Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1891
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am ajuns si eu la 19 curate, tot in viteza. Vad ca de ceva timp stagnez.

Le fac la cadrul in sala, la o bara ce amortizeaza mai fac vreo trei in plus.

#1892
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Salut, imi poate recomanda cineva un program de antrenament care poate fi facut in 3 zile? Nivelul meu este incepator>intermediar, fac sala de cam 3 luni de zile.
Chestia este ca am niste mici probleme cu spatele si nu pot face anumite exercitii (majoritatea care ma "deranjeaza" sunt pentru picioare).
Eu ma gandeam la push pull legs dar orice sugestie e deschisa.

#1893
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru spate treci la tractiuni, daca te deranjeaza greutatea pe coloana.

#1894
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Vă rog, cineva, orpiți oamenii care fac plank. Nu știu cum e la sălile dumnavoastră, dar la mine e plin de puști de-și pun 15 kg pe spate și stau acolo încordați și după sunt fericiți de performanță. Pe lângă că îți distruge tot spatele, umerii și încheieturile rahatul ăsta de exercițiu, chiar nu există exerciții de abdomene mai bune decât prostiile astea?

#1895
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
E greșit sa îți pui greutăți pe spate la plank. Plankul nu e doar pentru abdomen ci pentru toti mușchii centurii mediane si este foarte eficient daca este executat corect.
Weekend-ul trecut am trecut printr-un seminar de 10 ore de kumite Kyokushin in care am petrecut ceva timp in plank, seminarul fiind condus de maestrii avand 6, 5 si respectiv 4 dan in Karate Kyokushin. Poate ii lămurești pe ei cum sta treaba cu "rahatul". 😂
Plank-ul nu este un exercițiu nou fiind practicat de sute de ani de calugarii Shaolin. Acestia reușeau performanta de a dormi in plank.
Știu ca este frustrant sa ridici tone de fiare pe zi la sala dar sa nu iti poți tine propriul corp la orizontala nici macar 2 minute.
Aaaaa...era sa uit. Despre mine: am vreo 2,5 ani de cand am introdus plank-ul in workout si ma antrenez de minim 5 ori pe saptamana.
Plank-ul te poate feri de probleme ale coloanei întărind centura mediana.

#1896
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Intrebare: maeștrii de 4,5,6 dan cât au stat în plank în fata ta?

#1897
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Asta e o intrebare de copil dar na... Hai sa îți răspund.
Toti cei care au condus seminarul au executat toate exercițiile impreuna cu noi.
Unul dintre ei e activ, cel cu care ma antrenez eu si ne antrenam zilnic, 5 uneori 6 zile pe săptămână. Nu numai ca executa toate exercițiile impreuna cu noi dar mai are si ore de Tae Bo în aceleași zile si nici acolo nu sta sa se uite la alti cum executa.
Cand spuneam ca e activ ma refeream la un titlu de vice campion mondial in stilul Kyokushin anul trecut in Italia.
Vrei sa insinuezi că maeștri cu 30 - 40 de ani de pregătire in artele martiale ar putea sa pericliteze sănătatea elevilor cu exerciții periculoase?

Edited by Mariusvlad2, 21 May 2018 - 07:46.


#1898
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare.
Esti prea sensibil cu privire la cine si ce ar insinua.
Curios ca in general maestrii au burti cam mari, totusi recent am vazut niste standarde de pregatire fizica in Kyokushin si eram curios daca maestrii mai vechi se conformeaza.

#1899
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ți-am raspuns la intrebare cand am spus ca "Toti cei care au condus seminarul au executat toate exercițiile impreuna cu noi". Daca vroiai sa te lamuresc cu privire la..."maeștrii de 4,5,6 dan cât au stat în plank în fata ta?" atunci iara rad. Cum sa stea un maestru in plank in fata mea?  Serios, de ce ar pune cineva o astfel de intrebare? Ce pot spune e că nimeni nu a ramas in picioare in timpul plank-ului.
Referitor la burta in Kyokushin, da, sunt maestri care dețin acest material auxiliar, nu mulți dar sunt dar nu cei in discuție unde 2 dintre cei 3 aveau 6 pack-ul la ei.
Cu riscul de a mă repeta, senseiul care conduce antrenamentele mele execută absolut toate tehnicile si exercițiile impreuna cu elevii. Diferența constă in faptul ca noi plecam acasa iar el continua cu alte serii de elevi.


#1900
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Deci tu ai inteles ca ca eu am inteles ca sensei ingenuncheaza in fata voastra sau ceva. ok, e prea de luni dimineata

#1901
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Bagai un plank de 2 min prima data cand am incercat exercitiul, am citit ca asta e un prag semnificativ. Mai mergea cu greu inca 30 sec, nu stiu daca 1 min. Ceva ceva oi fi facut bine pana acu pt core.

#1902
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Atunci e perfect.
In salile de culturism băieții de acolo scot ochii cat cepele la 30 de secunde iar pe la 50 de secunde zici ca i-ai secerat. Asta in cazul in care e curios vreunul si încearcă.

#1903
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Da, stiu ce zici. Eu pentru abdomen bag exclusiv ridicari de picioare din atarnat la bara, am facut si wipers din astea dar consider ca streseaza rau coloana. O sa includ de acum si plank, multumesc de sugestie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJBkAegr-cM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1904
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMariusvlad2, on 23 mai 2018 - 09:49, said:

Atunci e perfect.
In salile de culturism băieții de acolo scot ochii cat cepele la 30 de secunde iar pe la 50 de secunde zici ca i-ai secerat. Asta in cazul in care e curios vreunul si încearcă.

Aia pe care ii vezi ca mor dupa 50 s nu se antrenează in serios, probabil sunt din categoria celor care pompeaza doar bicepsul si pectoralii. Eu in viată mea nu m-am ocupat cu planka si stau lejer doua min, probabil si peste. Tatăl meu tinea planka intr-o vreme si deja ajunsese ca stătea cate 10 min, iam sugerat sa mai facă si altceva ca nu prea are rost sa stai cu orele in planka.

La vingtsun tineam unghiul si chiar il consider mai eficient pentru întărit abdomenul.

#1905
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
E clar ca nu are rost sa pierzi mult timp in plank dar vreo 5 minute la încheierea sesiunii de antrenament e bine venit. Si ar trebui variații de plank nu doar cel static, clasic.
Strict pentru abdomen cel mai bun exercițiu e  crunch-ul deoarece nu implica si alte grupe musculare dand ocazia creierului sa focalizeze  atentia pe grupa respectiva.
Ținutul unghiului cred ca te epuizeaza mai repede decat ar trebui deoarece implica si mușchii adductori.

#1906
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Din motive obiective, am lipsit vreo 2,5 luni de la sala, m-am mentinut doar cu un regim cat mai sanatos si mers pe jos.
E o vorba gen "forma fizica dobandita in 3 ani o pierzi in 3 luni".

#1907
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Insemna ca esti la un nivel convenabil pentru tine.

#1908
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Din pacate este o realitate. O forma fizica excelenta nu este un CEC în alb. Ajunge si o saptamana de pauză ( mai ales după o vârstă) sa iti iesi din forma. Forma fizica buna , cand ai muncit greu sa o câștigi, se menține usor. Dar orice pauză se simte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate