Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cartofi dulci

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ma gandeam ca diferenta de coloratie a lastarilor e in concordanta cu diferenta de culoare a tuberculilor, ca unii sunt mai rosietici, altii mai galbejiti...eu am pus doar din aia mai rosii, ce se zice ca-s mai dulci...cand i-am luat nu stiam chestia asta!
:)
Daca as fi stiut din timp, puneam la incoltit din aia galbeni, mai putin dulci...
Oricum, daca tot am venit cu impresii proaspete din Brazilia, pot sa-ti spun ca am mancat acolo batate la greu, atat piureu cat si un soi de parjoale, batate date prin razatoare 'juliene', probabil un pic fierte si apoi rumenite in ulei, o placere...adevarata delicatesa!

#20
tossi

tossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.08.2009
Pana la urma au ieșit câțiva lăstarilor ai din cei 3 cartofi cumpărați de mine. Sa vad mai încolo cum ii plantez, dacă nu e prea târziu.

#21
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Lastarii mei, inainte de 'repicare'...

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   128.64K   110 downloads


#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Sambata am pus in brazda primii lastari...sa vedem ce urmeaza!

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Voi cum va descurcati?

#24
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
S-au prins toti si au inceput sa se intinda pe pamint ,avind lastari de 20 -30 cm.Am facut prima prasila.Mai pot sa-i sap odata ,cel mult, pt ca nu o sa mai fie loc;doar cite un smuls de iarba .Peste 7-10 zile incepe saltatul vrejilor  ca sa nu inradacineze.

E primul an cind am pus phisalis  Acum au cca 25 cm inaltime .E vreo faza speciala pe care trebuie s-o fac? Ca sa vad daca e ceva diferenta ,la 3 tulpini am inlaturat 3-4 lastari de la baza.

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ce avantaj ai daca lastarii nu inradacineaza???
La physalis nu trebuie sa le faci nimic, le tratezi ca pe tomatele determinate...

#26
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Anii trecuti nu am experimentat,dar anul asta o sa las 3-4 plante la care nu nu mai salt vrejii ,sa vad daca asta duce la o mai slaba hranire  a cuibului principal,implicit batati mai mici.Poate ca e ca la capsun in primul an cind nu trebuie lasati stoloni sa inradacineze pt a -l fortifica.

#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Din ce am vazut eu pe net e din contra, lastarii cu cat au mai multe radacini, cu atat mai bine...si pare logic...

Edited by subway_guru, 18 June 2014 - 21:10.


#28
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Sint de parere ca lastarul nelasat sa inradacineze  contribuie mai bine la cresterea batatilor din cuibul principal;odata ce inradacineaza ,substantele elaborate merg in principal spre noile radacini formate.; e o simpla parere,nu sint horticultor .

#29
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Poti sa o iei si invers, cu cat mai multe radacini cu atat mai multi nutrienti si deci batati mai mari!...pare mai logic ;)

#30
tossi

tossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.08.2009
O sa incerc sa le fac si eu poze alor mei, i-am plantat de 2 saptamani in curte, in continuarea unei linii de picurare....unelel cuiburi era ude 1-2 cm inaltime, altele de 5-10 cm.....voi vedea ce iese, de prins am vazut ca s-au prins :).

#31
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010
Am pus si eu 3 tuberculi (cumparati de la Kaufland), direct in pamant, asta se intampla pe la jumatatea lui martie, acum 3 zile au iesit si ei la lumina, nu mai credeam ca o sa iasa ceva, eram ferm convins ca, sunt tratati sa nu incolteasca, dar se pare ca, sunt pretentiosi la temperatura din sol.
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404416866.170720.jpg   236.19K   51 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404417325.708760.jpg   253.77K   51 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404417340.004530.jpg   216.03K   47 downloads

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pana acum sunt trei metode:
Lastari din batati pusi la incoltit in pamant;
Lastari din batati pusi in apa;
Batati plantati direct in gradina...
Le-am incercat pe toate trei si singura metoda cu adevarat valabila e doar prima...o sa va pun si poze cu 'isprava' mea de anul asta!...cand am ragaz de sedinte foto!
;)

#33
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Primele 2 metode le-am incercat si eu  anul acesta, au dat rezultate bune.Am cumparat tuberculii de la Lidl.Pe a treia nu am incercat o

#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Uite cum arata lastarirea continuua...

Attached Files

  • Attached File  003.JPG   130.13K   93 downloads
  • Attached File  002.JPG   163.56K   94 downloads
  • Attached File  001.JPG   173.08K   91 downloads


#35
tossi

tossi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 31.08.2009
Cam asa arata cartofii mei, s-au întins mai rău ca dovlecii....

Edited by tossi, 09 July 2014 - 20:47.


#36
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Batatii sint aproape de a ocupa tot terenul.Am 2 soiuri;unul mai dulce,coaja portocalie ,frunza mono(sursa coreeana);altul putin dulce,coaja alburie ,frunza trilobata(sursa italiana).Cei nerabdatori pot incerca dupa 1 august ,,mulsul'' unui cuib bine dezvoltat;scurma cu atentie ,desprind 1,2 batati si trag pamintul la loc.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate