Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Intrebari/Pareri despre suplimente

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#415
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010
Nimic. E prea devreme. Mai asteapta doua luni. Whey Gold Standard (proteina) este printre cele mai bune, dar si cu un pret pe masura. Pentru cardio Iti recomand Purple Wraath/White Flood de la Controlled Labs.

E preconceputa ideea ta legata de creatina. Daca bei suficienta apa (2-3 litrii pe zi) nu vei avea probleme. Totusi, nu-ti recomand sa iei creatina acum. Ai face risipa de bani.

Atentie! Sala nu se face ocazional. Se face cu cap. Daca faci doar de dragu' verii, "pentru ca mare si pentru ca gagici", iti pierzi timpul.

Edited by alexumrb, 02 June 2014 - 18:46.


#416
cataxp

cataxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2011
Faza cu creatina nu e preconceputa, spun doar din experienta. Ideea e ca la doua saptamani dupa ce am inceput sa iau creatina (pronutrition apropo) aveam nevoie sa ma duc tot mai des la baie in timpul zilei. Dupa ce m-am lasat de creatina lucrurile s-au remediat, si asta in conditiile in care acum consum acelasi volum de lichide ca in trecut.

Referitor la ce suplimente sa iau in continuare..nu vreau sa mai astept, in perioada imediat urmatoare vreau sa incep sa iau ceva. Proteina nu cred ca e buna pt mine deoarece am auzit de la diverse persoane ca ar ingrasa/creeaza pofta de mancare si mie exact asta mi-ar mai lipsi acuma. Dar nu stiu sigur daca este adevarat, deasta vin si intreb de 10 ori Posted Image

In plus, nu pot ajunge la sala decat seara tarziu, dupa ora 8. Si la ora aia sincer....nu prea mai are omul energie. Asta e un alt motiv pentru care am inceput sa ma interesez de suplimente.

Edited by cataxp, 03 June 2014 - 08:25.


#417
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar e preconceputa chestia cu creatina. Se bea foarte multa apa si atat. Simplu ca buna ziua.
Proteinele nu ingrasa, omfg. Tu mancand piept de pui te-ngrasi?

Repet: Gold Whey Standard de la Optimum Nutrition (proteina). Pentru ceva mai multa energie White Flood/Purple Wraath de la Controlled Labs. Costa foarte mult, dar rezultatele se vor vedea.

Iti recomand sa ignori tot ce "auzi de la alte persoane". Numai elucubratii fantasmagorice. Vrei rezultate? Pai atunci iti iei antrenor la sala. Acea persoana iti va face un program de antrenament potrivit pentru tine, iti va da sfaturi utile, te va invata sa executi corect exercitiile etc.
Succes!

#418
cataxp

cataxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2011
Legat de creatina, da, stiu ca beau foarte multa apa in timpul zilei. dar cum explici faptul ca urinarile sunt mult mai frecvente pe perioada in care iau creatina? ti-am mai zis, problemele incep la doua saptamani dupa ce incep consumul si persista inca doua saptamani dupa ce am intrerupt consumul.
cat despre gold whey standard...nu stiu din ce magazine pot cumpara in bucuresti, dar din ce-am gasit pe diverse site-uri pretul mi se pare putin cam peste buget.

#419
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010

View Postcataxp, on 05 iunie 2014 - 11:39, said:

Legat de creatina, da, stiu ca beau foarte multa apa in timpul zilei

Raspunsul il ai sus. Band apa, te duci mai des la toaleta. Doar de curiozitate, ce creatina luai (brand + nume)?
Oricum, daca e asa cum zici, renunti la ea si gata. Ajuta doar in anumite situatii.  
Proteina buna mai este si Dymatize Elite Whey Powder. Altceva de calitate nu mai stiu. Poate au alte sfaturi colegii de forum.

#420
cataxp

cataxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2011

View Postalexumrb, on 05 iunie 2014 - 12:39, said:

Doar de curiozitate, ce creatina luai (brand + nume)?

Creanabol si Creatina Monohidrata. De la pronutrition ambele

Edited by cataxp, 05 June 2014 - 12:48.


#421
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010
Nu stiu ce sa zic...  Niciodata nu cumpar de la brand-uri de genul. Ma indoiesc sa contina la 60 lei: creatina, bcaa, taurina, glutamina si ce mai scrie pe eticheta.

Intotdeauna am preferat brand-uri consacrate. Aici vorbim de suplimente sportive. Intotdeauna calitatea va costa. Nu-s de acord cu luarea oricarei proteine/creatine/aminoacizi.

Nu vreau sa fiu cu nasu' pe sus, dar platind IN TOTAL 150 lei pe suplimentele enumerate anterior, mie-mi da cu eroare. Iesi mult mai bine per total fara sa achizitionezi nimic de la brand-uri ieftine (aka cu bani in buzunar si cu gandul ca n-ai bagat orice chestie in tine). La 40-50 lei/supliment, efectul este Placebo.

Edited by alexumrb, 05 June 2014 - 13:57.


#422
cataxp

cataxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.06.2011
ok, sunt de acord cu ce zici. dar de unde pot sa cumpar aceste suplimente? exista vre-un magazin prin bucuresti unde pot sa gasesc ce mi-ai recomandat tu? sau ce site de incredere imi poti oferi de unde sa pot comanda?

#423
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010
Baga mare un search pe google: Whey Gold Standard/Dynamize Elite Whey Powder. Magazinu' il alegi tu. Nu-s in Ro, nu stiu foarte bine, eu de obicei dau comanda pe ebay. Poti incerca pe megaproteine punct ro.

Daca esti dispus, incearca doar cu proteine la inceput. De creatina nu cred ca ai avea nevoie. Sau, daca vrei, intreaba-l pe nenea de la sala, si-ti va spune el daca ai nevoie sau nu.

Important e sa fii ambitios si sa te tii de sala. Te salut!

#424
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
In conditiile in care un kil de piept curcan are peste 90% proteina si costa 40-50 lei, crevetele are 90% proteina si costa vreo 70-80 ron kg, de ce ar cumpara cineva concentrat de proteina care costa peste 100 de lei un kg ? Care sunt beneficiile demonstrate ?

#425
alexumrb

alexumrb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.05.2010
Sunt de acord cu tine, insa, un simplu calcul matematic ti-ar demonstra ca ai cheltui mai mult pe pui/creveti lunar ("un borcan" de proteine bune de 2,2 kg te tine 2 luni juma', tu doar suplimentezi eventuala lipsa de proteine din organism). Nu poti manca doar pui/creveti continuu. Mai ai nevoie si de carbohidrati, fibre, etc.

Mai enervant este, totusi, faptul ca toti vor direct suplimente dupa 1 zi de sala. Arunca banii si dupa 1 luna renunta la tot pentru ca..greu si doare. Suplimentele cumparate aiurea si fara scop sunt fix pix.

#426
UrascJavrele

UrascJavrele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.07.2014

View Postalexumrb, on 03 iunie 2014 - 09:46, said:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar e preconceputa chestia cu creatina. Se bea foarte multa apa si atat. Simplu ca buna ziua.
[...]
Iti recomand sa ignori tot ce "auzi de la alte persoane". Numai elucubratii fantasmagorice. Vrei rezultate? Pai atunci iti iei antrenor la sala. Acea persoana iti va face un program de antrenament potrivit pentru tine, iti va da sfaturi utile, te va invata sa executi corect exercitiile etc.
Succes!
Efectul creatinei nu e doar o chestie scoasa de gura lumii, exista dovezi experimentale stiintifice care ii demonstreaza indubitabil efectul de crestere a rezistentei la efort.

View Postalexumrb, on 05 iunie 2014 - 13:57, said:

Nu stiu ce sa zic...  Niciodata nu cumpar de la brand-uri de genul. Ma indoiesc sa contina la 60 lei: creatina, bcaa, taurina, glutamina si ce mai scrie pe eticheta.

Intotdeauna am preferat brand-uri consacrate. Aici vorbim de suplimente sportive. Intotdeauna calitatea va costa. Nu-s de acord cu luarea oricarei proteine/creatine/aminoacizi.

Nu vreau sa fiu cu nasu' pe sus, dar platind IN TOTAL 150 lei pe suplimentele enumerate anterior, mie-mi da cu eroare. Iesi mult mai bine per total fara sa achizitionezi nimic de la brand-uri ieftine (aka cu bani in buzunar si cu gandul ca n-ai bagat orice chestie in tine). La 40-50 lei/supliment, efectul este Placebo.
La branduri gen ON sau Weider nu platesti in plus decat pentru marketing. Eu zic ca Prot Whey-R de la redis e superior Gold Whey Standard de la ON. Cel putin ai 80% proteina vs 78% la ON. E dintr-un mix de izolat si concetrat ala de la ON? Si care-i smecheria? Nici una. Nici macar la aia "hidrolizata", e arhisuficient de rapida absortia la concentratul obisnuit. Diferenta de grasimi si carbo e neglijabila zic eu. E de rasul curcilor sa aiba izolat si doar 78% concentratie. Poate e interesant pentru aia care au alergie la lactoza, dar nu despre asta discutam.

Lumea trebuie sa se informeze despre diversele tipuri de aminoacizi continuti de diversele tipuri de proteine, despre diverse alte substante, si sa citeasca cu atentie informatiile nutritionale detaliate de pe etichete/site-uri, caci cam toate firmele ofera asta. Nu sa cumperi aiurea, ca ai auzit tu ca nu stiu care firma ii "buna" si nu stiu ce. Aici vorbim de niste produse foarte de baza cu ingrediente enumerate si masurate destul de exact. Nu e ca si cum ai cumpara diverse tipuri de inghetata.

Edited by UrascJavrele, 09 July 2014 - 19:16.


#427
gaboru21

gaboru21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.07.2014
Salut,
De ceva timp am gasit un site si vreau sa vi-l impartasesc si voua, din America,uitati aici: http://www.iherb.com...e&x=11&y=14#p=1 si am gasit o varietate mare de suplimente (care la noi nu le gasim) la super preturi,si livreaza in toata Romania cu 4$ transportul si ajunge la oficiul postal de care apartii in max.2 saptamani de ex. am luat Arnold Schwarzenegger Series si l - carnitina dar sunt mult mai multe produse.
Am si un cod de reducere de 5 dolari sau 10 pentru cei care vor sa cumpere SFJ697 sa il introduca in caseta speciala pe site. Eu am comandat cateva si chiar se observa si merita fata de ce gasesti pe la noi. Daca nu stiti cum sa faceti comanda va raspund cu placere

#428
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postgaboru21, on 10 iulie 2014 - 20:35, said:

Salut,
De ceva timp am gasit un site si vreau sa vi-l impartasesc si voua, din America,uitati aici: http://www.iherb.com...e&x=11&y=14#p=1 si am gasit o varietate mare de suplimente (care la noi nu le gasim) la super preturi,si livreaza in toata Romania cu 4$ transportul si ajunge la oficiul postal de care apartii in max.2 saptamani de ex. am luat Arnold Schwarzenegger Series si l - carnitina dar sunt mult mai multe produse.
Am si un cod de reducere de 5 dolari sau 10 pentru cei care vor sa cumpere SFJ697 sa il introduca in caseta speciala pe site. Eu am comandat cateva si chiar se observa si merita fata de ce gasesti pe la noi. Daca nu stiti cum sa faceti comanda va raspund cu placere

Mie nu-mi merge linkul si numarul tau de postari nu-mi inspira incredere. :))

#429
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostHandicarpati, on 15 iunie 2014 - 15:49, said:

In conditiile in care un kil de piept curcan are peste 90% proteina si costa 40-50 lei, crevetele are 90% proteina si costa vreo 70-80 ron kg, de ce ar cumpara cineva concentrat de proteina care costa peste 100 de lei un kg ? Care sunt beneficiile demonstrate ?

Pentru ca izolatul/ concentratul are 80-90% proteina (deci vezi cat iesi la pret/ gram proteina), este rapid asimilabila, nu necesita preparare etc

#430
gaboru21

gaboru21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.07.2014

View Postvlad29marko, on 11 iulie 2014 - 11:21, said:

Mie nu-mi merge linkul si numarul tau de postari nu-mi inspira incredere. Posted Image)
Da..se pare ca nu merge, nu l-am pus tot ...http://www.iherb.com asta este si sa cauti Arnold Schwarzenegger Series sau ce vrei tu, in materie de suplimente, in  Romania nu gasesti, iar treaba ca nu inspir incredere, asta e m-am hotarat sa spun / impartasesc parerile mele la suplimentele care le gasesti la noi, eu unul am luat de la R... nu vreau sa fac reclama negativa, si am avut niste reacii alergice neplacute, si fara rezultate deosebite, iar siteul asta chiar este unul de incredere gasesti orice vrei la preturi de doua sau trei ori mai ieftine ca la noi si cu reducerea este adevarat si transportul este cam 13ron.
Fiecare e liber sa creada ce vrea.
Cheers.

#431
gaboru21

gaboru21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.07.2014

View Postgaboru21, on 10 iulie 2014 - 20:35, said:

Salut,
De ceva timp am gasit un site si vreau sa vi-l impartasesc si voua, din America,uitati aici: http://www.iherb.com...ool&x=0&y=0#p=1 si am gasit o varietate mare de suplimente (care la noi nu le gasim) la super preturi,si livreaza in toata Romania cu 4$ transportul si ajunge la oficiul postal de care apartii in max.2 saptamani de ex. am luat Arnold Schwarzenegger Series si l - carnitina dar sunt mult mai multe produse.
Am si un cod de reducere de 5 dolari sau 10 pentru cei care vor sa cumpere SFJ697 sa il introduca in caseta speciala pe site. Eu am comandat cateva si chiar se observa si merita fata de ce gasesti pe la noi. Daca nu stiti cum sa faceti comanda va raspund cu placere.
PS: Acum se pare ca merge linkul.

Edited by gaboru21, 14 July 2014 - 14:30.


#432
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postalexumrb, on 17 iunie 2014 - 14:09, said:

.... ("un borcan" de proteine bune de 2,2 kg te tine 2 luni juma', tu doar suplimentezi eventuala lipsa de proteine din organism). ....

Stai cam prost cu matematica, nu mai vorbesc ca nici macar nu ai auzit de ON fake... sau macar stii sa le delimitezi pe cele originale de cele fake ? In alta ordine de idei, la brandurile de renume, platesti mai mult firma. Citeste mai cu atentie etichtele de pe suplimente, nu doar pana la procentul de proteine pe portie...

Edited by posteg, 13 August 2014 - 08:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate