Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5113
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
ca pisicii, desigur! si stim sigur cum ca curiosity kills the cat. (asta pilda, daca stau s-o aplic la mine)
da' pan' la urma alta pisica, a lui nenea Schrödinger de data asta... e ori vie ori moarta, si cum (deja) la popa la poarta e-o pisica moartaaaa Posted Image
greu cu solarele... aia e!

Edited by Ben Ami, 09 August 2014 - 00:55.


#5114
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ai gasit marfa chinezeasca ce crezi ca te satisface e insa ok, mai ales daca are la baza tehnologie west, ca in ziua de azi nu se mai fabrica nimic niciunde decat made in PR China...dar vezi sa fi cu bagare de seama sa nu fie marfa chinezeasca de unica folosinta...capcane pentru soriceii fraieri!
:)

Edited by subway_guru, 09 August 2014 - 00:51.


#5115
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
marfa aia chinezeasca trebuie sa se apuce s-o importe careva... ca de 15 bucati n-am bani, aia-i clar!
si cum observa vreun destept pretul ala si se baga s-o comercializeze crezand c-a vazut-o primul si nimeni nu mai da o cautare pe nicaieri, baga un 100% (ca baietii) si ne intoarcem la DIY-uri relaxat, ciclul vietii si-al mortii.
pasiunii!

Edited by Ben Ami, 09 August 2014 - 00:58.


#5116
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Acum, in alta ordine de idei, orice investitie implica si un grad de risc...depinde cat esti dispus sa pariezi!
Bafta!

P.S.
E o discutie extrem de relaxanta si placuta, la un nivel intelectual 'challenging', dar mi-e teama sa nu abuzam de rabdarea colegilor de forum...
Toate cele bune!
Pana la urma, vrem-nu-vrem trebuie sa mai revenim si in 'meandrele concretului', vorba unui 'clasic' inca in viata!
;)

Edited by subway_guru, 09 August 2014 - 01:07.


#5117
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
pariuri fac doar in jocuri. aici suntem pe cat putem de seriosi (la ora asta, desigur) asa ca ma gandesc si la abordarea minimalista, far' de doar si poate. am vazut ceva poze cu "dispozitive" (ca nu le vad ca pe solarii daca folia sta prinsa sub pietre pe marginea cadrului) mai ceva ca la homelesi. si cica mai si obtineau productii rezonabile. foame mare la baietii aia! animale inauntru si ei tot acolo - ca sa faca caldura, cica!
iti da de gandit pan' la urma! (deci se adauga si un pic de aventura, ca mai vine un urs, mai vine politia, vede ca te ocupi de cresterea unor... plante). http://blog.mariposi...Greenhouse2.JPG
e clar ca organizarea informatiilor de dinaintea construirii unui solar te asigura ca... realitatea este ceva independent de ceea ce se stabileste experimental. si p-asta a zis-o chiar batranul Einstein, nu inventez eu apa de baut.
asa ca, deocamdata, cred ca suntem la capitolul "interpretarea multiple-lumi" din experienta pomenitului Scrodinger, altfel zis: se deschide cutia, si "universul pisicii" (al solarului, daca vrei) e rupt in alte doua universuri. unul in care observatorul se uita in cutia in care se afla o pisica moarta si altul care priveste interiorul unei cutii continand o pisica vie.
si cum eu ziceam mai devreme ca nu prea ma incanta raspunsurile la intrebarea cand un sistem cuantic inceteaza sa existe ca un amestec de stari si devine unul dintre ele? (adica cand un individ bine intentionat renunta la dubii, se apuca de treaba, isi consuma banii, si obtine un rezultat absolut multumitor?) pentru ca majoritatea nu reusesc ceva perfect in pofida experientelor acumulate si impartasite aici! e si normal sa-mi pastrez in alerta functia de autoconservare!...
pentru ca nu pare a fi o fita sa-ti faci un solar, iar amanuntul pecuniar se inclina in fata unuia biologic, de supravietuire!

Edited by Ben Ami, 09 August 2014 - 01:35.


#5118
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
In business e o regula simpla...la cat bagi, cat iti iese...simplu!
Daca e de hobby, atunci nu se pune, orice placere 'se plateste'.
Ok, mai e si maine o zi, iar noaptea e intotdeauna un sfetnic bun!
Pe cai!,...si daca nu avem cai?...atunci...pe maine!
;)

Edited by subway_guru, 09 August 2014 - 01:16.


#5119
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aoleu, ati luat`o razna cu etalatu' filozofelilor si`a pisicilor vii si moarte de orice culoare.
Mai vorbiti si voi pe intelesu' agricultorilor cu negru supt unghie Posted Image

#5120
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
cat bagi si cat iese? Posted Image
ok, da' si procentul de reusita trebuie sa-l masuram cumva. in termeni economici sigur se numeste in vreun fel si exemplific imediat ce vreau sa zic. deci bagi 10.000 unitati si scoti 15.000 si pare cool! si vine chinezul (sau jamaicanul, sau burundezul) si baga 480 si scoate 1500 si tu zici ca e doar un parlit, ca tu ai scos 5000 pe plus. da' pentru mine nu-i cuser. ca tu sigur alea 5000 le-ai scos "facand ceva" culturii si n-ai tupeu sa o consumi, si poate ca o sa platesti 4000 ca sa le procuri dintr-o sursa ce-ti pare tie sigura, pentru ca trebuie sa bagi la matz in perioada urmatoare, nu traiesti cu aer. si profitul e de 1000 pana la urma. si camerunezu' scoate el 1500 da' sigur a pus deoparte si nu mai plateste nimic, si ramane pe profit cu 1020.
sunt sigur ca m-am facut inteles!
orice sistem trebuie privit luand in calcul toti parametrii de intrare si iesire din el - daca vrei sa-l compari cu un alt sistem! (si uite asa mi-am bagat si pamant sub unghii, nu?)

Edited by Ben Ami, 09 August 2014 - 01:58.


#5121
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ben Ami, un grozav gospodar-legumicultor ce mai posteaza pe aici poze cu tomate de muzeu s-a impiedicat de un deal si ... ce crezi ca a facut? ... l-a dat jos!
Cauta "maraskinos" pe sunphoto si vei vedea cum.

#5122
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
citesc cu mare placere ce scrie dumnealui si m-am si uitat la pozele care s-au deschis... da' eu nu pot da dealul jos prea simplu, portiunea mai despadurita e chiar langa hotar si vecinul ala si-a facut chiar un obicei prost (ba chiar si-o poarta in gard pentru obiceiul lui prost) de-a "scapa" oile in livada la mine Posted Image ar fi fost cu adevarat misto sa am forta financiara necesara. am zis ca o sa pun un video ca sa fiu mai explicit si-o s-o fac. cred ca o sa filmez venind (inspre situl viitorului solarel) dispre est, apoi dinspre sud si mai apoi dinspre vest, ca la nord e oierul nostru. da-i multa munca manuala chiar si la o "despicatura" mica. pentru ca n-ar fi scump deloc, dar nu pot trece peste o valcea utilajul greu la indemana. (desi e un gagiu care de obicei risca nu-i pot cere atat de mult).

Edited by Ben Ami, 09 August 2014 - 02:57.


#5123
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Ben, putem totusi rezuma un pic problema?...pe rand
E musai sa fie solul terasat orizontal pentru solar, sau se poate admite o oarece panta?

Daca am inteles bine, panta naturala e inclinata spre sud, ceea ce ar fi un avantaj.

#5124
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
nu ma fac inteles deloc Posted Image si asta ma mahneste teribil. reformulez mentionand ca ma refer la directia S-V strabatand situl de la un capat la altul. si avem asa: 12 m care urca 1m, apoi 14m de teren aproximativ plat si inca 14m care coboara 2m (bine, asta cu aproximatie ca n-am masurat nimic...). pe directia S-N terenul e destul de uniform, sau poate fi facut usor plat, dar vreau sa-i confer o inclinare de 1 m (pe latimea solarului, adica), prin urmare va urca 1m pe o distanta de 14m de la S la N. nu e cine stie ce inginerie daca reusesc sa "conving" un excavator...

Edited by Ben Ami, 09 August 2014 - 12:14.


#5125
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Tot nu sunt 100% convins ca am inteles. Pentru unii dintre noi un desen bine facut face cat 1000 de cuvinte. :)

#5126
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012
@Ben Ami :  întâi rezolvă problema cu excavatorul sau buldozer
Din ce ai spus până acum cea mai mare problemă ar fi denivelarea foarte mare a terenului.Costurile pentru a face solarul pe configurația actuala vor fi aproape sigur mult mai mari .
La ce profil te referi cu  *INS 80* am dat o căutare pe gogu dar....

Edited by gabrielleonard, 10 August 2014 - 22:14.


#5127
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004

 gabrielleonard, on 10 august 2014 - 22:13, said:

@Ben Ami :  întâi rezolvă problema cu excavatorul sau buldozer
Din ce ai spus până acum cea mai mare problemă ar fi denivelarea foarte mare a terenului.Costurile pentru a face solarul pe configurația actuala vor fi aproape sigur mult mai mari .
La ce profil te referi cu  *INS 80* am dat o căutare pe gogu dar....
profil laminat INP 80 (mea pulpa!) Posted Image
am chemat omu' cu buldogu'... si daca nu se speria de-a binelea ma banuia ca-mi bat joc de el. a preferat sa ma considere dus cu pluta numai pentru ca mi-am inchipuit c-o sa treaca cu el peste o valcea. asa ca m-am dat un pas inapoi si acum trebuie sa fac mai intai un podet peste care sa poata trece cu sobolanu' lui. grea viata! Posted Image
asa ca din bezna ratiunii mi-a venit o idee pustuloasa, care m-ar transforma in Tatal chinezilor!
sa AR cu un cal de imprumut, si sa mut intregul areal cu roaba! Posted Image
(apoi, evident, sa particip la concursurile de culturism)

Edited by Ben Ami, 11 August 2014 - 10:57.


#5128
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Mai intai de toate eu as face un sondaj manual in zona ce presupune adancimea cea mai mare de sapatura...s-ar putea sa ai surpriza sa fie altceva decat pamant!

#5129
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
O alta varianta mai simpla si mai eficienta, este aceea de aducere substrat pentru indreptat denivelarea. Consider ca in acest fel se imbunatateste si structura solului.
Dar...noi da-mi sfaturi aiurea! Inca nu avem o fotografie, poza, schita care sa ne edifice in privinta asolamentului respectiv.
Pana acum, vorbe, cuvinte, pisici moarte.!

#5130
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am patit pe pielea mea o astfel de actiune de ajustare a unei pante si dupa ce wola a luat cam 60cm din sol ,am dat de ...huma;in final am mai razuit cca 60cm si din huma si am pus deasupra cam 20-30 cm pamant negru (aveam nevoie numai pt un strat cu flori).
Nu prea merge nimic pe acea zona;vita boltei a avut start bun si dupa 4 ani a sucombat;tot asa un piersic,un mar ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate