Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5455
malale

malale

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.11.2013

View Postionutz_t, on 16 ianuarie 2015 - 20:44, said:



De ce? Argumenteaza, te rog.

Poate ar fi bun un topic separat pentru discutiile despre Dezinfectare sere/solarii/rasadnite.


Pentru ca dava ai sa bagi erbicid in solar,el o sa aibe efect pana dai golia jos si pamantul o sa respire.in solar tot timpul este caldura si umezeala si el nu-si va pierde efectul,ba din contra,o sa iti arda plantele.inteteseaza-te la un inginer agronom si o sa imi dai dreptate.noi ne ocupam de cateva generatii cu astea...asa ca o faci pe riscul tau...mai bn ai baga nematorin sau daca nu praf de var si dai cu freza...bafta

#5456
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
am descoperit alta idee pentru solar in conditiile in care il faci singur si nu prea dispui de bani . tevi  , rectangular de 5 pe 2 dupa care acoperis din lemn . bagi tevile in pamant le fixezi , tai din rectangular in jur de 30 de cm , pe care il  sudezi in varful tevilor , faci un T . din teava in teava . peste vii cu pop de 5/7 prin in suruburi pe lungimea solarului la 1,8 inaltime care sa lege tevile si implicit rectangularul , adica T - urile intre ele . restul in sus se face din lemn . e simplu. Eu luam in calcul si din teava tot si din PPR dar ideea asta mi se pare mai isteaza.

si ghiciti cine mi a spus o ...tot nenea ala cu rasadurile multe:)

#5457
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Ar fi bune niste poze pentru cei ca mine, lipsiti de imaginatie.

#5458
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
O schiță sau fotografia unei machete ar face cât o mie de cuvinte. Arcadele cum le faci din lemn?

#5459
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
daca vrei arcadele sa fie din lemn , a fost odata pe aici pe aproape la pancota o fabrica de mobila unde se fierbea lemnul , apoi se curba si faceau mobila ,
au trecut vremurile alea dar retete mai exista , oricum daca fierbi bine lemnul se curbeaza foarte usor

Edited by strainul1964, 20 January 2015 - 20:47.


#5460
nitzacraciun

nitzacraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.01.2012

View Poststrainul1964, on 20 ianuarie 2015 - 20:47, said:

daca vrei arcadele sa fie din lemn , a fost odata pe aici pe aproape la pancota o fabrica de mobila unde se fierbea lemnul , apoi se curba si faceau mobila ,
au trecut vremurile alea dar retete mai exista , oricum daca fierbi bine lemnul se curbeaza foarte usor
Am incercat, in urma cu multi ani, in scopuri de mobilier wild wood, sa curbez lemne.
- ai nevoie de un vas relativ lung, in care sa fierbi lemnul, sau de un cuptor cu atmosfera controlata in care sa-l aburesti
- ai nevoie de dispozitive-sablon pe care sa curbezi si pe care poti sa fixezi lemnul pana la uscare.
- nu poti curba sectiuni prea groase

#5461
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Daca vrei un solar "wild style...art nouveau" ar merita efortul sa indoi lemn.....altfel, pentru solarii profesionale exista profilele metalice.

Deasemenea, de ce si-ar dori cineva o struto-camila fier+lemn cum propunea chiper mai sus?? nu vad sensul unor asemenea complicatii....dar poate exista vreun motiv serios care mie imi scapa....de-aia intreb.

#5462
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Nicoretro, e adevarat ca pentru solarii profesionale exista profile metalice.
Dar ai uitat sa precizezi ca multe exemple care le poate vedea Nitzacraciun pe meleagurile mioritice se apropie mai degraba de sandramale decat de "solarii profesionale". Nu e frumos sa-l descurajezi doar bazat pe argumentul "solarii profesionale cu profilele metalice".
Ca sa fie mai limpede ce vreau sa explic, exsita structuri pe lemn minunate, cu adevarat profesionale, ca realizare mult deasupra structurilor metalice mioritice pentru "solarii profesionale"....am atasat cateva poze.

Nitzacraciun, felicitari pentru realizarile din trecut si pentru viziune. Poti sa realizezi  si sectiuni mai groase prin lipirea suprapusa a mai multor sectiuni subtiri, ca niste layere, dar iti trebuie prese si adezivi buni (D4 etc)
Din pacate metoda dificila de fabrciare a arcelor de lemn pentru solarii nu e singura problema. Chiar daca iese totul bine si frumos, in solar o sa te confrunti permanent cu umiditate excesiva. Cu protectie foarte buna (de la Sikkens sau sumilar) tot iti trebuie intretinere la cativa ani....e o sarcina grea.
Exista si sisteme mai simple si ieftine (fara curbare la abur) pentru solarii mici - am atasat la sfarsit exemplu.

Attached Files



#5463
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Miki, cred ca m-ai inteles gresit. Nu am descurajat pe nimeni, pentru ca nu si-a manifestat nimeni intentia de a construi asa ceva, era vb doar de idee! Am spus chiar ca daca vrei un solar artistic merita sa investesti in constructia de arcade din lemn. Chiar am analizat tipul asta de strucruri pentru alte domenii, dar eu nu l-as aplica daca mi-as face maine un solar. Chiar ai punctat si tu principala problema....umezeala...care va duce la costuri repetate cu o asemenea structura....si atunci care e sensul? repet: "de ce si-ar dori un legumicultor asa ceva?".

Eu prin solar profesional nu inteleg ca e facut de constructori profesionisti....ci ca e destinat folosirii de catre profesionisti....si atunci solutia trebuie sa fie practica si eficienta dpdv economic. Lucrurile extravagante nu intra la capitolul profesionale dupa parerea mea...ca nu sunt eficiente economic.

#5464
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
De profesionale...sunt super profesionale!
Exista super-constructii din lemn laminat si stratificat...chiar si poduri de rezista 100ani!
Si nu doar din lemn, chiar si din...carton!!!
La legumicultura exista o singura 'restrictie'...eficienta economica!
:)

Edited by subway_guru, 21 January 2015 - 19:04.


#5465
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Sunt foarte faine, dar ma intreb cam la cat se ridica pretul pentru cateva sute de mp, poate cateva mii chiar, cum sunt la Matca? Tre' sa vinzi rosiile cu 50 euro kilu' si tot nu se recupereaza investitia.

#5466
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Grădini de iarna pentru conți,contese,duci,...ducă-se!Nu ma pot vedea plimbându-ma cu atomizorul pe-acolo,miki...Posted Image Dar,ma rog! Cine-si permite cizmulițe din piele de croco, sa le poarte sanatos!

#5467
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postchiperr, on 19 ianuarie 2015 - 12:43, said:

am descoperit alta idee pentru solar in conditiile in care il faci singur si nu prea dispui de bani .
tevi  , rectangular de 5 pe 2 dupa care acoperis din lemn .
bagi tevile in pamant le fixezi , tai din rectangular in jur de 30 de cm , pe care il  sudezi in varful tevilor , faci un T . din teava in teava . peste vii cu pop de 5/7 prin in suruburi pe lungimea solarului la 1,8 inaltime care sa lege tevile si implicit rectangularul , adica T - urile intre ele .
restul in sus se face din lemn . e simplu...

View Postmiki74, on 21 ianuarie 2015 - 16:02, said:

...Ca sa fie mai limpede ce vreau sa explic, exsita structuri pe lemn minunate, cu adevarat profesionale, ca realizare mult deasupra structurilor metalice mioritice pentru "solarii profesionale"... am atasat cateva poze...
...Exista si sisteme mai simple si ieftine (fara curbare la abur) pentru solarii mici - am atasat la sfarsit exemplu:
Posted Image


View Poste_miron, on 21 ianuarie 2015 - 19:18, said:

Sunt foarte faine, dar ma intreb cam la cat se ridica pretul pentru cateva sute de mp, poate cateva mii chiar, cum sunt la Matca? Tre' sa vinzi rosiile cu 50 euro kilu' si tot nu se recupereaza investitia.

Păi, nu zicea Chiper cu puțin timp mai înainte că dacă nu prea dispui de bani, e mai simplu cu acoperiș din lemn?

#5468
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Depinde ce fel de acoperis de sandrama de lemn alegi sa-ti 'tragi'!
:)

#5469
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Aici este o poveste intreaga despre solariile cu arce, si detalii asupra constructiei
http://www.tomatovil...ead.php?t=30556

#5470
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Personal, prefer topicul pe care ne aflam...vi-l recomand si Dvs.

Edited by nicoretro, 23 January 2015 - 11:13.


#5471
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Scuze, nu stiam ca nu sunt permise linkurile! Acest forum a fost aur pentru mine, am invatat enorm!
Pusesem linkul doar pentru ca sunt scheme pentru tipul acesta de solarii, nu doar poze.

Edited by corinaSIM, 23 January 2015 - 16:05.


#5472
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Unde zice ca nu sunt permise linkurile???
In China, in Iran, in Coreea de Nord?
:(

Edited by subway_guru, 23 January 2015 - 16:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate