Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Plata prin SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
smaxx

smaxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2010
Sa va explic mai intai de ce as avea nevoie:
Vreau sa fac un sistem de plata prin SMS. Am mai multe siteuri pe care as dori sa aplic acest sistem.
De exemplu un utilizator sa trimita un sms la un nr de telefon si sa primeasca un cod cu care sa-si activeze contul. Eu as vrea sa percep o taxa pe acest sms, sa zicem 1 euro. Sau sa trimita un utilizator un cod prin sms ca sa-si activeze contul. Ambele am inteles ca ar fi posibile.

Am vorbit cu cineva dar m-a bagat intr-o ceata totala. Am inteles ca trebuie sa inchei un contract cu o firma de telefonie mobila pentru taxa inversa si sa platesc o taxa pentru un numar preferential.
Poate ma ajuta cineva cu mai multe detalii si de ce aparatura am nevoie.
Orice ajutor este binevenit

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
e cum a zis persoana respectiva
faci un contract cu un furnizor cu un nr. cu suprataxa de 1,2,5,10E
tu din 1E vei primi maxim 60% deci 60 de centi (restul merge la furnizor si operatorul de telefonie)

#3
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Pentru valori mici (1 eur + TVA) cam atat primesti, intre 0.30-0.35 euro (teoretic). Banii sa nu te astepti sa ii incasezi a doua zi :) In functie de procesator fie incasezi cand ai acumulat minim X euro in cont, fie la 30 zile. Importatant este sa iti accepte acest gen de subscriptions. De obicei nu accepta: vizualizare continut (filme, anunturi, acces cont, acces web, membership, streaming), inscriere intr-o baza de date, postare informatii, anunturi, cumparare niveluri sau bonusuri pentru jocuri, orice fel de credite online, donatii umanitare, licitatii sau loterii publicitare.
Oricum iti va trebui un contract de colaborare cu procesatorul respectiv.

#4
smaxx

smaxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2010

View Postagain, on 20th January 2010, 16:36, said:

e cum a zis persoana respectiva
faci un contract cu un furnizor cu un nr. cu suprataxa de 1,2,5,10E
tu din 1E vei primi maxim 60% deci 60 de centi (restul merge la furnizor si operatorul de telefonie)
Pare putin, comisionul este cam mare.
Dar cum fac legatura dintre plata si baza mea de date ? Vad ca pe autovit este ceva asemanator

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
cei care iti vor oferi sms-urile astea cu suprataxa iti vor da si o baza de date cu coduri (baza de date care o au si ei)
atunci cand eu trimit sms o sa primesc unul din acele coduri (care le ai si tu in baza ta de date)
si pur si simplu verifici daca exista codul respectiv la tine in tabela si il machezi ca si folosit

#6
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postagain, on 20th January 2010, 20:35, said:

cei care iti vor oferi sms-urile astea cu suprataxa iti vor da si o baza de date cu coduri (baza de date care o au si ei)
atunci cand eu trimit sms o sa primesc unul din acele coduri (care le ai si tu in baza ta de date)
si pur si simplu verifici daca exista codul respectiv la tine in tabela si il machezi ca si folosit
Nu stiu cine lucreaza pe sistemul acesta, dar cei cu care lucrez, au un control panel unde ai raport cu nr de telefon de pe care s-a platit, ora, valoarea, comisionul si in plus imi vine pe mail fiecare tranzactie:

Subj: Tranzactie prin SMS pe http://**********.**
In atentia **********  SRL

Ati inregistrat o plata prin SMS pe site-ul http://***********/ .

Numar de mobil: ***********
Valoare: ** EUR
Data si ora: 20.01.2010 18:31:26
Codul trimis: ******

/*--------*/

si asa nu iti mai bati capul cu nimic. Verifica daca plata a fost finalizata si ... iei masuri :)

Edited by CuteGuy, 20 January 2010 - 19:57.


#7
smaxx

smaxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2010

View Postagain, on 20th January 2010, 19:35, said:

cei care iti vor oferi sms-urile astea cu suprataxa iti vor da si o baza de date cu coduri (baza de date care o au si ei)
atunci cand eu trimit sms o sa primesc unul din acele coduri (care le ai si tu in baza ta de date)
si pur si simplu verifici daca exista codul respectiv la tine in tabela si il machezi ca si folosit
multumesc mult.
Am vazut ca pe mobileplay.ro la plati de peste 5 euro retin doar 1.2 euro, ceea ce mi se pare destul de avatnajos.
Eu ma gandeam ca se poate face automat tranzactia. Astfel cand cineva efectueaza plata sa ii fie activat contul.

Codurile din acea baza de date cum sunt ? Le pot introduce eu ?
Ca ma gandesc ca pot sa am acele coduri sin baza mea de date

#8
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postsmaxx, on 20th January 2010, 20:50, said:

multumesc mult.
Am vazut ca pe mobileplay.ro la plati de peste 5 euro retin doar 1.2 euro, ceea ce mi se pare destul de avatnajos.
Eu ma gandeam ca se poate face automat tranzactia. Astfel cand cineva efectueaza plata sa ii fie activat contul.

Codurile din acea baza de date cum sunt ? Le pot introduce eu ?
Ca ma gandesc ca pot sa am acele coduri sin baza mea de date
pai ca sa poata automatiza activarea ar trebui sa modifici IPN-ul in asa fel incat atunci cand vine confirmarea de la procesator (OK-ul) sa iti dea si tie un reply in server si apoi sa activezi. Pe ideea asta merge plata cu card dar sa nu te astepti sa fie usor de implementat.
Legat de mobilpay, sincer, nu pot sa zic ca sunt "seriosi". Am asteptat un raspuns de la ei, cam 1 luna si cand am vazut ca nu le pasa, m-am sucit in alta parte si nu imi pare rau deloc (deocamdata).

#9
smaxx

smaxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2010

View PostCuteGuy, on 20th January 2010, 19:59, said:

pai ca sa poata automatiza activarea ar trebui sa modifici IPN-ul in asa fel incat atunci cand vine confirmarea de la procesator (OK-ul) sa iti dea si tie un reply in server si apoi sa activezi. Pe ideea asta merge plata cu card dar sa nu te astepti sa fie usor de implementat.
Legat de mobilpay, sincer, nu pot sa zic ca sunt "seriosi". Am asteptat un raspuns de la ei, cam 1 luna si cand am vazut ca nu le pasa, m-am sucit in alta parte si nu imi pare rau deloc (deocamdata).
Si daca nu te superi la cine te-ai mutat ? Eu daca am mai multe tarife pentru un site (activare,prelungire,modificare), toate fiind diferite, se poate rezolva acest lucru ?
Si n-am inteles ceva, acest sistem functioneaza "eu trimit un cod la un nr de telefon" ?

#10
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
legat de mobilpay implementarea e la fel ca la o plata online. (au documentatie ok, un programator mediu o rezolva)

#11
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View Postsmaxx, on 20th January 2010, 21:02, said:

Si daca nu te superi la cine te-ai mutat ? Eu daca am mai multe tarife pentru un site (activare,prelungire,modificare), toate fiind diferite, se poate rezolva acest lucru ?
Si n-am inteles ceva, acest sistem functioneaza "eu trimit un cod la un nr de telefon" ?
Daca ai mai multe tarife, nu este nimic grav doar ca ai valori standard. Adica nu poti sa ceri 2.77 euro :) 1,3,5,7,10 eur sunt valorile. Din pacate merg doar pe Vodafone iar pe cosmote doar in anumite ocnditii si valori mici: 1,2,3 euro. Fiecare valoare are un buton (form). Omul da click pe buton sau link si il duce pe site-ul procesatorului. Introduce cuvantul (text) si dupa ce apasa "trimite" primeste un cod de 5 caracetere, pe care il introduce intr-o casuta si gata ... e taxat. (ex. trimite sms cu textul "signup" la numarul 9999 dar de preferat este sa urmeze pasii de mai sus).

#12
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
Plata de la mobilpay are aceeasi structura cu platile cu cardul. A trebuit sa implementez asa ceva cam acum un an si am fost foarte dezamagit de suportul lor. Documentatia e relativ ok, dar au multe reguli care nu sunt scrise si doar iti resping aplicatia. A durat jur de o luna sa ne dea ok pe sistem (moment in care firma la care lucram s-a inchis). Partea frumoasa a fost ca le-am gasit si un bug destul de nasol pentru ei (oricine putea trimite SMS gratis, fara a avea cont catre orice numar) in periaoda asta si n-am auzit nici macar un multumesc (se aude, Antonio?).

In toamna am facut un site care accepta plata prin SMS folosind serviciile voxline. In 20 de minute era gata. Practic ei iti dau o baza de date cu coduri de 8 caractere. Cand un utilizator da SMS ii trimit un cod, el il baga la tine in site si tu verifici daca e ok. Un alt avantaj pentru voxline e si faptul ca procedura e mai simpla si pentru utilizator. La mobilpay, daca utilizatorul era din vodafone (parca) trebuia sa trimita 2 SMS-uri, unul de cerere si unul de confirmare a platii. Singurul avantaj pe care il are mobilpay (sau il aveau acum un an) e ca au comision mai mic.

#13
smaxx

smaxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2010
Multumesc mult, totusi ce comision percepe voxline ?
Ca nu am gasit niciunde

#14
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
50%

#15
smaxx

smaxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.01.2010
Nu se poate sa contactez direct furnizorii (orange, vodafone,cosmote)?
Sunt comisioane foarte mari, sau ce alte alternative as mai vea in afara de creditcard si paypal ?

#16
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Postsmaxx, on 2nd February 2010, 22:07, said:

Nu se poate sa contactez direct furnizorii (orange, vodafone,cosmote)?
Sunt comisioane foarte mari, sau ce alte alternative as mai vea in afara de creditcard si paypal ?

Bani... foarte multi bani :))
Fraa mii de euro sau mai mult, nu te baga nimeni in seama. Am inteles eu gresit, sau Orange nu mai ofera plati prin SMS pt valori mai mari de 3 Euro?

#17
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Eu "stiu" ca nu mai ofera deloc. Cel putin asa am fost informat, incepand cu 01.12.2009. Am verificat si la alti procesatori si acelasi raspuns am primit: "Orange nu mai accepta plati prin SMS incepand cu  .. "

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate