral
spate/umar posterior
Pauza sau abs
Brate
Picioare/abs
Pauza
Iar de la capat

Pareri ?
M'am inspirat de la un story de a lui Dan Cristian.
lncearcă, Nu ai nimic de pierdut. Oricum programul nu contează foarte mult. Chiar nu contează. Ceea ce contează  e intensitatea, frecventa, volumul total și stimulul continuu. Cu atât mai puțin contează în cazul tau, mă refer pe viitor când vei mai lua "stimulente".
Programul acesta e un PPL la care ai zi separată de brațe.
As zice că e mai bun că PPL, acolo brațele și umerii rămân puțin în urma

Edited by Fender_Tremolo, 05 July 2022 - 16:39.


#3591
Fender_Tremolo

Fender_Tremolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2016
Nu prea am mai ajuns la sala, planul era să merg de vreo 3 ori. E aglomerata soseaua dintre Eforie Sud și Nord și nici locuri de parcare nu găsești. Am fost cu trenul dar pierd mult timp.

Am reușit să repet recordul anterior cu gantere, 9x42,5 la înclinat, ceea ce e o performanță având în vedere că tocmai făcusem un drum de 400km, trezit pe la 2 noaptea, iar pe mine drumul lung sau munca serioasa mă distruge fizic.

Că și curiozități de aici, am văzut pe 'unu imens, vreo 130kg , niște brațe imense probabil 52_53cm, puternic și plin de tatuaje, vârsta peste 45 de ani, deci "se poate". Natural o fi acum dar cândva sigur a băgat.

Apoi un băiat pe care l-am mai văzut anul trecut, arata și acum cam la fel doar că ținea regim. Era dopat din cap până în picioare cum s-ar zice, era la regim Omu dar se antrena "forță", la cele vreo 73-75kg ale lui facea serii cu 100 împins la foc automat, 1 minut pauza. Nici nu terminase încălzirea și era pompat ca la Campionatul National , ii ajunsese trapezul până la urechi in zi de piept....
Băieți dopați am mai văzut, da asta începuse sa-i zică altuia că ia proteine că să aibă energie la sala și că face natural.

Edited by Fender_Tremolo, 06 July 2022 - 20:03.


#3592
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Azi am bagat si eu gantere la inclinat. 44kg pentru 10 repetari dar inainte de asta făcusem impins din culcat, mai multe serii la care  am bagat 140kg,130, 120, piramida inversa cred ca ii spun unii care cam te stoarce de tot.

Dupa impins inclinat am bagat tractiuni, apoi ramat, apoi flutuari piept apoi iar tractiuni dar priza neutra. Vreau sa incerc iar o vreme impartirea umeri brate, piept spate si picioare plus core doar ca data asta o sa fac un pic altfel. Data trecuta bagam tot corpul de doua ori pe saptamana si anume:

Luni  Piept plus Spate
Marti  Umeri plus Brate
Miercuri Picioare Core
Joi pauza
Vineri  reincep ce era luni.

Acum nu imi permit sa merg atat de des la sala ( am reluat studiile, am mult de invatat, vreau sa fac un master  inginer energetica) si pe langa lipsa de timp mai e si faptul ca data trecuta m-a cam stors programul asta. Acum o sa incerc, nu sunt sigur ca o sa mearga, sa fac in felul acesta:

Luni: Umeri plus Brate
Miercuri : Picioare plus Core
Vineri: Piept plus Spate
Duminica: Picioare plus Core

Am ales sa fac asa fiindca vreau sa am zi separata pentru umeri ( adica sa nu fie dupa spate sau dupa piept) dar totodata vreau cand fac umerii, articulatia umarului sa fie suficient de refacuta dupa antrenamentul de piept sau spate si invers, cand fac piept sau spate sa nu  am dureri de tendoane din cauza antrenamentului de umeri. Daca va trebui voi mai baga o zi de pauza intre picioare plus core si Umeri plus brate astfel ca voi relua ciclul in ziua 9 nu 8, ca de obicei. Sper si cred ca nu va fi problema fiindca oricum, indirect, in ziua de spate plus piept lucreaza si bratele plus umerii iar la ziua de brate si umeri, indirect lucreaza un pic si piept plus spate, mai ales daca o sa bag flotari la paralele pentru triceps si tractiuni supinatie pentru biceps.



Data trecuta cand am facut impins deasupra capului din asezat am bagat gantere de 36kg pentru 10 repetari la primul set. Vedem daca in felul asta progresez sau merg in jos. Tot sunt lejer in deficit caloric, e si acesta un impediment dar nu am ce face, e mai important sa fiu in forma decat 4kg in plus pe gantera la impins.

Edited by vinciun, 06 July 2022 - 23:26.


#3593
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Am preluat legatura de la Fender_Tremolo Posted Image

Drumurile lungi ma termina, am ajuns acasa mai slab cu vreo 2kg. Din experientele anterioare stiu ca imi trebuie 3 saptamani sa ajung la fizicul anterior, iar forta.....ce sa zic, anul trecut ajunsesem intr-un mic "varf" si am pierdut si asa a ramas multa vreme cu greu am revenit.

Anul asta sa vedem cat am pierdut. Stiu ca pare greu de crezut, luni/marti eram la sala, paream ok, da' eu in 4 zile fara sala si cu oboseala de pe drum sunt capabil sa pierd iremediabil si 10kg in forta. Asa e corpul meu, pierd foarte usor si cresc greu. Parerea mea e ca pierd un procentaj ridicat de masa musculara in scurt timp. Daca ar fi doar glicogenul s-ar reface repede, dar nu. Si stratul adipos se duce cam la fel de repede. Nici alimentatia nu a fost cum trebuie, cam putini carbohidrati si eu cam sunt adaptat sa functionez pe carbohidrati.

Ca sa continui si cu alte curiozitati Posted Image
Tipul ala mare, de 130kg de la sala din Eforie Nord, m-am intalnit cu el la un magazin din Eforie Sud. Umbla cu niste dubiosi, vulpoi batrani, smecheri din vremurile apuse de pe acolo. Am schimbat vreo 2 vorbe. Omu' e syntholat, ii curgea uleiul din mana dreapta.....avea o infectie ceva(cred) si un plasture care acoperea "robinetul" oricum dizgratios. Cred ca isi bagase si in pectorali ca unul ii statea mai sus....

Edited by sandu222, 09 July 2022 - 20:17.


#3594
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 06 iulie 2022 - 23:29, said:





dar totodata vreau cand fac umerii, articulatia umarului sa fie suficient de refacuta dupa antrenamentul de piept sau spate si invers, cand fac piept sau spate sa nu  am dureri de tendoane din cauza antrenamentului de umeri.

Am fix problema asta,  nu stiu ce sa mai fac. La mine mai exista si mobilitatea scazuta a articulatiei. Nu pot sa fac exercitiul ala cu batul de lemn, m-ar ajuta mult sa remediez situatia, dar nu pot zici ca am articulatiile sudate. Imi spunea cineva care are un kinetoterapeut amic, ca odata ce ai umerii distrusi nu mai ai ce face ca se depune un fel de calcar intr-un loc, care face articulatiile si mai rigide. Nu stiu daca e adevarat sau daca a inteles asta bine.

#3595
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 06 iulie 2022 - 23:29, said:

Azi am bagat si eu gantere la inclinat. 44kg pentru 10 repetari dar inainte de asta făcusem impins din culcat, mai multe serii la care  am bagat 140kg,130, 120, piramida inversa cred ca ii spun unii care cam te stoarce de tot.


Data trecuta cand am facut impins deasupra capului din asezat am bagat gantere de 36kg pentru 10 repetari la primul set. Vedem daca in felul asta progresez sau merg in jos. Tot sunt lejer in deficit caloric, e si acesta un impediment dar nu am ce face, e mai important sa fiu in forma decat 4kg in plus pe gantera la impins.

Rezultate foarte bune, cred ca poti face cu ganterele de 50 la inclinat daca incepi la inceput, iar la umeri parca ai zis ca ai facut si cu 40.

Am observat o chestie: ganterele rotunde, tip cilindru , sunt mai ergonomice decat alea hexagonale sau din discuri mici cu filet. Am luat in sala la Eforie 2 gantere de 40 de astea si mi s-au parut super, le-am pus super usor in pozitie, ba chiar mi-am permis sa pierd vreo 2 secunde cu ele deasupra sa imi stabilizez pozitia. La urma le-am aruncat ca asa era practica pe acolo. Mi-am protejat umerii :D

#3596
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Mai in gluma mai in serios, le-am pus colegilor de forum o poza pe topicul cu pensionari si le-am zis ca asa vreau sa arat eu la 60 de ani.

https://forum.softpe...-pensionarilor/


Apoi am mai dat si peste clipul asta si cred ca in curand vom avea si noi nevoie de un club al pensionarilor, aici pe aria asta. Majoritatea suntem trecuti de 30 si cred ca pana la 60 putem trage "tare" fiecare in felul sau.  Apreciez pe unul care azi alearga 100m si peste 2 zile 105m decat pe unul care alearga 300m de 10 ani si tot zice ca nu poate mai mult. Deci sa trecem la treaba, ca pana la 60 mai este un pic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uo6pERdCRjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3597
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Am avut gripa sapatamana trecuta, inceput cu ace in gat vreo 3 zile, si spre final s-a lasat cu o stare de "somnolenta" care-i mai degraba o ceata mentala sau ca si cum te-ai sculat cu noaptea-n cap. Am stat izolat, si vad ca acum mi-a trecut complet.
Ce mi s-a parut interesant, caci lumea a spus ca ramai fara putere/energie, (in caz ca intradevar am avut virusul actual) e ca mai mult ramai fara chef decat fara putere in sine, sau eventual ca atunci cand te ia somnul si scazi in intensitate fizica. Eu am facut 2 antrenamente in toiul gripei, (desi stiu ca antrenamentul greu iti scade imunitatea si deci trebuie evitat). Am facut un impins la piept, unde mi-am pastrat ~95% din forta, apoi la cateva zile, desi ar fi trebuit sa fac spate+biceps, am considerat ca-i prea solicitant sistemic sa fac tractiuni/spate, si-am facut doar biceps, unde aveam bine-mersi aceeasi putere. De-aia zic ca e mai mult chestie de mobizare si stare de somn decat efectiv cum se spune ca nu mai ai putere nici sa te scoli din pat. Eu zic ca odata ce te mobilizezi (daca reusesti), ai destula putere.

#3598
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Nu conteaza, important e ca peste 2 luni sa fii mai bun decat acum chiar si cu 1% si sa continui ce ai inceput.

Au terminat aia podul de la Braila? Posted Image


Eu dupa excursia asta de la mare am pierdut iar 10kg la impins....Nu stiu cum reusesc asemenea performante. La spate nu am pierdut, la umeri nimic(posibil sa mai apara PR), la picioare nu, nici macar la  impins inclinat nu am pierdut mult, dar la orizontal varza. La orizontal pun greu si scad instant, asa am fost mereu.  Cand aveam 25 de ani daca nu mergeam o saptamana la sala pierdeam 5kg in forta la impins, dar le recuperam. Acuma P**A. imi ia 2 luni. Dar...o iau de la capat, dau la program un rewind. E si caldura asta si nu pot face mancare multa.

Am stat si am analizat, stiu unde am gresit, pt. ca am slabit 2 kg inseamna ca nu am mancat cat trebuie(calorii) desi proteina am avut de acasa 3kg de carne, oua, 2 calupuri de branza, 10 conserve de de peste, placinte :) plus ce am cumparat eu mici, pizza, ciorbe, peste. Am mers mult pe jos cam 4-5km zilnic, acolo s-au ars caloriile si muschii.

Edited by sandu222, 24 July 2022 - 17:50.


#3599
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Vazusem la Dunare (la Br) la plaja un batranel pe bicicleta, destul de musculos si atletic. (Cred ca era roman, ca am stat la plaja si langa o familie de ucrainieni). Cred ca asa ziceai sa ajungem cu totii la pensie..
As face niste sport, dar nu stiu daca merge chiar azi la 36 de grade..
LE: ee "fachit", ma bag la un antrenament de piept. macar e umbra.

Edited by bursucelu_viesel, 24 July 2022 - 17:53.


#3600
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 24 iulie 2022 - 17:51, said:

Vazusem la Dunare (la Br) la plaja un batranel pe bicicleta, destul de musculos si atletic. (Cred ca era roman, ca am stat la plaja si langa o familie de ucrainieni). Cred ca asa ziceai sa ajungem cu totii la pensie..


Nu pot sa-mi imaginez cat de facut e domnul vazut de tine, dar sigur e de la sport nu de la munca. Acum mai multi ani am vazut in Piatra Neamt un "mos" cu parul alb la vreo 60 de ani super musculos, sigur nu a fost natural mereu. Mai mare ca Uceanu dar nu la fel ca Ciorba. Cred ca si Ciorba are vreo 60 acum. Daca-l vezi si nu-l cunosti....iti vine sa te ascunzi.



Uite, unul de la mine, poate cel mai celebru din epoca veche, clasarile alea pe locul II sunt dupa sportivi de valoare:



https://ziare.com/va...ivitate-7630641

Edited by sandu222, 24 July 2022 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate