Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cresterea pasarilor de rasa

- - - - -
  • Please log in to reply
911 replies to this topic

#19
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010

 BH-01-ZUP, on 13th January 2010, 10:29, said:

dar incearca sa aduci de afara oua via internet si eu am stabilit legaturile in germania prin email si iti spun ceva sunt f seriosi
trebuia sami trimita cineva din germania oua si nu am reusit sai fac plata numai dupa 8 zile si omul a refuzat sami trimita ouale ca daca nu mai iese pui si etc si nu mia trimis pana a avut iarasi numarul dorit de mine si in conditii de calitate si iti zic au iesit toate
Am gasit oua de incubat in Germania la un pret care nu mi s-a parut din cale afara de mare, la 1,75 euro, cu obligativitatea sa iau cel putin 10 dintr-o specie(varietate). Ce nu stiam si m-a tinut putin in loc, era daca ajung aici indeajuns de repede si in buna stare. Daca spuneti ca nu este o problema cu transportul si cu incubarea, voi incerca si eu. Multumesc mult.

#20
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 BH-01-ZUP, on 13th January 2010, 08:09, said:

OK! Am inteles! Multumesc pt sfaturi! Care ar fi nr. optim de gaini detinute din fiecare rasa? Cat ar costa partea cu vaccinuri + vitamine per an, per gaina?


Numarul optim de gaini de rasa detinute din fiecare rasa il stabilesti tu singur dupa numite criterii:
1 cotet
2 buget alocat
3 timp necasar

ai nevoie de conditii super altfel nu ai calitate poti sa le cresti si in diverse incaperi sau cotete dar trebuie sa te ocupi in fiecare zi sau sa mergi sa le vezi sa le studiezi, sa le observi  asta zic eu pasiune
trebuie bani multi investiti pt mai multe rase si trebuie si spatiu, exemplarele frumoase daca esti la inceput vor coasta multi bani iar daca vrei sa pui oua la clocit nu stii ce fel de oua cumperi si poate din 50 de oua vei scoate 10 si aia o sa fie de mai multe rase nu ceea ce vroiai tu astia sunt crescatorii in romania o spun din experienta
daca esti interesat sa cresti gaini de rasa incepe cu una doua perechi dar exmplare frumoase mature cel putin de un an vaccinate si cu o alimentatie sanatoasa urmatorul an vei avea o productie de oua de caliatate, apoi incerci sa mai aduci din alta parte alta pereche si schimbi sangele, oricum asta trebuie sa faci la 2 ani
niciodata sa nu vinzi pui de un an astepti si cu rabdare ii urmaresti un an intrg si apoi vezi ce iti place si ce nu apoi poti sa vinzi, din ce ai mai frumos iarasi il urmaresti sil studiezi conformatia si penajul fata de standard si formezi o matca din care sa iti faci o linie cat mai curata si mai deosebita, asta inseamna sa cresti gaini de rasa si apoi vin si satisfactiile financiare sa vinzi un exemplar deosebit cu 300-400 ron
era sa uit un lucru f important fiin gaini de rasa sunt f sensibile la orice, sunt f deiferite fata de gainile comune au nevoie de atentie si tratamen si vitamine  altfel nu vor creste frumoase, o sa ai gaini da rasa uriasa dar pitice si pipernicite

eu de exemplu cresc rasa Brahma Herminat deschis am aproape 20 de exemplare deosebite dar au pe cioc la baza o pata neagra mica, toste din Romania au aceasta pata crescatorii din Germania cu care colaborez eu nu au au reusit sa o elimine asta incerc sa fac si eu prin diverse incrucisari, si apoi poti sa iesi si la expozitii

daca mai aveti lamuriri nu ezitati sa ma intrebati
P.S.
am sa pun si cateva poze cu gaini de rasa si cateva custi si amenajari din afara

Foarte frumoase pasarile din poze, felicitari daca sunt ale tale!

Iti pun si tie aceeasi intrebare, ai idee dupa ce standard se arbitreaza la expozitiile din tara?

#21
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 cactus4monck, on 13th January 2010, 08:24, said:

rezultatul buletinului a fost: boala lui Marek.
Multi cunoscuti care se pricep(medici veterinari) au contestat acest diagnostic, mai ales ca nu a avut niciun simptom de paralizie, nimic. Deasemenea mi-au spus ca Marek-ul se intalneste rar la curcani. Si ar fi trebuit sa fie vaccinati de la ferma, pentru ca vaccinul se face in prima zi de viata a puilor.

Nu era neaparat sa aiba simptom de paralizie.

Esti sigura ca trebuiau sa fie vaccinati la ferma? Nu stiu programul de vaccinare in fermele de curcani, dar presupun ca legat de Marek e la fel ca la broileri, adica nu se face pentru ca broilerul nu apuca varsta la care boala se declanseaza (dupa 8 saptamani cazurile serioase).
Se face in schimb obligatoriu in efectivele de reproductie, iar tu mai mult ca sigur ca ai un broiler de curca si nu parinti.

#22
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 cactus4monck, on 13th January 2010, 10:36, said:

Am gasit oua de incubat in Germania la un pret care nu mi s-a parut din cale afara de mare, la 1,75 euro, cu obligativitatea sa iau cel putin 10 dintr-o specie(varietate). Ce nu stiam si m-a tinut putin in loc, era daca ajung aici indeajuns de repede si in buna stare. Daca spuneti ca nu este o problema cu transportul si cu incubarea, voi incerca si eu. Multumesc mult.

eu am gasit cu 0,75 euro oul si il trimitea cu DHL-lul in 24 ore si plateam pt asta cam 7 euro, iar daca plateam 12 euro ajungeau in 12 ore
dar se merita la o cantitate mai mare
numai si la ei cam greu gasesti sa cumperi oua ei vand f mult vii

#23
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 BH-01-ZUP, on 13th January 2010, 13:43, said:

eu am gasit cu 0,75 euro oul si il trimitea cu DHL-lul in 24 ore si plateam pt asta cam 7 euro, iar daca plateam 12 euro ajungeau in 12 ore
dar se merita la o cantitate mai mare
numai si la ei cam greu gasesti sa cumperi oua ei vand f mult vii


Va rog frumos, hai sa facem ceva foarte simplu: este topicul despre pasari de rasa. Folositi-l pe ala, urmand ca asta sa ramane pentru discutii generale, genul celor despre curcani daca vreti, despre diverse boli, despre chestii generale. Nu de alta, dar ne pierdem in ele pe urma si mai zapacim si auditoriul.

Multumesc

#24
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 Akomar, on 13th January 2010, 11:28, said:

Foarte frumoase pasarile din poze, felicitari daca sunt ale tale!

Iti pun si tie aceeasi intrebare, ai idee dupa ce standard se arbitreaza la expozitiile din tara?


nu am idee dupa ce standard dar pot sa aflu la asociatie daca te intereseaza

#25
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
BH> asta-i numarul de la masina ? :peacefingers:
ar fi interesant daca am vedea cateva poze cu adaposturi ( cotete ) pentru gaini . eu mi-am facut un cotet ( nu l-am terminat , dar este aproape gata ) dupa niste planuri cumparate de pe net , de la americani

#26
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 BH-01-ZUP, on 13th January 2010, 17:40, said:

nu am idee dupa ce standard dar pot sa aflu la asociatie daca te intereseaza

Da, te rog sa afli daca poti, e foarte important, o sa dezvolt mai tarziu de ce.

#27
Florin_79

Florin_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2010
Si eu am achizitionat Wyandotte argintiu din Ungaria dar mai am nevoie de gaini sunt din Oradea daca BH -ZUP stii pe cineva sa imi lasi un mesaj.

#28
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

 Florin_79, on 14th January 2010, 13:38, said:

Si eu am achizitionat Wyandotte argintiu din Ungaria dar mai am nevoie de gaini sunt din Oradea daca BH -ZUP stii pe cineva sa imi lasi un mesaj.

De unde din Ungaria? Firme sau crescatori privati?

#29
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 Pelasg, on 14th January 2010, 13:56, said:

De unde din Ungaria? Firme sau crescatori privati?
din Ungaria de la targ banuiesc
in ungaria este targ in a doua saptamana din luna in weekend in localitatea Monor aproape de Budapesta

 Florin_79, on 14th January 2010, 13:38, said:

Si eu am achizitionat Wyandotte argintiu din Ungaria dar mai am nevoie de gaini sunt din Oradea daca BH -ZUP stii pe cineva sa imi lasi un mesaj.

pai florine o sa fie targ la Oradea prin martie face asociatia ca de obicei si e destul de maricel
o sa ai de unde sa cumperi

 1024, on 13th January 2010, 21:57, said:

BH> asta-i numarul de la masina ? :peacefingers:
ar fi interesant daca am vedea cateva poze cu adaposturi ( cotete ) pentru gaini . eu mi-am facut un cotet ( nu l-am terminat , dar este aproape gata ) dupa niste planuri cumparate de pe net , de la americani
da e numar de la prima masina pe care am avut-o
in legatura cu custile eu pot sati dau poze numai sa stiu ce vrei
custi de la crescatori sau de la ferme de pasari de rasa pt ca am multe
pt inceput am sa iti pun un proiect pe care lam facut si vreau sa-l pun in practica la primavara

http://bihoreanul.su...KPYYGBCLUZAQUPX
daca te intereseaza mai pun

vad ca toata lumea vorbeste numai de gaini dar la pasari de rasa intra si ratele gastele fazanii pauni porumbei etc
care ati auzit de rate mandarin si carolin cele mai greu de inmultit pe cale natural in captivitate
sau de celebrele gaste de toulouse care sunt crescute pt ficatul lor din care se face celebrul "foaie gras" sper ca am scris corect
sau de fazanii diamant sau paunii violeti care o pereche poate ajunge la 3000 de euro 2femele si un mascul
sau gainile matase japoneza cu piele si carne mov
o sa pun cateva poze

Attached Files



#30
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
interesant , mai pune poze sau schite. am sa incerc sa iti arat ce am facut eu pana acum.

Edited by 1024, 14 January 2010 - 19:00.


#31
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 1024, on 14th January 2010, 18:59, said:

interesant , mai pune poze sau schite. am sa incerc sa iti arat ce am facut eu pana acum.
sper ca acum ai de unde sa te inspiri :)

Attached Files



#32
Florin_79

Florin_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2010
Pentru Pelasg de la Monor am achizitionat Wyandotte argintiu.
Voi fi prezent la targul de la Oradea (ca de obicei) m-ai am de vanzare cochinchina pitic varianta bobat dar nu stiu in ce data vor avea loc anul asta ....daca sti spune-mi si mie sa nu il mai stresez pe D-l Soare.

Attached Files



#33
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 Florin_79, on 14th January 2010, 20:01, said:

Pentru Pelasg de la Monor am achizitionat Wyandotte argintiu.
Voi fi prezent la targul de la Oradea (ca de obicei) m-ai am de vanzare cochinchina pitic varianta bobat dar nu stiu in ce data vor avea loc anul asta ....daca sti spune-mi si mie sa nu il mai stresez pe D-l Soare.

florine inca nu stiu data dar stiu ca va fi in cursul lunii Martie
dar am sa anunt din timp la momentul potrivit

#34
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
Este cumva o expozitie la Brasov in februarie ?

#35
BH-01-ZUP

BH-01-ZUP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.12.2007

 1024, on 14th January 2010, 22:17, said:

Este cumva o expozitie la Brasov in februarie ?
nu stiu dar ma pot informa la Cluj am auzit ceva acuma in primavara
dar una este expozitia si una e targul
cand ne pui ceva poze cu ce ti-ai facut???

#36
Florin_79

Florin_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2010
Ma bazez pe tine ZUP cand afli sa ma anunti ... daca vei fi prezent ne vom vedea la targ.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate