Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cresterea pasarilor de rasa

- - - - -
  • Please log in to reply
911 replies to this topic

#901
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Exista asociație națională cu diverse asociații membre. Sub egida lor/ organizarea lor au loc expozițiile.
Actele de origine... Exista și asa ceva, în principiu se rezuma la un inel care atesta crescătorul, mai mult de atât la noi nu prea și oricum nu ai cum sa dovedești chiar dacă ar exista(adică nu poți atesta părinții șamd)
Crescătorul obține inele  și astfel înregistrează un număr de pui, calitatea lor fiind ulterior probata în expoziție..

Poveștile cu rasa pura și ce îți mai imaginezi tu sunt fantezii...
Dacă te intereseaza expozițiile pui mana și înveți rase, mergi în expo sa vezi păsări, contactezi crescători și le vezi păsările dacă ai posibilitatea asta șamd... Te orientezi către crescători care au păsări bune, lucru dovedit prin punctaje la acele expo.
Dacă nu, ai 2 variante.
Iei ce îți place ție și aia e...
Înveți cât de cât despre rasa x, iei ce îți place conform preferințelor formate pe aceasta baza.



#902
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Mulțumesc. Nu știam cum e organizată piața păsărească. Am înțeles că sunt interzise târgurile și expozițiile de animale bicoz rizăn.

#903
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Buna ziua,

Am 18 pui rosii rasa m8xta pt ouat si au inceput sa haraie.si nu au pofta de mancare.
Ce sa aiba?
Ce tratament sa le aplic?
Va multumesc

#904
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ce sa aibă, au o infecție respiratorie, probabil o micoplasmoza.
Tratament... Un antibiotic care se pune în apa, spre exemplu enrofloxacina.

Din păcate reușita în astfel de situații e relativa, situația se va ameliora însă odată întrata boala în poiata de eliminat total și pt totdeauna nu orea vei reuși.  Pierderile vor fi diverse, de la pui morți la debilizarea unora care nu vor mai avea aceeași eficienta economica.

La pasari important este cum previi apariția, tratarea e discutabila în conditii gospodărești.




#905
chano

chano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.07.2015
Buna ziua!
Am 7 gaini Australorp, dar se pare ca nu e adevarat ca sunt printre cele mai ouatoare (sau poate gresesc undeva in furajarea lor. Precizez ca nu sunt adepta concentratelor). Sunt zile in care oua maxim 4-5 gaini, dar niciodata nu au ouat mai multe. M-am gandit si la varianta sa-mi cumpar oua de gaini Marans sau Plymouth pentru a  incrucisa cele doua rase. Mentionez ca ma intereseaza gaini rasa mixta mai mult pentru oua.
Reteta dupa care le hranesc este urmatoarea:
floarea soarelui 7,15%
orz 10%
porumb 40%
triticale 20
srot de soia 15%
carbonat de calciu 7,50%
bicarbonat de calciu 0,20%
clorura de sodiu 0,15%
Astept sugestii. Multumesc!

#906
Castraveta

Castraveta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.09.2015
Lipseste graul.
Si pare prea multa floarea soarelui... Dar stiu daca astea ar fi motive sa nu oua...

#907
chano

chano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.07.2015
Multumesc!

#908
Castraveta

Castraveta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.09.2015
Eu am 3 gaini australorp + 1 gaina porumbaca de curte + 1 cocos.
Si acum, pe gerul asta, tot iau 4..5 oua  in 2 zile.
Mai am si 4 araucana+1 cocos, dar astea nu fac asa multe oua, daca iau 2 oua / saptamana de la ele.
Le dau mancare buna si  noaptea stau in cotete inchise.
Deci australorpul sunt bune de oua, si sunt si destul de mari, deci sunt bune si de carne.

#909
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Australorpul sunt bune de oua si de carne, dar sunt scumpe la achizitie.
Araucana sunt bune la oua, fac oua verzi/albastre fara colesterol, si sunt scumpe la achizitie.
Rachetele alea roscate fac oua cat de cat bine, sunt ieftine la achizitie dar nu fac 2 bani la carne.

#910
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Oua fără colesterol... Hai sa fim cât de cât realisti/serioși....
Australorp sunt niște rapciugi fata de alte mixte și chiar fata de alte rase mixte. Le iei pentru ca îți plac. Eventual pt ca ai tu impresia ca au o carne mai buna decât alte varietăți.
În general rasele mixte le iei pt ca îți plac și vrei sa îmbini placutul(ca ai un animal de rasa, nu care îți place) bună cu utilul.

Ca rase mixte spre exemplu New Hampshire e net superior la orice capitol mai puțin aspect, Rhode Island e de asemenea mai buna samd

Rlca și pasăre mixta orice hibrid adevarat(nu corceli făcute cine știe cum de cine știe cine) bate rasele. Le da omoru calumea.. Poate sa zic ca New Hampshire se apropie, în rest nu exista comparație.
Mențiunea aici ar fi ca asta se poate observa ușor la capitolul carne, cu atât mai serios cu cât vorbim și de hibrizi mai degrabă buni pt carne decât pt oua(dintre mixte sunt oua - carne sau carne - oua, primul cuvânt al termenului descriind înclinația mai mult spre....)
La oua e mai complicat pentru ca fără o furajere corecta permanenta pasarea nu produce nici sa o bagi și mai mult decât atât, nu doar furajarea influențează ouatul ci și alți parametri, în special lumina.

Indiferent cât de buna e pasarea dpdv al "rasei" dacă nu are mâncare potrivita /bună /optima va produce prost sau foarte prost, și chiwr și cele bune chiar și cu mâncare dacă nu e chiar optima cine doar buna/decenta va produce relativ slab în condiții gospodărești fără lumina și parțial fără căldură.... Sa zicem ca la capitolul caldurs o mai mermelesti dar lumina e un stimul extrem de important și influențează inclusiv varietățile bune ouătoare iar în rest stimulul asta are o influenta mare de asemenea, adică poți hrăni bine păsările în general dar lumina poate face diferența între tipuri de păsări similare(sa zicem miște) care altfel în condiții optime ar oua cam la fel.


Deci e drum lung pana la a lauda Australorp ca fiind o senzație.. Nu am nimic cu ele, îmi plac și mie ca sunt Ciorane asa, chiar am acum și Australorp... Însă nu sunt nici pe departe vreo senzație din niciun punct de vedere.. Oricum fiind un tip care implica un compromis serios e relativa discuția dar dacă e sa fim cât se poate de obiectivi asa cum ziceam și printre rasele mixte e cel mult mediocra rasa.

Părerea mea este ca pentru producție cel mai eficient e sa iei păsări soecializate(cerne sau oua), eventual (și) mixte hibrid bun dacă vrei sa ai un compromis iar rase doar dacă vrei un animal mai "deosebit", în primul rand ca aspect, dar nu numai, și doar cunoascand foarte foarte bine atât rasa cât și linia de sânge din care iei păsările pt ca în cadrul rasei de multe ori sunt diferențe mari între diverse linii.



#911
Castraveta

Castraveta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.09.2015
Probabil ai dreptate.
Dar noi am avut tot felul  de gaini (incepand din 2008), inclusiv "rachete" din alea rosii care produc oua in Avicola.
Am avut chiar si bibilici.
Australorpul se oua totusi cel mai bine la noi.
Bine...de vreun an a facut sotul un fel de "automatizare" si acum iarna au lumina cu bec infrarosu de la 6 la 9 dimineata si de la 16 la 20 seara.
Au cotet inchis peste noapte, incalzit de aceste becuri...
Mai au si "iesire" la iarba verde de 2..3 ori pe saptamana cand nu e zapada.
In aceste conditii, iarna iau in medie  2 oua/zi de la 3 australorp si mai putine de la araucana. Vara luam multe oua in total, avem si 5..6...7 / zi.
In plus, pasarile australorp sunt si blande, linistite...
Sunt inelate, provin dintr-o crescatorie buna cu premii la expozitiile de profil, si ne plac. Si vrem sa crestem mai multi ani aceasta rasa.
Araucana, la fel sunt inelate si provin de la crescatori premiati, dar le tinem mai mult ptr frumusete si ptr acele oua deosebite.
Din cand in cand mai vindem cate o pereche.
Avem 2 copii, si in general nu cumparam oua de consum, consumam ce produc gainile.

PS: cum se numesc acele gaini de culoare "porumbaca" (pestrite) care se mai vand pe la agroland...
Ca avem si una din aia, si oua destul de bine.

Edited by Castraveta, 18 January 2024 - 09:40.


#912
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Roscatele cred ca sunt Kabir. Pestritele insa..

Edited by Taxon, 18 January 2024 - 10:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate