Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#1315
mamamia2000

mamamia2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.07.2012

View Postmartyt13, on 8th August 2012, 13:15, said:

Buna ziua.
Ce suprafata are solarul dvs.? Este construit in intregime din lemn? Puteti pune mai multe poze? Partea de jos, unde este plasa, se poate ridica pentru aerisire?
Multumesc.

Poza ce am postat-o era de la un coleg de pe forum, eu astept toamna pt a putea taia lemnele de salcam de la mine de la o gradina partial impadurita.Deocamdata acumulez informatie pt ca il voi construi singur, adica eu voi fi tamplar, etc...Ce am reusit sa fac, am curatat o fantana, si incep sa aduc pamant pentru ca voi cultiva in saci pe o platforma de beton.
Voi posta poze la momentul potrivit.Va aveam 25m L si 6m l, deci 150 mp, inca nu m-am hotarat cum sa fie aerisirea pe acapete sau pe lateral...

#1316
bubulic20

bubulic20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2008

View Postmamamia2000, on 8th August 2012, 15:26, said:

Poza ce am postat-o era de la un coleg de pe forum, eu astept toamna pt a putea taia lemnele de salcam de la mine de la o gradina partial impadurita.Deocamdata acumulez informatie pt ca il voi construi singur, adica eu voi fi tamplar, etc...Ce am reusit sa fac, am curatat o fantana, si incep sa aduc pamant pentru ca voi cultiva in saci pe o platforma de beton.
Voi posta poze la momentul potrivit.Va aveam 25m L si 6m l, deci 150 mp, inca nu m-am hotarat cum sa fie aerisirea pe acapete sau pe lateral...
Cauta solutii sa faci aerisire si pe capete si pe lateral. Daca nu poti asa macar fa in asa fel incat sa poti ridica lateralele cand e cald. Am observat ca in locul unde e mai inalt solarul si pe capete unde am aerisire buna productia de rosii e mai mare cu cca 15-20%. La mine e primul an si invat din greseli. La toamna bag macar din 10 in 10 metri ferestre de 4-5 mp/bucata. Eu nu pot ridica folia din pamant deoarece e dintr-o bucata toata 32/12.  Spor

#1317
mamamia2000

mamamia2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.07.2012

View Postbubulic20, on 8th August 2012, 19:40, said:

Cauta solutii sa faci aerisire si pe capete si pe lateral. Daca nu poti asa macar fa in asa fel incat sa poti ridica lateralele cand e cald. Am observat ca in locul unde e mai inalt solarul si pe capete unde am aerisire buna productia de rosii e mai mare cu cca 15-20%. La mine e primul an si invat din greseli. La toamna bag macar din 10 in 10 metri ferestre de 4-5 mp/bucata. Eu nu pot ridica folia din pamant deoarece e dintr-o bucata toata 32/12.  Spor

Voi face pana la urma aerisire pe o laterala si pe 2 capete. M-am gandit ca merge si asa , gandindu-ma ca la solariile tip tunel majoritatea nu au aerisire pe lateral, plus ca al meu va avea peretii de  2m iar la coama , vreo 3,8m, deci volum suficient gandeam eu. O sa ma gandesc la o macara pentru a ridica folia, am vazut ca sunt si de cumparat cu 280 ron, doua vin 560ron. Insa toata smecheria ca si in afaceri e sa bagi bani cat mai putini si sa scoti cat mai multi, altfel iasa un lucru frumos dar falimentar.

Edited by mamamia2000, 09 August 2012 - 08:29.


#1318
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009

View Postmamamia2000, on 9th August 2012, 09:27, said:

Voi face pana la urma aerisire pe o laterala si pe 2 capete. M-am gandit ca merge si asa , gandindu-ma ca la solariile tip tunel majoritatea nu au aerisire pe lateral, plus ca al meu va avea peretii de  2m iar la coama , vreo 3,8m, deci volum suficient gandeam eu. O sa ma gandesc la o macara pentru a ridica folia, am vazut ca sunt si de cumparat cu 280 ron, doua vin 560ron. Insa toata smecheria ca si in afaceri e sa bagi bani cat mai putini si sa scoti cat mai multi, altfel iasa un lucru frumos dar falimentar.
O smecherie consider ca ar fi sa renunti la macarale si sa faci aerisire pe ambele laterale.(Asta nu inseamna ca nu sint bune si macaralele, si mie mi-ar place, dar...)
Cel mai simplu este sa cobori lateralele de la streasina , in jos.

Edited by janete, 09 August 2012 - 18:17.


#1319
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Posttemerar, on 7th August 2012, 23:27, said:

http://www.agropatak...pentru_solar/ro
am construit 1,8 ha de solar anul asta,si am mers pe s4n
Care este pretul foliei S4n?

#1320
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Folie cu protecție UV S4N cu garanție de 48+6 luni:TVK(Ungaria) -
Sursa - (cere logare pentru vizualizarea preturilor)

Folie aditivata triplustratificata cu latimi intre 8,5 – 16 metri cu grosime 0,20 mm. Are o durabilitate de 8 – 10 ani cu o garantie propriu zisa de 6 + 48 luni de la data fabricatiei tiparita pe folie. Este folosita mai de mult pentru serele tip bloc si cele cu volum mare de aer unde este foarte costisitoare schimbarea foliei, si in locuri unde este necesar rezistenta mecanica marita. Prinderea acestora se realizeaza prin lipire la cald pe ultimul arc, sau cu sine de fixare sau cleme de fixat folii.

Latime / lungime - Grosime - Greutate - Pret cu TVA

Folie  10 x 60 m 0.20 mm 117.8 Kg 2.600 Ron
Folie  12 x 60 m 0.20 mm 141.3 Kg 3.124 Ron
Folie  16 x 45 m 0.20 mm 141.3 Kg 3.124 Ron
Folie  16 x 52 m 0.20 mm 163.3 Kg 3.600 Ron
Folie 8,5 x 60 m 0.20 mm 100.1 Kg 2.214 Ron

Rezulta un pret de circa 22 lei / kg (adica 4.3 lei / mp).
La capatul opus, o folie ieftina, fara aditivi, gen Glia Clasic, costa 9.2 lei / kg.

Edited by jumborom, 13 August 2012 - 06:45.


#1321
batranul_geo

batranul_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.03.2007

View Postomnitera, on 7th September 2011, 22:54, said:

Buna seara. Cumva ar suna mai bine "expresiilor cheie" ,eventual urmind 2 pct ?! :D

In rest e ok! Mie-mi place cind curje sinje-ntre forumisti, chiar provenind de la ciclu, fapt ce-ar explica unele nervozitati. Daca mai vaz si mate scoase si trahee+laringe smulse din gitlej chiar mi se face pofta de mincare! Da-n rest chiar imi place analiza domnului Geo. ...Chiar daca nu-i inteleg motivul si scopul!.... Ca si la propria-mi postare!
Multumesc! :P M-am enervat si eu putin. Sunt atat de satul de semidocti si de talentele lor... Mi-a adus aminte de bunicii mei care munceau pamantul si aveau mult bun simt si nu m-am putut abtine. Dar sper sa fi invatat si el ceva... Iar eu iti multumesc pentru lectie :kisstogether:
Cu stima,

batranul geo

#1322
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postjumborom, on 13th August 2012, 07:38, said:

........
Rezulta un pret de circa 22 lei / kg (adica 4.3 lei / mp).
La capatul opus, o folie ieftina, fara aditivi, gen Glia Clasic, costa 9.2 lei / kg.
Iar asta ar fi un compromis bun, cred:
http://www.marcoser....nala_solar.html
Rezulta cam 2.6 lei/mp , calitatea cred ca-i ok, nu ma pricep, mi-am pus doar pe solarul meu din bambus si a rezistat foarte bine, avand in vedere conditiile, faptul ca nu a putut fi intinsa bine pe structura etc.

Si Glia UV are pret bun, e doar putin mai subtire.

Edited by til, 13 August 2012 - 12:09.


#1323
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012
s4n isi merita banii

#1324
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Posttemerar, on 13 august 2012 - 22:46, said:

s4n isi merita banii

Recomand si eu folia S4N de la agropataki. 5 ani am tinut-o pe solar fara probleme. Cand cautati folie pentru solar nu va repeziti sa cumparati cea mai ieftina, ca de multe ori iarna, daca sta zapada pe ea, se rupe, sau vara, se "coace". Oricat de hobby ar fi solarul dvs, daca aveti in gand sa cultivati in el pe o perioada de mai multi ani, nu cumparati orice folie gasiti. Intradevar ce e de calitate, costa, dar stii ca 4-5 ani nu ai treaba cu folia.

Edited by ionutz_t, 29 August 2012 - 21:28.


#1325
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 03.11.2009
Ce facem cu vrejurile de rosii, ardei, vinete, gogosar din solar?

OK, vine toamna!

As vrea sa stiu ce este mai bine pentru solar: le tai, le scot din solar si le ard undeva... departe, sau le tai si le toc cu moto-cultorul ca sa ramana in pamant ca si ingrasamant? Mentionez ca vreau sa aduc si vreo doua carute de mranita sa le imprastii in solar, cu care se ingras pamantul

#1326
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
mai bine le scoti si le depozitezi undeva pentru a se forma balegar

#1327
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Da-le foc, in mijlocul gradinii... Resturile de vegetatie din solar pot avea boli care sa te afecteze la anul.

#1328
Karap10

Karap10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.06.2012
Salut. imi puteti da si mie o idee de aerisire la sera dar sa nu  stric folia ad sa o pot folosi si la anu k doar ce am terminat seara mai exact aceasta are o L de 70m si latime 10m. Si ma gandesc sa fac niste ferestre ceva de aerisire mai exact cu o manivela ceva k sa nu ma chinui 1 ora pana il descghid:DD: Multumesc.

#1329
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012

View PostKarap10, on 04 septembrie 2012 - 22:22, said:

Salut. imi puteti da si mie o idee de aerisire la sera dar sa nu  stric folia ad sa o pot folosi si la anu k doar ce am terminat seara mai exact aceasta are o L de 70m si latime 10m. Si ma gandesc sa fac niste ferestre ceva de aerisire mai exact cu o manivela ceva k sa nu ma chinui 1 ora pana il descghid:DD: Multumesc.

vrei sa faci aerisire dupa ce ai terminat solarul?
macar usa ai facut?

#1330
Karap10

Karap10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.06.2012
:))) nu inca nu am pus folia imi cer scuze mam exprimat gresit:D:D.
asa asi vrea sa fac dar nu stiu cum este prinsa folia de teava  [ http://www.solariihuns.ro/images/aerisire/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1331
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View PostKarap10, on 06 septembrie 2012 - 10:06, said:

asa asi vrea sa fac dar nu stiu cum este prinsa folia de teava  

sau, varianta mai ieftina,  o poti "coase" cu cuie, sau sarma

Edited by ionutz_t, 06 September 2012 - 13:52.


#1332
Karap10

Karap10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.06.2012
Aha. Ms;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate