Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#1333
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Salut la toată lumea!
Vă urmăresc de mult timp, am citit tot, de la început, iar acum vin cu o întrebare: cum fac încălzirea într-un viitor solar de 20m x 10m?

#1334
gabycris

gabycris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2012
buna
va rog sa ma ajutati si pe mine
am un solar cu o supr de 540 mp cultivat cu fasole verde aura de bacau
fasolea a inflorit o data dar, de pe aceasta suprafata nu am cules cam cat mi-as fi dorit
puteti sa imi spuneti daca acest soi de fasole infloreste de doua ori
mai am o problema , mi se ususca frunzele la fasole, ce pot sa fac ca sa impiedic uscarea acestora deoarece sunt multe plante pe care nu mai sunt frunze desi am stropit-o cu dithane m 45
va rog sa ma ajutati si sa imi dati niste sfaturi in legatura cu aceasta cultura deoarece sunt incepatoare in acest domeniu
precizez faptul ca, mentin temperatura in solar in timpul zilei la cel  mult 32 grade si o ud in fiecare seara
multumesc mult

#1335
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
ai stropit fasolea cu un fungicid, cand ea trebuia stropita cu insecticid pt paianjen(acarieni), din cauza asta ti se si usuca si a inflorit asa putin, fasolea , mai ales ca s-a racorit vremea , infloreste si leaga continuu.
insecticide recomandate:vertimec, nisorun, milbeknock.

#1336
k_nel19

k_nel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2012
buna ziua
As dori sa imi fac o sera...nici foarte mare dar nici mica...undeva intre,si am 2 zile d cand sunt pe acest forum....si pe multe altele
Am aflat multe lucruri...insa am fff multe nelamuriri...si as dori sa va intreb dak nu este cineva mai apropiat de jud Neamt care are o sera...si ar putea sa imi ofere cv informatii...
Va multumesc

#1337
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012
De ce nu intrebi ce te doare?

#1338
k_nel19

k_nel19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2012
In primul rand as dori sa o construiesc eu...pt ca am vb cu o firma care face asa ceva(doar ca fara incalzire...aerisire...etc...doar scheletul)si mi a cerut o gramada de bani.
As vrea sa o fac de 20Lung/6lat/1.80h...partea de jos as vrea sa o fac din fier(stalpii) si sa ii pun din 2 in 2m...iar acoperisul sa il fac din lemn si la jumatatea cladirii s ii mai pun cate un stalp de sustinere din 5 in 5 m.Partea de jos as vrea sa o acopar cu folie iar acoperisul din policarbonat.
    Crede ti ca m am gandit bine...sau nu...
                        Va multumesc!!

#1339
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012
Deci chiar nu pot sa ma abtinPosted Image Folie si policarbonat?
Structura din otel galvanizat cu diametru de 60,arcele le pui din 2 in 2m iar conectarea o faci prin 3 profile transversale.Nu are rost sa faci aerisire laterala la o lungime atat de mica.
http://lmgtfy.com/?q...house plans pdf

Edited by Andreiu88, 18 September 2012 - 18:18.


#1340
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postk_nel19, on 18 septembrie 2012 - 17:34, said:

In primul rand as dori sa o construiesc eu...pt ca am vb cu o firma care face asa ceva(doar ca fara incalzire...aerisire...etc...doar scheletul)si mi a cerut o gramada de bani.
As vrea sa o fac de 20Lung/6lat/1.80h...partea de jos as vrea sa o fac din fier(stalpii) si sa ii pun din 2 in 2m...iar acoperisul sa il fac din lemn si la jumatatea cladirii s ii mai pun cate un stalp de sustinere din 5 in 5 m.Partea de jos as vrea sa o acopar cu folie iar acoperisul din policarbonat.
Crede ti ca m am gandit bine...sau nu...
Va multumesc!!

adauga si cateva BCA-uri,asa,ca sa nu fie doar o struto-camila
si la inaltime ar tr sa umbli,este mult prea inalt

#1341
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

Quote

Salut la toată lumea!
Vă urmăresc de mult timp, am citit tot, de la început, iar acum vin cu o întrebare: cum fac încălzirea într-un viitor solar de 20m x 10m?
Ce destinatie are solarul,comercial sau familial?

#1342
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008

View Postk_nel19, on 18 septembrie 2012 - 17:34, said:

In primul rand as dori sa o construiesc eu...pt ca am vb cu o firma care face asa ceva(doar ca fara incalzire...aerisire...etc...doar scheletul)si mi a cerut o gramada de bani.
As vrea sa o fac de 20Lung/6lat/1.80h...partea de jos as vrea sa o fac din fier(stalpii) si sa ii pun din 2 in 2m...iar acoperisul sa il fac din lemn si la jumatatea cladirii s ii mai pun cate un stalp de sustinere din 5 in 5 m.Partea de jos as vrea sa o acopar cu folie iar acoperisul din policarbonat.
    
Inaltimea de 1,80m e prea mica. La 6 m latime, ai nevoie de cel putin 2,5 m inaltime. Pe mijloc. La margime, poti pleca de la 1,6m.

Eu as face inaltimea de 3m, iar la margine m-as ridica de la 1,7m.

#1343
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postciudin, on 19 septembrie 2012 - 09:43, said:

Inaltimea de 1,80m e prea mica. La 6 m latime, ai nevoie de cel putin 2,5 m inaltime. Pe mijloc. La margime, poti pleca de la 1,6m.

Eu as face inaltimea de 3m, iar la margine m-as ridica de la 1,7m.
Posted Image

#1344
cittavechia

cittavechia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2011
Buna ziua.Pentru cei care sunt interesati de constructia propriului solar,vind masini manuale de roluit teava sau actionate de motor.

#1345
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcittavechia, on 20 septembrie 2012 - 12:05, said:

Buna ziua.Pentru cei care sunt interesati de constructia propriului solar,vind masini manuale de roluit teava sau actionate de motor.

ce dimensiune a tevei?

#1346
moscopole

moscopole

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2012
Bună seara, dragi prieteni.
Interesant acest topic, din păcate încă nu am avut timpul necesar să-l citesc în întregime.
Am în vedere construirea unui solar (sau mai multe), pentru uz comercial. Înainte de toate detaliile de a le pune pe picioare, nu prea am găsim informații (recente) despre piața de desfacere a legumelor. Solarul ar urma să fie în apropierea Bucureștiului (câțiva km, după Voluntari). Ce soluții ar fi, în afară de deschiderea unei tarabe în piață, pentru o vânzare "en-gross"? Se găsesc greu cumpărători sau acest lucru ar trebui să fie printre ultimele griji?

Mulțumesc.

#1347
cittavechia

cittavechia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2011
dimensiunea este de 40 mm.

#1348
Andreiu88

Andreiu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.09.2012

Quote

Se găsesc greu cumpărători sau acest lucru ar trebui să fie printre ultimele griji?
Daca ai cultura conventionala,da,se gasesc greu.Daca te duce buzunaru un magazin mai mult decat "o taraba" este o solutie foarte buna.Daca nu,atunci iti poti forma o piata prin livrari saptamanale de sezon..Solutii se gasesc ca d-aia avem cap.
Daca nu ai de gand sa te ocupi serios si de vanzare la o suprafata mica.... mai bine nu te apuci.

Edited by Andreiu88, 20 September 2012 - 22:52.


#1349
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postcittavechia, on 20 septembrie 2012 - 12:05, said:

Buna ziua.Pentru cei care sunt interesati de constructia propriului solar,vind masini manuale de roluit teava sau actionate de motor.

Niste preturi nu ar strica.

#1350
cittavechia

cittavechia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2011
incepind de la 3000ron, pina la 8000

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate