Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1873
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postvinciun, on 22 noiembrie 2017 - 21:16, said:

.


Impins culcat cu bara 4x8
Impins deasupra capului 3x10
Flotari la paralele 3x10
Extensii franceze 4x8


Exemplu 2.

Tractiuni priza pronatie
Ramat cu gantera
Ramat superior ( la aparat sau bara T)
Fluturari laterale
Fluturari inverse ( deltoid posterior)
Flexii hammer
Flexii concentrate

Presa picioare
Indreptari
Flexii  ( biceps femural)
Extensii ( cvadriceps)
Hyperextensii
Abdomene
Gambe

Impins din culcat
Impins din inclinat
Flotari la paralele
Fluturari
Extensii franceze
Extensii cu funia la aparat
Pullover

Alege-l pe primul Posted Image


Ăsta e practic tras și împins?

#1874
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008

View Postoverseas, on 04 decembrie 2017 - 15:28, said:

Important e cum executi, de ex. la tractiuni dar si la pull down bratele doar "agata" bara, contractia o faci din dorsali.
Foarte de acord, însă la ultimele repetări îl simt că se implică și eram curios de exerciții in care nu are bicepsul aport

#1875
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostVelaxa, on 04 decembrie 2017 - 15:34, said:



Ăsta e practic tras și împins?
Da.

#1876
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postramurel, on 04 decembrie 2017 - 15:16, said:

Am şi eu o Ă®ntrebare, din punct de vedere fizic, care exerciţii pentru spate implică cel mai puţin bicepsul ?
Am eu o problemă, nu reuşesc să am un randament bun la antrenamentele pentru spate, mai mereu bicepsul nu prea face faţă.
După antrenamentul spatelui, Ă®nchei şedinţa cu serii pentru biceps, iar a doua zi am febră la biceps, dar la spate mai deloc.
Mersi !

Cred ca singurul exercitiu, in afara de indreptari, l la care poti izola bicepsul cand lucrezi spatele este pull-over. De preferat la un aparat [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AjCCGN2tU3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Il poti face si ca preobosire pt spate intr-un set compus cu un exercitiu de ramat sau tractiuni (deci pullover apoi tractiuni sau ramat fara pauza intre cele doua seturi). Teoretic, spatele fiind preobosit ar trebui sa cedeze in felul asta inainte de biceps...asta in cazul in care tehnica de executie este ok.
La tine insa ma tem ca nu "simti" spatele si tragi foarte mult din biceps.

Edited by the_lion, 04 December 2017 - 21:51.


#1877
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Din pacate putine sali au aparar dedicat penteu pullover dar acela la scripete e pierdere de timp. O varianta ar mai fi pullover cu gantera pe banca declinata.

Insa problema cred si eu ca vine de la executia incorecta. Gaseste pe cineva sa te invete cum sa faci tractiuni pentru spate.


#1878
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Clar greșesc ceva la prize și focus, am sa caut pe Google ceva tutoriale, că la sală nu prea...

#1879
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
A, și aș mai întreba ceva, in perioada asta îmi fac antrenamente pentru definiție, cardio , in principal mai mult pe partea de fitness și condiție fizică, nu prea  lucrez pentru masă, sunt mai interesat să reduc centimetri din zona "ecuatorială". Nu sunt gras, am 1,92 înălțime și mă învârt undeva pe la 96-100 kg, nu pare mult, însă surplusul de kilograme are voință proprie, se așează unde îi place lui mai mult, in zona abdominală :) ( vârsta, probabil, am 50 și o activitate destul de sedentară ).
Și, în paralel cu antrenamentele, am început să fiu mai atent și pe partea de alimentație și aș dori să suplimentez alimentația și cu ceva produse specifice pentru fitness și culturism, dar nu prea am idee ce ar trebui pentru mine, m-am uitat într-un magazin de profil din zonă, multe produse, nu aș vrea să experimentez haotic, de aceea v-aș ruga pe voi să îmi recomandați cam ce anume mi-ar fi util. Deci, targetul ar fi aport la alimentație pentru grăsime corporală redusă și susținere de efort.
Mulțumesc!

#1880
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Strict la ce vrei tu: pre-workout si l-carnitina.

#1881
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Salut, am si eu nevoie de putin ajutor.
Se dau urmatoarele:
-inaltime: 1,85
- greutate 95kg
- varsta 23 ani
- rezistenta fizica scazuta (pot face exercitii intense dar nu pe o durata lunga)
- slabit recent o greutate destul de mare (deci am nevoie de tonifiere).
- probleme cu spatele - cifoza si o mica scolioza

Am nevoie de recomandarea unui program de exercitii pentru acasa momentan (am fost la sala aprox 3 luni dar luna aceasta nu pot merge), singurul program care-l stiu este insanity si nu stiu cat de recomandat este pentru mine. Imi poate recomanda cineva un program de genul acesta sau sa-mi spuna daca acesta este ok?
Ca idee dispun de urmatoarele
- o minge fitness
- 2 gantere de 5kg

#1882
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu practic Freletics de 2 ani si pentru mine e tot ce am nevoie.
In versiunea free iti planifici singur antrenamentele dar in versiunea platita ai antrenor personal bazat pe AI si care chiar stie ce face daca îi transmiți corect feedbackul.
In afara de o bara de tracțiuni nu ai nevoie de alte aparate.


#1883
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Flotari, geno, fandari, abdomene, de preferat si o bara de tractiuni. Da search dupa bodyweight workout. Ia-ti un TRX varianta ieftina de la Decathlon.

#1884
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Foarte aspru, chinezul a murit facand tractiuni pe zgarie nori, pentru 15000, voia sa faca nunta si sa-si ajute mama bolnava:

https://www.google.r...ll-hank-berrien

#1885
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mda, tragic! Din pacate si-a facut-o cu mana lui.

#1886
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.07.2008
Ar trebui luați la întrebări cei care au inițiat "concursul"!

#1887
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am revenit in sala, credeam ca mi-au anulat abonamentul :) Spate + piept, scurt si intens dar nu heavy.

#1888
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pana acum unde ai fost? Eu am observat ca daca nu schimb programul o data in luna ma incep a plictisi. Alternez fullbody cu split. De fiecare data cand incep e soc pentru muschi.
Deacum ii dau fara mila, cum am chef. Ieri am avut spate plus buceps plus deltoizi posteriori. La sfarsit, dupa 4 seturi la biceps, am adaugat si un set de tractiuni la bara. Doar 10 am reusit. Azi ma dor bicepsii ca in prima zi.

Edited by vinciun, 02 February 2018 - 18:00.


#1889
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Frumos. Eu de 3 saptamani ma antrenez f. putin sau deloc ca am avut proiecte de familie :) De aia acum reiau gradual pana ajung la nivelul maxim.
Dap stiu ce spui de confuzie, e bine. Eu nu reusesc sa ma antrenez cu grupe apropiate gen spate/ biceps, prefer push -pull in cadrul antrenamentului.
Scopul meu e sa mentin o greutate constanta si sa progresez ori la executie (cat mai exploziv) ori la greutati (f. lent).

#1890
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cel mai mare castig in anii de antrenament consider a fi stiinta si capacitatea de revenire pe care mi le-am format, dupa o boala, o accidentare, o perioada lunga de pauza.

In link gasiti un tabel cu standarde (subiective, desigur) de tractiuni, de pe un site serios. Peste 12 bucati/ serie se considera f. bine. Am satisfactia ca execut 20 buc stricte (dar in viteza) / serie, zic ca e bine pentru unul cu genetic slab si munca de birou:
https://www.t-nation...-strict-pull-up

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate