Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4525 replies to this topic

#3565
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Dupa ce saptamana trecuta am facut PR la dat cu sapa, la taiat buruieni, la udat rosiile, la cules de visine si cirese, acum a venit randul sa fac PR la impins inclinat, 9x106kg. Initial am crezut ca bara are 20kg dar are 16. Ma credeam zmeu ca am facut cu 110 dar erau 106. Nu conteaza, sunt discuri mici de 1kg si 0.5kg, asa ca data viitoare fac cu 110.

Recordu' anterior practic nici nu exista n-am termen de comparatie, ca n-am mai facut la inclinat decat cu gantere mici, facusem o data cu 95kg anul trecut intr-o sala din Iasi. Asa incat acest nou record e unu' latent sa-i zicem si vor mai urma si altele daca nu ma supara umarul.

#3566
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Esti tare,eu cel mai mult am facut 61x8....Posted Image Cat ai perimetrul toracic,biceps,gambe,etc.?la rece.
Energie si rezistenta am,as putea sa ma antrenez fara probleme in fiecare zi,problema e la forta.

Am rasfoit putin forumul top-culturism,interesante vremuri,multi oameni erau activi pe forum in anii 2000,pacat ca nu mai sunt activi si in ziua de azi.

Edited by pele, 20 June 2022 - 18:05.


#3567
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 20 iunie 2022 - 17:57, said:

Cat ai perimetrul toracic,biceps,gambe,etc.?la rece.

Nu prea ma mai masor mai ales ca la spate si coapse nu pot sa fac cum as vrea eu din cauza accidentarilor vechi. Asa ca la coapse numarul actual e irelevant, doar 62cm. La torace n-am fost niciodata curios(oricum nu stau prea bine), gambele is mici si mici au fost mereu. M-am masurat acum Posted Image am 39cm.....tre' sa fac ceva in privinta asta. Maxim cred ca am avut 41-41.5cm.
Biceps 43cm ultima data, depinde si de zi si momentul din zi, anul trecut aveam 43.5 deci am scazut cu 0.5. Explicatia e ca nu prea am mai facut  flexii cu bara, am o luna de cand fac mai serios si am mai pierdut vreo 3kg in greutate fata de anul trecut.
Gatul in schimb e la fel de gros, cred ca am 46cm. Da, fix atat am.

View Postpele, on 20 iunie 2022 - 17:57, said:

Am rasfoit putin forumul top-culturism,interesante vremuri,multi oameni erau activi pe forum in anii 2000,pacat ca nu mai sunt activi si in ziua de azi.

Aici sunt, la datorie. Si userul "parintele" de acolo e aici pe forum. Si "adi185" era pe aici. Sigur mai sunt si altii.

Daca as scrie aici tot ce am aflat/auzit acolo v-ati demoraliza multi(erau cam multi care puteau sa impinga 200-210kg).....in primul rand ca n-ar  interesa pe nimeni Posted Image deoarece lumea nu mai are nevoie de repere/valori/idoli. Acum se da search pe youtube, afli ce te intereseaza, ce conteaza ca ala care povesteste e varza, inchizi si pui in aplicare. Nu mai sta nimeni sa afle povesti sau alte variante testate de "batrani".
Credeti ca fitnessul s-a inventat acum odata cu Deiu si Angelfitness? Sau ca aia din anii '90 nu stiau de doping la greu si iresponsabil?

Edited by sandu222, 20 June 2022 - 20:00.


#3568
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 20 iunie 2022 - 16:48, said:

9x106kg.
Boierie. Eu maxim am ajuns la 77.6kg x5rep pe 6aprilie. Acum dupa pauza asta lunga, cand ziceam ca m-am speriat c-am dus mana la piept si nu mai era nimic, vad ca si-a revenit repede (2 antrenamente mi-au trebuit si deja parca am o pernuta acolo pe pectorali). Posibil sa se si umfle cu apa ceva post-efort mare (ziceau pe Yt unii). Ca forta inca nu-s revenit, insa mi-a placut ultima data ca am pus mana pe bara de 70kg si-am facut minimul necesar, adica 5rep. E tentant acum la urmatorul antrenament sa reiau incercarea, dar penultimul antrenament facusem cu gantere, si ma gandesc ca poate mi-a priit unu' asa (cu gantere) si-unu' asa (cu bara). Deci urmatorul l-as face cu gantere.

Apropo, nu prea in teleg totusi cum de se plange lumea de ridicatul ganterelor. Eu ma plangeam ca n-aveam fizic ganterele ok si nici suficient loc in cadrul meu, insa acum ca mi-am luat ganterele alea, n-am avut probleme sa le ridic. Si nu-i vorba ca aveau ~30kg (deci usoare), caci eu fac (faceam inainte de pauza) ramat cu gantera de 45kg (si nu doar o repetare, ci o serie de lucru). Adica nu vad de ce are lumea probleme sa ridice ganterele la piept si-apoi sa se lase pe spate. (LE: ma gandesc ca-i posibil sa fie banca joasa la sali, si-atunci nici n-ai cum sa te apleci si dai si peste genunchi cu ganterele. Insa in cazul meu cu banca la inaltimea unui scaun obisnuit, n-am problema asta, poate asta-i explicatia)

Referitor la cei cu impinsul de 200kg, am urmarit pe Yt un ardelean campion la powerlifting, si n-avea cine stie ce piept, dar explica sa stai cambrat pana acolo incat "sa impingi cu spatele". Ce vreau sa spun e ca una-i culturismul si alta-i powerliftingul asa de dragul greutatilor.

Edited by bursucelu_viesel, 20 June 2022 - 20:39.


#3569
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
@Sandu222,ce nume aveai pe topculturism?Cumva Sandu90?Jurnal personal ti-ai facut?

#3570
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ca tot ati adus in discutie topculturism.

http://forum.topcult...a55c6ba570c49eb


Ce exprimare aveam pe atunci :D Desi nici acum nu vorbesc foarte sofisticat, destul de evident ca aveam toate canalele in rusa la tv in vremea aia.


Sandule, cu 46cm in gat, pai acolo e genetic frate, doar nu ai pompat gatul :D

Eu am 43. Dar geneticul  meu e tipul inalt si slab. Mereu am fost foarte slab inainte de a ma apuca de sport cu greutati.

Edited by vinciun, 20 June 2022 - 21:32.


#3571
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 20 iunie 2022 - 21:32, said:

Ca tot ati adus in discutie topculturism.

http://forum.topcult...a55c6ba570c49eb


Ai vazut ce raspuns bun si elegant ti-a dat Brutusxxx? pentru acele vremuri e ceva. Fiul lui reprezinta Romania la innot, e super celebru.

View Postvinciun, on 20 iunie 2022 - 21:32, said:

Sandule, cu 46cm in gat, pai acolo e genetic frate, doar nu ai pompat gatul Posted Image

Eu am 43.

Eu v-am spus ca e treaba serioasa cu gatul si trapezul. Dupa cateva luni de sala aveam trapezul mai mare ca aia care faceau de 3-4ani. Dupa cativa ani faceam cu 230kg cu bara. Practic imi era greu sa tin bara in maini cat dura seria.

#3572
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
S-a facut curatenie pe acolo, candva era catastrofa. Erau foarte multi care scriau la misto, erau vulgari si nesimtiti, de aia am si parasit forumul. Moderatorii nu faceau nimic.

Totusi erau si persoane de treaba, stiu ca i-am scris odata in privat unuia care concura, era un adevarat pro, i-am uitat numele dar culmea a fost ca mi-a si raspuns destul de rapid. Nu ma asteptasem. Acum s-a terminat. Nu se mai discuta ca pe vremuri. In grupele de fitness pe facebook daca pui o intrebare raspunsul standard e: " trebuie sa contactezi un coach care sa-ti creeze un program adaptat pentru nivelul tau si nevoile tale ca ce mi se potriveste mie nu ti se potriveste tie"

#3573
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 20 iunie 2022 - 20:56, said:

@Sandu222,ce nume aveai pe topculturism?Cumva Sandu90?Jurnal personal ti-ai facut?

As fi vrut eu sa fiu ala. Il stiu pe baiat de la sala, e din Iasi. E "balaur" cu 50 in brat definit....

Eu am avut 2 conturi, dupa ce m-am injurat cu niste persoane, poze si profil n-am avut, ca acolo multi aratau ca-n reviste, ce sa mai apar si eu cu poze......Acolo erai apreciat doar daca aratai super mare, super definit, daca te prezentai la concursuri, daca cumparai anabolizante de la ei(erau cativa care cu asta se ocupau). Daca erai gras si puternic, cum era Manda Mihai Marius erai de c***t. Se pozase Manda asta in niste pantaloni scurti si tinea si el bratele in dublu biceps. Si au inceput sa faca misto de el ca face poze in chiloti si ca are chilotii murdari de c***t la c*r Posted Image  si ca arata ca un cartof gras ce vrea sa para culturist, dar omul era super modest nu voia sa para culturist.

#3574
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 20 iunie 2022 - 20:34, said:



Apropo, nu prea in teleg totusi cum de se plange lumea de ridicatul ganterelor. Eu ma plangeam ca n-aveam fizic ganterele ok si nici suficient loc in cadrul meu, insa acum ca mi-am luat ganterele alea, n-am avut probleme sa le ridic. Si nu-i vorba ca aveau ~30kg (deci usoare), caci eu fac (faceam inainte de pauza) ramat cu gantera de 45kg (si nu doar o repetare, ci o serie de lucru). Adica nu vad de ce are lumea probleme sa ridice ganterele la piept si-apoi sa se lase pe spate. (LE: ma gandesc ca-i posibil sa fie banca joasa la sali, si-atunci nici n-ai cum sa te apleci si dai si peste genunchi cu ganterele. Insa in cazul meu cu banca la inaltimea unui scaun obisnuit, n-am problema asta, poate asta-i explicatia)

O gantera de 30 o ridici usor, una de 45 e mai greu. Crezi ca daca e usor la miscarea de tras, va fi usor si la impins? Sunt curios cum ridici tu  ganterele la piept si apoi te lasi pe spate. Din ce spui, inteleg ca faci o flexie  cu ambele gantere(si ramai cu ele la nivelul umerilor),  din stand pe banca
sau din picioare(e mai usor) si apoi te lasi pe banca cu ganterele deja in pozitia de start. Asa pot sa fac si eu pana la 36kg. La 42kg nici n-am incercat tehnica asta ci am pus ganterele pe coapse si m-am lasat pe spate din stand pe bancuta. Normal tehnica e sa le "arunci" separat la nivelul umerilor folosind cate o coapsa, apoi te lasi pe spate. Dar repet, 30 nu-i 45 nici 40. Majoritatea apeleaza la 2 baieti, e cel mai simplu. Cat depui efortul ala, pierzi garantat 2 repetari.
Am uitat sa zic, la luat ganterele se vede ca am abdomenul slab. Si ma deranjeaza si cuiul ala de la filet, is gantere reglabile.

View Postbursucelu_viesel, on 20 iunie 2022 - 20:34, said:

Referitor la cei cu impinsul de 200kg, am urmarit pe Yt un ardelean campion la powerlifting, si n-avea cine stie ce piept, dar explica sa stai cambrat pana acolo incat "sa impingi cu spatele". Ce vreau sa spun e ca una-i culturismul si alta-i powerliftingul asa de dragul greutatilor.
E adevarat ca nu poti impinge 200 ca la culturism, dar daca scazi 20kg poti. Acu' intrebarea e daca tu sau eu putem face cu 180 vreodata? Nici macar Vinciun n-a reusit. The_Lion s-a apropiat. Asa ca ala care a facut cu 200 merita respect, daca nu respect macar ceva apreciere ca s-a dopat corespunzator :)  Fii sigur ca aia care au reusit 200 puteau cu 150 natural. Eu n-am ajuns nici macar la 150 cand eram tanar, acum sansele sunt si mai mici.

#3575
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Eu am banca la nivelul unui scaun normal, si ca sa iau ganterele de jos ma aplec, ajungand in pozitia de ramat (unde am zis ca pot face si cu 45kg). Odata ce ajung cu gantera la piept/umar pot sa bag si piciorul sub ea so tin pana o ridic si pe cealalta. Dar intradevar n-am testat cu gantere de 45 sa vad daca pot sa le cocotz pana-n punctul de a face impins la piept.. fara sa-mi disloc umarul lol.
Daca ma pui sa fac asta stand in fund pe jos, nici vorba sa reusesc, caci ar necesita o flexie din biceps (si nu un ramat din dorsal). De-aia, eu am uitat cum e la o sala normala, daca banca de inclinat e  mai joasa ca un scaun normal, nu se mai aplica nimic din ce zic eu.
Incerc sa-mi aduca aminte daca am intrat (logat) pe forumul ala, dar parca sa zic ca nu. Stiu ca ma inscrisesem prin tot soiul de forumuri intr-o perioada. Daca o fi avand vreun nume de utilizator "Târtă_de_cârpă" sau "Cap_de_ied", nu stiu..

Edited by bursucelu_viesel, 21 June 2022 - 16:45.


#3576
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Asa e cum zice Sandu, sa iei ganterele de 45 de jos sau din rastel ca sa faci trapez sau sa iei doar una ca sa faci ramat la banca e destul de usor
am facut si eu de curand trapez cu doua de 45 asa, e mai greu decat cu bara de 90
sa le iei si sa ajungi cu ele in pozitia de impins la banca de inclinat e greu :)

#3577
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006

View Postsandu222, on 20 iunie 2022 - 16:48, said:

Dupa ce saptamana trecuta am facut PR la dat cu sapa, la taiat buruieni, la udat rosiile, la cules de visine si cirese, acum a venit randul sa fac PR la impins inclinat, 9x106kg. Initial am crezut ca bara are 20kg dar are 16. Ma credeam zmeu ca am facut cu 110 dar erau 106. Nu conteaza, sunt discuri mici de 1kg si 0.5kg, asa ca data viitoare fac cu 110.

Recordu' anterior practic nici nu exista n-am termen de comparatie, ca n-am mai facut la inclinat decat cu gantere mici, facusem o data cu 95kg anul trecut intr-o sala din Iasi. Asa incat acest nou record e unu' latent sa-i zicem si vor mai urma si altele daca nu ma supara umarul.
Sandule,cand faci impins inclinat,spatele il curbezi sau il pastrezi lipit de banca?

#3578
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
14x60kg, 12x62.5, 11x65 la impins pentru umeri din picioare. Inca nu ma gandesc sa incerc cu 70, vreau sa fac direct minim 8-9 repetari, altfel as fi dezamagit.




View Postpele, on 21 iunie 2022 - 23:59, said:

Sandule,cand faci impins inclinat,spatele il curbezi sau il pastrezi lipit de banca?

Lipit de banca ca altfel nu pot, am eu probleme de mobilitate. Practic spatele ar trebui curbat pentru a proteja umerii si pentru o pozitie mai eficienta.

#3579
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Doar 6x111kg la inclinat dupa ce saptamana trecuta am facut 9x106. Ma asteptam la 7-8repetari.
Am ramas singur in sala ( pana si instructorul salii s-a apucat sa taie gazonu din fata cu o motocoasa), caldura, emotii...nici n-am avut o zi asa buna. Cred ca un om in spate mi-ar fi dat mai mult curaj ca nu am facut pana la epuizare totala, ar fi fost riscant.

Dupa care am facut 10x100, 12x90, 13x80 etc deja eram obosit dupa seria cu 90. Initial au fost si 7serii de incalzire.....de tipul Larry Wheels( sau puteti cauta Paris Horatiu despre incalzire, explica mai bine).
Nu mai scriu ca am facut si ceva cu gantere, fluturari la un aparat, ceva gambe, ceva abdomen,  astea is detalii.

#3580
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Pai asa e. Rar merge sa ai performante bune si inca in crestere de la un antrenament la altul.

Saptamana trecuta am vrut si eu sa-mi testez maximul la impins culcat. De foarte multa vreme nu am mai pus maxim pentru 1RM si se pare ca ceva nu a mers. Ori nu era pregatit corpul, ori eu am facut prea multe seturi si am pierdut din forta.

Bara goala - 1x20
60kg - 1x12
100kg - 1x8
120kg - 3
130kg - 3
140kg - 1
150kg - 1
155kg - 1
160kg -0
120kg - 10
100kg - 17

Interesant e ca dupa ce mi-am epuizat muschii de tot cu greutati mari,cand am bagat 120  nu prea am simtit mare pierdere de forta, am facut 10 in loc de 13. Zic ca nu prea erau epuizati muschii. Si dupa asta am facut cu 100kg 17 repetari in loc de 20 daca as fi facut cu 100 din prima. Din nou - avand in  vedere ca am bagat cu 140, 150, 155 si mai ales m-am chinuit cu aia de 160, am mers la epuizare  cu aia de 120, sa pierd doar 3 repatari cu aia de 100 si sa fac 17 in loc de 20, adica nu e ca si cum as fi facut 3 in loc de 6. 17 din 20 e 85%.

Cred ca pur si simplu nu e pregatit sistemul nervos sa forteze muschii la maxim pentru 1rm, de aia dupa ce ma chinui cu 1rm muschii inca sunt plini de forta si energie.


Inca mai sunt si in deficit caloric...

#3581
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Nici prin gand nu-mi trece sa fac 1RM,  pentru mine e prea riscant si nu ma ajuta cu nimic, iar 1RM n-ar fi spectaculos de mare. Il pot afla din calcule desi pana nu incerci nu stii niciodata. Imi place ca din calcule rezulta niste valori de ma sperii si eu de ele, 150 la impins orizontal :)
4 repetari minim fac, iar in ultima vreme nu am mai scazut sub 6.

#3582
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Pai da, calculele  nu stiu ca tu nu ai pus niciodata greutatea aia si prin urmare tendoanele plus sistemul nervos nu fac fata, chiar daca muschii sunt acolo si ar fi capabili.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate