Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#1225
acader

acader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.11.2010

 alexsr, on 16 martie 2022 - 17:20, said:

Pentru Platinum te invidiez.  Câteva impresii despre stilouri? Din poze de pe net, Platinum-ul arata interesant, negru cu accente roșii. Este finisajul rezistent? Tot de pe net, îmi place cum arata penița Wancher-ului.
Scuze pentru întârziere, dar am cam fost ocupat cu altele.
Despre Platinum Urushi ce pot să zic? E mult mai fain decât un Montblanc. Este mare, oversized, se potrivește cu mână de bărbat. Culoarea e minunată, un negru cu accente roșii mai bine vizibilă la îmbinări; ei zic că în timp se tranformă în roșu (cam 100 de ani, abia aștept să îl văd atunci). E bine echilibrat, greutate potrivită (nici ușor, dar nici așa greu ba unul metalic).
Scrie singur, ușor, plăcut.
Wancher-ul este și el foarte plăcut, are penița JoWo nr. 6 dar cred că cei de la Wancher au un control al calității foarte bun, penița alunecă mai dihai ca una de aur. particular este modul de postere al capacului pe corp, este prin înșurubare. Oricum, nu șriu cum au făcut, dar indiferent că e capacul postat sau nu, stiloul e foarte bune echilibrat.
Mai scriu acum  și cu un Namisu ( Horizon Al Grey), producător englez, au la reducere. Când am început să adun stilouri, am găsit unul Orion pe Stilo e Stile cam cu 150 de euro plus TVA. Acum producătorul îl lasa la 23 de euro, dar vedeți că celelalte modele s-au vândut deja, probabil lichidează afacerea.

Attached Files



#1226
acader

acader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.11.2010
Pentru ca poate părea ca doar stilourile scumpe scriu bine, va propun o incursiune in instrumentele de scris.
1. Fără bani :
luati o trestie de pe drum. Ascutiti-o ca pe o penita. Cu un cutter.
Scrieti ca in poze.
Pentru cerneală gratis:luati frunze de stejar (sau orice frunze uscate) le macerati in apa, le fierbeti incet, adăugați sare - pentru conservarea cernelii-scrieti.

Attached Files


Edited by acader, 11 April 2022 - 21:20.


#1227
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
... n-am crezut ca e asa de bun ... noul meu EDC !

Attached Files



#1228
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
O intrebare : puteti sa ma ajutati cu indrumari unde pot gasi la noi in tara de vanzare penite pentru stilou Parker? Sau capete de schimb?!

#1229
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 alexsr, on 07 martie 2022 - 15:35, said:

Monteverde Horizon Blue cumparat în aprilie 2021 a început sa miroasă urat. Posted Image  Imediat după ce desfaci capacul are un miros foarte neplăcut, după nu mai miroase urat. Îmi pare rău, este o culoare frumoasa care îmi place, am consumat cam jumatate din călimară. Mai am Jade Noir și Fireopal de la Monteverde, au doar câteva luni de când sunt la mine și încă nu au un miros neplacut. Am sa încerc sa consum cât mai mult din ele. Cu ce aș putea sa înlocuiesc Horizon Blue? Pilot asa-gao pare canditatul perfect dar aș vrea sa încerc și cerneala de la pilot. Aveți experiență cu Pilot? Aveam in plan  oricum sa comand Sheaffer Vintage Costal Blue, îmi pare o culoare interesanta și călimară este mișto. Ceva experiență cu noile cerneluri Sheaffer ?
Eu am aproape toate culorile de la Sheaffer sun cerneluri excelente care se comporta foarte bine in majoritatea stilourilor sunt printre preferatele mele !

 alexsr, on 05 martie 2022 - 13:41, said:

Din poze parca seamănă cu penița de la Jotter și Vector.
Este exact aceiasi penita le am eu pe amandoua !

 slai, on 05 martie 2022 - 13:19, said:

20220305_131342.jpg

De unde pot cumpăra o peniță? Stiloul e parker urban.
Se poate schimba acasă?
Cumperi un joter ieftin demontezi penita si o schimbi pe cea stramba .
P.S Penita se scoate prin tragere dar este destul de bine infipta in sectiune este necesara o bucata de cauciuc si o cantitate de efort considerabil de mare pentru a o scoate .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/86J9gcbVDO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1230
corbitzu

corbitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 01.07.2005
Am citit ca penita de la Urban e diferita de cea de la Jotter, ca ar fi compatibila doar cu cea de la IM....cea de la Jotter ar fi compatibila cu cea de la Parker 51 varianta 2021....
Alta surpiza, am cautat mult timp la noi o penita Pilot gen Kakuno <F>...sau Metropolitan, sau Prera, ...am gasit pana la urma Plumix F, iar surpriza a fost sa descopar o deosebita penita stub, subtire si fina, gen 0,5 cu 0,3...!

#1231
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011
Salut, Am creat un grup nou de facebook: Gentleman 2k.
Ideea este sa putem sa impartasim colectiile de ceasuri, stilouri, bricege, etc FARA VANZARI/ANUNTURI!
Orice colectie actuala sau vintage a domnilor moderni se poate prezenta.

Se accepta: imagini, video-uri, review-uri, povesti, sfaturi...

Va incurajam sa ne vizitatisi daca considerati ca grupul merita sa deveniti si membri sa postati si sa comentati!
Suntem la inceput dar daca reusim sa strangem cativa oameni pasionati speram ca se poate ajunge la lucruri frumoase.

https://www.facebook...314188910922891

#1232
redman76

redman76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcrs_tzep, on 20 iunie 2022 - 17:59, said:

Salut, Am creat un grup nou de facebook: Gentleman 2k.
Ideea este sa putem sa impartasim colectiile de ceasuri, stilouri, bricege, etc FARA VANZARI/ANUNTURI!
Orice colectie actuala sau vintage a domnilor moderni se poate prezenta.

Se accepta: imagini, video-uri, review-uri, povesti, sfaturi...

Va incurajam sa ne vizitatisi daca considerati ca grupul merita sa deveniti si membri sa postati si sa comentati!
Suntem la inceput dar daca reusim sa strangem cativa oameni pasionati speram ca se poate ajunge la lucruri frumoase.

https://www.facebook...314188910922891

...si cu asta ai inchis topicul pe Softpedia de parca toti celilalti suntem obligati sa avem facebook.


#1233
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
S-au cam scumpit stilourile. Nu-i de mirare. Dar a dispărut de pe piața FC Loom. Oare ce s-a întâmplat?

#1234
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Preturi bune de bf la penhouse.

#1235
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Da, preturi bune la penhouse. Site-ul a cedat în primele ore de reduceri.

Edited by alexsr, 11 November 2022 - 13:00.


#1236
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Deja in dimineața asta am primit comanda de la penhouse. Ce rapid, comanda făcută vineri. Abia aștept sa le încerc. Am sa încerc sa pun poze ceva mai târziu, dacă nu uit.

#1237
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
M-au surprins preturile lor la Parker. Am vazut insa tarziu si nu am luat nimic. Oricum nu mai vreau stilouri, dar ma uitam la ceva pixuri. Idem pt ce au avut cu Sharpies.

#1238
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  20221114_172752.jpg   309.65K   33 downloads

In fiecare an au bf, și reducerile sunt reale.

#1239
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am o curiozitate. Ce faci cu atatea? Scuze daca intrebarea e prea intruziva.

Am avut f multa treaba in prima zi de promotie si nu am prins nimic din ce m-ar fi interesat. La ceilalti nu am vazut oferte reale.

#1240
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
in principiu nu trebuiau sa fie atatea. am dat o comanda fara sa fiu logat in cont si nu am primit nici un fel de feedback ca s-a procesat comanda. nici vreun mesaj ca e acceptata, nici mail. pur si simplu m-a scos in pagina principala. mergea greu site-ul la ora 12, dar oricum mult mai bine ca in alti ani.
asa ca am intrat in cont si am mai dat o comanda. ei m-au sunat daca sa anuleze una, am lasat sa le livreze pe amandoua.
le dau cadouri.

#1241
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

 slai, on 14 noiembrie 2022 - 19:10, said:

20221114_172752.jpg

In fiecare an au bf, și reducerile sunt reale.
Mda, am vazut reducerile, dar nu prea a fost ce ma interesa pe mine , eu asteptam un: Sheaffer 300 Medalist GT , Cross  Century II - Lustrous Chrome CT , Cross Calais  Chrome CT si la Parker 51 (2021) . Oricum totusi am prins ceva la BF, cu reducere la 580 lei pe emag, un Diplomat Excellence A2 Guilloche Chrome, pe care inca astept sa il livreze emag . Posted Image

#1242
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Sheaffer 300 scrie bine, fără probleme.Nu îmi place ca secțiunea cu penița este din plastic. În rest un stilou solid și greu. Parker IM scria bine dar agata din când în când. Așa ca am făcut câteva "infinituri" pe piatra de ascuțit cuțite, acum scrie foarte bine, un M care nu agata, îmi place mult. Dar este mai zgomotos. Cam enervant. Am sa mai fac câteva încercări, poate am sa reușesc sa îl fac cum trebuie.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate