Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cartofi dulci

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Ne prezentati si niste rezultate?
Sau nu ati recoltat inca...... Sint curios ce inseamna BINE pentru aceasta cultura si ce inseamna OARECUM...

#56
tossi

tossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.08.2009
Primyl cartof......

Attached Files



#57
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Opoza si citeva observatii;
-sa scoti batatat cere putere si precizie, daca nu ai pamint nisipos
-batatii cu frunza pentalobata sint mai putin dulci,cei cu frunza mono sint dulci (asa a fost la mine,nu generalizez)
- nu am putut sa fac saltatul vrejurilor la timp si de cite ori trebuia,iar asta s-a vazut in productia mai mica anul asta fata de anul trecut (aprox 0,7kg/cuib) ;cel mai mare batat a avut 0,6 kg.
-anul viitor voi planta la bilon si sper sa pun si folie de mulcire
-sint de parere ca cea mai simpla met de obt a rasadului e pusul batatului la ladita cu nisp;se obtin lejer 10-15 lastarasi cu radacini./batat.

Inca o observatie;eu ii las la soare citeva zile pt zvintare si cicatrizarea ranilor.

Attached Files



#58
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
In literatura de specialitate se spune ca trebuie 'tratati' dupa cules pentru pastrare...daca vrei ma uit din nou sa-ti dau un link...

#59
tossi

tossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.08.2009

View Postgheo_55, on 09 octombrie 2014 - 20:58, said:


- nu am putut sa fac saltatul vrejurilor la timp si de cite ori trebuia,iar asta s-a vazut in productia mai mica anul asta fata de anul trecut (aprox 0,7kg/cuib) ;cel mai mare batat a avut 0,6 kg.


Unde anuma sa salti vrejurile? Eu unul nu inteleg/pricep, la mine au crescut ca-n jungla si din cauza ca nu stam acolo tot timpul....oare acum este momentul sa-i scot?
@guru: poti sa ma luminezi pe mine despre ce tratat este vorba, ca sa tina cat mai mult, eu am pus cuiburile de cartofi dulci pentru fi-miu, are 2 ani jumate, si as vrea sa-i dau si in iarna sa mai manance ''totoci'', asa le spune....

#60
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
In timp ce plantele selungesc,daca pamintul e umed,acestea emit la noduri radacini si se infig  Aceasta e in dauna cuibului unde trebuie sa se faca batatii.Pt asta trebuie saltate vrejurile de mai multe ori ,pe toata lungimea lor (anul viitor  voi face mulcire cu folie ca sa impiedic inradacinarea).
Batatii cresc in pamint cit e verde deasupra. Cistigi la productie daca ii lasi pina la prima bruma,cind moare vegetatia si esti obligat sa -i scoti.
La trat  pt pastrare cred ca nu e vorba de chimicale; sa-i tii la 25-30 grd c si umiditate mai ridicata 7-10 zile dupa care poti sa-i depozitezi 5-6 luni la 13 -16 grd. (iti doresc sa ajungi in ac situatie).La mine in familie sint asa de indragiti incit se duc copti pina in decembrie. Opresc 3-4 batati  pt rasaduri ,pecare ii tin intr-o punga de hirtie  in cea mai racoroasa camera  la cc18grd c.In aprilie sint mugurii viitorilor lastari ridicati citiva mm.

#61
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
uite aici doua link-uri:
http://www.lsuagcent...et Potatoes.htm
http://www.ncsweetpo...ng-and-storing/

#62
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
OK.Multumesc!  Chestia asta cu sursa de caldura si de umiditate pt 7,8,10 zile mi se pare cam pretentioasa!
Un prieten care cultiva de mai mult timp(de la el am inceput acu' 3 ani) zice ca merge si ,,conditionarea '' asta cu pusul la soare 3-4 zile , in vederea depozitarii

#63
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Importante sunt datele 'fizice', temperatura 25-30 grade Celsius si umiditate 90-95% pentru indulcirea si vindecarea initiala...cum le asiguri e treaba fiecaruia!
;)
Apoi sunt interesante si conditiile de buna depozitare...

Edited by subway_guru, 10 October 2014 - 19:51.


#64
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
La mine frunzisul se prezinta asa...

Attached Files

  • Attached File  026.JPG   232.61K   34 downloads
  • Attached File  027.JPG   248.5K   34 downloads
  • Attached File  030.JPG   259.29K   32 downloads
  • Attached File  031.JPG   205.69K   30 downloads


#65
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
eu am cumparat din supermaket ,i-am taiat ,au facut radacini si i-am plantat, dar surpriza in pamant nu am gasit nimic.nu au rodit.la anul sa incerc iar ? unde am gresit ? in ce luna sa-i plantez in pamant ?

#66
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Poate ca au fost mai multe plante in acelasi loc sau nu ai saltat vrejurile.Daca plantezi la inceput de mai ,se fac pina toamna.

#67
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Ai mei s-au facut dar mici, ca i-am plantat tarziu.

#68
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Am pastrat cativa cartofi din recolta de anul trecut (mai mici ca nu s-au prea facut) la temperatura camerei dar s-au uscat ca niste stafide.
Mai sunt sanse sa iasa ceva lastari din ei?

#69
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am de o luna 2 buc. in pamant (initial, vreo sapt.au fost in apa invers...i-am rasucit si i-am pus in pamant). sunt pusi in pahare de plastic de 400 ml, jumate afara, jumate in pamant. au niste radacini...imense (se vad in pahar)...da' lastari cand or dori sa faca?

#70
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Anul acesta incercsa scap de saltatul vrejilor si sa-i scot mai usor,asa ca am pus folie de mulcire si am plantat la bilon.Daca lucrurile merg bine o sa mai pun cite o folie stg-dr. peste 30-40 de zile.

Attached Files



#71
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am si eu 4 vreji...eu am zis sa scap de saltatul lor prin impletire pe sarmele de vita :)

#72
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Ceva asemanator a facut fratele unui prieten anul trecut;a saltat lastarii pe araci.Sper sa am timp sa pun citeva cuiburidintr-un soi nou cu un mic spalier cu 5-6 sirmeasezate fie in plan vertical fie sub forma unui pat de de sirme la 40-50 cm de la pamint;poate merge si o plasa de sirma de 1-1,5 m latime pusa vertical sau orizontal.Sa vad ce am la indemina;voi povesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate