Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#4465
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 cosmosin, on 02 iunie 2016 - 13:26, said:

Puteti sa recomandati care dintre urmatoarele stocatoare este mai calitativ si fiabil?
1. Lam Bollitori - SigmaR2 - in jur de 6000lei
2. Ferolli FB-T2 - in jur de 6000lei
3. Centrometal CAS-BS - in jur de 8000lei


Sau asa ceva:

Attached File  Puffer complex Wolf. 2.JPG   66.79K   80 downloads

Attached File  Puffer complex Wolf. 3.JPG   71.04K   64 downloads

Attached File  Puffer complex Wolf.JPG   66.33K   53 downloads

Edited by Daco_Get, 07 June 2016 - 14:38.


#4466
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Nu zic nu, doar ca ce il face pe cel de la Wolf mai special fata de celelalte? Nu stiu, intreb ... poate este mai accesibil la pret?

#4467
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Din punctul meu de vedere nu prefer puferele tank-in-tank.
In timpul verii nu vei face foc deci te vei baza doar pe panouri (multe) ca sa incalzesti permanent la minim 50° ~900L din care 200 sunt ACM.
Daca esti de acord cu situatia asta... e ok.

Eu prefer sa am cat mai multa autonomie la incalzire si ACM sa o prepar separat cu foc/electric/soare.

Am un boiler de 120 termoelectric si acum pe vara il tin cu termostatul electric la 40-45. Daca vreau sa folosesc mai multa apa, il pun pe 65-70. Am un ventil de amestec pe ACM oricum.

#4468
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Ce consum electric ai in perioada cand nu faci focul si ce consum de apa calda? Si in aceste stocatoare stiu ca se pot monta rezistente electrice.

Edited by cosmosin, 07 June 2016 - 15:27.


#4469
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 cosmosin, on 07 iunie 2016 - 15:03, said:

... poate este mai accesibil la pret?
Nu,nu este.

#4470
valahian10

valahian10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.12.2015
Eu l-am luat p'asta http://www.westech-s...serpentina.html si ACM fac cu asta http://www.westech-s...nox-66-kW.html. Multumit.

Edited by valahian10, 07 June 2016 - 18:28.


#4471
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006

 cosmosin, on 07 iunie 2016 - 15:26, said:

Ce consum electric ai in perioada cand nu faci focul si ce consum de apa calda? Si in aceste stocatoare stiu ca se pot monta rezistente electrice.

Inca nu am facut o masuratoare la curent iar la apa calda nu am cum sa masor dar pe total la momentul actual am ~8mc.
Nu e o solutie buna sa incalzesti stocatorul cu rezistenta electrica. Din ce imi amintesc rezistentele acelea sunt de 3-8kw. Pentru ajutor sau mentinerea peste limita de inghet e utila.
Si puferul FB1000L are loc pentru rezistenta.

#4472
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu incalzesc boiler acm de 200l cu o rezistenta de 2kw pt o familie de 3 pers. Consumul electric al acestui boiler a fost de 18kwh in 24h pe timp de iarna cu boilerul bagat in priza non stop si recirculare non stop si de 7kwh/24h cu rezistenta si recircularea functionand intre orele 17:00-24:00.

#4473
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! A montat cineva , sau a vazut cum arata placa de borne la o rezistenta de 6 kw pentru puffer marca Woody ? Intreb deoarece in toate datele tehnice pe care le-am gasit pe aici pe net aceste rezistente sunt legate la 380 v trifazic . Oare se pot lega si la 230v monofazic ?

#4474
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In mod normal ar trebui sa fie 3 rezistente de 2kw care sunt la 220V. Se recomanda legarea la 380V ca sa legi fiecare rezistenta pe cite o faza si sa nu-ti trebuiasca un cablu foarte gros. Se pot pune si in paralel sisa le legi la 220V, dar in cazul asta trebuie sa aduci direct din tablou un cablu cu secutinea de 6mmp si sa ai si in tablou puterea necesara. Totul depinde de ce putere ai tu instalata. Daca nu ai 380V, nu cred ca ti sa instalat mai mult de un 7kW pentru toata casa si in cazul asta nu prea ai cum sa folosesti rezistente de 6kW fara sa-ti sara sigurantele.

Edited by florin71_skoda, 10 June 2016 - 07:25.


#4475
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Sunt electrician calificat si autorizat , stiu ce imi trebuie sa o alimentez la 230v , dar voiam sa stiu daca rezistenta de la Woody are sase borne , adica fiecare rezistenta separata sau are legatura stea in interior si are doar trei borne ?????

#4476
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Woody nu face si rezistente ca le cumpara de unde poate. Asa ca nu are cum sa fie diferite fata de ce se foloseste uzual la alte boilere.
Toate grupurile de rezistente pe care le-am vazut eu sunt compuse din 3 rezistente independente, fiecare cu bornele ei (piulita de stringere), adica 6 borne. Sunt independente si ca sa poti schimba doar una singura daca se arde. Ca si legaturi electrice ele ar trebui sa vina din fabrica legate in stea cu nul comun si sa existe si un termostat cu 3 contacte prin care sa ajunga cele 3 faze la fiecare rezistenta.

Edited by florin71_skoda, 10 June 2016 - 08:45.


#4477
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
De asta iarna tot citesc pe aici pe forum pentru ca vreau sa imi modific instalatia de incalzire din casa , sa montez si puffer , am achizitionat aproape tot : puffer 1000l cu o serpentina , pompa gobe clasa a RS25/4 EAA , boiler ACM 150l cu o serpentina ,avansa 110 r , cazanul cel vechi wiadrus 30 kw , pompa veche grundfos 25/4 , instalatia + caloriferele actuale plus o gramada de coturi ,teuri,mufe , robineti , etc toate de 1 1/2 toli . Mai am de luat VTC 512 si supapa de sens fara arc si apoi " pastila de pofta de lucru" . inainte de a ma apuca de lucru as vrea sa studiati si dumneavoastra schema de mai jos , sa imi spuneti daca va functiona eficient . Specific : Puffer-ul este asezat deasupra cazanului , supapa de sens fara arc este montata pentru ca eu cred ca pe acolo va circula apa cand pompa se opreste din lipsa de electricitate si se va face termosifonare .

asa arata schema gandita de mine .

Am luat puffer-ul cu serpentina pentru ca pe viitor vreau si panouri , dar pana atunci am gandit sa bag returul boilerului prin serpentina deoarece ajuta si la incalzirea puffer-ului ( mai putin ) dar ajuta la deschiderea VTC-ului

Attached Files



#4478
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Inca nu am pus mana pe o astfel de rezistenta.
Dupa desenul pe care l-am gasit pe net, cele 6 borne sunt 2 cate 2 conectate la rezistente.

Este similar cu panoul de conectare al motoarelor trifazice.

Poti conecta in Y sau ∆. Doar ca o conectare in triunghi la rezistente ar creste tensiunea pe ele si ar depasi specificatiile.

Daca le conectezi pe toate in paralel la F si N 230V, estimez ca puterea va fi mai mare de 6kw.

Din ce stiu eu la consumatori casnici se instaleaza sig. de 25A in BPM. Exista si contracte pana la 8kw instalat pe monofazic (32A sau 40A?).

#4479
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Sunt BPM si de 32A si de 40A , dar totul depinde ce iti aproba electrica

#4480
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 radurus, on 10 iunie 2016 - 09:03, said:

Exista si contracte pana la 8kw instalat pe monofazic (32A sau 40A?).
Conform normelor in vigoare, se pot face bransamente monofazate pana la 11 kVA (daca iti aproba distribuitorul).

#4481
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

 Daco_Get, on 07 iunie 2016 - 17:20, said:

Nu,nu este.

 valahian10, on 07 iunie 2016 - 18:28, said:

 radurus, on 07 iunie 2016 - 20:20, said:

Inca nu am facut o masuratoare la curent iar la apa calda nu am cum sa masor dar pe total la momentul actual am ~8mc. Nu e o solutie buna sa incalzesti stocatorul cu rezistenta electrica. Din ce imi amintesc rezistentele acelea sunt de 3-8kw. Pentru ajutor sau mentinerea peste limita de inghet e utila. Si puferul FB1000L are loc pentru rezistenta.

 godaro, on 08 iunie 2016 - 07:34, said:

Eu incalzesc boiler acm de 200l cu o rezistenta de 2kw pt o familie de 3 pers. Consumul electric al acestui boiler a fost de 18kwh in 24h pe timp de iarna cu boilerul bagat in priza non stop si recirculare non stop si de 7kwh/24h cu rezistenta si recircularea functionand intre orele 17:00-24:00.
Multumesc pentru raspunsuri.

Intrebare pentru cei care monteaza si asigura service:
Intre un puffer  scump, sa zicem Froling H3 si unul de calitate medie (poate mai jos de medie), adica un Ferolli sau Lam Bollitori care sunt cam la jumatate de pret fata de cel scump, merita investitia in unul scump? Diferentele intre ele eu le vad ca si calitate a tablei, calitate a sudurilor si calitatea invelisului exterior, adica a izolatiei (mai sunt si altele?). Mai exact, la Froling tabla este "cea mai grozava", facuta prin Germania/Austria, sudurile sunt robotizare si fara greseala, iar izolatia este printre cele mai reusite, adica o conductivitate termica de 0.032 W/(mK), pe cand concurenta mai ieftina are tabla facuta cine stie pe unde, izolatie mult mai slaba (pe la 0.040W/mK).

Pe topicul de centrale pe lemne si peleti parca, erau cativa de acord ca mai bine cumpara o centrala mai ieftina (nu cea mai ieftina, dar buna) si o schimba o data la 10ani cu o electronica generatie noua, decat sa dea dublu pe una scumpa (tot Froling), dar care peste 20 de ani o sa fie depasita tehnologic. Aici stiu ca nu este cazul de electronica, dar oare se aplica aceeasi idee? Merita invreun fel un puffer mai scump? Ati vazut ceva modificari majore in ultimii 10 ani sa zicem pentru aceste stocatoare/acumulatoare? Multumesc.

#4482
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 cosmosin, on 15 iunie 2016 - 10:59, said:

Diferentele intre ele eu le vad ca si calitate a tablei, calitate a sudurilor si calitatea invelisului exterior, adica a izolatiei (mai sunt si altele?).
Calitatea,daca pot sa ii spun asa, a stratificarii  precum  si diferitele posibilitati de conectare la diferite surse precum si la diferiti consumatori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate