Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cresterea pasarilor de rasa

- - - - -
  • Please log in to reply
911 replies to this topic

#865
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Seara buna. Crescatori de rasa Marans sau Auracana ? Am 30 de puisori scosi la incubator care astazi fac 1 luna. As dori daca se poate ceva info despre hrana , probleme intampinate, vaccinuri. Mai am 7gaini+1 cocos de Australorp tinere care abia au inceput sa faca oua iar momentan confirma ceea ce spun cartile, 7 zile 7oua, de circa o luna(de cand le.am achizitionat).

#866
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu exista particularitati pe rase, gaina e gaina. Mici detalii care tin de calitate penaj pt expo sau o hrana usor mai slaba proteic la pitice pt a nu favoriza o talie prea mare sau alte aiureli nu reprezinta subiecte serioase de discutie aici.
Cat despre cartea lu peste prajit... De la carte la practica e drum lung si e irelevanta observatia.
Ouatoarea/gaina nu se judeca pe ce. Oua timp de 30 de zile in aprilie.
In aceasta perioada oua toate, si maidanezele, 7/7 poatr fi spectsculos dar ouale se numara per ciclu si se evalueaza ciclul in sine.
Unele oua acum 5g6 saotamani si dupa aia... Altele oua constant dar 5/7...altele oua tun 7/7 dar la 3 saptamani cad closti si pauza.. Dupa desclocire iar merg ata 15-20 oua si iar closti..
Si tot asa... Caracteristicile unei rase trebuie evaluate pe o perioada mai lunga de timp si luate in considerare toate aspectele.
  Australorpul poate fi excelent( e ok pt mine, nu sunt favoritele mele), eu ziceam in general ca nu e cazul sa te entuziasmezi sau sa iei de bun ceva pe baza unor date preliminare, atata tot.
In al doilea rand nu e bine sa tragi concluzii pe baza unui septel redus.
Am avut linii foarte diferite ale aceleiasi rase, de la ouat la talie si mod de dezvoltare si pana la temperament.  
In rest, sa iti traiasca pasarile si sa te bucuri de ele.


#867
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Multam fain pt raspuns. M.am orientat catre aceste rase pt partea de oua, consum propriu,tinute in conditii ca la tara, unica diferenta fiind ,,poiata,, izolata (voi trage concluzii abia la iarna) .Am anual 2 tone de cereale si prefer sa le fac eu furajul decat sa.l cumpar. Cat despre rase, mai intai m.am documentat apoi am ales. Cu siguranta sunt si altele la fel de ,,valoroase,, insa acestea mi.au placut. Urmatorul pas este sa.mi fac o masina de peleti pt a nu le da posibilitatea sa ,,aleaga,, ce sa manance si totodata se pot ingloba mai usor calciul, vitamine, antibiotice, lucerna uscata , etc.

#868
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nevoie neaparat de peleti, te complici inutil. Tot ce trebuie sa se amestece se amesteca in uruiala foarte ok, in rest nu e necesar sau mai rau, e co teaindicat(de ex lucerna uscata nu are ce cauta , pasarea nu e vaca, celuloza nu e indicata la pasari)
Daca vrei le dai sa ciugule ce le place si raman paiele.



Nu e nevoie neaparat de peleti, te complici inutil. Tot ce trebuie sa se amestece se amesteca in uruiala foarte ok, in rest nu e necesar sau mai rau, e co teaindicat(de ex lucerna uscata nu are ce cauta , pasarea nu e vaca, celuloza nu e indicata la pasari)
Daca vrei le dai sa ciugule ce le place si raman paiele.



#869
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Mai am o intrebare ,,tehnica,,. Prezenta sau absenta cocosului in matca influenteaza rata cu care cad closti gainile ?

#870
baka77

baka77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.01.2019
Buna ziua,
Am doua probleme cu niste pui de gaina rasa Araucana.
1. Unul din pui, de vreo 2 zile, pare ca nu mai poate respira, ca si cum ar fi foarte cald si sta cam zburlit. S-a izolat de ceilalti pui. Am oprit lampa cu infrarosu, dar la fel face. Nu pare sa aiba nimic in rest, nimic la ochi, maninca, bea apa...
2. Unul dintre pui, de 4-5 zile, are mandibula deplasata.  Maninca, bea, este extrem de activ. Se mai poate indrepta cumva?
Puii au 31 de zile, sunt crescuti cu starter de la Agromar Balotesti si le-am pus si vitamine in apa de la Agroland.
P.S. Am mai avut 4 pui cu ceva dislocare a picioarelor (stateau in spagat), au murit toti 4. Se puteau repara cumva?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

Imi cer scuze ca postez si aici, dar pe topicul celalalt nu a raspuns nimeni si  sunt cam disperat:( Din aproape 80 de oua cumparate din Germania, am 6 pui, iar unul da semnale ca moare:( Colibaciloza se pare ca are puiul, din cate am citit pe net, dar cei ce vand medicamente vor sa vanda de toate si habar nu am ce sa-i cumpar si cum sa le administrez....

#871
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 baka77, on 11 iunie 2019 - 20:42, said:

Buna ziua,
Am doua probleme cu niste pui de gaina rasa Araucana.
1. Unul din pui, de vreo 2 zile, pare ca nu mai poate respira, ca si cum ar fi foarte cald si sta cam zburlit. S-a izolat de ceilalti pui. Am oprit lampa cu infrarosu, dar la fel face. Nu pare sa aiba nimic in rest, nimic la ochi, maninca, bea apa...
2. Unul dintre pui, de 4-5 zile, are mandibula deplasata.  Maninca, bea, este extrem de activ. Se mai poate indrepta cumva?
Puii au 31 de zile, sunt crescuti cu starter de la Agromar Balotesti si le-am pus si vitamine in apa de la Agroland.
P.S. Am mai avut 4 pui cu ceva dislocare a picioarelor (stateau in spagat), au murit toti 4. Se puteau repara cumva?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

Imi cer scuze ca postez si aici, dar pe topicul celalalt nu a raspuns nimeni si  sunt cam disperat:( Din aproape 80 de oua cumparate din Germania, am 6 pui, iar unul da semnale ca moare:( Colibaciloza se pare ca are puiul, din cate am citit pe net, dar cei ce vand medicamente vor sa vanda de toate si habar nu am ce sa-i cumpar si cum sa le administrez....
imi pare rau ca nu te-a ajutat nimeni pana acum..
eu dau rar pe aici.

1. de departe cea mai deasa boala, pe care nu o poti ingnora, e coccidioza. tine-le curat si uscat, da-le mancare cu coccidiostatic. periodic si preventiv trebuie tratati cu un medicament bun (toltrazuril, diclazuril etc).
zic asta indiferent ce s-a intamplat cu puiul, ramane sa ne spui.

2. ciocul stramb in orice fel e defect genetic. in timp se agraveaza, puiul va greste mai greu samd.
fara solutie. decat daca ai norocul ca ciocul sa calce simetric dar varful sa il impiedice, caz in care tai varful asa incat sa inchida ciocul corect..

3. picioarele nu-s dislocate ci cracanate, din cauza temperaturii/umiditatii de incubare.
cat mai repede posibil picioarele se prind in elastic ori leucoplast asa incat sa fie paralele, dupa o zi-doua se da jos. puii isi revin fara alte probleme.

00. orice pui cu orice problema trebuie separat de rest, si asigurat/ajutat ca sa manance si sa bea apa cat mai aprope de unul normal.
regula de fier.

#872
baka77

baka77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.01.2019

 fodur, on 20 iunie 2019 - 09:48, said:

imi pare rau ca nu te-a ajutat nimeni pana acum..
eu dau rar pe aici.

1. de departe cea mai deasa boala, pe care nu o poti ingnora, e coccidioza. tine-le curat si uscat, da-le mancare cu coccidiostatic. periodic si preventiv trebuie tratati cu un medicament bun (toltrazuril, diclazuril etc).
zic asta indiferent ce s-a intamplat cu puiul, ramane sa ne spui.

2. ciocul stramb in orice fel e defect genetic. in timp se agraveaza, puiul va greste mai greu samd.
fara solutie. decat daca ai norocul ca ciocul sa calce simetric dar varful sa il impiedice, caz in care tai varful asa incat sa inchida ciocul corect..

3. picioarele nu-s dislocate ci cracanate, din cauza temperaturii/umiditatii de incubare.
cat mai repede posibil picioarele se prind in elastic ori leucoplast asa incat sa fie paralele, dupa o zi-doua se da jos. puii isi revin fara alte probleme.

00. orice pui cu orice problema trebuie separat de rest, si asigurat/ajutat ca sa manance si sa bea apa cat mai aprope de unul normal.
regula de fier.
Multumesc de raspunsuri, scapam niste pui daca postam mai demult:(

Puiul l-am salvat, am fost la veterinar si am luat tilozina. Pare ok acum.
Cu ciocul stramb nu stiu ce sa fac, e singura fata din grup,...

#873
baka77

baka77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.01.2019

 fodur, on 20 iunie 2019 - 09:48, said:

imi pare rau ca nu te-a ajutat nimeni pana acum..
eu dau rar pe aici.

1. de departe cea mai deasa boala, pe care nu o poti ingnora, e coccidioza. tine-le curat si uscat, da-le mancare cu coccidiostatic. periodic si preventiv trebuie tratati cu un medicament bun (toltrazuril, diclazuril etc).
zic asta indiferent ce s-a intamplat cu puiul, ramane sa ne spui.

2. ciocul stramb in orice fel e defect genetic. in timp se agraveaza, puiul va greste mai greu samd.
fara solutie. decat daca ai norocul ca ciocul sa calce simetric dar varful sa il impiedice, caz in care tai varful asa incat sa inchida ciocul corect..

3. picioarele nu-s dislocate ci cracanate, din cauza temperaturii/umiditatii de incubare.
cat mai repede posibil picioarele se prind in elastic ori leucoplast asa incat sa fie paralele, dupa o zi-doua se da jos. puii isi revin fara alte probleme.

00. orice pui cu orice problema trebuie separat de rest, si asigurat/ajutat ca sa manance si sa bea apa cat mai aprope de unul normal.
regula de fier.
Buna seara,

As mai avea o intrebare cumva derivata din cea cu picioarele cracanate ale puilor. Am aplicat metoda cu leucoplast (elasticul sarea repede de pe picioarele puilor), o gasisem pe un site cu canari, insa puiul s-a udat, pentru ca se tara sau pica in lateral/cioc si a murit. Dupa ce am intrebat medicul veterinar de ceilalti, a zis sa-i pun la ceaun si m-am resemnat cu ceilalti. Ca sa nu mai patesc chestiile astea, ce trebuie sa le fac? Sa-i las fara apa, mancare, izolare in locuri cat mai stramte? La canari mai era o metoda sa fie bagati in niste pahare, ca de tuica, dar imi parea prea chinuitor si nu am incercat metoda asta....

#874
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
in prima zi de viata puii trebuie observati si cei cu probleme prinsi frumos cu picioarele paralele.
secretul solutiei consta in faptul ca puii cresc extrem de repede in primele zile, si odata pozitionate corect, picioarele se dezvolta normal.
dupa o zi, doua, trei, problema devine din ce in ce mai greu de remediat. perioada de gratie este imediat dupa eclozare si uscare, cand puii de fapt au hrana in ei de la galbenus timp de doua zile.

eu folosesc o bucatica de tub de baut, pai de plastic. pe care o tai dupa dimensiunea puiului, las ceva spatiu de miscare asa incat sa nu il bata la picioare, si trec un elastic (scurtat) innauntrul lui.
ai sa vezi ca puiul invata repede sa se miste cu el, va sta linistit si va manca - cu conditia sa il separi, pentru ca altfel se vor urca toti pe el, repetat.. pana moare.

#875
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
buna! recunosc ca nu am timp sa citesc toate postarile, dar am o rugaminte pentru cei priceputi: imi spuneti, va rog, cum ar trebui sa construiesc boxe pentru 5 gaini si un cocos pe o fasie de teren de 2,15 m latime si 8 m lungime? ma intereseaza cum amplasezi boxele si unde o sa fie cotetul pt. fiecare boxa, asa incat sa fie protejate gainile de animale musafire, si unde facem portile de acces la boxe. mentionez ca latura din spate, pe lungime, e pe gardul vecinului si o latura, pe latime, e pe o alta constructie. m- ar ajuta mult o schita sau un link cu constructia la ceva care sa se potriveasca cu fasia mea de teren si amplasamentul terenului, sigur boxe nu gaini la comun. multumesc!

#876
pomualtoit

pomualtoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2016
...si inca ceva, e posibil sa folosesc un singur cotet la mai multe boxe, la spatiul pe care il am? vreau idei, chiar daca nu toate sunt la fel de practice.. merci!

#877
sorin64

sorin64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2009
Buna ziua, Tuturor.

Recunosc sunt incepator, cresc intr-o voliera pe pamant cateva exemplare. Din spirit Patriotic incerc sa cresc GAT GOLAS DE TRANSILVANIA, si adiacent incerc Australorp Albastru si Alb.
Apelez la experienta DVS, sa imi spuneti daca este bine c-a hrana acestora sa fie FAINOASA ( uruiala amestec, etc ) BRIZURATA ( furaje ) sau BOABE ( amestec porumb, grau, orz, ovaz, floare ).
Aceasta dilema apare dupa ce hranesc puii cu Starter trec la modul de alimentatie urmator.

#878
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pasarea are cioc sa ciuguleasca, implicit asta inseamna ca hrana trebuie sa aiba o textura cu granulatie mai mare.
Pasarea poate manca si pulbere insa mult mai bine se descurca daca hrana e apropiata de natural care e samanta/bobul.

Problema e ca dpdv al compozitiei, boabele sunt sarace in unii nutrienti(proteina) pe care natural pasarea si-o ia din alte surse, furajul e mult mai important sa fie bine echilibrat decat sa aiba o textura optima.
Altfel spus, mai bine furaj bun dar fainos decat furaj prost dar brizurat.

In ordone deci, presupunand ca dpdv al compozitiei amestecul e bun, ar fi brizurat, pulbere si apoi boabe.
Faptul ca furajul are la baza macinis e un alt avantaj, hrana 3 deja mecanic prelucrata partial, ceea ce la bob natur nubse intampla... Deci degeaba e usor de ingerat daca e greu de digerat.



#879
baka77

baka77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.01.2019
Buna seara,

Imi poate spune cineva la ce varsta ajung Brahma, Wiandotte si Araucana la maturitate? Adica la ce varsta pot avea oua fertile:)

#880
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
^Cocosul le face fertile.

Gainile foarte ouatoare incep productia dupa 5 luni. Cele mixte/carne/grele/moderat ouatoare - dupa 7 luni. cele putin ouatoare dupa 11 luni..
Cele trei rase de mai sus (inclusiv australorp) incep mai tarziu.

Hrana macinata se poate face in gospodarie. Brizura si restul le cumperi.
Cea mai sanatoasa e cea macinata pentru ca iti permite adaos de extra nutrienti necesari.

#881
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Pe viitor am de gand sa cresc aprox. 50-60 gaini si cativa cocosi pentru propria familie (nu am de gand sa vand sau alte chestii de genul). Mancarea (grau, porumb, floarea soarelui) o am asigurata in proportie de 50-70% pe an. Mai trebuie sa construesc tarcul respectiv (aprox.100mp) care o sa fie o treime betonat si acoperit si restul pamant.

Pana acum m-am orientat catre: Australorp, Brahma(dar am inteles ca cresc destul de greu) si probabil Orpington. Sunt rase care au pretentii? Se inbolnavesc repede?
Mai bine merg pe alte rase autohtone? (care le gasesti cam pe oriunde? adica gainile acelea rosii pt oua si puii albi pentru carne?)

Va rog sa imi propuneti 2-3 rase pt oua si carne care sa nu fie pretentioase.

#882
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Mergi pe hibrizi, nu pe rase pure.

Gainile alea rosii si puii albi de carne sunt hibrizi, nu rase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate