Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Programul de reabilitare termica al blocurilor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
135 răspunsuri în acest subiect

#19
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 28.09.2007
Expresia: „reabilitare termică”, duce la confuzii. O reabilitare termică nu înseamnă și schimbarea țevilor, sau zugrăvirea spațiilor comune. Cred că ar fi bine să se refacă fațadele blocurilor, care arată cum arată, pentru că problema este ridicarea schelelor. Nu se pot retencui fațadele, la etajele superioare, fără schelă. Odată cu ridicarea schelelor se poate pune și problema reabilitării termice, încheiată cu hidroizolația pereților, din exterior,  pentru că sunt pereți care se udă și lasă să intre apa până în interior. După părerea mea ar fi mai bine să se opteze asupra acestei reabilitări termice, pe apartamente și posibilități, dar să se obțină un aspect exterior civilizat. Se pot face liste cu doleanțele locatarilor, în privința a ce dorește fiecare, dar aspectul exterior ar trebui adus la un numitor comun. Prea arată rău Bucureștiul.

#20
panam

panam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 26.09.2007
Am auzit astazi pe la radio ca datorita crizei, pentru a promova anumite tipuri de investitii,  anul viitor activitatiile de reabilitare a imobilelor vor fi scutite de TVA.

#21
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.519
  • Înscris: 18.05.2006

Vizualizare mesajpanam, pe Nov 12 2008, 18:01, a scris:

Am auzit astazi pe la radio ca datorita crizei, pentru a promova anumite tipuri de investitii,  anul viitor activitatiile de reabilitare a imobilelor vor fi scutite de TVA.
numai reabilitarea nu si constructia si/sau vanzarea?

#22
panam

panam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 26.09.2007

Vizualizare mesajturbo trabannt, pe Nov 12 2008, 19:30, a scris:

numai reabilitarea nu si constructia si/sau vanzarea?
am gasit :
http://www.mediafax....ml?1688;3486205

Citat

Guvernul intenționează să dubleze alocațiile bugetare din 2009 pentru construcția de locuințe, să permită derularea lucrărilor de reabilitare termică a imobilelor fără plata TVA și ia în calcul eliminarea taxei de poluare auto pentru vehicule noi, ca măsuri de atenuare a efectelor crizei economice.

În subordinea premierului va fi constituită o comisie care va monitoriza activitățile economice din diferite domenii, precum industria auto, sectorul siderurgic și domeniul construcțiilor de locuințe, și care va avea posibilitatea să propună sprijinirea acestor industrii prin fonduri alocate de la buget.

"Se are în vedere și subvenționarea unei părți din dobânda bancară pentru constructorii de case, în principal în cazul celor care asigură locuințe la prețuri avantajoase pentru tineri", au declarat agenției MEDIAFAX surse guvernamentale.

Măsurile au fost decise în ședința de miercuri a Executivului și vor fi incluse într-un plan guvernamental de acțiune pentru combaterea efectelor crizei economice, conform surselor citate.

Criza financiară globală a avut efecte în mai multe sectoare economice din România, precum industria auto, unde compania Dacia și-a întrerupt de mai multe ori producția, acuzând scăderea pieței interne din cauza taxei de poluare auto.

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a discutat, miercuri, la Guvern, și cu reprezentanți ai Asociației Române a Băncilor despre criza financiară și efectele acesteia înregistrate în ultima perioadă la nivelul sistemului bancar și al economiei în general.

În ultima lună, premierul a avut două întâlniri cu guvernatorul Băncii Naționale a României și cu mai mulți economiști, pentru discuții pe aceeași temă.


#23
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

Citat

"Se are în vedere și subvenționarea unei părți din dobânda bancară pentru constructorii de case, în principal în cazul celor care asigură locuințe la prețuri avantajoase pentru tineri", au declarat agenției MEDIAFAX surse guvernamentale.
:huh: Asta de unde ai scos-o, ca n-am gasit in articol ? Ca ar fi bataie de joc pe fata, daca ar fi adevarat. Ar mai ramane sa subventioneze si achizitionarea unei masini de lux pentru tineri, si consumatia de la Bamboo pentru tineri.

Editat de macmac, 14 noiembrie 2008 - 13:54.


#24
macmac

macmac

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 20.09.2006

Vizualizare mesajpanam, pe Nov 12 2008, 18:01, a scris:

Am auzit astazi pe la radio ca datorita crizei, pentru a promova anumite tipuri de investitii,  anul viitor activitatiile de reabilitare a imobilelor vor fi scutite de TVA.
Asta pe langa ce se spune in legea aia a reabilitarii termice ? Mai e in vigoare legea aia, ca nu m-am mai interesat de ea de la o vreme.

#25
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 880
  • Înscris: 11.03.2008
sa vedem.....

Citat

60.000 de apartamente vor fi reabilitate termic anul acesta

In 2009 vor fi reabilitate termic 60.000 de apartamente din toata tara, in conditiile in care anul trecut au beneficiat de asemenea lucrari doar trei blocuri, a declarat, duminica, la Galati, presedintele grupului PDL din Camera Deputatilor, Mircea Toader.
Democrat-liberalul Mircea Toader a afirmat ca, in acest an, vor fi reabilitate termic 60.000 de apartamente din intreaga tara, volumul investitiilor fiind de 20 de ori mai mare decat cel inregistrat in 2008, cand au fost reabilitate termic doar trei blocuri, relateaza NewsIn.

Potrivit aceleiasi surse, jumatate din costuri vor fi asigurate de la bugetul de stat, iar cealalta jumatate de la bugetele locale. Pentru aceasta, este necesara modificarea legislatiei referitoare la reabilitarea termica a locuintelor. "Vrem sa modificam cat mai rapid", a declarat presedintele grupului PDL din Camera Deputatilor.

In ceea ce priveste bugetul in ansamblul sau, 20% din bani vor fi alocati dezvoltarii si infrastructurii.

http://www.9am.ro/st...ul-acesta-.html


#26
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
in jurul parcului titan sunt deja in lucru doua blocuri. Am observat ca sunt finisate identic, adica aceleasi culori. Probabil fac parte din programul primariei. Negoita a promis in campanie ca va reface fatadele la citeva zeci de blocuri anul asta (implica si termosistem). Efectu cu impact electoral, implicit cred ca au prioritate blocurile "la vedere".

#27
LauraR

LauraR

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 06.02.2009
Si eu doresc sa-mi izolez locuinta. Sunt interesata in folosirea solutiei Thermodec, care pare cea mai ieftina si cea mai rapida. Am citit pe site-ul lor. Ce stiti si ce credeti despre aceasta tehnologie?

#28
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 880
  • Înscris: 11.03.2008

Citat

Proprietarii ar putea să-și reabiliteze termic casa pe gratis
Personaje:
Ministerul Dezvoltarii Vasile Blaga Reabilitarea Romania Razvan Murgeanu
Ministerul Dezvoltării a elaborat un proiect de ordonanță prin care statul ar putea plăti 50% din cheltuieli, iar autoritățile locale, restul.

Asociațiile de proprietari care vor să-și reabiliteze termic blocul ar putea plăti mai puțin sau chiar deloc pentru lucrări. Ministerul Dezvoltării a redactat un proiect de act normativ care modifică schema de finanțare a programului “Reabilitarea termică a blocurilor”. Astfel, statul va plăti 50% din cheltuieli, mai mult cu 16% față de cât plătește în prezent, iar primăria poate achita minimum 30% și maximum 50%, dacă are bani în bugetul local.

“În prezent, proprietarii plătesc 33%, primăria 33%, iar statul - restul. Acest act normativ prevede că statul va da mai mulți bani, iar proprietarul blocului - doar 20% din lucrări.
Publicitate

În plus, autoritatea locală poate să preia o parte sau chiar toate cheltuielile care îi revin proprietarului”, ne-a explicat Răzvan Murgeanu, secretar de stat în cadrul Ministerului Dezvoltării. “Prin actul normativ în vigoare se prevede o cotă substanțială de participare a asociațiilor de proprietari la finanțarea lucrărilor de izolare termică, cotă pe care, în actuala conjunctură economică, acestea nu o pot asigura. De asemenea, legislația în vigoare prevede posibilitatea ca beneficiarii să primească finanțare suplimentară din bugetele locale, fără însă a crea cadrul legal de aplicare a unei astfel de prevederi “, se arată în nota de fundamentare a proiectului.

Ministrul Dezvoltării, Vasile Blaga, a declarat că în 2009 ministerul intenționează să reabiliteze 60.000 de apartamente, suma alocată fiind de 107 milioane de euro. “Reabilitarea termică a celor 83.800 de blocuri din România ar costa 11 miliarde de euro”, a precizat Vasile Blaga, în cadrul unei conferințe susținute în luna ianuarie a acestui an.


Taguri:
reabiliteze termic proprietarii gratis casa Ministerul Dezvoltarii Vasile Blaga Reabilitarea

http://cotidianul.ro...atis-73422.html


#29
softurela

softurela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 17.05.2007
Eu locuiesc intr-un bloc reabilitat termic din Bucuresti. In iarna aceasta nu am deschis caloriferul. Temperatura in dormitor, e constant 24-25 grade.

#30
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

Vizualizare mesajsofturela, pe Feb 20 2009, 13:50, a scris:

Eu locuiesc intr-un bloc reabilitat termic din Bucuresti. In iarna aceasta nu am deschis caloriferul. Temperatura in dormitor, e constant 24-25 grade.

:rolleyes: De-ar stii vecinii tai. :rolleyes:

La fel a fost si cu apometrele prin anii '90. Niste smecheri plateau 2-5mc apa/luna, iar fraierii plateau la pausal toate pierderile din cartier.
Vecinii tai de la etajele inferioare si de la apartamentele cu suprafata exterioara mai mare platesc si factura ta. :rolleyes:

Astea sunt avantajele locuirii in state subdezvoltate cu pretentii de Paris si Barcelona.

#31
softurela

softurela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 17.05.2007

Vizualizare mesajStagirioritic, pe Feb 20 2009, 13:05, a scris:

:rolleyes: De-ar stii vecinii tai. :rolleyes:

La fel a fost si cu apometrele prin anii '90. Niste smecheri plateau 2-5mc apa/luna, iar fraierii plateau la pausal toate pierderile din cartier.
Vecinii tai de la etajele inferioare si de la apartamentele cu suprafata exterioara mai mare platesc si factura ta. :rolleyes:

Astea sunt avantajele locuirii in state subdezvoltate cu pretentii de Paris si Barcelona.


Problema lor. Pe mine aspectul acesta ma deranjeaza. Am bebe si trebuie sa mentin max. 22 grade in camera si 60 umiditate. Imi este imposibil in conditiile date. Deci, nu stiu cine e victima in acest caz.

#32
Stagirioritic

Stagirioritic

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 24.08.2008

Vizualizare mesajsofturela, pe Feb 20 2009, 17:05, a scris:

Problema lor. Pe mine aspectul acesta ma deranjeaza. Am bebe si trebuie sa mentin max. 22 grade in camera si 60 umiditate. Imi este imposibil in conditiile date. Deci, nu stiu cine e victima in acest caz.

Nowadays copiii sunt crescuti ca la sera? :rolleyes:
De ce nu-ti rogi frumos vecinii s-o lase mai moale din calorifer? :naughty:

#33
softurela

softurela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 17.05.2007

Vizualizare mesajStagirioritic, pe Feb 20 2009, 15:08, a scris:

Nowadays copiii sunt crescuti ca la sera? :rolleyes:
De ce nu-ti rogi frumos vecinii s-o lase mai moale din calorifer? :naughty:

Dupa o complicatie respiratorie, cred ca am dreptul sa-mi cresc copilul cum e mai bine pentru sanatatea lui, nu crezi ?
Si nu sunt convinsa ca temperatura este ridicata doar din cauza vecinilor. Anul trecut aveam aceeasi vecini, dar blocul nu era reabilitat termic.

#34
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 880
  • Înscris: 11.03.2008

Citat

Reabilitarea termica a blocurilor a trecut de Senat

Plenul Senatului a adoptat miercuri doua ordonante de urgenta ale Guvernului, fara sa aduca amendamente proiectului de reabilitare termica a locuintelor si nici celui de acordare a unui imprumut CNADNR, in scopul refinantarii imprumutului acordat de trezoreria statului in anul 2004.
Proiectul de lege pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului privind cresterea performantei energetice pentru incalzire la blocurile de locuinte se refera la reglementarea lucrarilor de interventie pentru izolarea termica a blocurilor de locuinte construite dupa proiecte elaborate in perioada 1950-1990.

Prin aceasta ordonanta, finantarea executarii lucrarilor de interventie pentru izolarea termica a blocurilor de locuinte se asigura in raport de 50% din alocatii de la bugetul de stat, in limita fondurilor aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Locuintei., relateaza NewsIn 30% din fonduri sunt aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetele locale ori se obtin din alte surse legal constituite, iar 20% provin din fondul de reparatii al asociatiei de proprietari si/sau din alte surse legal constituite.

De asemenea, textul Guvernului prevede ca toate costurile de proiectare a lucrarilor de interventie vor fi suportate integral din bugetele locale.

Documentatia de proiectare va fi elaborata printr-un singur contract de servicii, atribuit printr-o procedura unica de achizitii publice, pentru pachete de blocuri de locuinte cu caracteristici similare.

Liberalii, prin Constantin Cibu, au punctat ca trebuie gasita o rezolvare legislativa si pentru izolarea termica a caselor individuale, nu numai a blocurilor.

Senatorul PSD Alexandru Mazare a cerut, dar plenul a respins, retrimiterea proiectului la Comisia pentru administratie. El a prezentat exemplul municipiului Constanta, "pentru numai 53 de blocuri proiectarea inseamna un milion de euro si executia – cota autoritatii locale – trei milioane de euro". Mazare a socotit ca pentru 1.800 de blocuri suma s-ar ridica la 135 de milioane de euro, "o suma exorbitanta" pentru autoritatea locala, ceea ce impiedica alocarea banilor spre alte investitii.

Potrivit proiectului, se vor izola termic peretii exteriori ai blocurilor de locuinte, se vor inlocui ferestrele si usile exterioare si se va asigura termo-hidroizolarea terasei ori a planseului peste ultimul nivel.

Proiectul a fost adoptat cu 73 de voturi pentru, cinci impotriva si doua abtineri, iar Senatul este prima camera sesizata.

Un alt proiect adoptat in sedinta de miercuri si propus de Guvern este Ordonanta de urgenta care stipuleaza ca, in scopul refinantarii imprumutului acordat din trezoreria statului privind finantarea deficitului Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania S.A. pe anul 2003 se acorda CNADNR un imprumut in suma de 190 de milioane de lei din veniturile din privatizare inregistrate in contul curent general al trezoreriei statului.

Imprumutul se acorda in luna martie 2009, pe o perioada de doi ani, din care primul an de gratie, cu o rata a dobanzii situata la nivelul ratei de politica monetara practicata de BNR, la care se adauga patru procente.

Rambursarea imprumutului se efectuteaza incepand cu luna martie 2010, in patru transe trimestriale egale.

Pentru neplata la termen a ratelor si dobanzilor scadente la imprumutul acordat din disponibilitatile contului curent general al trezoreriei se datoreaza majorari de intarziere prevazute de reglementarile legale privind colectarea creantelor bugetare. Majorarile de intarziere calculate urmeaza regimul juridic al creantelor bugetare.

Legea a fost adoptata cu 64 de voturi pentru si 15 impotriva si va ajunge la Camera Deputatilor, ca for decizional.
http://www.9am.ro/st...t-de-Senat.html


#35
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 634
  • Înscris: 26.01.2005
cine stie, se poate reabilita doar o scara a unui bloc sau trebuie tot blocul? ce te faci atunci unde-i un bloc lung cu 8-9 scari ca mori pana-i convingi pe toti?

#36
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 880
  • Înscris: 11.03.2008

Citat

360 de milioane de lei, pentru reabilitarea termică a blocurilor
Aceasta este suma aprobată de Guvern pentru ridicarea nivelului de eficientă energetică a clădirilor.Totusi, ministrul Dezvoltării Regionale, Vasile Blaga, a afirmat că cererile proprietarilor au depăsit suma de 785 de milioane de lei.

360 de milioane de lei, pentru reabilitarea termică a blocurilor
El a precizat că suma de 360 de milioane de lei este suficientă pentru reabilitarea a 1.735 de blocuri, cu 75.685 de locuințe.

Ministrul Blaga afirmă că în acest an ar urma să fie reabilitate aproximativ 50.000 de apartamente.

E un angajament destul de mare, având în vedere că până acum, prin acest program, au fost reabilitate doar 87 de blocuri, cu aproape 1.800 de apartamente.

„Urmărim reducerea facturilor cu cel puțin 40%, pentru că am cerut, prin lege, la consumul de energie să nu se depășească 100 kw/oră pe metru pătrat pe an suprafață utilă", a declarat Vasile Blaga.

Astfel, potrivit acestui program, 50% din bani provin de la bugetul de stat, 30% de la primării și 20% din valoarea reabilitării este plătită de beneficiari.  
În plus, ministrul  Blaga a anuntat că foarte multe primării s-au oferit să finanțeze suma reprezentând 20%, pe care ar trebui să o achite proprietarii.
http://media.imopedi...rilor-8330.html


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate