Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1855
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Vorbesti de ''cea mai buna metoda'' ca si cand ai fi luat un Nobel pentru asta. Cea mai buna metoda este cea care da rezultate pentru tine si cum nu suntem toti la fel exista cate o metoda pentru fiecare. Nu sti ce si cat mananca fiecare, ce bagaj genetic are si cat e dispus sa investeasca sau sa puna osul pentru a atinge un anumit tel dar ii dai sfaturi. Daca un antrenor iti va face vreodata un program de antrenament fara sa aiba toate informatiile mai sus descrise inseamna ca vrea doar sa iti ia banii.

#1856
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostFzn9, on 07 octombrie 2017 - 12:43, said:

Sugeti p.... mai mult nu am ce sa spun....va cacati pe voi ca ridicati la piept 125 de kg .... aveti brate/piept si picioare....dar grasimea de pe burta e inca acolo.Ziceti de mine ca ridic 17 kg, dar eu fac sala sa ma mentin, sunt incepator/intermediar, voi cand erati incepatori/intermediari nici 17 kg nu erati in stare sa ridicati la piept, sau sa bagati brate.....
Stii care e problema la tine ? Nu, nu ca injuri, problema e ca tu TE MENTII desi nu prea imi dau seama UNDE te mentii cind esti max intermediar si o arzi cu saptespe kile 😆.
Din ce am mai vazut sau am mai facut eu incepatorii/intermediarii nu se mentin ci se duc tot mai sis si uite de ce ajungi la 125 kg la piept, cind eram intermediar ma chinuiam deja sa imping macar un 90 sau chiar suta, nu e vre'o mare chestie, dar eu nu incercam sa ma mentin ci sa avansez.
Stiu, sug phula 😆😆😆.

#1857
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFzn9, on 07 octombrie 2017 - 12:43, said:

Sugeti p.... mai mult nu am ce sa spun....va cacati pe voi ca ridicati la piept 125 de kg .... aveti brate/piept si picioare....dar grasimea de pe burta e inca acolo.Ziceti de mine ca ridic 17 kg, dar eu fac sala sa ma mentin, sunt incepator/intermediar, voi cand erati incepatori/intermediari nici 17 kg nu erati in stare sa ridicati la piept, sau sa bagati brate.....

Bai puscariasule du-te tu dupa blocurile gri ca poate ma intalnesti. Mentine-te.

#1858
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Folosește cineva vreo aplicație pe telefon gen organizator de programe de antrenament ?
Aș fi curios de așa ceva, dar nu una care să îți arate exercițiile și la ce aparate sau bancă să le faci, cu una mai mult pe parte de organizare, sfaturi, alimentație, reminder de activități, eventual cu jurnal electronic de evidență a activității pe zile, săptămâni, etc

#1859
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,112
  • Înscris: 03.12.2005

View Postramurel, on 08 octombrie 2017 - 19:47, said:

Folosește cineva vreo aplicație pe telefon gen organizator de programe de antrenament ?
Aș fi curios de așa ceva, dar nu una care să îți arate exercițiile și la ce aparate sau bancă să le faci, cu una mai mult pe parte de organizare, sfaturi, alimentație, reminder de activități, eventual cu jurnal electronic de evidență a activității pe zile, săptămâni, etc

eu folosesc GymAce
poti sa iti organizezi zilele de antrenament, sa iti tii evidenta la seturi, iti ofera grafice de analiza a progresului, cronometru pt timpul dintre seturi, calculeaza 1RM, poti sa iti tii evidenta la dimensiuni si greutate corporala, iti calculeaza automat BMI si poti sa tii backup online.
si e si foarte usor de folosit :)

https://play.google....tary.gymace.pro

Edited by takillya, 08 October 2017 - 20:51.


#1860
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Mulțumesc, am să o incerc !
In principiu, caut ceva combinație între antrenor personal și jurnal de antrenament, deoarece acasă nu am decât un aparat multifuncțional, niste seturi de gantere, o bicicletă el eliptică și atât.

#1861
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Eu folosesc Gym Mentor

#1862
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Cat am perioada asta mai aglomerata si fiind nervos ca nu sunt in top cu refacerea, odihna si alimentatia, la antrenament ma antrenez mai scurt dar intens, am bagat cateva tractiuni si cu discul de 15 kg sa mai dezmortim spatele.

#1863
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Daca ar fi sa merg pe un program de antrenament pe grupe, sa ma antrenez de 4 ori pe saptamana, as face asa:
Luni- picioare/abdomen
Marti-spate, umeri/trapez
Joi-piept
Vineri- brate, abdomen
Dar prefer antrenamentul de upper/lower body de 4 ori pe saptamana , 1 zi upper a doua zi lower, sau full body de 3 ori pe saptamana, mi se pare ca ai mai multa libertate in a face si in a-ti alege ce exercitiu vrei sa faci pentru grupa respectiva .Antrenamentul pe grupe e bun pentru avansati care sunt si antrenori si se intretin din asta, sau culturisti, in rest pentru un tip normal, care face sala pentru a se mentine nu vad de ce ar folosi un antrenament pe grupe.

#1864
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
In weekend i-am bagat cateva urcari pe franghie la cires urmate de doua serii de dips la coltul balustradei pe terasa de eram pompat tot upper body.

#1865
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bQLPIPaRbdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am deja vreo trei luni de când lucrez cu acelasi proram, incep sa ma plictisesc, o sa-l schimb  începând cu data viitoare.

#1866
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
De azi am inceput program nou:

1 Tractiuni cu priza supinatie si greutate suplimentara in super set cu
2. Floari la paralele cu greutate 5x5
3. Step up -4x8
4. Impins deasupra capului 3x8
5. Ridicarea picioarelor la bara ( abdomene) 3 seturi la epuizare
6. Gambe 4x12


1. Impins din culcat 8x3
2. Ramat cu aplecat la cablu 3x15
3. Flexii picioare 4x8
4. Presa picioare 3x12
5. Ramat vertical 4x8
6. Extensii triceps la cablu 4x8

1. Mers fandat - 3x12 pasi
2. Tractiuni priza neutra -5x5
3. Huperextensii cu greutate -4x8
4. Gambe 4x15
5. Impins din inclinat - 4x12
6. Abdomene 4seturi la epuizare


Azi am facut prima zi deja si se simte dupa o buna perioada in care am facut antrenamente pe grupe musculare. Eram aprins de tot.

#1867
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Vad acolo tractiuni, hiperextensii, ridicari de picioare, suna bine.

#1868
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Eu am intrat pentru următoarele 2-3 luni într-un program cu aport mai mare pe partea de cardio, iar la exercițiile cu greutăți am inclus superseturi și seturi cu greutăți descrescătoare ( adică fac cca 15-20 repetări cu o greutate, apoi dau jos discuri de pe bară și continui cu încă 10-12 repetări).
Uneori la superseturi combin grupe musculare opuse, de exemplu fac abdomene și aproape imediat hiperextensii. Pauzele le fac scurte intre serii, maxim 1 minut,  uneori 20 secunde.
Țelul ar fi o ora de antrenament la un ritm cardio de cca 130-140.
De multe ori după exerciții mai urc 10-15 minute pe bicicleta eliptica. Bicicletă cu care incep meu antrenamentul, o sesiune de cca 20 de minute

#1869
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Un program de 3 zile, de tipul "împins/tras" ?

#1870
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015
Vrei unul mai bazic, intens si scurt sau altul mai lung, bazat pe detalii?

Exemplu 1.

Tractiuni priza neutra - 4x8
Ramat cu bara priza supinatie - 3x8
Ramat vertical 4x10
Flexii cu bara 4x8


Genuflexiuni sau presa - 4x12
Indreptari -3x8
Mers fandat 3x12 pasi
Gambe 4x12
Abdomene 4x...


Impins culcat cu bara 4x8
Impins deasupra capului 3x10
Flotari la paralele 3x10
Extensii franceze 4x8


Exemplu 2.

Tractiuni priza pronatie
Ramat cu gantera
Ramat superior ( la aparat sau bara T)
Fluturari laterale
Fluturari inverse ( deltoid posterior)
Flexii hammer
Flexii concentrate

Presa picioare
Indreptari
Flexii  ( biceps femural)
Extensii ( cvadriceps)
Hyperextensii
Abdomene
Gambe

Impins din culcat
Impins din inclinat
Flotari la paralele
Fluturari
Extensii franceze
Extensii cu funia la aparat
Pullover

Alege-l pe primul :D

Edited by vinciun, 22 November 2017 - 21:15.


#1871
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.07.2008
Am şi eu o întrebare, din punct de vedere fizic, care exerciţii pentru spate implică cel mai puţin bicepsul ?
Am eu o problemă, nu reuşesc să am un randament bun la antrenamentele pentru spate, mai mereu bicepsul nu prea face faţă.
După antrenamentul spatelui, închei şedinţa cu serii pentru biceps, iar a doua zi am febră la biceps, dar la spate mai deloc.
Mersi !

Edited by ramurel, 04 December 2017 - 15:16.


#1872
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Important e cum executi, de ex. la tractiuni dar si la pull down bratele doar "agata" bara, contractia o faci din dorsali.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate