Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Sondaj vaccinare contra AH1N1

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
346 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Intentie vaccinare AH1N1 (394 membri au votat)

Despre vaccinare

  1. M-am vaccinat deja (42 voturi [10.66%])

    Procentaj al voturilor: 10.66%

  2. Intentionez sa ma vaccinez in curand (42 voturi [10.66%])

    Procentaj al voturilor: 10.66%

  3. Astept sa vad ce se intampla (60 voturi [15.23%])

    Procentaj al voturilor: 15.23%

  4. Nu ma voi vaccina (250 voturi [63.45%])

    Procentaj al voturilor: 63.45%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#73
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Eu stiu ca am avut probleme cu ouale cand eram mai mic si asta e un motiv in plus pentru care stau departe de vaccin. Dar nici nu imi prezinta 100% incredere ca sa il fac oricum. :unsure:

#74
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Eu de vreo 8-9 ani ma vaccinez in jur de 15 octombrie de gripa sezoniera, acum am intarziat si m-am vaccinat tocmai pe la jumatatea lui decebrie pt ca am vrut sa ma vaccinez moca, nu stiu de ce dar doctorita mea de fam. si asistenta nu se vaccineaza si la data respectiva nici nu facusera demersuri pt vaccin, ba mai mult asistenta mi-a zis ca la 15 decembrie nu se vaccinase absolut nici un cadru medical din policlinica si spital! :D  Acum astept sa mai treaca saptamana asta ca sa fac si pt cea "porcesca", pt ca nu vreau sa ma intalnesc la coada cu 100 de insi printre care unii au fel si fel de viroze si care nu stiu ca trebuie sa stea pe acasa ca degeaba mai fac vaccinuri. Sincer nu-l fac pt. mine vaccinul ci mai mult pentru cei din jur, inca nu i-am intrebat pe ai mei daca isi fac, sper sa isi faca, au profesii si intra in contact cu multa lume intr-o singura zi. Ultima data cand am folosit batista intemeiat a fost cred ca prin 1999, de atunci nici macar o raceala n-am avut.

Vizualizare mesajdanutHD, pe 11th January 2010, 20:32, a scris:

Eu stiu ca am avut probleme cu ouale cand eram mai mic si asta e un motiv in plus pentru care stau departe de vaccin. Dar nici nu imi prezinta 100% incredere ca sa il fac oricum. :unsure:
Si eu aveam oulele mici cand eram mic dar acum sunt ok :lol:

Editat de dradis, 11 ianuarie 2010 - 20:41.


#75
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 278
  • Înscris: 25.12.2009
V-ati vaccinat impotriva gripei si dati in urmatoarele, cum e mai bine?

PDF.

Dupa mine virusul AH1N1 e o arma biologica cu doua taisuri, cum  o dai tot nu scapi intreg.

Editat de gygy92, 11 ianuarie 2010 - 21:05.


#76
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
Topicul asta este daca va vaccinati sau daca nu.
Discutii cat de folositor sau daunator, daca chelesti sau iti iti cade jucaria gasiti pe alt topic.

#77
sorescu_angelo

sorescu_angelo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 417
  • Înscris: 01.08.2009
In nici un caz nu o sa merg sa ma vaccinez . De cand m-am nascut nu am facut nici un vaccin anti-gripal si nu am avut probleme cu gripa decat simple raceli tratate acasa fara ajutorul medicului.
Daca vine la scoala sa ma vaccineze o sa accept dar sa umblu eu sa ma vaccinez in niciun caz  :uhuhno:

#78
picu022

picu022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.070
  • Înscris: 04.02.2008
Nici eu nu ma voi vaccina. Merg pe ideea ca e o gripa ca oricare alta. Daca te pastrezi cat de putin poti sa o eviti.

#79
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 23.02.2007
@dradis : ...."Ultima data cand am folosit batista intemeiat a fost cred ca prin 1999, de atunci nici macar o raceala n-am avut."





nici macar una usoara?.........stai bine cu imunitatea..... :coolspeak:

era sa uit : eu folosesc catina si produsele apicole + sala de forta si inot la greu.....

Editat de reddacy, 11 ianuarie 2010 - 21:27.


#80
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 11.12.2008
M-am vaccinat cu ocazia primei campanii, în decembrie. De vreo trei ani fac și vaccinul sezonier.
Ideea ar fi că (și n-am auzit pe nimeni argumentând astfel) în timp, cei care se vaccinează constant, dezvoltă imunitate la majoritatea tulpinilor existente.
În plus se stopează răspândirea virusului.

#81
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.898
  • Înscris: 25.04.2008
intentionez sa ma vaccinez in curand  :)

#82
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.855
  • Înscris: 23.01.2008
nu l-am facut

daca e sa mor, mor oricum

odata si odata o sa trebuiasca sa o fac si pe asta :D

dar stiu persoane care voiau sa se mai vaccineze odata ca deh e gratis :roflmao:

Editat de Volvo, 11 ianuarie 2010 - 21:34.


#83
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.257
  • Înscris: 25.03.2002

Vizualizare mesajA_shot_of_JB, pe 11th January 2010, 21:32, a scris:

intentionez sa ma vaccinez in curand  :)
Se face în umăr!  :nonobad:

Editat de ripper, 11 ianuarie 2010 - 22:00.


#84
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.406
  • Înscris: 26.09.2006

Vizualizare mesajripper, pe 11th January 2010, 21:35, a scris:

Se face în umăr!  :nonobad:

?

#85
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.326
  • Înscris: 29.08.2009
eu cred ca marea problema nu este gripa,ci vaccinul,i cam suspecta chestia(se vrea cam prea mult vaccinarea oamenilor),parerea mea
ps:nu fac vaccinul

Editat de bilibistrocizel, 11 ianuarie 2010 - 21:51.


#86
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.163
  • Înscris: 13.02.2009
Nu ma vaccinez, din mai multe motive :

1. Prea se mediatizeaza acest tip de gripa. De ce ? Pt castigurile firmelor producatoare.

2. Eu personal cred ca e ori facuta in laborator - nu incepeti "adu dovezi" ca n-am, e strict parerea mea - sau, alta posibilitate, este ca sa fie intr-adevar o boala luata de la animalele bolnave.

3. Dar oricum ar fi, evident ca prin mediatizarea ei, se are in vedere ingrozirea populatiei si castigurile financiare ce decurg din vanzarea vaccinului. Nu vreau sa contribui la aceasta imbogatire a unora, datorita unei isterii in masa "cultivata" tot de ei.

4. De ce in alta tari din UE a fost interzisa din cauza efectelor adverse, si la noi nu ?


Si, am lasat la urma, dar este pe primul loc : in opinia mea, nimic nu mi se intampla fara acordul Lui Dumnezeu. Asa ca, si daca ma imbolnavesc si mor, e alegerea Sa. Pt moment sunt bine, fara probleme, nu am facut nici vaccinul clasic de iarna. Ma protejez de frig, si tin cont de restul lucrurilor care provoaca o raceala sau gripa. Dar nu vreau sa ma vaccinez, mai ales pt gripa porcina. :)

#87
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.612
  • Înscris: 28.04.2005

Vizualizare mesajJudith, pe 11th January 2010, 17:26, a scris:

Nu m-am vaccinat si nici nu am de gand.

Idem.

Spoiler


#88
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006

Vizualizare mesajBlueSky2009, pe 11th January 2010, 21:53, a scris:

in opinia mea, nimic nu mi se intampla fara acordul Lui Dumnezeu. Asa ca, si daca ma imbolnavesc si mor, e alegerea Sa.
Sper din tot sufletul sa nu faci vreo apendicita.

#89
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 798
  • Înscris: 07.07.2007
Nu m-am vaccinat si nici nu o sa ma vaccinez.Am un sistem imunitar ok, avand in vedre ca racesc cel mult o data pe iarna.

#90
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.326
  • Înscris: 29.08.2009

Vizualizare mesajBlueSky2009, pe 11th January 2010, 21:53, a scris:

Nu ma vaccinez, din mai multe motive :

1. Prea se mediatizeaza acest tip de gripa. De ce ? Pt castigurile firmelor producatoare.

2. Eu personal cred ca e ori facuta in laborator - nu incepeti "adu dovezi" ca n-am, e strict parerea mea - sau, alta posibilitate, este ca sa fie intr-adevar o boala luata de la animalele bolnave.

3. Dar oricum ar fi, evident ca prin mediatizarea ei, se are in vedere ingrozirea populatiei si castigurile financiare ce decurg din vanzarea vaccinului. Nu vreau sa contribui la aceasta imbogatire a unora, datorita unei isterii in masa "cultivata" tot de ei.

4. De ce in alta tari din UE a fost interzisa din cauza efectelor adverse, si la noi nu ?


Si, am lasat la urma, dar este pe primul loc : in opinia mea, nimic nu mi se intampla fara acordul Lui Dumnezeu. Asa ca, si daca ma imbolnavesc si mor, e alegerea Sa. Pt moment sunt bine, fara probleme, nu am facut nici vaccinul clasic de iarna. Ma protejez de frig, si tin cont de restul lucrurilor care provoaca o raceala sau gripa. Dar nu vreau sa ma vaccinez, mai ales pt gripa porcina. :)
daca i dupa astia si alea refuzate in alte tari  le-ar aduce la noi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate